Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

СНОВСЬК
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
12 серпня
5:33
14:47
20:20
Поточна погода
14.8 °
Вітер
2 м/c
Волог.
76 %
Тиск
750 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
12.08 Ср 13.08 Чт 14.08 Пт 15.08 Сб 16.08 Нд
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 13..15 20..22 9..11 19..21 9..11 19..21 10..12 20..22 10..12 20..22
Вітер, м/c 5-10 3-8 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10
Напрям вітру

 Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом липня 2020 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 67 нЗв/год (М Куп'янськ) до 154 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Дружба (44нЗв/год)  та   М Коростень (175 нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 67-125 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -176 нЗв/год ще й на М Коростень - 154 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у липні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 117    
Дніпро 107    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 107    
Запоріжжя 100    
Івано-Франківськ 95    
Київ 104    
Кропивницький 118    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 96    
Львів 91    
Миколаїв 109    
Одеса 88    
Полтава 87    
Рівне 107    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 107    
Тернопіль 109    
Ужгород 104    
Харків 95    
Херсон 121    
Хмельницький 113    
Черкаси 114    
Чернівці 119    
Чернігів 105    
Чорнобиль 176    

 

 

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

 

Інформація про радіаційний стан довкілля в Україні

(за липень 2020 року)

 

Узагальнення про радіаційний стан довкілля складено за даними, отриманими учасниками мережі обміну радіологічною інформацією РОДОС-Україна, за результатами вимірювань автоматизованих систем радіаційного контролю довкілля у зонах впливу атомних станцій та на радіометричній мережі спостережень гідрометеорологічних організацій.

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1. Результати щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, регулярно надходили до УкрГМЦ, а після їх переформатування передавались до систем обміну радіологічною інформацією: загальноєвропейської - EURDEP та міжнародної – ІRMIS (МАГАТЕ).

У липні з 24 пунктів радіометричної мережі не надійшла інформація по одному разу (див. таблицю), а  М Покровськ та М Хмільник — 2 рази. М Прилуки, М Любашівка та М Луцьк надіслали телеграми з помилкою, що призвело до некоректного відображення інформації на сайті.

 

 

 

Решта телеграм у липні надійшли вчасно, сформовані коректно і, відповідно, висвітлені на EURODEP, ВЕБ-сторінці УкрГМЦ, завантажені у ПТК СППР РОДОС та представлені у форматі IRIX на sftp-сервері ЦПНРА для обміну радіологічними даними міжнародної системи IRMIS (МАГАТЕ).

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить.

У липні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД перебував у межах похибки визначення своїх середньомісячних показників.

 

1.2 Контроль радіаційного стану довкілля у зонах впливу АЕС України

Щодня перевірялося надходження інформації АСКРС від усіх 4 українських АЕС та здійснювався її аналіз та обробка. Інформація із зон спостереження про ПЕД надходить регулярно і в повному обсязі, що дає змогу оцінити радіаційний стан довкілля, але інформація від автоматизованих систем радіаційного контролю (далі – АСРК) викидів з труб АЕС доволі обмежені і не точні, що не дозволяє коректно оцінити їх дійсні рівні та відповідність рівням допустимих викидів з блоку за добу, що регламентовані інспекцією ядерного регулювання України.

ХАЕС. Результати вимірювань АСРК від 1-го енергоблоку надходять в повному обсязі. На 1-му енергоблоці викиди ізотопів йоду на протязі всього місяця фіксувались дискретно на двох рівнях 0 та 0,12кБк/м3. Дані по концентрації ізотопів йоду з 2-го енергоблоку не надходять. Інформація про концентрацію аерозолів та ІРГ надходить в повному обсязі з обох енергоблоків, рівні викидів яких знаходяться в своїх звичних межах. Рівні зафіксованих величин представлені у додатках.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ХАЕС на протязі всього липня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів зазначених у НРБУ-97. Система АСКР ХАЕС працює безперебійно і транслює результати вимірювань до ЦПНРА в режимі on-line.

