Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

СТРІЛКОВЕ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвитязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЩорсЯворівЯготинЯмпільЯремча
18 березня
5:49
12:01
17:50
Поточна погода
0.7 °
Вітер
12 м/c
Волог.
94 %
Тиск
755 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
19.03 Пн 20.03 Вт 21.03 Ср 22.03 Чт 23.03 Пт
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C -4..-6 -1..1 -3..-5 -1..1 -3..-5 -1..1 -3..-5 1..3 -3..-5 1..3
Вітер, м/c 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12
Напрям вітру

 

Про гідрометеорологічну ситуацію у басейні Дніпра станом на 13 березня 2018 р.  та очікуваний характер весняного водопілля на Дніпрі у Києві

 

            Український Гідрометцентр складає прогноз максимального рівня водопілля на Дніпрі у Києві для створу гідрологічного поста Київ, який знаходиться у Гідропарку. Прогнози елементів водопілля складені за відповідними гідрологічними методиками і враховують чинники весняного стоку, які сформувалися у басейні Дніпра упродовж осінньо-зимового періоду 2017-18 рр. Можливі негативні наслідки оцінюються за архівними даними минулих років.

          Станом на 10 березня у басейнах В.Дніпра, Сожу і Десни зберігається сніговий покрив висотою 30-60 см, а в басейні Припяті, де 7 - 8 березня розпочалося сніготаненя, менше 10-20 см. Середній запас води у сніговому покриві у басейні Дніпра до Києва дорівнює 60 мм, що близько норми максимальних за багаторіччя снігозапасів.  Підстильна поверхня має неглибоке промерзання і добре зволоження метрового шару ґрунту. Водність В.Дніпра, Сожу, Прип’яті, Десни, які визначають приплив води до Київського і Канівського водосховища, упродовж зими була вищою за норму.  Середня за 13 діб витрат Дніпра у Києві дорівнює дорівнює 1610 м3/с (110% березневої норми).

         Станом на 13 лютого відмітки рівнів води у верхніх б'єфах водосховищ дорівнювали: Київського 102,19 м БС (проектний рівень 103,00 м БС), Канівського 91,45 м БС (проектний рівень 91,5 м БС); а рівень Дніпра у створі гідрологічного поста Київ – 475 см над «0» поста (91,75 м БС).

         Рівень води Дніпра у Києві знаходиться під регулюючим впливом Київського і Канівського водосховищ. Завчасне зниження рівня води у Канівському водосховищі, що планується Міжвідомчою Комісією при Держводагентстві України, дозволяє уникнути ускладнень під час пропуску водопілля. 

           На Київському і Канівському водосховищах відмічається льодостав, неповний льодостав з товщиною криги 18-30 см, що нижче середніх багаторічних показників. Пропуск льодоходу через Київське і Канівське водосховища не повинен супроводжуватися негативними наслідками.

          Таким чином, у басейні Дніпра станом на 10-13 березня склалися умови для формування вираженого весняного водопілля на Дніпрі у Києві, за максимальними рівнями вищого, порівняно з останніми роками.

         За довгостроковим прогнозом від 6 березня 2018 р. максимальний рівень водопілля на Дніпрі у створі гідрологічного поста Київ весною 2018 р. очікується в інтервалі 590-670 см над "0" поста (92,9- 93,7 м БС), без загрози негативних наслідків дії річкових вод для територій житлової забудови, споруд і госпоб'єктів міста.  Середнє багаторічне значення (з 1877 р.) максимального рівня водопілля у створі гідрологічного поста Київ дорівнює 705 см над "0" поста або 94,05 м БС, а за період експлуатації Київського водосховища (з 1964 р.) – 634 см над "0" поста або 93,34 м БС. Тобто, максимум цьогорічного водопілля очікується нижчим за середні багаторічні значення, але близьким до середніх показників за період функціонування Київського і Канівського водосховищ. Прогнозований максимум 2018 р. буде вищим за минулорічний водопільний максимум, який дорівнював  530 см над "0" поста.  Можливі строки проходження максимуму – друга половина квітня.

Водопілля 2018 р. може мати негативний вплив на прируслові території у межах міста і приміській зоні, можна очікувати (без урахування регулювання стоку Київською і Канівською ГЕС):

 • вихід води на прирічкові території (пляжі) у межах міських зон відпочинку та їх затоплення;
 • не виключена можливість часткового затоплення понижених прируслових ділянок садово-дачної забудови у міській та приміській зонах (за даними попередніх років);
 • ймовірним є перелив води через переливні ділянки лівобережної дамби Бортничі-Вишеньки, затоплення лівобережної заплави між дамбою і корінним схилом долини Дніпра та понижених ділянок місцевих сільських доріг у заплаві, а також територій низькорозташованих об’єктів та приватних новобудов (в районі населених пунктів Гнідин, Вишеньки, Бортничі).

