Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

ДУБНО
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
17 січня
8:10
08:35
16:45
Поточна погода
-0.1 °
Вітер
8 м/c
Волог.
80 %
Тиск
736 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
18.01 Вт 19.01 Ср 20.01 Чт 21.01 Пт 22.01 Сб
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C -3..-5 0..-2 -5..-7 -1..1 -2..-4 -1..1 -2..-4 -1..1 -3..-5 -1..1
Вітер, м/c 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12
Напрям вітру

 

Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом грудня 2021 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 77 нЗв/год (М Тетерів) до 157 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Куп'янськ (44нЗв/год)  та   М Коростень (166 нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 77-125 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -201 нЗв/год ще й на М Коростень - 157 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у грудні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 115    
Дніпро 104    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 98    
Запоріжжя 107    
Івано-Франківськ 93    
Київ 123    
Кропивницький 119    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 94    
Львів 95    
Миколаїв 103    
Одеса 88    
Полтава 107    
Рівне 107    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 109    
Тернопіль 118    
Ужгород 98    
Харків 114    
Херсон 118    
Хмельницький 109    
Черкаси 108    
Чернівці 118    
Чернігів 101    
Чорнобиль 171    

 


 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

Інформація про радіаційний стан довкілля в Україні

(за грудень 2021року)

Узагальнення про радіаційний стан довкілля складено за даними, які доступні учасникам мережі обміну радіологічною інформацією РОДОС-Україна: за результатами вимірювань автоматизованих систем радіаційного контролю довкілля у зонах спостережень атомних станцій, зоні відчуження ЧАЕС та на радіометричній мережі спостережень гідрометеорологічних організацій.

І. Про спостереження радіаційного стану довкілля України організаціями НГМС

1.1.Результати щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, регулярно надходили до УкрГМЦ, а після їх переформатування передавались до систем обміну радіологічною інформацією: загальноєвропейської - EURDEP та міжнародної – ІRMIS (МАГАТЕ).

У грудні з 14 пунктів радіометричної мережі не надійшла інформація по одному разу, з чотирьох метеостанцій — двічі (Івано-Франківськ, Остер, Прилуки, Кам`янка-Бузька) див.таблицю.

 

Слід зазначити, що 26 грудня стався технічний збій і з 26 метеостанцій не надійшла інформація.

Решта телеграм у грудні надійшли вчасно, сформовані коректно і, відповідно, висвітлені на EURODEP, web-сторінці УкрГМЦ, завантажені у ПТК СППР РОДОС та представлені у форматі IRIX на sftp-сервері ЦПНРА для обміну радіологічними даними міжнародної системи IRMIS (МАГАТЕ).

Інформація з окупованих територій Криму та Донбасу не надходить.

У грудні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД коливався у межах похибки визначення своїх середньомісячних та сезонних показників.

1.2. Контроль радіаційного стану довкілля у 30-км зонах навколо АЕС України

У грудні щоденно здійснювався аналіз та обробка інформації, що надходила від АСКРС 4 діючих українських АЕС. За даними щодо ПЕД на території зон спостереження навколо АЕС радіаційний стан довкілля був стабільним, перевищення природного радіаційного фону не спостерігалися, однак 26 грудня не надійшли данні ПЕД з 26 станцій, через збій в мережі.

ХАЕС. Результати вимірювань АСРК концентрацій аерозолів, ІРГ та ізотопів йоду від 1-го та 2-го енергоблоку надходять в повному обсязі, їх рівні весь грудень були в своїх звичних межах. Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ХАЕС на протязі всього місяця надходили вчасно та у повному обсязі. Величини ПЕД на постах спостережень перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

ЗАЕС. Результати вимірювань з енергоблоків надходять у повному обсязі та вчасно. Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЗАЕС на протязі всього грудня надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД у зоні спостереження перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

ЮУАЕС. Результати вимірювань концентрації радіонуклідів у викидах в атмосферу з 1-го та 3-го енергоблоків надходили регулярно - відповідно до регламента обміну даними. Окрім 20 грудня від 8:00 до 00:00 (UTC) на 1-му енергоблоці показники ізотопів йоду досягли рівня 11 Бкм3. Однак зафіксовані показники не перевищили адміністративно-технологічний рівень викиду, що регламентований для ЮУАЕС. З 2-го блоку інформація не надходить. Показники концентрацій ІРГ, ізотопів йоду та загальної радіоактивності аерозолів, перебували у звичних межах.

Результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЮУАЕС на протязі всього місяця надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД перебували у допустимих межах і не перевищували контрольних рівнів.

РАЕС. Результати вимірювань надходили з АСРК усіх енергоблокі: з 1-го, 2-го, 3-го та 4-го енергоблоків загалом свідчать про те, що ці енергоблоки працюють у штатному режимі. Всі показники на протязі всього місяця відповідали величинам характерним для нормальної роботи РАЕС, окрім 4-го грудня на 3-му енергоблоці від 18:00 до 00:00 (UTC) показники об’ємної активності ІРГ у викидах коливались у широкому діапазоні, у максимумі досягали 375 кБк/м3;

Однак зафіксовані показники не перевищили адміністративно-технологічний рівень викиду, що регламентований для РАЕС, і не створювали небезпеки для населення на оточуючій АЕС території.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження РАЕС на протязі всього грудня надходили вчасно і у повному обсязі. ПЕД коливалась у звичних межах і була значно нижче контрольних рівнів.

1.3. Контроль радіаційного стану довкілля у Зоні відчуження Чорнобильської АЕС

У грудні результати вимірювання ПЕД з АСКРС Зоні Відчуження Чорнобильської АЕС (далі – ЗВ) надходили щоденно, однак регулярність їх надходження не була сталою для деяких постів спостереження, надходження припинялося за різних технічних причин. Наявність даних про радіаційний стан у грудні на сайті ДАЗВ дає змогу оцінити радіаційний ситуацію в ЗВ як стабільну з деякими сезонними коливаннями, характерними для цієї території.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижче допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України (НРБ-97).

 

Начальник ЦПНРА     Л.Табачний 

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Сніголавинна ситуація
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Привітання працівників гідрометеорологічної служби України

Навіщо світу потрібні метеорологи?