ЗАЕС. Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків. З 1-го енергоблоку дані вимірювань надходять регулярно і знаходяться в своїх звичних межах. 2-ий енергоблок також надає дані регулярно, виміряні величини викидів із труби знаходяться в звичних межах. Результати АСКРС 3-го та 4-го блоків свідчили про те що ці блоки працювали у штатному режимі. Дані АСКРС 5-го блоку регулярно надходять по активності аерозольних частинок та ІРГ і результати вимірювань знаходяться в своїх звичних межах. Від 5-го енергоблоку відсутні дані про викиди ізотопів йоду, що не дає можливості оцінити об’єктивно безпечність його роботи. АСКРС 6-го енергоблоку надає некоректні дані, що не дає можливості оцінити об’єктивно безпечність роботи 6-го блоку.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЗАЕС на протязі всього липня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, зазначених у НРБУ-97.

ЮУАЕС. Результати вимірювань викидів надходять повною мірою з 1-го енергоблоку. Дані з 2-го енергоблоку не надходять взагалі. Дані вимірювань з 3-енергоблоку надходять на рівні нульових значень. Інформація з 1-го енергоблоку коректна. Добові викиди по 1-му енергоблоку не перевищують допустимі норми.

Інформація ПЕД з пунктів спостережень: «Агрономія», «Арбузинка», «Доманівка», «Іванівка» надходить на рівні нульових значень впродовж місяця. Решта часу метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЮУАЕС на протязі всього липня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, зазначених у НРБУ-97.

РАЕС. Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків. Результати вимірювань АСКРС 1-го та 2-го енергоблоків загалом свідчать про те, що ці енергоблоки працювали у штатному режимі. Щодо 3-го енергоблоку, дані про концентрації аерозолів та ІРГ загалом надходили коректні і знаходились в звичних межах. Це стосується і даних вимірювань концентрації активності ізотопів йоду. Інформація з 4 енергоблоку надходить повною мірою і результати вимірювань знаходяться в своїх звичних межах.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження РАЕС на протязі всього липня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

Дані АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС (далі – ЗВ) припинили надходити з 29 квітня 2019р. Представники ДСП “Екоцентр” і далі пояснюють це технічними проблемами, розв’язати які їх інженерна служба ось уже на протязі року не спроможна (?!). В той же час необхідно зазначити, що за даними, які публічно висвітлюються Адміністрацією з управління зоною відчуження радіаційна ситуація на території ЗВ визначається сталістю природних процесів розпаду радіонуклідів і поступовим зменшенням рівня радіоактивного забруднення території. Надзвичайних ситуацій, які б призвели до суттєвого перерозподілу радіонуклідів у довкіллі ЗВ у травні не сталося, а зміни, які відбулися внаслідок пожеж потребують детального їх вивчення на території ЗВ .

Підсумовуючи роботи щодо оцінювання стану надходження радіометричної інформації з АСРК блоків АЕС, необхідно зазначити, що регулярність та якість інформації з блоків АЕС відповідала регламенту, узгодженого в рамках контракту ЄС щодо технічної допомоги у впровадженні СППР РОДОС, недовго. З 2017 року спостерігаються постійні технічні проблеми АСРК. Надходження даних, що викликають сумніви у їх достовірності, мають нерегулярний характер, а діапазон екстремальних показників АСРК при цьому безумовно свідчить про технічні проблеми систем обробки та трансляції результатів вимірювання автоматизованими системами, а не про негаразди в технологічних процесах перетворення атомної енергії в електричну та теплову. Такий стан АСРК та систем трансляції їх даних ускладнює процес оцінювання радіологічного впливу роботи АЕС на радіаційний стан довкілля, як у зоні спостереження, так і в цілому у зоні потенційного впливу АЕС.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим.

З потчного місяця на сайті УкрГідрометцентру (розділ «Радіолгія») у вкладці «ПРО ЦЕНТР» за інтерактивним посиланням розміщуються додаткові матеріали про роботи ЦПНРА (статті та звіти).

 

Начальник ЦПНРА     Л.Табачний 


 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Пожежна небезпека
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Важливе:

ПОТРЕБУЄ ДОПОМОГИ

Навіщо світу потрібні метеорологи?