Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

СВІТЯЗЬ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
25 листопада
8:00
08:23
16:23
Поточна погода
5.7 °
Вітер
3 м/c
Волог.
62 %
Тиск
753 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
26.11 Чт 27.11 Пт 28.11 Сб 29.11 Нд 30.11 Пн
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C -1..-3 3..5 -1..1 3..5 -1..1 3..5 0..-2 1..3 0..-2 1..3
Вітер, м/c 3-8 3-8 3-5 5-10 3-5 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10
Напрям вітру

 

Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом жовтня 2020 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 70 нЗв/год (М Куп'янськ) до 149 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Куп'янськ (52нЗв/год)  та   М Коростень (166 нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 70-130 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -171 нЗв/год ще й на М Коростень - 149 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у жовтні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 118    
Дніпро 108    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 108    
Запоріжжя 102    
Івано-Франківськ 91    
Київ 104    
Кропивницький 123    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 92    
Львів 97    
Миколаїв 116    
Одеса 90    
Полтава 104    
Рівне 106    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 109    
Тернопіль 118    
Ужгород 99    
Харків 117    
Херсон 126    
Хмельницький 107    
Черкаси 112    
Чернівці 120    
Чернігів 100    
Чорнобиль 171    

 


 

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

 

Інформація про радіаційний стан довкілля в Україні

(за жовтень 2020 року)

 

Узагальнення про радіаційний стан довкілля складено за даними, отриманими учасниками мережі обміну радіологічною інформацією РОДОС-Україна, за результатами вимірювань автоматизованих систем радіаційного контролю довкілля у зонах впливу атомних станцій та на радіометричній мережі спостережень гідрометеорологічних організацій.

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1. Результати щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, регулярно надходили до УкрГМЦ, а після їх переформатування передавались до систем обміну радіологічною інформацією: загальноєвропейської - EURDEP та міжнародної – ІRMIS (МАГАТЕ).

У жовтні з 18 пунктів радіометричної мережі не надійшла інформація по одному разу а М Біла Церква — 2 рази (див. таблицю).

 

Решта телеграм у жовтні надійшли вчасно, сформовані коректно і, відповідно, висвітлені на EURODEP, ВЕБ-сторінці УкрГМЦ, завантажені у ПТК СППР РОДОС та представлені у форматі IRIX на sftp-сервері ЦПНРА для обміну радіологічними даними міжнародної системи IRMIS (МАГАТЕ).

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить.

У жовтні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД перебував у межах похибки визначення своїх середньомісячних показників.

 1.2 Контроль радіаційного стану довкілля у зонах впливу АЕС України

Щодня перевірялося надходження інформації АСКРС від усіх 4 українських АЕС та здійснювався її аналіз та обробка. Інформація із зон спостереження про ПЕД надходить регулярно і в повному обсязі, що дає змогу оцінити радіаційний стан довкілля, але інформація від автоматизованих систем радіаційного контролю (далі – АСРК) викидів з труб АЕС доволі обмежені і не точні, що не дозволяє коректно оцінити їх дійсні рівні та відповідність рівням допустимих викидів з блоку за добу, що регламентовані інспекцією ядерного регулювання України.

ХАЕС. Результати вимірювань АСРКС про концентрацію аерозолів, ІРГ та ізотопів йоду від 1-го та 2-го енергоблоку надходять в повному обсязі, рівні викидів яких знаходяться в своїх звичних межах. Рівні зафіксованих величин представлені у додатках.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ХАЕС на протязі всього жовтня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів зазначених у НРБУ-97. Така ситуація підтверджує, що система АСКРС ХАЕС працює безперебійно і транслює результати вимірювань до ЦПНРА в режимі on-line.

ЗАЕС. Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків. З 1-го енергоблоку дані вимірювань надходять регулярно і знаходяться в своїх звичних межах. 2-ий енергоблок також надає дані регулярно, виміряні величини викидів із труби знаходяться в звичних межах. Результати АСКРС 3-го та 4-го блоків свідчили про те що ці блоки працювали у штатному режимі. Дані АСКРС 5-го блоку регулярно надходять по активності аерозольних частинок та ІРГ і результати вимірювань знаходяться в своїх звичних межах. Від 5-го енергоблоку відсутні дані про викиди ізотопів йоду, що не дає можливості оцінити об’єктивно безпечність роботи цього блоку. АСКРС 6-го енергоблоку надає дані про викиди аерозольних частинок, що загалом впродовж місяця перевищували звичні показники втричі, але при цьому не перевищували ДР викидів за добу, унормований Держатомрегулюванням. АСКРС 6-го боку також надає дані про рівень викидів ізотопів йоду, рівень величин яких свідчить про роботу блоку в штатному режимі, але дані про викиди ІРГ не надходять взагалі, що також не дає можливості оцінити об’єктивно безпечність роботи 6-го блоку.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЗАЕС на протязі всього жовтня надходили вчасно і в повному обсязі, за винятком з 18 жовтня 10:30 (UTC) по 19 жовтня 4:30 (UTC), коли були відсутні значення вимірювань зі всіх пунктів спостереження. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, зазначених у НРБУ-97.

ЮУАЕС. Результати вимірювань викидів надходять повною мірою з 1-го енергоблоку. Дані з 2-го енергоблоку не надходять взагалі. Дані вимірювань з 3-енергоблоку надходять на рівні нульових значень. Інформація з 1-го енергоблоку коректна. Добові викиди по 1-му енергоблоку не перевищують допустимі норми. Але відсутність інформації по 2 та 3 енергоблоках не дозволяє оцінити вплив ЮУАЕС на довкілля в цілому.

