Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

ЧЕРНІГІВ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвитязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЩорсЯворівЯготинЯмпільЯремча
17 червня
4:38
16:36
21:14
Поточна погода
30.7 °
Вітер
2 м/c
Волог.
44 %
Тиск
750 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
18.06 Вт 19.06 Ср 20.06 Чт 21.06 Пт 22.06 Сб
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 17..19 27..29 16..18 28..30 16..18 28..30 16..18 29..31 16..18 29..31
Вітер, м/c 3-8 3-8 3-8 3-8 3-8 3-8 3-8 3-8 3-8 3-8
Напрям вітру

   Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом травня 2019 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 72 нЗв/год (М Світязь) до 157 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Куп'янськ, М Мелітополь. М Тетерів (52нЗв/год)  та М Коростень, М Миронівка, М Красноград (166нЗв/год).

  Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.

  Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 70-130 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -173 нЗв/год ще й на М Коростень - 157 нЗв/год. В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.

  Результати вимірювань свідчать про те, що у травні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.

                          
 
Вінниця 117    
Дніпро 107    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 105    
Запоріжжя 95    
Івано-Франківськ 91    
Київ 107    
Кропивницький 118    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 91    
Львів 87    
Миколаїв 106    
Одеса 84    
Полтава 96    
Рівне 127    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 107    
Тернопіль 113    
Ужгород 100    
Харків 93    
Херсон 116    
Хмельницький 105    
Черкаси 105    
Чернівці 106    
Чернігів 98    
Чорнобиль

173

 

   

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

 

Звіт про роботи виконані ЦПНРА

(за травень 2019 року)

У травні 2019 року було виконано роботи, що належать до регламенту діяльності ЦПНРА як складової частини державної системи аварійної готовності та реагування, а також роботи, що націлені на подальший розвиток функціональних можливостей Центру при використанні програмно - технічного комплексу JRODOS та іншого спеціалізованого програмного забезпечення.

З регламентних робіт :

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1 Забезпечувалося передавання результатів щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, до загальноєвропейської системи (платформи) обміну радіологічними даними.

 

У травні лише 2 М не надали інформацію більш ніж 1 раз. 29 травня через техічний збій обладнання ГЦТОІ УГМЦ не надійшла інформація загалом з 80 М Закарпатської, І-Франківської, Чернівецької, Тернопільської, Хмельницької, Вінницької, Кіровоградської, Миколаївської в повному обсязі та частково Київської, Житомирської та Чернігівської областей. Ці данні не з’явилися на сайтах УкрГМЦ та EURDEP. Нажаль ці данні також втрачені для загальної бази радіологічних даних.

І далі існує необхідність додатково перевірити коректність виконання процедури вимірювання та роботи дозиметрів на М Миронівка оскільки результати вимірювань ПЕД, які надходять до УкрГМЦ, мають значні коливання. Так 11 травня на М було зафіксовано 8 мкР/год, а 28 травня 19мкР/год. В травня місяці подібна ситуація спостерігалась на М Красноград, а саме 1 травня зафіксовано 8мкР/год і 19мкР/год 22 травня.

Решта телеграм у травні надійшла вчасно, сформована коректно і, відповідно, висвітлена на EURODEP та завантажена у ПТК СППР РОДОС.

Щодо висвітлення даних вимірювання на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ у розділі “Радіологія”, дані з’являються тільки у разі якщо вони надійшли до 9 ранку. Хочемо подякувати працівникам ОЦГМ в Запорізькій області за відповідальність і наполеглевість, завдяки якій технічна проблема вирішина і результати вимірювання ПЕД М Запоріжжя тепер висвітлюються ВЕБ-сторінці УкрГМЦ.

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить.

Загалом кількість недоотриманих чи некоректних телеграм становить не більш ніж 1% і суттєво не впливає на загальну оцінку радіаційного стану довкілля України.

У травні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД знаходився в межах своїх середньомісячних показників.

 

1.2 Щодня перевірялося надходження інформації від АСКРС усіх 4 українських АЕС та здійснювався її аналіз. На жаль, дані від АСКРС АЕС надходять не у повному обсязі, що не дозволяє зробити висновок за весь місяць у цілому.