Для територій міської житлової забудови, споруд і госпоб'єктів міста негативних наслідків не очікуємо.

Нижчим за середні показники очікується водопілля на Десні у Київській обл., без загрози негативних наслідків. Найвищий рівень у створі гідропоста Літки прогнозується 420-460 см над "0" поста - на 1 метр нижчим за середньобагаторічне значення, проте вищим за минулорічне водопілля на 1,3 метра.   

Український Гідрометцентр проводить постійний аналіз гідрометеорологічної ситуації і по мірі її змін при необхідності прогнози елементів водопілля будуть уточнені з меншою завчасністю та доведені до зацікавлених споживачів, в тому числі й до Постійної комісії з питань ТЕБ та НС КМДА.

Про очікуваний розвиток весняного водопілля на річках України у 2018 р. (за даними станом на 12 березня)

           Відповідно до довгострокових прогнозів та їх уточнень, випущених УкрГМЦ та обласними гідрометорганізаціями (випуски 11 від 21.02.18, 16 від 6.03.18, 17 від 7.03.18) водопілля 2018 р. очікується вищим за водопілля 2017 р. Максимальні рівні водопілля на рівнинних річках України прогнозуються:

- переважно вищими за норму на українській ділянці Дунаю; на Західному Бузі та його притоках; на р.Вишня (басейн р.Сян); Прип’яті та більшості її приток; на Верхньому Дніпрі (Чернігівська обл. );

- переважно близьке до норми  у пониззі Прип’яті (Київська обл. ); на Сіверському Дінці та його притоках; річках Приазов’я; притоки Середнього Дніпра (річки Сула, Удай);

- переважно нижче за норму на Десні та її притоках, річках басейну Південного Бугу, притоках Середнього Дніпр (крім річок Сула, Удай), малих річках Київської, Житомирської обл.

          Водний режим річок Карпат у другій половині березня обумовлюватиметься танення снігового покриву у горах і залежатиме від розвитку метеорологічної ситуацій. Оскільки річки карпатського регіону знаходяться в зоні високого ступеня паводкової небезпеки, тут гідрометеорологічна ситуація може різко змінюватися в короткий проміжок часу і значно ускладнюватися при різкому потеплінні та випадінні сильних дощів на сніговий покрив у період танення. Це може бути враховано тільки у короткостроковому порядку. В разі подальшого інтенсивного танення наявного нині снігового покриву не виключений негативний вплив високих вод на стан дамб, підтоплення окремих населених пунктів, господарських об’єктів, автодоріг в басейнах Дністра, Тиси, Боржави, Латориці.

 

Негативні наслідки, які можливі під час  водопілля на рівнинних річках 2018 р.

 

 1. Проходження водопілля весною 2018 р. супроводжуватиметься виходом води  на  заплаву  та утриманням води на ній, що є природнім процесом. Найбільш ймовірно це відмічатиметься на Верхньому Дніпрі, Прип’яті та більшості її приток; Ужі у Житомирській обл.; Десні (пост Новгород-Сіверський), її притоці Снов; притоках Південного Бугу, на Сіверському Дінці, Осколі, малих річках Харківської області, Айдарі та Деркулі, притоках  Середнього Дніпра Сула, Псел та їх притоках Удай і Хорол.

 

 1. Досягнення і перевищення небезпечних відміток часткового затоплення територій, прирічкових населених пунктів, господарських об’єктів та інфраструктури можливі:

- у верхів’ї Прип’яті та її притоках у Волинській, Рівненській, Хмельницькій областях; Можливе часткове затоплення господарських споруд приватного сектору м.Луцьк (р.Стир);

-  в басейні Західного Бугу у Львівській обл. ;

-  на притоці Південного Бугу р.Кодима (Миколаївська обл.).

 

 1. При інтенсивному розвитку весняного водопілля можливе  досягнення  позначок  підтоплення  населених пунктів:

    у Харьківській області - водами Сіверський Донець у Чугуївському  районі; 

    у Луганській області - водами Сіверського Дінця (дачні  селища на  околиці  м.Сєвєродонецьк); водами р. Красна  ряду сіл в Кремінському, Сватівському, Троїцькому районах; водами р. Айдар ряду сіл в Новопсковському,  Старобільському районах.

