Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

РІВНЕ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЩорсЯворівЯготинЯмпільЯремча
28 березня
5:59
12:43
18:42
Поточна погода
15.4 °
Вітер
3 м/c
Волог.
21 %
Тиск
739 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
29.03 Нд 30.03 Пн 31.03 Вт 1.04 Ср 2.04 Чт
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 1..3 15..17 -1..1 3..5 -2..-4 3..5 -3..-5 3..5 -3..-5 5..7
Вітер, м/c 3-8 3-8 5-10 5-10 5-10 5-10 1-3 3-5 1-3 3-5
Напрям вітру

   Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом лютого 2020 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 66 нЗв/год (М Куп'янськ) до 162 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на (М Куп'янськ) (44нЗв/год)  та    М Коростень (175 нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 66-123 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -141 нЗв/год ще й на М Коростень - 162 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у лютому через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 115    
Дніпро 109    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 101    
Запоріжжя 120    
Івано-Франківськ 83    
Київ 113    
Кропивницький 121    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 93    
Львів 85    
Миколаїв 109    
Одеса 85    
Полтава 101    
Рівне 117    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 106    
Тернопіль 111    
Ужгород 97    
Харків 93    
Херсон 117    
Хмельницький 104    
Черкаси 100    
Чернівці 104    
Чернігів 101    
Чорнобиль 141    

 

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

 

Інформація про радіаційний стан довкілля в Україні

(за лютий 2020 року)

 

Узагальнення про радіаційний стан довкілля складено за даними, отриманими учасниками мережі обміну радіологічною інформацією РОДОС-Україна, за результатами вимірювань автоматизованих систем радіаційного контролю довкілля у зонах впливу атомних станцій та на радіометричній спостережень гідрометеорологічних організацій.

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1. Результати щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, регулярно надходили до УкрГМЦ, а після їх переформатування передавались до систем обміну радіологічною інформацією: загальноєвропейської - EURDEP та міжнародної – ІRMIS (МАГАТЕ).

У лютому-місяці з 20 пунктів радіометричної мережі не надійшла інформація по одному разу (таблиця). (Бережани - 4, Пожежевська -2 рази).

 

 

Як наслідок: дані зі згаданих станцій не завантажені в СППР Родос, не висвітлені на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ та не надіслані до EURDEP та ІRMIS.

 

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить.

У лютомуі на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД перебував у межах похибки визначення своїх середньомісячних показників.

 

1.2 Контроль радіаційного стану довкілля у зонах впливу АЕС України у лютому 2020 року.

Щодня перевірялося надходження інформації АСКРС від усіх 4 українських АЕС та здійснювався її аналіз та обробка. Інформація із зон спостереження про ПЕД надходить регулярно і в повному обсязі, що дає змогу оцінити радіаційний стан довкілля, але інформація від автоматизованих систем радіаційного контролю (далі – АСРК) викидів з блоків АЕС доволі обмежені і не точні, що не дозволяє коректно оцінити їх дійсні рівні та відповідність рівням допустимих викидів з блоку за добу, що регламентовані інспекцією ядерного регулювання України.

ХАЕС. Результати АСРК надходять тільки від 1-го енергоблоку. На протязі всього місяця фіксувались одиничні піки викидів ізотопів йоду на рівні до 0,12 кБк/м3 з 1-го енергоблоку. Причини відсутності з 4 вересня 2018р. даних з 2-го блоку невідомі.

Результати вимірювань метеоспостережень та ПЕД із 30-км зони спостереження ХАЕС на протязі всього лютого надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували допустимий діапазон.

ЗАЕС. Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків. З 1-го енергоблоку дані надходять коректні і результати вимірювань в звичних межах , з 2-го енергоблоку фіксуються викиди аерозольних частинок та ізотопів йоду у розмірі 0,04 Бк/м3, а ІРГ концентрації 3 кБк/м3 загалом на протязі місяця. Така ж ситуація і з 3 енергоблоком, де концентрація активності ізотопів йоду у розмірі 0,05 Бк/м3, та ІРГ концентрацією в загальному 3 кБк/м3. У лютому ЦПНРА отримав дані АСКРС 3-го енергоблоку , які потребують додаткової перевірки. Так 22 лютого короткочасно було зафіксовано показники аерозолів та фракцій йоду на рівні “-1.61Е10-22 кБк/м3” . Ситуація з 4 енергоблоком мало чим відрізняється: концентрація активності ізотопів йоду у розмірі 0,04 Бк/м3, а ІРГ у розмірі 3 кБк/м3. У лютому ЦПНРА отримав дані АСКРС 4-го енергоблоку ,так як і 3-го, які потребують додаткової перевірки. Були зафіксовано показники ІРГ на рівні- 6 лютого “-5.49Е10-11 кБк/м3”, 17 лютого -8Е1026 кБк/м3, 5 лютого 1.49Е10-34 кБк/м3. Інформація про концентрацію активності аерозольних частинок та ІРГ з 5-го енергоблоку надходили без змін на протязі місяця в розмірі 0,04 Бк/м3 – для аерозолів та 3 кБк/м3 – для ІРГ. Інформація АСКРС 6-го енергоблоку по результатам вимірювань активності аерозольних частинок також потребує додаткової перевірки і становить сталу величину на рівні 3 кБк/м3 на протязі місяця, а 4 та 17 лютого на протязі 2 годин фіксувались на рівні від 35 до 75 кБк/м3. Тоді як для ізотопів йоду результати вимірювань знаходяться в межах 0,04 Бк/м3. Така велика кількість інформації, яка потребує додаткової перевірки може свідчити про проблеми систем підготовки даних на ЗАЕС, що не дає змогу коректно порахувати добові викиди для всієї АЕС в цілому.

