Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

РІВНЕ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвитязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЩорсЯворівЯготинЯмпільЯремча
21 листопада
7:39
08:44
16:23
Поточна погода
-4.4 °
Вітер
5 м/c
Волог.
93 %
Тиск
748 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
21.11 Ср 22.11 Чт 23.11 Пт 24.11 Сб 25.11 Нд
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C -4..-6 0..-2 -4..-6 0..-2 -4..-6 0..-2 -5..-7 0..2 -1..-3 0..2
Вітер, м/c 5-10 5-10 3-8 3-8 3-8 3-8 3-8 3-8 3-8 5-10
Напрям вітру

    Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом жовтня 2018 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 72 нЗв/год (М Світязь) до 182 нЗв/год (М Чорнобиль), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Бердянськ, М Покошичі, М Кременець (52нЗв/год)  та М Чонобиль (201нЗв/год).

  Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України (НРБУ).

  Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 85-130 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -182 нЗв/год ще й на М Коростень - 164 нЗв/год. В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.

  Результати вимірювань свідчать про те, що у жовтні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.

                          
 
Дніпро 107    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 108    
Запоріжжя 126    
Івано-Франківськ 90    
Київ 111    
Кропивницький 118    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 92    
Львів 93    
Миколаїв 103    
Одеса 86    
Полтава 103    
Рівне 109    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 109    
Тернопіль 111    
Ужгород 109    
Харків 95    
Херсон 108    
Хмельницький 107    
Черкаси 106    
Чернівці 113    
Чернігів 104    
Чорнобиль 182    

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

Звіт про роботи виконані ЦПНРА

(за жовтень 2018 року)

У жовтні 2018 року було виконано роботи, що належать до регламенту діяльності ЦПНРА як складової частини державної системи аварійної готовності та реагування, а також роботи, що націлені на подальший розвиток функціональних можливостей Центру при використанні програмно - технічного комплексу JRODOS.

З регламентних робіт :

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1 Забезпечувалося передавання результатів щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, до загальноєвропейської системи (платформи) обміну радіологічними даними.

У жовтні місяці 5 пунктів спостереження не подали дані більш ніж 1 раз. У цьому місяці всі телеграми, що були надіслані, сформовані коректно і, відповідно, були висвітлені на EURODEP та завантажені в СППР РОДОС за виключенням даних М Чорнобиль за 19 жовтня, які надійшли з великим запізненням.

Інформація з пунктів спостереження з анексованого Криму та окупованих територій Донбасу не надходить постійно.

Загалом кількість недоотриманих чи некоректних телеграм становить не більш ніж 1% і суттєво не впливає на відображення стану радіологічного забруднення в країні.

 

В жовтні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД знаходився в межах своїх середньомісячних показників.

1.2 Щодня перевірялося надходження інформації від АСКРС усіх 4 українських АЕС та здійснювався її аналіз. До 13 жовтня результати вимірювань надходили у повному обсязі регулярно. Рівні викидів з труби по всім параметрам перебували у своїх звичних межах. З 13 до кінця жовтня і на початок листопада ДП"НАЕК"Енергоатом" з технічних причин припинив надавати дані АСКРС (відсутні кошти (?) для заміни жорсткого диску на сервері обміну даними в мережі «Україна-РОДОС»). Дані АСКРС від Зони відчуження Чорнобильської АЕС надходили регулярно, дані вимірювань знаходились в своїх звичних межах і не перевищували контрольних рівнів для цих територій.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС був значно нижчим допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України (НРБ-97).

ІІ. Складання метеорологічних прогнозів

2.1 Продовжується щоденно 4 рази на добу в автоматичному режимі складання прогнозів метеорологічних умов для територій навколо кожної АЕС з роздільною здатністю від 1,5 до 5км (100х100 км), зони відчуження Чорнобильської АЕС - до 10км(320х320 км) та в цілому для України - до 25 км (2000х2000км). Перевірялася їх наявність на ftp-server RODOS, з якого за запитами прогнози поширюються між українськими клієнтами СППР РОДОС (ЦУНС ДСНС, КЦ ДІЯР, КЦ ДП"НАЕК"Енергоатом", КЦ всіх 4 українських АЕС та зони відчуження Чорнобильської АЕС). Також в дослідному режимі розраховуються WRF для зони “Північ”, “Південь” з розрізненням 3км (320х500 км) та “вся Україна” з розрізненням 15км ( 2000х2000км). Зона “Північ” охоплює м. Київ. Ці нові WRF впроваджуються в рамках проекту “Розширення Родос-Україна на Зону відчуження ЧАЕС” та розраховуються за новими алгоритмами. Прогнози(новий алгоритм) і далі розраховуються і завантажуються в СППР Родос один раз на добу за синоптичний термін 18:00. Всі розраховані прогнози перевіряються на дієпридатність.

