Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

В.ВОЛИНСЬКИЙ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
6 травня
5:49
15:02
20:51
Поточна погода
8.2 °
Вітер
7 м/c
Волог.
61 %
Тиск
739 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
6.05 Чт 7.05 Пт 8.05 Сб 9.05 Нд 10.05 Пн
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 7..9 14..16 5..7 14..16 5..7 11..13 3..5 17..19 5..7 21..23
Вітер, м/c 7-12 7-12 5-10 5-10 7-12 7-12 5-10 5-10 7-12 7-12
Напрям вітру

 

Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом квітня 2021 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 74 нЗв/год (М Тетерів) до 144 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Тетерів (61нЗв/год)  та   М Коростень (166 нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 52-134 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -139 нЗв/год ще й на М Коростень - 142 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у квітні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 105    
Дніпро 111    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 108    
Запоріжжя 102    
Івано-Франківськ 89    
Київ 96    
Кропивницький 118    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 92    
Львів 97    
Миколаїв 116    
Одеса 90    
Полтава 104    
Рівне 106    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 109    
Тернопіль 118    
Ужгород 99    
Харків 107    
Херсон 118    
Хмельницький 107    
Черкаси 112    
Чернівці 120    
Чернігів 100    
Чорнобиль 139    

 


 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

Інформація про радіаційний стан довкілля в Україні

(за квітень 2021 року)

Узагальнення про радіаційний стан довкілля складено за даними, отриманими учасниками мережі обміну радіологічною інформацією РОДОС-Україна, за результатами вимірювань автоматизованих систем радіаційного контролю довкілля у зонах впливу атомних станцій та на радіометричній мережі спостережень гідрометеорологічних організацій.

І. Про спостереження радіаційного стану довкілля України організаціями НГМС

1.1. Результати щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, регулярно надходили до УкрГМЦ, а після їх переформатування передавались до систем обміну радіологічною інформацією: загальноєвропейської - EURDEP та міжнародної – ІRMIS (МАГАТЕ).

У квітні 16 пунктів радіометричної мережі не надійшла інформація по одному разу, а з М Світязь та Чернігів - двічі (див. таблицю).

 

Решта телеграм у квітні надійшли вчасно, сформовані коректно і, відповідно, висвітлені на EURODEP, ВЕБ-сторінці УкрГМЦ, завантажені у ПТК СППР РОДОС та представлені у форматі IRIX на sftp-сервері ЦПНРА для обміну радіологічними даними міжнародної системи IRMIS (МАГАТЕ).

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить.

У квітні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД коливався у межах похибки визначення своїх середньомісячних та сезонних показників.

1.2 Контроль радіаційного стану довкілля у зонах впливу АЕС України

Щоденно моніторилось надходження інформації з АСКРС від усіх 4 українських АЕС і здійснювався її аналіз та обробка. Інформація із зон спостереження про потужність експозиційної дози (далі ПЕД) надходить регулярно і в повному обсязі, що дає змогу оцінити радіаційний стан довкілля, однак інформація від автоматизованих систем радіаційного контролю (далі – АСРК) викидів з труб АЕС обмежена відсутністю інформації про потужність викидів через вентиляційні труби на ХАЕС, ЗАЕС, ЮУАЕС, що не дозволяє коректно оцінити дійсний вплив АЕС на довкілля та його відповідність регламентованим Держатомрегулюванням України допустимим рівням.

ХАЕС. Результати вимірювань АСРК концентрацій аерозолів, ІРГ та ізотопів йоду від 1-го та 2-го енергоблоку в квітні надходили в повному обсязі та їх рівні коливались в своїх звичних межах, однак 8 квітня в 09:00 (за UTC) було короткочасне перевищення показників ІРГ – 225 кБм3.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ХАЕС на протязі всього квітня надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

ЗАЕС. Результати вимірювань з енергоблоків надходять у повному обсязі та вчасно.

25 квітня з 14:50 – 15:10 (за UTC) на 6 енергоблоку відбулось короткочасне перевищення фракцій йоду - 370 кБм3, на офіційному сайті немає новин про це перевищення.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЗАЕС на протязі всього квітня надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

ЮУАЕС. Результати вимірювань викидів протягом квітня надходили повною мірою з 1-го , 2-го і 3-го енергоблоків та їх рівні коливались в своїх звичних межах.

Результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЮУАЕС на протязі всього квітня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

РАЕС. Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків. Результати вимірювань АСРК 1го, 2-го, 3-го та 4-го енергоблоків загалом свідчать про те, що ці енергоблоки працюють у штатному режимі. Всі показники на протязі всього квітня відповідали своїм звичним величинам.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження РАЕС на протязі всього квітня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД у звичних не перевищували контрольних рівнів.

 1.3. Контроль радіаційного стану довкілля у Зоні відчуження Чорнобильської АЕС

Дані АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС (далі – ЗВ) припинили надходити з 29 квітня 2019р. На даний час у співпраці між технічними службами ДП “Екоцентр” та фахівцями ЦПНРА виконуються роботи по відновленню надходження даних радіаційного моніторингу до СППР “Родос”. В той же час необхідно зазначити, що за даними, отриманими на М Чорнобиль, змін радіаційного стану тривалістю більше 12 годин не зафіксовано (вимірювання ПЕД на М Чорнобиль здійснюються щодоби двічі на добу о 09:00 та 21:00).

Висновок: в квітні загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був низьким та не перевищував встановсених норм. Надзвичайні ситуації, як в Україні, так і за її межами, за яких могли б виникнути радіаційні/ядерні загрози з помітними радіологічними наслідками, у тому числі - пов’язані із транскордонним перенесенням радіоактивно забрудненого атмосферного повітря, у квітні не спостерігались.

 

 

Начальник ЦПНРА     Л.Табачний 

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Пожежна небезпека
Гідрологічні попередження
Сніголавинна ситуація
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT


Аварія на Чорнобильській АЕС- трагедія без строку давності. 35 років потому.

Навіщо світу потрібні метеорологи?

Участь УкрГМЦ у віртуальному семінарі “Впровадження міжнародної інформаційної системи з радіаційного моніторингу”