Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

ЧЕРНІГІВ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЩорсЯворівЯготинЯмпільЯремча
25 серпня
5:56
14:01
19:57
Поточна погода
12.1 °
Вітер
2 м/c
Волог.
85 %
Тиск
759 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
25.08 Нд 26.08 Пн 27.08 Вт 28.08 Ср 29.08 Чт
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 11..13 25..27 12..14 25..27 12..14 25..27 12..14 24..26 9..11 21..23
Вітер, м/c 5-10 5-10 3-8 3-8 3-8 3-8 3-8 5-10 3-8 5-10
Напрям вітру

   Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]     Протягом липня 2019 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 68 нЗв/год (М Світязь) до 160 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Рахів (44нЗв/год)  та    М Коростень і М Миронівка (183нЗв/год).   Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.   Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 70-130 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -179 нЗв/год ще й на М Коростень - 160 нЗв/год. В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у липні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                            
Вінниця 115    
Дніпро 112    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 100    
Запоріжжя 123    
Івано-Франківськ 88    
Київ 103    
Кропивницький 123    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 95    
Львів 90    
Миколаїв 106    
Одеса 82    
Полтава 100    
Рівне 127    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 109    
Тернопіль 108    
Ужгород 98    
Харків 87    
Херсон 121    
Хмельницький 112    
Черкаси 110    
Чернівці 110    
Чернігів 103    
Чорнобиль 179     

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

Звіт про роботи виконані ЦПНРА.

(за липень 2019 року)

У липні 2019 року було виконано роботи, що належать до регламенту діяльності ЦПНРА як складової частини державної системи аварійної готовності та реагування, а також роботи, що націлені на подальший розвиток функціональних можливостей Центру при використанні програмно - технічного комплексу JRODOS та іншого спеціалізованого програмного забезпечення.

 

З регламентних робіт :

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1 Забезпечувалося передавання результатів щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, до загальноєвропейської системи (платформи) обміну радіологічними даними.

 

У липні, за виключенням 13 липня, 6 М не надали інформацію більш ніж 1 раз. 13 липня через технічні проблеми ГІОЦ не надійшли дані 26 М Сумської, Полтавської, Харківської та Луганської області. М Дніпро 27 липня подала некоректно сформовану телеграму і, як результат, ці дані не потрапили до загальноєвропейської системи (платформи) обміну радіологічними даними та не були висвітлені на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ.

Решта телеграм у липні надійшли вчасно, сформовані коректно і, відповідно, висвітлені на EURODEP, ВЕБ-сторінці УкрГМЦ та завантажені у ПТК СППР РОДОС.

Змушені ще раз звернути увагу колег на необхідність дотримуватись регламенту при формуванні телеграм, які транслюються до УкрГМЦ. Особливо просимо приділити увагу тому який час вимірювань зазначається в телеграмі, а саме - необхідно вказувати час вимірювання 9 годин в літній період і 8 годин в зимовий період. В першу чергу це стосується таких М як Золочів, Сміла, Липовець, Кирилівка, Стрій, Турка, Павлоград, Конотоп, Синельникове, Знамянка, Бахмут.

Сподіваємося, що нам не буде більше потреби звертатись щодо дотримання регламенту стосовно коректного зазначення у телеграмах часу вимірювань за місцевим (київським) часом.

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить.

Загалом кількість недоотриманих чи некоректних телеграм становить не більш ніж 1% і суттєво не впливає на загальну оцінку радіаційного стану довкілля України.

У червні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД знаходився в межах своїх середньомісячних показників.

1.2 Щодня перевірялося надходження інформації від АСКРС усіх 4 українських АЕС та здійснювався її аналіз. На жаль, дані від АСКРС АЕС надходять не у повному обсязі, що не дозволяє зробити висновок за весь місяць у цілому.

ХАЕС. На АЕС працює в режимі генерації електроенергії 2-й енергоблок, але результати АСКРС надходять тільки від АСКРС 1-го енергоблоку, який майже до осені перебуватиме в стані ремонту. На 1-му енергоблоці було зафіксовано короткочасні викиди ізотопів йоду, які потребують додаткової перевірки (18,19,20липня на рівні від 70.6 кБк/м3 до 253 кБк/м3) та аерозолів( 8 липня-1,62 кБк/м3 та 19 липня-1,38 кБк/м3 . Причини відсутності з 4 вересня 2018р. даних з 2 блоку Хмельницької АЕС невідомі. Результати вимірювань метеоспостережень та ПЕД із 30-км зони спостереження ХАЕС надходили регулярно та в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

ЗАЕС. Результати вимірювань по викидам з труб усіх блоків ЗАЕС, що фіксуються АСКРС, свідчать про те що АЕС працювала у штатному режимі за винятком 16 та 17 липня. 16 та 17 липня АСКРС всіх 6 блоків зафіксували короткочасні викиди по фракціям йоду, аерозолям та інертним газам на рівні від 1,02Е29 кБк/м3 до 4,5Е33 кБк/м3, що скоріш свідчить про проблеми системи підготовки даних АЕС. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження ЗАЕС надходили регулярно. Потребують додаткової перевірки також результати вимірювань ПЕД на пункті спостереження Марганець, які були зафіксовані 1,4,19 та 28 липня і короткочасно знаходились в межах від 400 до 850 нЗв/год. На решті пунктів спостереження величини ПЕД на протязі липня перебували у своїх звичних межах.