ХАЕС. На АЕС працює в режимі генерації електроенергії 2-й енергоблок, але результати АСКРС надходять тільки від АСКРС 1-го енергоблоку, який майже до осені перебуватиме в стані ремонту. На 1-му енергоблоці 20 травня було зафіксовано короткочасний викид ізотопів йоду до 0.2 кБк/м3. Причини відсутності з 4 вересня 2018р. даних з 2 блоку Хмельницької АЕС невідомі. Результати вимірювань метеохарактеристик та ПЕД із зони спостереження ХАЕС з 10 по 14 та з 24 по 27травня не надходили. Решту часу дані надходили в повному обсязі . Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

ЗАЕС. Результати вимірювань по викидам з труб усіх блоків ЗАЕС, що фіксуються АСКРС, свідчать про те що АЕС працювала у штатному режимі. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження ЗАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

ЮУАЕС. Регулярно надходить інформація тільки від АСКРС 1-го блоку, напротязі місяця на ньому були зафіксовані короткочасні викиди ІРГ на рівні 5.25 кБк/м3. Від 2-го не надходить взагалі. 3-го - тільки по викидам аерозольних часток. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження ЮУАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

РАЕС. Дані вимірювань викидів з труб та дані величини ПЕД з пунктів спостережень в зоні спостереження АЕС, надходили вчасно, в повному обсязі. Величини ПЕД напротязі мясяця знаходились в своїх звичних межах. На 1-му та 2-му блоках 15 травня спостерігались короткочасні викиди аерозольних частинок до 0.342 кБк/м3 а на 3-му блоці 25 травня викид до 1.6 кБк/м3. Також на 3-му блоці 25 травня були зафіксовані короткочасні викиди ізотопів йоду до 0.61 кБк/м3 та ІРГ до 850 кБк/м3.

Дані АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС припинили надходити з 29 квітня 2019р. Представники ДН “Екоцентр” пояснюють це технічними проблемами.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України (НРБУ-97).

ІІ. Складання метеорологічних прогнозів

2.1 Щоденно 4 рази на добу виконуються розрахунки метеопрогнозів для зон “Північ” та “Південь” з розрізненням 5км (320х500км), а також для зони “вся Україна” з розрізненням 15км (2000х2000км). Зона “Північ” охоплює м. Київ. Розрахунок прогнозів за старою моделлю зупинено. Всі розраховані прогнози перевіряються на дієпридатність.

У травні, розрахунок та завантаження всіх WRF до системи Родос в ЦПНРА та всіх користувачів спільноти Родос-Україна виконувались у повному обсязі та вчасно.

На запит співробітника ДНТЦ ЯРУ, який надійшов 22 травня, додатково був розрахований весь пакет WRF 16.11.18. Прогноз переданий до ДНТЦ ЯРУ через Gmail-поштовий сервер. Необхідність повторного перерахунку виникла тому що через великі обсяги WRF (нова модель) зберігається на серверах ЦПНРА 6 місяців.

На запит дп “екоцентр” , який надійшов 2 травня, відправили через Gmail-поштовий сервер wrf (провайдер вся україна) за 13.04.19 прогноз за всі 4 терміни(00:00, 06:00, 12:00,18:00), оскільки в БД СППР Родос WRF(провайдер вся україна) доступний 1 тиждень.

В лютому місяці 2019 в ЦПНРА провели модернізацію сервера БД. З 1 березня 2019р на додаткових дисках сервера БД зберігаються NWP NOAA та WRF за терміни 00:00 та 12:00. Ємність цих дисків дозволить зберігати прогнози 1 рік.

ІІІ. Моделювання імовірних наслідків

3.1 Щоденно двічі на добу в автоматичному режимі розраховується проект імовірного поширення радіоактивних викидів з кожної української АЕС (на рівні максимально допустимих викидів, що встановлені Держатомрегулюванням України) та зони відчуження Чорнобильської АЕС (за умови пожежі лісових масивів) та їх радіологічних наслідків. Проекти розраховуються в режимі навчання (тренування) за прогнозних поточних метеоумов для регіонів впливу АЕС України. Проекти розраховувались з метою постійного тестування працездатності системи Родос. Результати розрахунків зберігаються 24 години а потім видаляються, оскільки розрахунок WRF за новою моделлю вимагає більшого об'єму дискового простору. Проблема оцінки якості WRF залишається актуальною.