Інформація ПЕД з пунктів спостережень: «Агрономія», «Арбузинка», «Доманівка», та з 6 жовтня 11:00 (UTC) по 7 жовтня 4:00 (UTC) були відсутні значення вимірювань зі всіх пунктів спостереження. Решта часу метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЮУАЕС на протязі всього жовтня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, зазначених у НРБУ-97.

РАЕС. Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків, окрім 4-го. Результати вимірювань АСКРС 1-го та 2-го енергоблоків загалом свідчать про те, що ці енергоблоки працювали у штатному режимі. Щодо 3-го енергоблоку, дані про концентрації аерозолів та ІРГ загалом надходили коректні і знаходились в звичних межах. Це стосується і даних вимірювань концентрації активності ізотопів йоду. Інформація з 4 енергоблоку відсутня по причині планових робіт на енергоблоці.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження РАЕС на протязі всього жовтня надходили вчасно і в повному обсязі, окрім: «Більська Воля» з 21 жовтня 13:40 (UTC) по 22 жовтня 12:40 (UTC); «Любахи» з 2 жовтня 12:20 (UTC) по 4 жовтня 9:30 (UTC) та 16 жовтня 5:00 (UTC) по 20 жовтня 6:50 (UTC); «Старий Чорторийськ» з 12 жовтня 5:50 (UTC) по 19 жовтня 8:40 (UTC) – були відсутні значення вимірювань. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

  

 

1.3 Контроль радіаційного стану довкілля у Зоні відчуження Чорнобильської АЕС

Дані АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС (далі – ЗВ) припинили надходити з 29 квітня 2019р. Подолати цю проблему досі не вдалося. В той же час необхідно зазначити, що за даними, які публічно висвітлюються Адміністрацією з управління зоною відчуження радіаційна ситуація на території ЗВ визначається сталістю природних процесів розпаду радіонуклідів і поступовим зменшенням рівня радіоактивного забруднення території. Надзвичайних ситуацій, які б призвели до суттєвого перерозподілу радіонуклідів у довкіллі ЗВ у жовтні не сталося.

Висновки про відсутність негативного впливу діяльності АЕС на довкілля базуються на даних, які отримуються з АСКРС, розташованих у 30-км зонах АЕС, та результатах радіометричних спостережень на мережі НГМС України.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Надзвичайні ситуації, як в Україні, так і за її межами, за яких могли б виникнути радіаційні/ядерні загрози з помітними радіологічними наслідками, у тому числі - пов’язані із транскордонним перенесенням радіоактивно забрудненого атмосферного повітря, у жовтні не спостерігались.

1.4 Інформування про контроль радіаційного стану довкілля

Регулярно здійснювалася інформаційна підтримка розділу “Радіологія” на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ. Підготовлено та розміщено матеріали у “Місячному огляді” про роботи з оцінки радіаційного стану довкілля в Україні у жовтні. Інформація на закладці “Поточна ситуація” поновлюється у автоматичному режимі.

1.5 Міжнародний обмін радіологічною інформацією

ЦПНРА УкрГМЦ як національний провайдер радіометричних даних до міжнародних інформаційних систем радіаційного моніторингу забезпечив підготовку та щоденну передачу даних, що отримуються на мережі радіометричних спостережень НГМС до загальноєвропейської - EURDEP та до загальносвітової систем - IRMIS. Щоденно дані вимірювань ПЕД висвітлюються на загальнодоступному ВЕБ-ресурсі EURDEP за посиланням https://remap.jrc.ec.europa.eu/Simple.aspx та на ВЕБ-ресурсі МАГАТЕ, доступ до якого обмежений – лише для фахівців, визначених національними органами з ядерного регулювання, за посиланням https://iec.iaea.org/IRMIS/Visualisation/Global#routine/.

Згідно з домовленістю з ДП НАЕК «Енергоатом» ЦПНРА надає системі IRMIS через sftp-server ЦПНРА доступ до результатів вимірювань ПЕД від 54 пунктів АСКРС всіх діючих АЕС України у 30-км зонах їх впливу. Ці результати трансформуються через ПТК ЦПНРА у IRIX- формат. Проглянути ці дані можна також за посиланням https://iec.iaea.org/IRMIS/ Visualisation/Global#routine/. До 26 жовтня всі результати вимірювання ПЕД у зонах відповідальності діючих АЕС, які надійшли від ДП НАЕК «Енергоатом» до ЦПНРА були представлені у форматі IRIX на sftp-server та завантажені до системи IRMIS в режимі визначеному адміністраторами IRMIS. 26 жовтня на сервері ЦПНРА стався програмний збій невідомого походження. Спеціалізоване ПЗ призначене для формування результатів вимірювання АСРС АЕС у формат IRIX зупинилось і відповідно зупинилось завантаження даних на sftp-server, призначений для зв’язку з IRMIS. Спеціалісти ЦПНРА шукають шляхи вирішення технічної проблеми.

 

Начальник ЦПНРА     Л.Табачний 

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Навіщо світу потрібні метеорологи?

Участь УкрГМЦ у віртуальному семінарі “Впровадження міжнародної інформаційної системи з радіаційного моніторингу”

Вітання з Днем гідрометеорологічної служби України

Прес-реліз до дня працівника гідрометеорологічної служби