Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

ГЛУХІВ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвитязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЩорсЯворівЯготинЯмпільЯремча
25 березня
5:37
12:28
18:05
Поточна погода
6.8 °
Вітер
0 м/c
Волог.
60 %
Тиск
741 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
26.03 Вт 27.03 Ср 28.03 Чт 29.03 Пт 30.03 Сб
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 1..3 6..8 -1..1 4..6 -1..-3 4..6 -1..-3 6..8 -1..1 8..10
Вітер, м/c 7-12 7-12 7-12 7-12 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10
Напрям вітру

    Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом лютого 2019 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 69 нЗв/год (М Покошичі) до 160 нЗв/год (М Чорнобиль), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Великий Поділ, М Білгоро-Дністровський, М Дружба, М Покошичі (52нЗв/год)  та М Чорнобиль (183нЗв/год).

  Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України (НРБУ).

  Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 70-135 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -160 нЗв/год ще й на М Коростень - 152 нЗв/год. В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.

  Результати вимірювань свідчать про те, що у лютому через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.

                          
 
Вінниця 119    
Дніпро  104    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 102    
Запоріжжя 96    
Івано-Франківськ 87    
Київ 94    
Кропивницький 111    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 92    
Львів 84    
Миколаїв 103    
Одеса 79    
Полтава 92    
Рівне 133    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 103    
Тернопіль 104    
Ужгород 101    
Харків 94    
Херсон 104    
Хмельницький 100    
Черкаси 96    
Чернівці 110    
Чернігів 94    
Чорнобиль

160

 

   

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

Звіт про роботи виконані ЦПНРА.

(за лютий 2019 року)

 

 

У лютому 2019 року було виконано роботи, що належать до регламенту діяльності ЦПНРА як складової частини державної системи аварійної готовності та реагування, а також роботи, що націлені на подальший розвиток функціональних можливостей Центру при використанні програмно - технічного комплексу JRODOS та іншого спеціалізовано програмного забезпечення.

З регламентних робіт :

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1 Забезпечувалося передавання результатів щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, до загальноєвропейської системи (платформи) обміну радіологічними даними.

У лютому з двох М інформація не надійшла більш ніж 1 раз. Так М Новопсковськ не подавав інформацію 12 днів, а М Сербка 6 днів. М Кропивницький 11 лютого передала некоректно сформовану телеграму, тому дані були відбраковані. Решта телеграми, що були надіслані у цьому місяці, сформовані коректно і, відповідно, були висвітлені на EURODEP та завантажені в ПТК СППР РОДОС.

Інформація з пунктів спостереження анексованого Криму та окупованих територій Донбасу не надходить.

Загалом кількість недоотриманих чи некоректних телеграм становить не більш ніж 1% і суттєво не впливає на відображення стану радіологічного забруднення в країні.

 

 

У лютому на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД знаходився в межах своїх середньомісячних показників.

1.2 Щодня перевірялося надходження інформації від АСКРС усіх 4 українських АЕС та здійснювався її аналіз. На жаль з технічних причин, природа яких достеменно натепер не виявлена, були втрачені дані за період з 14 по 27 лютого. Тому аналіз проводився тільки за наявними даними.

ХАЕС. І далі не надходять дані від 2 блоку Хмельницької АЕС, трансляція яких припинилась 14 вересня 2018р. Дані метеоспостережень та ПЕД на ПС у зоні відповідальності ХАЕС з 1 лютого поновлено. І далі, згідно даних АСКРС 1-го блоку ХАЕС на протязі всього лютого ХАЕС постійно працює на межі максимально допустимих добових рівнів викидів фракцій радіоактивного йоду, на цей факт необхідно звернути увагу технічних служб АЕС щоб з’ясувати причини появи таких даних, чи це свідчить про технічні негаразди при передаванні даних АСКРС, чи - про порушення технологічних процесів на АЕС.

ЗАЕС. На 4 блоці ЗАЕС були зафіксовані короткочасні викиди аерозолів на рівні 2.7 МБк/м3, що на 3 порядки вище звичних рівнів викидів.

ЮУАЕС. Регулярно надходить інформація тільки від АСКРС 1-го блоку. Від 2-го не надходить взагалі, а від 3-го - тільки по викидам аерозольних часток.

РАЕС. На 1 та 2 блоці РАЕС були зафіксовані короткочасні викиди аерозолів на рівні 325 Бк/м3. На 3 блоці РАЕС було зафіксовано короткочасні викиди ІРГ на рівні 0.29 МБк/м3.

Дані АСКРС від Зони відчуження Чорнобильської АЕС, надходили регулярно. Показники ПЕД знаходились в своїх звичних межах.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС був значно нижчим за допустимі рівні, визначені Нормами радіаційної безпеки України (НРБУ-97).

ІІ. Складання метеорологічних прогнозів

2.1 Щоденно 4 рази на добу виконуються розрахунки метеопрогнозів для зон “Північ” та “Південь” з розрізненням 5км (320х500км), а також для зони “вся Україна” з розрізненням 15км (2000х2000км). Зона “Північ” охоплює м. Київ. Розрахунок прогнозів за старою моделлю зупинено. Архівні дані цих прогнозів зберігаються на ftp-server RODOS. Всі розраховані прогнози перевіряються на дієпридатність.

