Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

БОРИСПІЛЬ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвитязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЩорсЯворівЯготинЯмпільЯремча
24 березня
5:52
12:23
18:15
Поточна погода
7.5 °
Вітер
1 м/c
Волог.
97 %
Тиск
753 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
24.03 Пт 25.03 Сб 26.03 Нд 27.03 Пн 28.03 Вт
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 4..6 12..14 0..2 6..8 0..2 6..8 0..2 7..9 1..3 7..9
Вітер, м/c 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 3-8 3-8 3-8 5-10
Напрям вітру

ПРОГНОЗ

ЕЛЕМЕНТІВ ВЕСНЯНОГО ВОДОПІЛЛЯ

НА ВОДНИХ ОБ’ЄКТАХ БАСЕЙНУ ДНІПРА ТА СТРОКІВ ОЧИЩЕННЯ ДНІПРОВСЬКИХ ВОДОСХОВИЩ ВІД ЛЬОДУ У 2017 році

Огляд  гідрометеорологічних  умов, що склалися у басейні Дніпрана початок березня 2017 р.

 Упродовж осінньо-зимового періоду 2016-17 рр. до дати складання гідрологічних прогнозів цього Випуску у басейні Дніпра до м. Києва і на дніпровських водосховищах склалася така гідрометеорологічна ситуація:

 Холодний період 2016-17 рр. розпочався 9-13 листопада, що раніше за попередні роки та нормальні строки, в цей час утворився перший сніговий покрив. Надалі, затоки теплого повітря у другій і третій декадах листопада та в кінці першої декади грудня обумовили танення снігу та формування  невисоких тало-дощових паводків  висотою 0,4-1,3 м.

 Період із стабільним зимовим режимом, коли у басейні відбулось накопичення снігу, промерзання ґрунту, встановлення льодоставу на водних об’єктах, спостерігався від початку другої декади грудня (11-12 грудня 2016 р.) до 18 лютого, коли на території усього басейну середня добова температура повітря перейшла через 0оС у бік позитивних значень, розпочалося сніготанення та підвищення рівнів води і збільшення водності річок, що можна вважати за початок водопілля на малих і середніх річках.

 Максимальні запаси води у сніговому покриві (які бралися для розрахунків характеристик водопілля 2017 р.) сформувалися 10-15 лютого (на 5-18 днів раніше середніх строків) і в середньому по основних басейнах дорівнювали (у мм і відсотках норми максимальних за зиму снігозапасів):

 • Дніпро до Річиці 50 мм  – 75%,
 • Сож до Гомеля 53 мм –  82%,
 • Прип’ять до Мозиря 42 мм  – 105%,
 • Десна до Чернігова 72 мм –  114%
 • Дніпро до Києва 53 мм  – 96%

 Підстильна поверхня характеризується близьким до середнього зволоженням метрового шару ґрунту та неглибоким його промерзанням. Найбільше промерзання ґрунту відмічалося у першій та другій декадах лютого і в середньому по басейнах воно дорівнювало 10-25 см. Лише на окремих ділянках басейнів Десни та Сейму відбулося його промерзання на глибину 30-44 см, у зоні формування бічного припливу до Київського водосховища до 53 см (р. Тетерів). З кінця другої декади лютого (починаючи з басейну Прип’яті) розпочалося відтанення ґрунту. За вимірами 28 лютого у басейні Прип’яті він повністю відтанув. Мерзлий шар ґрунту до глибини 10-20 см залишається на верхніх ділянках басейну В.Дніпра (вище Могильова), Сожу, у басейні Десни, Сейму.

 На початок холодного періоду водність більшості річок басейну Дніпра до Києва була близькою до середніх показників, на відміну від аналогічного періоду 2015 р. Завдяки стабільній зимовій межені водність Дніпра, Прип’яті, Сожу і Десни до початку сніготанення змінювалася мало і була близькою та дещо вищою до норму. А в середньому за лютий, за рахунок раннього початку весняних процесів і сніготанення, вона підвищилася до 110-140% лютневої норми. Середній за лютий приплив води  до  водосховищ становив: до Київського 755 м3/с, до Канівського водосховища (витрата води Десни у Літках) 195 м3/с, що відповідає витратам 30% забезпеченості.

 Льодоутворення розпочалося у близькі до нормальних строки: у басейні В.Дніпра, Десни – у другій-третій декадах листопада, Прип’яті - в кінці листопада – на початку грудня. Характерною особливістю льодового режиму зими 2016-17 рр. є формування на дніпровських водосховищах стабільного льодоставу (з ополонками) товщиною криги переважно 20-40 см.

 Таким чином, упродовж осінньо-зимового періоду 2016-17 рр. у басейні Дніпра склалися сприятливі умови для формування весняного водопілля.

 Гідрологічна ситуація на дату складання прогнозу

 Сніготанення у басейні Дніпра розпочалось з 18-22 лютого і станом на 5 березня сніговий покрив залишився лише у верхів’ях В. Дніпра, Десни, Псла, Ворскли у  Російській Федерації висотою 10-26 см і запасами води у ньому 30-96 мм. 

За період від початку сніготанення до дати складання прогнозу (5 березня) випало в середньому в басейні Дніпра до Київського водосховища 15-30 мм опадів (близько та більше норми), у басейні Десни  15 мм (близько норми).  

Станом на 6 березня на Верхньому Дніпрі, Сожі, Прип’яті і Десні та більшості їх приток триває розвиток весняного водопілля з підвищенням рівнів води переважно на 2 – 20 см за добу, на В. Дніпрі – до 43 см. Спостерігається локальне перевищення відміток заплави  на верхніх ділянках В. Дніпра, Прип’яті, Десни, на Дніпрі у створі гідропоста Лоїв та ряді ділянок правобережних приток Прип’яті.