 

 1. При проходженні водопілля на Верхньому Дніпрі, Сожі, Десні очікується часткове затоплення (обтоплення водами Дніпра, Сожу, Десни, відрізання від шляхів сполучення) територій і об’єктів, розташованих на заплаві цих річок (частин населених пунктів, присадибних ділянок, перелив води через автодороги місцевого значення) у Чернігівській області (Ріпкинський, Чернігівський, Новгород-Сіверський, Коропський, Куликовський, Сосницький райони).
 2. На Прип’яті в зоні ЧАЕС при проходженні максимумів водопілля можна очікувати затоплення прируслових ємкостей між основним руслом річки і дамбами обвалування.
 3. Пропуск льодоходу через водосховища дніпровського каскаду не повинен супроводжуватися негативними наслідками. Під час пропуску максимумів водопілля є ймовірність часткового затоплення заплавних територій, в т.ч. понижених ділянок прирічкових населених пунктів у верхів'ї Кременчуцького водосховища (Черкаська обл.) та на Дніпрі нижче Каховської ГЕС (в разі значних холостих скидів води). Ймовірним є перелив води через переливні ділянки лівобережної дамби Бортничі-Вишеньки, затоплення лівобережної заплави між дамбою і корінним схилом долини Дніпра та понижених ділянок місцевих сільських доріг у заплаві, а також територій низькорозташованих об’єктів та приватних новобудов (в районі населених пунктів Гнідин, Вишеньки, Бортничі).
 4. На Дніпрі у Києві під час пропуску водопілля через Київське і Канівське водосховища (без урахування регулювання стоку ГЕС) можна очікувати вихід води на прирічкові території (пляжі) у межах міських зон відпочинку та їх нетривале затоплення. Також за умови наповненого до проектних позначок (91,5 м БС) Канівського водосховища не виключена можливість часткового затоплення понижених прируслових ділянок садово-дачної забудови у міській та приміській зонах (за даними попередніх років). Для територій міської житлової забудови, споруд і госпоб'єктів міста негативних наслідків не очікуємо.
 5. Під час сніготанення та  випадіння  рідких  опадів  можливе  формування  високого  місцевого  стоку, який може викликати підтоплення  місцевості  талими  водами.

 

ПРОГНОЗ ЕЛЕМЕНТІВ ВЕСНЯНОГО ВОДОПІЛЛЯ НА ВОДНИХ ОБ’ЄКТАХ БАСЕЙНУ ДНІПРА

ТА СТРОКІВ ОЧИЩЕННЯ ДНІПРОВСЬКИХ ВОДОСХОВИЩ ВІД ЛЬОДУ У 2018 році

Випуск 16 від 06.03.2018 

Огляд гідрометеорологічної ситуації, що склалася у басейні Дніпра до Києва на початок березня 2018 р.

 

Упродовж осінньо-зимового періоду 2017-18 рр. до дати складання гідрологічних прогнозів цього Випуску у басейні Дніпра до м. Києва і на дніпровських водосховищах склалася така гідрометеорологічна ситуація:

 

 1. Короткочасне зниження температури повітря до мінусових значень відмічалося 17-23 грудня 2017 р. В цей період встановився сніговий покрив висотою 5-15 см, із запасами води у ньому 5-20 мм, але, внаслідок відлиги у третій декаді грудня, він практично повністю станув. Загалом за температурою повітря грудень минулого року у басейні Дніпра до Києва виявиться одним із найтепліших з 1961 р.
 2. Стійкий перехід температури повітря через 0оС в сторону від’ємних значень відбувся 8 січня 2018 р. (на 1,5 місяця пізніше середніх строків) одночасно по усій території басейну Дніпра до Києва. З цього часу розпочалося стабільне снігонакопичення, льодоутворення і промерзання ґрунту. На дату випуску прогнозу зимовий режим погоди зберігається. З початку стійкого холодного періоду до дати випуску прогнозів (5 березня)в середньому по водозбору Дніпра до Києва випало 84 мм опадів (130% кліматичної норми). Такі погодні умови другої половини зими сприяли снігонакопиченню, інтенсивність якого збільшилася у третій декаді лютого.    
 3. За даними снігомірної зйомки 5 березня суцільний сніговий покрив відмічається по всьому водозбору Дніпра до Києва. Його висота змінюється від 10 до 50 см, запаси води у ньому зменшуються у напрямку з північного сходу на південь і південний захід: від 80-100 мм (верхів’я В.Дніпра і Десни) до 60-80 мм (середні частини басейнів В.Дніпра, Десни) та 15-40 мм у басейні Прип’яті.
 4. Внаслідок виходу у третій декаді лютого – на початку березня кількох активних південних циклонів, снігозапаси у басейні Дніпра до Києва (як і на більшій частині території України) суттєво збільшилися – по основних водозборах в середньому на 9 (Прип’ять) – 28 (Десна) мм (порівняно з 28 лютого) і за даними снігомірної зйомки 5 березня, дорівнювали (у мм і відсотках норми максимальних за зиму снігозапасів):
 • Дніпро до Річиці 72 мм – 107%,
 • Сож до Гомеля 93 мм – 145%,
 • Прип’ять до Мозиря 35 мм – 88%,
 • Десна до Чернігова 84 мм – 131%
 • Дніпро до Києва 60 мм – 115%