24 лютого виник програмний збій на сервері бази даних, що спричинило зупинку розрахунків WRF. Добу WRF не розраховувались і не завантажувались до системи RODOS. Проблему вирішили фахівці ІПММС.

Решту часу, у лютому, розрахунок та завантаження всіх WRF до системи Родос в ЦПНРА та всіх користувачів спільноти Родос-Україна виконувалось в повному обсязі але з частковою затримкою. Це пов'язано з тим що базові NWP з'являються на серверах NOMADS із затримками, що перебуває за межами наших можливостей.

ІІІ. Моделювання імовірних наслідків

3.1 Щоденно двічі на добу в автоматичному режимі розраховується проект імовірного поширення радіоактивних викидів з кожної української АЕС (на рівні максимально допустимих викидів, що встановлені Держатомрегулюванням України) та зони відчуження Чорнобильської АЕС (за умови пожежі лісових масивів) та їх радіологічних наслідків. Проекти розраховуються в режимі навчання (тренування) за прогнозних поточних метеоумов для регіонів впливу АЕС України. Проекти розраховувались з метою постійного тестування працездатності системи Родос. Результати розрахунків зберігаються 24 години а потім видаляються, оскільки розрахунок WRF за новою моделлю вимагає більшого об'єму дискового простору. Також не вирішена проблема виконання робіт з аналізу якості WRF через недоукомплектований штат ЦПНРА (посада кваліфікованого синоптика залишається вакантною).

3.2 За повідомленням ДСП “Екоцентр” 22 лютого поблизу смт Поліське, яке знаходиться в межах Зони відчуження Чорнобильської АЕС, виникла пожежа. На прохання керівника відділу автоматизованих систем керування радіаційного контролю ДСП “Екоцентр” було змодельовано прогноз напрямку розповсюдження пожежі та її можливі наслідки. ЦПНРА та зацікавлений підрозділ ДСП “Екоцентр” обмінялись результатами моделювання. Дані моделювання підрозділ ДСП “Екоцентр” надавав керівництву пожежної частини, яка розташована в Зоні відчуження, тому маємо підстави вважати, що це сприяло швидкій ліквідації пожежі.

ІV. Опанування функціональних можливостей ПТК СППР JRODOS

До робіт, що націлені на подальше опанування широкого спектру функціональних можливостей ПТК СППР JRODOS та розширення взаємодії з підрозділами УкрГМЦ належать:

4.1 Інформаційна підтримка розділу “Радіологія” на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ. Підготовлено та розміщено матеріали у “Місячному огляді” про роботи з оцінки радіаційного стану довкілля в Україні у лютому. Повноцінно функціонує закладка “Поточна ситуація” розділу “Радіологія”, інформація поновлюється щоденно в автоматичному режимі.

4.2 Робота для ЗМІ:

- підготовлено роз'яснення щодо призначення та функціонування ЦПНРА для спеціалізованого журналу ДСНС “Надзвичайна ситуація+”;

 

4.3 ЦПНРА завантажив з ВЕБ-сторінки ARL NOAA (як зареєстрований користувач) інсталяційний пакет для встановлення математичної моделі HYSPLIT. Модель встановлена на двох ПК, що надані для службового користування співробітниками ЦПНРА. Налаштовано завантаження метеоданих в форматах призначених для використання з моделлю HYSPLIT з системи NOMADS та безпосередньо з ВЕБ-сторінці ARL NOAA. Налаштовано розрахунок траєкторії руху повітряних мас від місця розташування надзвичайної ситуації безпосередньо на ПК ЦПНРА. Продовжується вивчення можливості використання NWP різних провайдерів чисельних прогнозів погоди, в тому числі і власних WRF ЦПНРА, що було неможливо на ВЕБ-сторінці ARL NOAA. Також розробники HYSPLIT декларують, що цей модуль підтримує розрахунки концентрацій забруднення повітря не тільки радіоактивними але і іншими хімічними елементами. Робота продовжується і прогнозовано буде виконана у І-му кварталі.

4.4 MetOffice — гідрометеорологічна служба Великої Британії. Реєстрація на ВЕБ-ресурсі MetOffice, як представника УкрГМЦ. MetOffice, який є одним із RSMC WMO, що забезпечує УкрГМЦ інформацією про поширення забруднення внаслідок радіаційних аварій(загроз) згідно розподілу ВМО про відповідальність RSMC. Для моделювання прогнозу розповсюдження забруднених повітряних мас використовують власну модель NAME. В поточному місяці проведено короткий огляд можливостей моделі NAME, можливості отримувати метеодані та чисельні прогнози погоди з ресурсу DataPoint MetOffice.

4.5 Проводиться впорядкування документообігу ЦПНРА.

 

Начальник ЦПНРА       Л. Табачний 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Сніголавинна ситуація
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Важливі Події:

Всесвітній день води 2019
Всесвітній метеорологічний день