В цьому місяці розрахунок та завантаження всіх WRF до системи Родос в ЦПНРА та всіх користувачів спільноти Родос-Україна виконувалось не в повному обсязі. Так 1,2 жовтня через проблеми енергопостачання УГМЦ, вийшов з ладу сервер обміну даних ЦПНРА. В цей період WRF не розраховувались. 28 жовтня виникли проблеми з розрахунками WRF через переповнення бази даних прогнозів ЦПРНА. Працездатність серверів ЦПНРА були поновлені працівниками ЦПНРА. Але , починаючи з 13 жовтня, КЦ ДП"НАЕК"Енергоатом", КЦ всіх 4 українських АЕС не отримують прогнози погоди через власні технічні проблеми ДП"НАЕК"Енергоатом".

ІІІ. Моделювання імовірних наслідків

3.1 Щоденно двічі на добу в автоматичному режимі розраховується проект імовірного поширення радіоактивних викидів з кожної української АЕС (на рівні максимально допустимих викидів, що встановлені Держатомрегулюванням України) та зони відчуження Чорнобильської АЕС (за умови пожежі лісових масивів) та їх радіологічних наслідків. Проекти розраховуються в режимі навчання (тренування) за прогнозних поточних метеоумов для регіонів впливу АЕС України. Проекти розраховувались з метою постійного тестування працездатності системи Родос. Результати розрахунків не зберігались і не опубліковувались оскільки якість WRF потребує додаткового аналізу.

3.2 В період з 09.10.18 по 11.10.18 внаслідок НС, що виникла внаслідок вибухів на складах з боєприпасами “Арсенал 6”, що розташований поблизу с-ща Дружба в Ічнянському районі Чернігівської області, у навколишньому природному середовищі прилеглих територій фіксувалося суттєве забруднення довкілля токсичними хімічними речовинами та суттєве задимлення. З метою визначення напрямку та швидкості руху повітряних мас, що були забруднені за цієї НС, в ЦПНРА щоденно виконувались розрахунки з використання ПТК СППР JRODOS. Оскільки ЦПНРА отримував дані про перебіг НС тільки із джерел мас-медіа, то для розрахунків використовувались стандартні сценарії НС із бібліотеки СППР JRODOS та, так звані, трасери (елементи, що дозволяють оцінити поширення забруднення в газоподібній формі та у вигляді аерозолів). Окрім напрямку та швидкості поширення забруднення, розрахунки дозволяли оцінити співвідношення концентрацій небезпечних речовин у довкіллі вздовж траєкторії поширення забруднених повітряних мас порівняно з концентрацією цих речовин у безпосередній близькості до джерела.

Імовірно, що задимленість м.Чигирина (Черкаська обл.) 10.10.18, яку було зафіксовано на М Чигирин, і яка спостерігалась майже на всій території м. Чигирин і тривала протягом 4 годин, а також сильна задимленість 10.10.18 над с. Ірклієв (Черкаська обл.), що тривала майже 10 год, пов’язані із переміщенням продуктів пожежі і вибухів на «Арсеналі 6», про що свідчать результати моделювання поширення забруднених повітряних мас від місця розташування НС. Даних з інших пунктів спостереження, окрім тих які знаходяться в безпосередній близькості від джерела НС, що розташовані вздовж траєкторії поширення забруднених повітряних мас не надходило.

Результати моделювання та розрахунків, що були отримані з використанням СППР JRODOS, надавались у вигляді карт-схем, графіків і таблиць та супроводжувалися коротким коментарем..

Інформація надавалась:

- керівництву УкрГМЦ;

- на запит Розрахунково-аналітичного центру Збройних сил України.