Інформація з пунктів спостереження 30-км зони навколо ЗАЕС надходить вчасно та в повному обсязі. 26 лютого з 5:00-18:00 дані про ПЕД трималися без змін на одному рівні (для більшості пунктів спостереження), але знаходились в своїх звичних межах.

ЮУАЕС. Результати вимірювань викидів надходять повною мірою з 1 і 3 енергоблоків. Дані з 2-го не надходять взагалі. Інформація з 1-го енергоблоку коректна і надходить повною мірою. Добові викиди не перевищують допустимі норми. Інформація з 3-го енергоблоку надходить нерівномірно і, іноді, такі, які не можуть бути коректними , а саме: 3 лютого о 18:10 було зафіксована концентрація аерозольних частинок та ізотопів йоду на рівні “ -2.5Е1020 кБк/м3”, 6 лютого о 15:10 на рівні “3.9Е1046 кБк/м3”, 10 лютого о 21:00 на рівні “9.99Е10-6 кБк/м3” та ІРГ 11 лютого 20:40 – 21:10 на рівні “ 40 кБк/м3. Інформація про концентрації активності аерозольних частинок, ізотопів йоду та ІРГ припинила надходити з 13 лютого, але були зафіксовані викиди аерозольних частинок, що не перевищували допустимі концентрації. Така ситуація не дозволяє коректно розрахувати добові викиди для АЕС.

Інформація ПЕД з пунктів спостережень: Агрономія, Акмечетські Ставки, Арбузинка, Доманівка надходить надходить з 6 по 27 лютого у розмірі 0Е100 нЗв/год, також з такими даними надходила інформація 4 лютого АП Арбузинка, Агрономія; 6-8 лютого Олександрівка; 12-11 лютого Іванівка.

РАЕС. Вимірювань надходять з усіх енергоблоків. З 1-го та 2-го енергоблоку дані по концентрації вимірювань ізотопів йоду на протязі всього місяця були на рівні 3.7 Бк/м3, така ж ситуація і з ІРГ – 5 кБк/м3, дані по концентрації аерозольних частинок загалом отримувалися коректні. Щодо 3-го енергоблоку, концентрації аерозолів та ІРГ в загалом надходили коректні і без перевищень, а концентрація активності ізотопів йоду на протязі місяця була 3.7 Бк/м3, що не дає змогу повному мірою оцінити добові викиди. Інформація з 4 енергоблоку надходить повною мірою і в своїх звичних межах.

Дані про ПЕД із пунктів спостереження надходили вчасно, в повній мірі і знаходились в своїх звичних межах.

Дані АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС (далі – Зони) припинили надходити з 29 квітня 2019р. Представники ДСП “Екоцентр” і далі пояснюють це технічними проблемами, розв’язати які їх інженерна служба не спроможна (?!). В той же час необхідно зазначити, що за даними, які публічно висвітлюються Адміністрацією з управління зоною відчуження радіаційна ситуація на території Зони визначається сталістю природних процесів розпаду радіонуклідів і поступовим зменшенням рівня радіоактивного забруднення території. Надзвичайних ситуацій, які б призвели до суттєвого перерозподілу радіонуклідів у навколишньому природному середовищі Зони у грудні не сталося.

Підсумовуючи роботи щодо оцінювання стану надходження радіометричної інформації з АСРК блоків АЕС, необхідно зазначити, що регулярність та якість інформації з блоків АЕС відповідала регламенту, узгодженого в рамках контракту ЄС щодо технічної допомоги у впровадженні СППР РОДОС, недовго. З 2017 року спостерігаються постійні технічні проблеми АСРК. Тривале надходження даних, що викликають сумніви у їх достовірності, все це ускладнює процес оцінювання впливу роботи АЕС на радіаційний стан довкілля, як у зоні спостереження, так і в цілому у зоні потенційного впливу АЕС. Роблячи висновки про відсутність негативного впливу діяльності АЕС на довкілля, ми більше спираємося на дані, які отримуються з АСКРС, розташованих у 30-км зонах АЕС, та результати радіометричних спостережень на мережі НГМС України.

 

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим.

 

 

 

Начальник ЦПНРА        Л. Табачний

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Сніголавинна ситуація
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Важливі Події:

Всесвітній Метеорологічний
День 2020