Про участь делегації України в роботі 18-го Конгресу Всесвітньої метеорологічної організації
18 конгрес прес-реліз
Про участь делегації України в роботі 18-го Конгресу Всесвітньої метеорологічної організації
03-14 червня 2019 року Женева, Швейцарія.
Всесвітній метеорологічний конгрес, в роботі якого взяла участь делегація України на чолі з директором Українського гідрометеорологічного центру М.Кульбідою, проводився з 3 по 14 червня, з тим щоб узгодити майбутню стратегію та інструменти, покликані допомогти країнам підвищити опірність екстремальним метеорологічним, гідрологічним, кліматичним та іншим явищам, пов'язаним з навколишнім середовищем потрясінь, зміцнити наукові спостереження і прогнози, а також подолати розрив в розвитку країн і регіонів.
Конгрес проводиться раз на чотири роки, і на ньому приймаються рішення з питань стратегії, політики, стандартів, бюджету і виборів посадових осіб Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО), в якій 193 Члена. У цьому році на ньому серед іншого обговорювалися масштабна реформа структур управління ВМО для усунення основних факторів ризику і реагування на виклики стрімко мінливого світу.
Інші пункти порядку денного включали зміцнення мережі спостережень, яка лежить в основі всіх прогнозів; вдосконалення метеорологічного та кліматичного обслуговування в епоху зміни клімату та більш екстремальних погодних умов; гідрологічне обслуговування і підтримка сталого управління водними ресурсами; інтегрована наука про системи Землі; сприяння розвитку потенціалу структур ВМО; взаємодія з приватним сектором і політика в області збору та розповсюдження даних.
Делегатами країн учасниць було проведено спеціальний діалог з питань океану, окремо проводилась сесія по розширенню партнерських відносин в області розвитку, паралельно проходила гідрологічна асамблея і діалог державно-приватного сектора, а також Всесвітня виставка метеорологічних технологій, на якій були представлені новітні технології в сфері кліматичного, метеорологічного і гідрометеорологічного прогнозування, вимірювань і аналізу.
Конгрес затвердив новий стратегічний план ВМО для досягнення всеосяжного перспективного бачення . Було наголошено, що зміна клімату призводить до зміни режиму опадів, тим самим викликаючи погіршення ситуації з водними ресурсами, а також появу нових викликів в сфері продовольчої безпеки.
ВМО прагне забезпечити наявність доступу у всіх країнах до високоякісних прогнозів погоди і клімату з визначених на глобальному і регіональному рівні спеціалізованих центрів, а також наявність обслуговування ранніми попередженнями про небезпечні явища. ВМО також розвиває інтегроване міське обслуговування та обслуговування у сфері охорони здоров'я, включаючи якість повітря, води і інші чинники негативного впливу на людину.
ВМО координує роботу тисяч експертів з метеорологічних і гідрологічних служб, науково-дослідних установ і академічних кіл. Організація служить міжнародною сполучною ланкою в щоденному зборі мільйонів спостережень за допомогою супутників, наземних і аерологічних станцій, океанських буїв, а також морських і повітряних суден. Ці дані спостережень використовуються для підготовки щоденних прогнозів погоди, якості повітря і умов на суші та морі, а також для довгострокового моніторингу пульсу планети.
Увага Конгресу спрямована до нового покоління основних елементів інфраструктури ВМО: інтегрована система спостережень (перспективне бачення ІГСНВ-2040), інформаційна система ВМО (ІСВ 2.0), нова архітектура для моніторингу клімату з космосу і безшовна глобальна система обробки та прогнозування даних.
ВМО сприятиме інноваціям в у вивченні систем Земля і орієнтації при цьому науки для обслуговування потреб людства. Організацією також активізовано співпрацю з партнерами в області розвитку, такими як Світовий банк і Зелений кліматичний фонд, з тим щоб стимулювати цільові програми, що спираються на грунтовну інформацію і розширені інвестиції в гідрометеорологічне обслуговування.
Затверджений Конгресом новий стратегічний план ВМО на період до 2030 року ставить декілька довгострокових цілей і всеосяжних ключових пріоритетів, включаючи:
- підвищення готовності людства до екстремальних гідрометеорологічних явищ і скорочення викликаними ними втрат життя та майна;
- надання підтримки прийняття державних рішень, обґрунтованих з кліматичної точки зору, для підвищення опірності і адаптації до ризиків, які пов'язані з кліматом;
- підвищення соціально-економічної цінності метеорологічного, кліматичного, гідрологічного і іншого, пов'язаного з навколишнім середовищем, обслуговування.
Відповідно до стратегічного плану Конгрес обговорив фундаментальну реформу структури управління ВМО. Потреба в регулярному реформуванні, обумовлена зростаючими загрозами екстремальних метеорологічних і кліматичних умов, створює потребу в невідкладних заходах щодо забезпечення опірності людства, пом'якшення наслідків і адаптації до нових умов існування.
Реформа , яку затвердив Конгрес, спрямована на координацію систем спостережень і управління даними, стандартизацію спостережень і вимірювань, забезпечення механізмів залучення партнерів, які перебувають за межами спільноти ВМО, а також зближення в області обслуговування для прийняття рішень.
До потенційних переваг процесу реформ ВМО відносяться:
- підхід на основі вивчення цілісної системи Земля, що охоплює метеорологію, кліматології, гідрологію, океанографії, сейсмологію, вулканологію, якість повітря, парникові гази;
- безшовне обслуговування на основі вивчення багатьох небезпечних явищ і з урахуванням впливів, що охоплює погоду, клімат, водні ресурси, авіацію, морську, сільськогосподарську, міську тематику, енергетику, охорону здоров'я;
- широке перспективне бачення клімату, в рамках якого здійснюється координація спостережень, обслуговування, науки, пом'якшення наслідків і адаптації;
- більш активне залучення гідрологічного обслуговування в діяльність ВМО і досягнення синергізму стосовно погоди і води;
- організоване і контрольоване участь приватного сектора в діяльності ВМО;
- оптимальне використання ресурсів національних метеорологічних і гідрологічних служб і Секретаріату, в результаті якого забезпечується більш високий рівень підтримки для регіональної діяльності.
Всесвітній метеорологічний конгрес обрав Герхарда Адріана (Німеччина) Президентом Всесвітньої метеорологічної організації на чотирирічний термін повноважень. Доктор Г.Адріан є президентом Метеорологічної служби Німеччини (Deutscher Wetterdienst) з 2010 року.
Першим віце-президентом було обрано пані Селеста Саул, директора Аргентинської національної метеорологічної служби .
Другим віце-президентом був обраний Алберт Мартис, директор Метеорологічного департаменту Кюрасао.
Третім віце-президентом було обрано пані Агнес Лоуренс Кіджазі, генеральний директор Метеорологічного агентства Танзанії.
Генеральним секретарем ВМО на наступний чотирирічний період знову був призначений Петтері Таалас (Фінляндія). Він є Генеральним секретарем ВМО з 2016 року і одним з керівників в Організації Об'єднаних Націй, що займаються проблемою зміни клімату.