 Ці снігозапаси були використані при складанні прогнозів характеристик водопілля 2018 р., поданих у цьому випуску.

 1. Підстильна поверхня характеризується достатнім зволоженням метрового шару ґрунту (близько та більше за норму) та неглибоким його промерзанням (менше норми). За вимірами 28 лютого ґрунт промерз до глибини 5-15 см у басейні Прип’яті, верхів’ях Дніпра і Десни, р.Снов (притока Десни) та на нижніх ділянках басейну В.Дніпра, Сожу, на решті території басейну Дніпра до Києва до 20-35 см, у басейні Сейму та на нижніх ділянках   басейну р. Тетерів (зона формування бічного припливу до Київського водосховища) до 40-44 см – це значно менше, порівняно з середніми показниками на цю дату. Такий стан підстильної поверхні сприятиме середнім втратам тало-дощових вод; розраховані за гідрологічними моделями коефіцієнти стоку у період сніготанення можуть дорівнювати 0,4-0,5.
 2. Затримка зимових процесів, достатня кількість опадів у листопаді-грудні (за період 1 листопада – 8 січня у басейні Дніпра до Києва випало 150 мм опадів або 140% кліматичної норми, більша їх частка - у вигляді дощу) та танення снігу, який короткочасно встановлювався в середині грудня, зумовили формування високої водності річок і припливу води до водосховищ, що суттєво відрізняє поточну зимову межінь від останніх років.

Приплив води до Київського і Канівського (стік Десни) водосховищ у січні - лютому відповідав витратам 5-10 % - вої забезпеченості і склав 170 - 210% норми. Середні за лютий витрати води В.Дніпра, Сожу, Прип’яті, Десни у замикальних створах відповідають 170-190% місячної норми. Таким чином, весняне водопілля формуватиметься на фоні підвищеної водності, ґрунтова складова матиме вагому частку у сумарному обсязі весняного стоку. На дату випуску прогнозу 5 березня приплив до Київського водосховища дорівнює 1190 м3/с, до Канівського (стік Десни) 270 м3/с (норма для березня, відповідно, 1130 та 325).

 1. Стійкі льодові явища на річках басейну Дніпра та водосховищах каскаду утворилися 8 - 15 січня, що на 40-50 діб пізніше середніх багаторічних строків. 14 - 25 січня встановився льодостав (на 25-50 діб пізніше середніх багаторічних строків). Товщина льоду на річках і водосховищах була меншою за норму. Характерною особливістю льодового режиму зими 2017-18 рр. є інтенсивне утворення шуги восени, утримання її під льодом упродовж зими, що сприяло формуванню й збереженню зажорів льоду з виходом води на понижені ділянки заплав.
 2. Станом на 5 березня на річках зберігається режим стійкої підвищеної зимової межені з незначними добовими коливаннями рівнів води. Поточні рівні води у більшості створів гідрологічних постів на річках басейну Прип’яті та на Десні, у нижній течіях В.Дніпра і Сожу перевищують мінімальні за багаторіччя значення максимумів водопілля. На водних об’єктах відмічається льодостав, льодостав з ополонками, товщина криги 10-30 см (менше норми на цю дату). На річках басейну Прип’яті висота снігу на льоду менша за 5 см, на решті річок та Канівському, Кременчуцькому водосховищах переважно 11-20 см, на Київському – 20-30 см, на решті водосховищ каскаду сніг на льодовому покриві відсутній. Наявність снігу на льодовому покриві сприятиме більш повільному процесу скресання й руйнування льоду.

 Таким чином, станом на 5 березня 2018 р. у басейні Дніпра до Києва склалися умови для формування весняного водопілля, значно вищого за попередні кілька років за усіма елементами.

 Основні висновки щодо прогнозованих елементів водопілля 2018 р.

