Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

ОСТЕР
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
7 серпня
5:30
15:03
20:33
Поточна погода
19 °
Вітер
2 м/c
Волог.
90 %
Тиск
754 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
8.08 Пн 9.08 Вт 10.08 Ср 11.08 Чт 12.08 Пт
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 15..17 24..26 13..15 23..25 13..15 23..25 14..16 24..26 14..16 24..26
Вітер, м/c 5-10 5-10 3-5 5-10 3-5 5-10 3-8 5-10
Напрям вітру
Погода і самопочуття людини
          Добові ритми й біоритми
          У ході історичного розвитку людина пристосувалася до певного ритму життя, обумовленому ритмічними змінами в природному середовищі й енергетичній динаміці обмінних процесів. Відомо безліч ритмічних процесів в організмі, які називають біоритмами. До них відносяться ритми роботи серця, подиху, біоелектричної активності мозку. Все наше життя являє собою постійну зміну спокою й активної діяльності, сну й пильнування, стомлення від тривалої праці й відпочинку. В організмі кожної людини, подібно морським припливам і відливам вічно панує великий ритм, що випливає на зв'язок життєвих явищ із ритмом Всесвіту й символизує єдність світу. Центральне місце серед всіх ритмічних процесів займають добові ритми, що мають найбільше значення для організму. Реакція організму на будь-який вплив залежить від фази добового ритму (тобто від часу доби). Ці знання зумовили розвиток нових напрямків у медицині - хронодіагностики, хронотерапії, хронофармології. Основу їх становить положення про те, що один і той же засіб у різні годинники доби впливає на організм порізному, іноді має прямо протилежний вплив. Тому для одержання більшого ефекту важливо вказувати не тільки дозу, але й точний час прийому ліків Виявилося, що вивчення змін у добових ритмах дозволяє виявити виникнення деяких захворювань на самих ранніх стадіях.
          Клімат і здоров'я
          Про плив погоди на здоров'я людини відомо давно. Ще Гіппократ ( 460-377 гг. до н.е.) у своїх "Афоризмах" писав, що організми людей поводяться по-різному відносно пори року: одні розташовані ближче до літа, інші - до зими, і хвороби протікають по-різному (добре або погано) у різні пори року, у різних країнах та при різних умовах життя. Основи наукового напрямку в медицині про вплив кліматичних факторів на здоров'я людини зародилися в XVII столітті. У Росії вивчення впливу клімату, сезонів і погоди на людину почалося з заснування Російської Академії наук у Петербурзі (1725). У розвитку теоретичних основ цієї науки велику роль зіграли видатні вітчизняні вчені И.М.Сєченов, И.П.Павлов і інші.
          Погода має на людину прямий та посередній вплив. Прямий вплив проявляється досить різноманітно й обумовлений безпосередньою дією кліматичних факторів на організм людини й насамперед на умови теплообміну його із середовищем: на кровопостачання шкірних покривів, дихальну, серцево - судинну систему та потовідділення. На організм людини, як правило, впливає не один якийсь ізольований фактор, а їх сукупність, причому основну дію чинять не звичайні коливання кліматичних умов, а головним чином їх раптові зміни. Для будь-якого живого організму встановилися певні ритми життєдіяльності різноманітної частоти. Для деяких функцій організму людини характерна зміна їх по сезонах року. Це стосується температури тіла, інтенсивності обміну речовин, системи кровообігу, складу кліток крові й тканин. Так, у літній період відбувається перерозподіл крові від внутрішній органів до шкірних покривів, тому артеріальний тиск улітку нижче, ніж узимку.
          До захворювань, пов'язаним з погодними умовами, належать у першу чергу перегрівання й переохолодження. Перегрівання й теплові удари виникають улітку при жаркій безвітряній погоді. Грип, простудні захворювання, катари верхніх дихальних шляхів, як правило, виникають в осінньо - зимовий період року. Деякі фізичні фактори (атмосферний тиск, вологість, рухи повітря, концентрація кисню, ступінь збуреності магнітного поля Землі, рівень забруднення атмосфери) роблять не тільки прямий вплив на людський організм. Окремо або в комбінації вони можуть збільшити плин наявних захворювань, підготувати певні умови для розмноження збудників інфекційних захворювань. Так, у холодний період року у зв'язку із крайньою мінливістю погоди загострюються сердцево - судинні захворювання - гіпертонічна хвороба, стенокардія, інфаркт міокарда. Кишкові інфекції (черевний тиф, дизентерія) вражають людей у жарку пору року. У дітей до року найбільше число запалень легенів реєструється в січні - квітні. У людей з розладами функцій нервової вегетативної системи або хронічних захворювань пристосування до погодних факторів, що змінюються, затруднені. Деякі хворі на стільки чутливі до змін погоди, що можуть служить своєрідними біологічними барометрами, що безпомилково прогнозують погоду. Дослідження, проведені Сибірською філією Академії Медичних наук РФ показали, що 60 - 65% страждаючих серцево - судинними захворюваннями чутливі до коливань погодних факторів, особливо навесні й восени, при значних коливаннях атмосферного тиску, температури повітря й змінах геомагнітного поля Землі. При вторгненні повітряних фронтів, що викликають контрастну зміну погоди, частіше спостерігаються кризи при гіпертонічній хворобі, погіршується стан хворих атеросклерозом судин головного мозку, ростуть сердцево - судинні катастрофи.
          В епоху урбанізації й індустріалізації люди більшу частину життя проводять у приміщенні. Чим довше організм ізольований від зовнішніх кліматичних факторів і перебуває в комфортних умовах мікроклімату приміщення, тим більше знижуються його пристосувальні реакції до погодних параметрів, що постійно змінюються, у тому числі послабляються процеси терморегуляції. У результаті порушується динамічна рівновага між організмом людини й зовнішнім середовищем, виникають ускладнення в людей із серцево - судинною патологією - кризи, інфаркт міокарда, мозкові інсульти. Тому необхідна організація сучасного медичного прогнозу погоди, як методу попередження сердцево - судинних катастроф.Організоване в деяких географічних зонах Росії медико - метеопрогнозування показує, що лікувально - профілактичні заходи в дні з несприятливими типами погоди різко скорочують кількість метеотропных реакцій у серцево - судинних хворих. Проведені в різних кліматичних зонах Росії дослідження з адаптації організму до несприятливих умов середовища дозволили розробити систему розрахунку й оцінки погодних умов з врахуванням, сезонних коливань і мінливості основних геліометеорологічних факторів. Установлено характер і вірогідність кореляційних зв'язків, що характеризують метеотропні реакції організму людини.
          Більшість фізичних факторів зовнішнього середовища, у взаємодії з якими еволюціонував людський організм, мають електромагнітну природу. Фахівці в області екологічної медицини вважають, що негативні іони позитивно впливають на здоров'я людини, а позитивні - негативно. Добре відомо, що біля швидко поточної води повітря освіжає й бадьорить. У ньому багато негативних іонів. З цієї ж причини нам здається чистим і освіжаючим повітрям після грози. Навпаки, повітря в тісних приміщеннях з великою кількістю різного роду електромагнітних приладів насичене позитивними іонами. Навіть порівняно нетривале перебування в такому приміщенні приводить до загальмованості, сонливості, запаморочення і головного болю. Аналогічна картина спостерігається у вітряну погоду, у курні й вологі дні.
          Серед кліматичних факторів велике біологічне значення має короткохвильова частина сонячного спектра - ультрафіолетове випромінювання (УФВ) (довжина хвиль 295-400 нм). Територія РФ на підставі багаторічних досліджень УФ режиму, його гігієнічної значимості розділена на ряд зон відповідно до рівня потупаючого на поверхню землі УФВ. Зони УФ - дефіциту розташовані північніше 57,5 пн.ш. Людині необхідно отримати за рік не менш 45 "порцій сонця", тобто эритемных доз УФВ. Чим північніше розташована місцевість, тим більше доводиться витрачати часу на те, щоб набрати цю норму. Ультрафіолетове опромінення - обов'язкова умова нормальної життєдіяльності людини. Воно знищує мікроорганізми на шкірі, попереджає рахіт, нормалізує обмін мінеральних речовин, підвищує стійкість організму до інфекційних захворювань і інших хвороб. Спеціальні спостереження встановили, що діти, які одержували достатню кількість ультрафіолету, у десять разів менше хворіли простудними захворюваннями, ніж діти, що не одержували достатню кількість ультрафіолетового опромінення. При недостатній кількості ультрафіолетового опромінення порушується фосфорно-кальцієвий обмін, збільшується чутливість організму до інфекційних захворювань і до застуди, виникають функціональні розлади центральної нервової системи, загострюються деякі хронічні захворювання, знижується загальна фізіологічна активність, а отже, і працездатність людини. Особливо чутливі до "світлового голоду" діти, у яких він приводить до розвитку авітамінозу Д (до рахіту).
          Висновки:
          Зміни погоди не однаково позначаються на самопочутті різних людей. У здорової людини при зміні погоди відбувається своєчасне налаштування фізіологічних процесів в організмі до умов навколишнього середовища, що змінюються. У результаті підсилюється захисна реакція, і здорові люди практично не відчувають негативного впливу погоди.
          У хворої людини пристосувальні реакції ослаблені, тому організм втрачає здатність швидко перебудовуватися. Вплив погодних умов на самопочуття людини повязаний також з віком і індивідуальною сприйнятливістю організму.
<Повернутись до списку статей
Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Пожежна небезпека
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Карта пожежна небезпека

ПАМ’ЯТКА керівникам та працівникам гідрометеорологічних організацій щодо дій в умовах воєнного стану

Модернізація Української гідрометеорологічної служби у співпраці з Фінським метеорологічним інститутом

Навіщо світу потрібні метеорологи?