ЮУАЕС. Регулярно надходить інформація тільки від АСКРС 1-го блоку. На протязі місяця результати вимірювань по викидам з труби свідчать про те, що цей блок працював у штатному режимі . Від 2-го не надходить взагалі. 3-го - тільки по викидам аерозольних часток, але 5 липня був зафіксований короткочасний викид по фракціям йоду на рівні 9,99кБк/м3. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження ЮУАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

РАЕС. Результати вимірювань по викидам з труб усіх блоків РАЕС, що фіксуються АСКРС, свідчать про те що АЕС працювала у штатному режимі. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження РАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

Дані АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС припинили надходити з 29 квітня 2019р. Представники ДСП “Екоцентр” і далі пояснюють це технічними проблемами.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України (НРБУ-97).

ІІ. Складання метеорологічних прогнозів

2.1 Щоденно 4 рази на добу виконуються розрахунки метеопрогнозів для зон “Північ” та “Південь” з розрізненням 3км (320х500км), а також для зони “вся Україна” з розрізненням 10км (2000х2000км). Зона “Північ” охоплює м.Київ. Всі розраховані прогнози перевіряються на дієпридатність. З 12 по 14 липня виник збій в розрахунковій моделі WRF для зон “Північ” та “Південь”. На протязі 2 діб в БД Родос завантажувались WRF для зон “Північ” та “Південь” не придатні для розрахунків. 15 липня проблему вирішили представники ІППМС.

Решту часу у липні, розрахунок та завантаження всіх WRF до системи Родос в ЦПНРА та всіх користувачів спільноти Родос-Україна виконувались у повному обсязі та вчасно.

ІІІ. Моделювання імовірних наслідків

3.1 В липні місяці був змінений режим розрахунку щоденних проектів імовірного поширення радіоактивних викидів з кожної української АЕС (на рівні максимально допустимих викидів, що встановлені Держатомрегулюванням України) та зони відчуження Чорнобильської АЕС (за умови виникнення технічних проблем на об’єкті зберігання відпрацьованого ядерного палива СВЯП-2) та їх радіологічних наслідків. Тепер проекти розраховуються та завантажуються на FTP-сервер з періодичністю кожні 8 години. В період з 12 по 14 липня всі розрахунки проводились з використанням WRF для зони “вся Україна”. Проекти розраховуються в режимі навчання (тренування) за прогнозних поточних метеоумов для регіонів впливу АЕС України. Проекти розраховувались з метою постійного тестування працездатності системи Родос. Результати розрахунків зберігаються 24 години а потім видаляються.

3.2 В липні місяці ЦПНРА не отримував повідомлень про надзвичайні чи нештатні ситуації які вимагають моделювання імовірних наслідків.

3.3 За повідомленнями світових ВЕБ-ресурсів в червні -липні збільшилась активність вулканів в Центральній та Південній Америці. Так в червні відбулось ряд вивержень вулкана Покатепетль(Мексика) а в липні вулкану Убінас(Перу). Виверження продовжувалось на протязі доби і його висота досягала 12 км. В ЦПНРА з використанням моделі HYSPLIT (NOAA) промоделювали розповсюдження вулканічного попелу в атмосфері. Результати моделювання показали, що шлейф вулканічного попелу розпорошений на висоті від 0 до 12 км, але найвищі концентрації очікуються в шарі від 6 до 12 км. За метеорологічних умов, які склались на планеті в період виверження вулкану Убінас, шлейф вулканічного попелу через 3 доби покриває всю Південну Африку. Основною метою моделювання було вивчення додаткових можливостей, які надає ВЕБ-ресурс ARL NOAA для зареєстрованих користувачів, що допоможе розширити можливості ЦПНРА для моделювання наслідків катастроф техногенного та природного характеру.

ІV. Опанування функціональних можливостей ПТК СППР JRODOS

До робіт, що націлені на подальше опанування широкого спектру функціональних можливостей ПТК СППР JRODOS та розширення взаємодії з підрозділами УкрГМЦ належать:

4.1 Інформаційна підтримка розділу “Радіологія” на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ.

Підготовлено та розміщено матеріали у “Місячному огляді” про роботи з оцінки радіаційного стану довкілля в Україні у липні. Повноцінно функціонує закладка “Поточна ситуація” розділу “Радіологія”, інформація поновлюється щоденно в автоматичному режимі.

4.2 Було внесено зміни в спеціалізоване ПЗ по завантаженню даних вимірювань радіометричної мережі в СППР Родос. Додано М Липовець, Лисичанськ, Печеніги та Київ(Жуляни). Зміни в ПЗ були виконані співробітниками ЦПНРА.

4.3 Розроблено та протестовано спеціалізоване ПЗ для трансформації даних вимірювання радіометричної мережі в формат IRIX з подальшою трансляцією до системи IRMIS. З 12 липня щоденно формується XML-файл та завантажується на ftp-сервер ЦПНРА у визначену папку. Підготовлено та надіслано повідомлення до ЦІАС МАГАТЕ про готовність ЦПНРА УГМЦ надавати радіологічні дані на регулярній основі.

4.4 Створено та інтегровано в СППР Родос шейп-файл який містить поновлені дані про географічні координати, назви, функціональне навантаження, адміністративну прив’язку, e-mail, телефон всіх метеостанцій України включно з тими, які знаходяться на тимчасово окупованій території та в анексовано Криму.

4.5 Підготовлено звіт про діяльність ЦПНРА до документу “МОНІТОРИНГ виконання плану гідрометеорологічної діяльності Українського гідромеметеорологічного центру Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 2019 у ІІ кварталі 2019 року “

4.6 Регулярно проводять планові роботи по забезпеченню працездатності серверів ЦПНРА.

4.7 Регулярно здійснюється впорядкування документів ЦПНРА згідно чинного порядку документообігу.

 

Начальник ЦПНРА          Л. Табачний

 

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Пожежна небезпека
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Важливі Події:

XVIII Конгрес Всесвітньої метеорологічної організації