(за умови нормального розвитку гідрометситуації у березні-травні)

 

 1. За серединою прогнозованих інтервалів максимальні рівні водопілля очікуються:
 • вище за середні багаторічні значення на В. Дніпрі на ділянці Неданчичі – Дніпровське на 0,7- 0,9 м;
 • близько та дещо вище норми (на 0,2-0,45 м) у нижній течії Прип’яті, Десні біля Новгород-Сіверського ( вище на 0,2 м);
 • нижчими за середні багаторічні значення на Десні та її притоках Сейм, Снов на 0,2 - 1,0 м;
 1. Амплітуда очікуваних підйомів рівнів води (порівняно з відмітками водної поверхні на 6 березня) становитиме: на Дніпрі та Прип’яті 0,8-1,9 м, на Десні та її притоках 0,8 - 2,6 м.
 2. Максимальні витрати водопілля за серединою прогнозованого інтервалу очікуються: у пониззі Прип’яті та Верхнього Дніпра (у межах України), по припливу води до Київського водосховища близькими до витрат 25-35 % - вої забезпеченості, у нижній течії Десни (бічний приплив до Канівського водосховища) – 75- 80%.
 3. Проходження максимумів водопілля очікується у строки, близькі до середніх багаторічних, на Десні, Сеймі – пізніше за них.
 4. За серединою прогнозованих інтервалів об’єми припливу води за період водопілля до Київського та Канівського (стік Десни) водосховищ відповідатимуть об’ємам 40 - 75%-вої забезпеченості.
 5. Очищення водосховищ дніпровського каскаду від льоду можна очікувати: Канівського, Дніпровського і Каховського водосховищ в середині березня, решти водосховищ - у другій половині березня, що близько та на 4-5 діб раніше (за серединою інтервалу прогнозу) середніх багаторічних строків.

 Можливі негативні наслідки під час весняного водопілля

 

 1. Вихід води та тривале затоплення заплави В.Дніпра і Сожу (Чернігівська обл.), Десни (в усіх створах водпостів, окрім Чернігів та Літки), р.Снов;
 2. При проходженні водопілля на Верхньому Дніпрі, Сожі, Десні очікується часткове затоплення (обтоплення водами Дніпра, Сожу, Десни, відрізання від шляхів сполучення) територій і об’єктів, розташованих на заплаві цих річок (частин населених пунктів, присадибних ділянок, перелив води через автодороги місцевого значення) у Чернігівській області (Ріпкинський, Чернігівський, Новгород-Сіверський, Коропський, Куликовський, Сосницький райони).
 3. На Прип’яті в зоні ЧАЕС при проходженні максимумів водопілля можна очікувати затоплення прируслових ємкостей між основним руслом річки і дамбами обвалування.  
 4. Пропуск льодоходу через водосховища дніпровського каскаду не повинен супроводжуватися негативними наслідками. Під час пропуску максимумів водопілля є ймовірність часткового затоплення заплавних територій, в т.ч. понижених ділянок прирічкових населених пунктів у верхів'ї Кременчуцького водосховища (Черкаська обл.) та на Дніпрі нижче Каховської ГЕС (в разі значних холостих скидів води). Ймовірним є перелив води через переливні ділянки лівобережної дамби Бортничі-Вишеньки, затоплення лівобережної заплави між дамбою і корінним схилом долини Дніпра та понижених ділянок місцевих сільських доріг у заплаві, а також територій низькорозташованих об’єктів та приватних новобудов (в районі населених пунктів Гнідин, Вишеньки, Бортничі).
 5. На Дніпрі у Києві під час пропуску водопілля через Київське і Канівське водосховища (без урахування регулювання стоку ГЕС) можна очікувати вихід води на прирічкові території (пляжі) у межах міських зон відпочинку та їх нетривале затоплення. Також за умови наповненого до проектних позначок (91,5 м БС) Канівського водосховища не виключена можливість часткового затоплення понижених прируслових ділянок садово-дачної забудови у міській та приміській зонах (за даними попередніх років). Для територій міської житлової забудови, споруд і госпоб'єктів міста негативних наслідків не очікуємо.

Згідно з прогнозом погоди початок сніготанення на правобережжі Прип’яті і в зоні формування бічного притоку до Київського водосховища очікується 7-10 березня,на решті території - в середині березня.  

В разі відновлення снігонакопичення та після закінчення сніготанення будуть виконані додаткові розрахунки і подані у цьому випуску прогнози, при необхідності, будуть уточнені.

В разі випадіння значних чи тривалих дощів у квітні – травні не виключається можливість формування дощових паводків на спаді водопілля. Такі зміни гідрологічного режиму прогнозуватимуться у короткостроковому порядку.

Розвиток водопілля в ході припливу води до Київського та Канівського (стік Десни) водосховищ передбачатиметься прогнозами на 1-4 доби.

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Сніголавинна ситуація
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер