Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

РІВНЕ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
28 жовтня
7:01
09:56
16:57
Поточна погода
14.5 °
Вітер
3 м/c
Волог.
70 %
Тиск
743 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
29.10 Чт 30.10 Пт 31.10 Сб 1.11 Нд 2.11 Пн
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 5..7 12..14 6..8 10..12 5..7 8..10 3..5 6..8 3..5 6..8
Вітер, м/c 3-8 3-8 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12
Напрям вітру

 

Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом вересня 2020 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 60 нЗв/год (М Куп'янськ) до 155 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Куп'янськ (44нЗв/год)  та   М Коростень (166 нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 60-127 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -179 нЗв/год ще й на М Коростень - 165 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у вересні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 124    
Дніпро 100    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 111    
Запоріжжя 102    
Івано-Франківськ 91    
Київ 104    
Кропивницький 118    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 92    
Львів 98    
Миколаїв 110    
Одеса 90    
Полтава 100    
Рівне 105    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 114    
Тернопіль 117    
Ужгород 104    
Харків 92    
Херсон 125    
Хмельницький 107    
Черкаси 112    
Чернівці 117    
Чернігів 104    
Чорнобиль 179    

 


 

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

 

Інформація про радіаційний стан довкілля в Україні

(за вересень 2020 року)

 

Узагальнення про радіаційний стан довкілля складено за даними, отриманими учасниками мережі обміну радіологічною інформацією РОДОС-Україна, за результатами вимірювань автоматизованих систем радіаційного контролю довкілля у зонах впливу атомних станцій та на радіометричній мережі спостережень гідрометеорологічних організацій.

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1. Результати щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, регулярно надходили до УкрГМЦ, а після їх переформатування передавались до систем обміну радіологічною інформацією: загальноєвропейської - EURDEP та міжнародної – ІRMIS (МАГАТЕ).

У вересні з 15 пунктів радіометричної мережі не надійшла інформація по одному разу а М Волноваха — 2 рази (див. таблицю).

 

17 вересня через технічний збій не надійшла інформація з п’яти областей Івано-Франківської, Волинської, Закарпатської,Чернівецької та Тернопільської.

Решта телеграм у вересні надійшли вчасно, сформовані коректно і, відповідно, висвітлені на EURODEP, ВЕБ-сторінці УкрГМЦ, завантажені у ПТК СППР РОДОС та представлені у форматі IRIX на sftp-сервері ЦПНРА для обміну радіологічними даними міжнародної системи IRMIS (МАГАТЕ).

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить.

У вересні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД перебував у межах похибки визначення своїх середньомісячних показників.

1.2 Контроль радіаційного стану довкілля у зонах впливу АЕС України

Щодня перевірялося надходження інформації АСКРС від усіх 4 українських АЕС та здійснювався її аналіз та обробка. Інформація із зон спостереження навколо АЕС про ПЕД надходить регулярно і у повному обсязі, що дає змогу оцінити рівень впливу АЕС на радіаційний стан довкілля, але інформація від автоматизованих систем радіаційного контролю (далі – АСРК) викидів з труб АЕС часом доволі обмежена і недостовірна, що не дозволяє коректно оцінити їх дійсні рівні, а отже і відповідність рівням допустимих викидів з блоку за добу, які регламентовані Державною інспекцією ядерного регулювання України.

ХАЕС. Результати АСРК щодо визначення у викидах в атмосферу концентрації аерозолів, ІРГ та ізотопів йоду від 1-го та 2-го енергоблоків надходять в повному обсязі, рівні викидів визначаються в межах звичних для кожного компонента (додатки 1-3). Результати метеорологічних спостережень та вимірювань ПЕД у зоні спостереження ХАЕС на протязі всього вересня надходили вчасно і в повному обсязі, за винятком періоду з 10:50 3 вересня до 6:50 7 вересня, коли з усіх пунктів спостереження вони не надійшли. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, визначених відповідно до НРБУ-97. У вересні у системі трансляції в режимі on-line.результатів АСРК ХАЕС до ЦПНРА стався збій.

ЗАЕС. Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків. З 1-го енергоблоку дані вимірювань надходять регулярно і знаходяться в своїх звичних межах. 2-ий енергоблок також надає дані регулярно, виміряні величини викидів із труби знаходяться в звичних межах. Результати АСРК 3-го та 4-го блоків свідчили про те, що ці блоки працювали у штатному режимі. Дані АСРК 5-го блоку регулярно надходять по активності аерозольних частинок та ІРГ і результати вимірювань знаходяться в своїх звичних межах. Від 5-го енергоблоку відсутні дані про викиди ізотопів йоду, що не дає можливості здійснювати незалежний контроль загальної активності цих радіонуклідів у викидах в атмосферу. З АСРК 6-го енергоблоку транслюються дані про активність у викидах аерозольних частинок, що дещо вища від звичних меж, але не перевищує добовий норматив її допустимого рівня у викидах, та ізотопів йоду, рівень концентрації яких свідчить про відсутність порушень штатного режиму в роботі блоку, проте дані про викиди ІРГ не надходять взагалі, що також не дає можливості об’єктивно оцінити безпечність роботи 6-го блоку.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЗАЕС на протязі всього вересня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, зазначених у НРБУ-97.

ЮУАЕС. Результати вимірювань викидів надходять повною мірою з 1-го енергоблоку. Дані з 2-го енергоблоку не надходять взагалі. Дані вимірювань з 3-енергоблоку надходять на рівні нульових показників. Добові викиди по 1-му енергоблоку не перевищують допустимі норми. Але відсутність інформації по 2 та 3 енергоблоках не дозволяє скласти оцінку впливу викидів ЮУАЕС на довкілля в цілому.

На 8 постах АСКРС у 30-км зоні спостереження навколо ЮУ АЕС проблем не виникало і інформація з них була повною і не відрізнялась від результатів спостережень у попередні місяці року. На 3 постах: Агрономія», «Арбузинка», «Доманівка» результати вимірювання ПЕД впродовж місяця дорівнювали нулю. На інших 8 постах здійснювалась метрологічна повірка датчиків і більшу частину місяця радіаційний фон на них не вимірювався. Витміряні показники ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів Метеодані на протязі всього вересня надходили вчасно і в повному обсязі.

РАЕС. Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків. Результати вимірювань АСРК 1-го та 2-го енергоблоків загалом свідчать про те, що ці енергоблоки працювали у штатному режимі. На 3- му енергоблоці показники концентрації аерозолів та ІРГ знаходились в звичних межах. Це стосується і даних вимірювань концентрації активності ізотопів йоду. Інформація з 4 енергоблоку надходить повною мірою і результати вимірювань знаходяться в своїх звичних межах.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження РАЕС на протязі всього вересня надходили вчасно і в повному обсязі, але були відсутні з: «Ведмежка» від 13:50 07 вересня до 10:00 10 вересня, «Сопачів» з 23:00 21 вересня по 5:20 28 вересня, «Старий Чорторийськ» з 08:50 1 вересня по 11:50 10 вересня, «Суховолля» з 04:30 26 вересня по 02:30 29 вересня. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

ЧАЕС. Дані АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС (далі – Зони) припинили надходити з 29 квітня 2019р. Представники ДСП “Екоцентр” і далі пояснюють це технічними проблемами, розв’язати які їх інженерна служба не спроможна (?!). В той же час необхідно зазначити, що за даними, які публічно висвітлюються Адміністрацією зт управління зоною відчуження радіаційна ситуація на території Зони визначається сталістю природних процесів розпаду радіонуклідів і поступовим зменшенням рівня радіоактивного забруднення території. Надзвичайних ситуацій, які б призвели до суттєвого перерозподілу радіонуклідів у навколишньому природному середовищі Зони у вересні не сталося. Підсумовуючи роботи щодо оцінювання стану надходження радіометричної інформації з АСРК блоків АЕС, необхідно зазначити, що регулярність та якість інформації з блоків АЕС відповідала регламенту, узгодженого в рамках контракту ЄС щодо технічної допомоги у впровадженні СППР РОДОС, недовго. З 2017 року спостерігаються постійні технічні проблеми АСРК. Тривале надходження даних, що викликають сумніви у їх достовірності, все це ускладнює процес оцінювання впливу роботи АЕС на радіаційний стан довкілля, як у зоні спостереження, так і в цілому у зоні потенційного впливу АЕС. Роблячи висновки про відсутність негативного впливу діяльності АЕС на довкілля, ми більше спираємося на дані, які отримуються з АСКРС, розташованих у 30-км зонах АЕС, та результати радіометричних спостережень на мережі НГМС України.

 

 

   В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим.

 

Начальник ЦПНРА     Л.Табачний 

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Пожежна небезпека
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Навіщо світу потрібні метеорологи?

Участь УкрГМЦ у віртуальному семінарі “Впровадження міжнародної інформаційної системи з радіаційного моніторингу”

Частину України накриє надзвичайна пожежна небезпека