Станом на 6 березня вільний об’єм дніпровського каскаду дорівнює 8,219 км3, що достатньо для безпечного пропуску максимальних витрат водопілля.

На Верхньому Дніпрі та пригирловій ділянці Прип’яті льодостав зруйнувався,  відмічається льодохід; на Десні нижче Новгород-Сіверського, притоках Середнього Дніпра Сулі, Пслі, Ворсклі зберігається льодостав з ополонками, неповний льодостав, який поступово послаблюється.

Станом на 5 березня за даними спостережень  озерних постів на Київському, Канівському, Кременчуцькому, Дніпродзержинському водосховищах зберігається льодостав, неповний льодостав, льодостав з ополонками  товщиною криги 17-30 см - станом на 5 березня. Лід поступово тане на місці. На ділянках водосховищ з антропегонним впливом (біля Києва, Українки, Черкас, Кременчука) льодові явища відсутні.   На Дніпровському водосховищі в кінці лютого - на початку березня льодостав зруйнувався, спостерігаються льодові явища у вигляді заберегів, льодоходу та льодяних полів. На Каховському водосховищі окремі ділянки льодоставу чергуються з ділянками льодоходу, заберегів та ділянками чистої води.

Основні висновки щодо прогнозованих елементів водопілля  та можливі негативні наслідки під час його проходження

 Виходячи з гідрометеорологічної ситуації, що склалася у басейні Дніпра до Києва (на дату випуску прогнозів), та результатів розрахунків за гідрологічними моделями, весняне водопілля 2017 р. за максимальними рівнями / витратами води, обсягами стоку / припливу до водосховищ дещо нижчим (меншим) та близьким до норми.

 1. За серединою прогнозованих інтервалів максимальні рівні водопілля очікуються (табл.1):
 • нижчими за середні багаторічні значення на Дніпрі на ділянці Неданчичі – Дніпровське на 0,1- 0,2 м, на Десні та її притоці р.Снов на 0,3 - 1,5м;
 • близько до норми у нижній течії Прип’яті та Сейму.
 1. Амплітуда очікуваних підйомів рівнів води (порівняно з відмітками водної поверхні на 6 березня) становитиме: на Дніпрі та Прип’яті 0,9-1,9 м, на Десні та її притоках 0,7 – 2,2м.
 2. Максимальні витрати водопілля (табл.3) у пониззі Прип’яті та Верхнього Дніпра (у межах України), у нижній течії Десни (бічний приплив до Канівського водосховища) та максимум припливу води до Київського водосховища за серединою прогнозованого інтервалу очікуються нижчими за середні багаторічні величини і близькими до витрат 55- 60%, а Десни 80 % - вої забезпеченості.
 3. Проходження максимумів водопілля очікується раніше середніх багаторічних строків (табл.4).
 4. За серединою прогнозованих інтервалів об’єми припливу води за період водопілля до Київського та Канівського (стік Десни) водосховищ відповідатимуть об’ємам 67 - 85%-вої забезпеченості (табл.2.).
 5. Очищення водосховищ дніпровського каскаду від льоду можна очікувати: Канівського, Дніпровського і Каховського водосховищ в середині березня, решти водосховищ - в другій половині березня, що раніше (за серединою інтервалу прогнозу) на 2-7 діб середніх багаторічних строків (табл. 5).
 6. Розвиток водопілля супроводжуватиметься виходом води на заплаву В.Дніпра у Білорусі й Україні, Десни та її приток за межами країни (у Російської Федерації) та Десни біля Новгород- Сіверського, річок Снов та Сейм.
 7. Очікується обтоплення водами Дніпра, Сожу, Десни, Сейму (оточення водою), відрізання від основних шляхів сполучень та часткове підтоплення територій, присадибних ділянок і об’єктів населених пунктів, розташованих у заплаві річок у Чернігівській області (Ріпкинський, Чернігівський, Новгород-Сіверський райони) та Сумській області (Кролевецький район);
 8. На Прип’яті в зоні ЧАЕС при проходженні максимумів можна очікувати нетривале затоплення прируслових ємкостей.
 9. Пропуск максимальних витрат і льодоходу через водосховища дніпровського каскаду не матиме негативного впливу на гідротехнічні споруди, мостові переходи, об’єкти господарювання та інфраструктури. Але під час пропуску максимумів водопілля через каскад є невисока ймовірність часткового затоплення заплавних територій, в т.ч. понижених ділянок прирічкових населених пунктів у верхів'ї Кременчуцького водосховища (Черкаська обл.) та на пригирлових ділянках річок, що впадають безпосередньо у водосховища (в разі підпору води), на Дніпрі нижче Каховської ГЕС (в разі значних холостих скидів води).
 10. На Дніпрі у Києві при пропуску водопілля через Київське і Канівське водосховища (без урахування регулювання стоку ГЕС) відсутня загроза негативних наслідків для територій житлової забудови, споруд і госпоб'єктів міста. Можливий (за даними попередніх років) вихід води на прирічкові території (пляжі) у межах міської території, а також на понижені прируслові ділянки садово-дачної забудови у приміській зоні.
 11. В разі випадіння значних чи тривалих дощів у квітні – травні не виключається можливість формування дощових паводків на спаді водопілля. Такі зміни гідрологічного режиму прогнозуватимуться у короткостроковому порядку.

Прогнози і консультації складено спеціалістами відділу гідрологічних прогнозів УкрГМЦ   6 березня 2017 р.   

Повний випуск прогнозу у PDF-форматі.

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Сніголавинна ситуація
Супутникова інформація
Радарна інформація
Всесвітній метеорологічний день Всесвітній день води Прес-реліз – 2017 До Всесвітнього метеорологічного дня і Всесвітнього дня води