Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

СЕМЕНІВКА
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
21 вересня
6:33
12:19
18:52
Поточна погода
6.1 °
Вітер
4 м/c
Волог.
95 %
Тиск
743 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
21.09 Вт 22.09 Ср 23.09 Чт 24.09 Пт 25.09 Сб
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 4..6 8..10 3..5 7..9 3..5 7..9 4..6 10..12 6..8 10..12
Вітер, м/c 5-10 5-10 3-5 7-12 1-3 5-10 5-10 7-12 7-12 7-12
Напрям вітру
До Дня працівників гідрометеорологічної служби

Прес-реліз 2018

 

До Дня працівників гідрометеорологічної служби

 

19 листопада українські гідрометеорологи відзначають професійне свято, яке на державному рівні має далеко не кожна країна. День працівників гідрометеорологічної служби установлено Указом Президента України у 2003 році, і стосується усіх професій, які забезпечують гідрометеорологічну діяльність в Україні.

Гідрометеорологічна служба України – одна з найстаріших сфер діяльності. Перші інструментальні метеорологічні спостереження на території України розпочаті у Києві ще у 1771 році. Наприкінці ХVІІІ ст. систематичні спостереження за погодою, режимом р. Дніпра біля м. Києва почав проводити видатний освітній діяч, вчений, відомий історик, археолог, автор першої узагальнюючої праці з історії української столиці М.Ф. Берлінський. Йому належить відомий вислів: "Батьківщину люблять не за те, що вона велика і широка, а за те, що вона рідна і своя".

Велика кількість знаних у гідрометеорологічній спільноті та й в усьому світі вчених пов’язали своє наукове життя з Україною. Треба згадати О.В. Клосовського, першого українського метеоролога-геофізика, доктора фізичної географії, який організував мережу метеорологічних спостережень на Південному заході Російської імперії, в складі якої перебувала Україна. І В.І. Вернадського, першого українського академіка, одного із засновників Української академії наук, дійсного члена та її першого голову-президента, засновника Національної бібліотеки Української держави в Києві. На його честь названа українська антарктична станція. А ім’я Бориса Срезневського, одного з директорів обсерваторії Київського університету, першого і єдиного в Україні академіка у сфері метеорології, від 2017 року носить Центральна геофізична обсерваторія.

2018 рік є роком сторіччя від дня народження видатних українських вчених у галузі гідрології – Й.А. Желєзняка та В.М. Лила, справу яких зараз продовжують їхні учні.

Й.А. Желєзняк зробив визначний внесок у розвиток наукової та прикладної гідрології в Україні, сформував власну школу інженерної гідрології, був виховником і наставником для багатьох молодих вчених. Його наукове життя тісно пов’язане з Українським гідрометеорологічним інститутом.

В.М. Лило розробив методи прогнозування паводків на річках Карпатського регіону, одним із перших розпочав використання в наукових дослідженнях та практичній роботі квазіаналогової обчислювальної машини ПР-43, майже п’ятнадцять років очолював відділ гідрологічних прогнозів Українського бюро погоди.

Також не можна не згадати про ювілейні дати відомих в наших рядах виробничників – очільника гідрометслужби з двадцятирічним стажем Скрипника М.П. та його заступника Шендрика П.В., яким би нині виповнилося по 90 років.

Своїми кадрами і сьогодні по праву пишається українська гідрометеорологічна служба, бо найцінніший скарб – це люди, професіонали й невтомимі трударі, які цілодобово ведуть спостереження за примхами погоди, станом довкілля, відповідають за достовірність прогнозної погодної продукції, користувачами якої є, насамперед, населення, оборона й системи зв’язку, а також майже всі галузі економіки, в тому числі сільське господарство, туристична індустрія, будівництво, транспорт. Чимало молодих гідрометеорологів зараз служать у лавах Збройних Сил України, захищаючи на передовій територію нашої країни від ворога.