3.2 В травні місяці ЦПНРА не отримував повідомлень про надзвичайні чи нештатні ситуації які вимагають моделювання імовірних наслідків.

ІV. Опанування функціональних можливостей ПТК СППР JRODOS

До робіт, що націлені на подальше опанування широкого спектру функціональних можливостей ПТК СППР JRODOS та розширення взаємодії з підрозділами УкрГМЦ належать:

4.1 Інформаційна підтримка розділу “Радіологія” на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ.

Підготовлено та розміщено матеріали у “Місячному оглядіпро роботи з оцінки радіаційного стану довкілля в Україні у травні. Повноцінно функціонує закладка “Поточна ситуація” розділу “Радіологія”, інформація поновлюється щоденно в автоматичному режимі.

4.2 Підготовлено документи: у відповідності до доручення ДСНС про проведення внутрішнього аудиту в підрозділах УкрГМЦ, в ЦПНРА внесли зміни в адміністративний регламент “Прогнозування наслідків радіаційних, ядерних загроз” . Зміни стосувались приведення до загального для УГМЦ та інших гідрометеорологічних організацій України порядку присвоєння індексів для етапів(технологічних процесів) та відповідальних осіб.

4.3 Згідно доручення ДСНС та розпорядження керівництва УГМЦ, провели навчання для представників ДСНС та мобільно-командного пункту ДСНС на тему “Ознайомлення з СППР Родос”. Навчання проходили з 14 по 17 травня на базі ЦПНРА та складались з лекційної та практичної частини. Начальник ЦПНРА Л. Табачний зробив доповідь про стан Державної системи радіаційного моніторингу в Україні. Представник ІППМС О.Халченков доповів про теоретичні основи, які були використані при розробці математичних моделей для СППР Родос, та про місце СППР Родос в системі Євросоюзу з реагування на радіаційні(ядерні) аварії. Під час практичних занять курсанти ознайомились з усіма можливостями добре налаштованої СППР Родос. Також на практиці спробували самостійно проаналізувати результати моделювання, які виконувались в ЦПНРА під час національних та міжнародних тренувань з реагування на радіаційну аварію(РА), та зробили ряд розрахунків для моделювання наслідків РА для території України в місцевому масштабі (відстань від 40 до 800 км від джерела РА). Особливу зацікавленість проявили до можливостей моделювання наслідків лісових пожеж в зоні відчуження Чорнобильської АЕС та застосування модуля для лісових пожеж на іншій території України для визначення оріола та швидкості поширення вогню під час пожежі. Після закінчення навчань курсантам вручили навчальні матеріали в електронному вигляді та сертифікати.

4.4 За запрошенням Центру інцидентів та аварійних ситуацій МАГАТЕ (ЦІАС МАГАТЕ) лист від 18.02.19р. з 19-25 травня 2019 року заст. нач. ЦПНРА Кокот І.І. приймала участь у регіональному семінарі - практичному тренінгу з питань впровадження міжнародної системи обміну даними радіаційного моніторингу IRMIS в штатному режимі та під час надзвичайної ситуації спричиненої ядерним інцидентом чи/та радіаційною аварією (проект RER/9/151). Під час семінару Кокот І.І. зробила доповідь про стан, можливості, переваги та потреби радіометричної мережі гідрометеорологічної служби України. По результатам відрядження Кокот І.І. склала звіт, який подала директору УГМЦ.

4.5 Тестування програми для трансформації результатів вимірювання радіометричної мережі гідрометеослужби України в формат IRIX (міжнародний формат обміну радіологічними даними великих обсягів) з подальшою трансляцією цих даних до системи IRMIS. Програму розробила співробітниця Центру розробки та супроводження програмно-технічних засобів УГМЦ. Програма потребує доопрацювання, оскільки зміст сформованого вихідного файлу не відповідає вимогам, які чітко зазначені в технічних вимогах до формату IRIX.

4.6 Підготовка матеріалів для EURDEP про розповсюдження 131І над територією України.

4.7 Регулярно здійснюється впорядкування документів ЦПНРА згідно чинного порядку документообігу.

Начальник ЦПНРА      Л. Табачний

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Важливі Події:

Всесвітній день води 2019
Всесвітній метеорологічний день