ІV. Опанування функціональних можливостей ПТК СППР JRODOS

До робіт, що націлені на подальше опанування широкого спектру функціональних можливостей ПТК JRODOS та розширення взаємодії з підрозділами УкрГМЦ належать:

4.1 Інформаційна підтримка розділу “Радіологія” на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ. Підготовлено та розміщено матеріали у “Місячному огляді” про роботи з оцінки радіаційного стану довкілля в Україні у жовтні. Закінчено роботу над закладкою “Поточна ситуація” розділу “Радіологія”. Закладка повноцінно функціонує, інформація поновлюється щоденно в автоматичному режимі. Підготовлена технічна документація програмного забезпечення, що забезпечує роботу закладки “Поточна ситуація”.

4.2 В зв'язку з завершенням проекту “ Розширення впровадження ПТК СППР Родос на Зону відчуження Чорнобильської АЕС” проводяться роботи по передачі адміністрування серверів ЦПНРА від спеціалістів ІПММС НАН України безпосередньо до ЦПНРА. Виконано наступне:

- встановлено програму pgAdmin III та налаштовано доступ до сервера баз даних;

- встановлено додаткове програмне забезпечення для можливості модернізувати робочі скрипти безпосередньо на сервері;

- організовано автоматичне нагадування (листи на e-mail) про необхідність контролю вмісту папки архівних WRF при умові заповнення більш ніж на 45%;

- оптимізація дискового простору на розрахункових серверах та на сервері БД (чистка сміття);

- модернізація програми для завантаження даних АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС, яка дозволила отримувати дані незалежно від того чи завантажуються дані по системі АСКРС від ДП"НАЕК"Енергоатом", чи ні;

- розроблена та задокументована блок-схема внутрішньої структури серверів та робочих станцій ЦПНРА. Задокументовано функції кожного із серверів, розташування та збереження робочої інформації центру.

4.3 Роботи націлені на впровадження геоінформаційних систем в повсякденну роботу гідрометеорологічних служб України в цілому та УкрГМЦ:

- продовжується робота над презентацією для служб УкрГМЦ на тему “Можливості ГІС для використання в УкрГМЦ та ЦГМ областей для ефективного вирішення щоденних завдань та під час НС природного чи техногенного характеру”;

- створення шейп-файлу для картографічного відображення гідропостів в матеріалах, напрацьованих за допомогою ПТК СППР JRODOS , внесення правок;

- створення пакету стилів шарів інтерактивної карти Зони відчуження для використання в СППР JRODOS та інших ГІС.

4.4 З метою забезпечення альтернативних джерел метеоданих для виконання розрахунків з ПТК СППР JRODOS та аналізу поточних і прогнозованих метеоумов продовжується вивчення можливості організувати розрахунок власних (тобто таких, які розраховуються не тільки з використанням технічних потужностей ЦПНРА, але і за власними алгоритмами) WRF , застосовуючи можливості які надає Mesoscale and Microscale Meteorology Laboratory NOAA. Також продовжується вивчення використання всіх можливих варантів розрахованих чисельних прогнозів погоди, доступ до яких надає NOMADS(NOAA). Прогнози доступні в форматі GRIB2(стандартний формат для метеорологічних даних) і розраховані на період від 1 до 10 діб з кроком по часу від 1 до 12 годин на сітці 0.250, 0.50, 1.00.

 

4.5 Участь в XXI Міжнародній Конференції користувачів Esri в Україні «ГІС в управлінні територіальним розвитком». Конференція була присвячена питанням застосуванню геоінформаційних технологій в різних сферах державного управління. Окрему увагу було приділено перевагам використання геоінформаційних систем і космічних знімків для підвищення ефективності прийняття рішень.

До участі були запрошені користувачі Esri, фахівці ГІС та ДЗЗ, розробники, представники бізнесу, органів державного управління та громад, науковці та студенти, а також усі, хто відносить себе до спільноти ГІС від Esri та цікавиться новітніми технологіями.

Головний результат участі в конференції- в рамках співпраці з ТОВ «ЕSRI Україна» Укрідрометцентр (ЦПНРА) отримав річну ліцензію на використання програмного забезпечення ArcGIS .

4.6 Систематизація документообігу ЦПНРА згідно номенклатури справ Українського гідрометеорологічного центру ДСНС України.

Начальник ЦПНРА    Л. Табачний

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Привітання директора УкрГМЦ з Днем працівників гідрометеорологічної служби!

Прес-реліз до Дня працівників гідрометеорологічної служби!