Основою діяльності гідрометеорологічної служби є цілісна державна система гідрометеорологічних спостережень, прогнозування і гідрометеорологічного забезпечення, робота всіх ланок якої зінтегрована і побудована на єдиних методичних і технологічних принципах. Ця система унікальна за формою, призначенням, режимом та специфікою роботи. Вона формувалася протягом багатьох десятиліть, накопичила значний обсяг матеріалів і фондів. Служба спостережень, прогнозування і гідрометеорологічного забезпечення працює в оперативному режимі і цілодобово. На основі прогнозів і попереджень гідрометеорологічної служби про небезпечні і стихійні гідрометеорологічні явища приймаються рішення щодо попередження та ліквідації наслідків небезпечних і стихійних гідрометеорологічних явищ. Гідрометеорологічна інформація використовується при плануванні робіт і збору урожаю в агропромисловому комплексі, режимі роботи енергетики, транспорту, комунального господарства тощо.

Погода не знає кордонів, тому успішна діяльність гідрометслужби залежить від уміння взаємодіяти з національними гідрометслужбами сусідніх країн, використання накопичених багатолітніх рядів спостережень, впровадження новітніх численних методів прогнозування.

Українська гідрометеорологічна служба виступає на рівні національної у діяльності Всесвітньої Метеорологічної Організації, членом-засновником якої є й Україна. Інформація низки метеорологічних та аерологічних українських станцій постійно надходить до Глобальної системи телезв’язку ВМО. Також гідрометслужба бере участь у процесі інтеграції нашої країни в Європейський Союз, виконуючи профільні Директиви Європейського Парламенту та Ради Європи.

Гідрометеорологічна служба в Україні – це велика дружна сім’я зі своїми усталеними традиціями, багаторічним досвідом діяльності. Ніколи наша служба не вирізнялася високими доходами чи розкішшю, особливо це відчувається у нинішній складний час, і про що свідчать останні висновки Рахункової палати України. Але службі завжди притаманне усвідомлення відповідальності у виконанні своїх обов’язків. А відкриття у прифронтовій зоні Луганської області метеостанції Лисичанськ – то справжня спільна перемога на шляху до деокупації українських територій. У будь-яку хвилину, з виникненням складної обстановки гідрометеорологічного чи техногенного характеру, держава може розраховувати на професіональну компетентну цілодобову допомогу гідрометеорологів, які вже не раз злагоджено працювали при виконанні спільних завдань з рятувальними службами Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Необхідною умовою надійного функціонування системи спостережень, забезпечення споживачів достовірною, своєчасною гідрометеорологічною інформацією та прогнозами є її оснащення сучасними засобами вимірювальної техніки, застосування інноваційних технологій проведення спостережень, збору, обробки і передачі інформації та прогнозування. Тому фінансове забезпечення гідрометеорологічної діяльності потребує нових вливань на придбання приладів та обладнання для технічного переоснащення гідрометеорологічної мережі, насамперед, мережі наземних метеорологічних спостережень автоматизованими системами, радіолокаторами, базової мережі спостережень за забрудненням ґрунту, атмосферного повітря, поверхневих вод суші та моря приладовою базою, яка сформована ще чверть століття тому.

Завданням на перспективу для національної гідрометеорологічної служби є пошук шляхів технічного осучаснення служби та залучення молодих кадрів до гідрометеорологічної і наукової діяльності. Для цього, в першу чергу, необхідно підготувати та запропонувати Уряду країни Стратегію розвитку в Україні гідрометеорологічної діяльності з визначенням джерел фінансування, завдань і заходів з матеріально-технічного переоснащення галузі.

 

Начальник
Управління гідрометеорології                                                                                                                                Ірина Гроховецька

<Повернутись до списку статей
Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Пожежна небезпека
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT


ПРИВІТАННЯ З ДНЕМ НЕЗАЛЕЖНОСТІ!

Інформаційний День для країн Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії.

Аварія на Чорнобильській АЕС- трагедія без строку давності. 35 років потому.

Навіщо світу потрібні метеорологи?

Участь УкрГМЦ у віртуальному семінарі “Впровадження міжнародної інформаційної системи з радіаційного моніторингу”