Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

КИЇВ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЩорсЯворівЯготинЯмпільЯремча
9 грудня
7:46
08:09
15:55
Поточна погода
5.7 °
Вітер
3 м/c
Волог.
68 %
Тиск
743 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
10.12 Вт 11.12 Ср 12.12 Чт 13.12 Пт 14.12 Сб
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C -1..1 4..6 -1..1 2..4 -1..1 2..4 -1..1 1..3 -1..1 1..3
Вітер, м/c 3-8 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 7-12
Напрям вітру

   Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом листопада 2019 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 66 нЗв/год (М Куп'янськ) до 162 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на (М Дружба) (44нЗв/год)  та    М Коростень (183 3нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 77-136 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -168 нЗв/год ще й на М Коростень - 162 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у листопаді через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 116    
Дніпро 110    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 106    
Запоріжжя 123    
Івано-Франківськ 95    
Київ 116    
Кропивницький 123    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 96    
Львів 90    
Миколаїв 105    
Одеса 86    
Полтава 100    
Рівне 132    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 106    
Тернопіль 113    
Ужгород 98    
Харків 92    
Херсон 112    
Хмельницький 111    
Черкаси 107    
Чернівці 111    
Чернігів 99    
Чорнобиль 168    

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

Звіт про роботи виконані ЦПНРА.

(за листопад 2019 року)

Роботи, які виконувалися колективом ЦПНРА у листопаді повністю відповідали плану робіт на цей місяць, що був затверджений директором УкрГМЦ М.Кульбідою. Було виконано роботи, що належать до регламенту діяльності ЦПНРА як складової частини державної системи аварійної готовності та реагування, а також роботи, що націлені на подальший розвиток функціональних можливостей Центру при використанні програмно - технічного комплексу JRODOS та іншого спеціалізованого програмного забезпечення.

З регламентних робіт :

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1. Забезпечувалося передавання результатів щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, до загальноєвропейської системи (платформи) обміну радіологічними даними.

 

 У листопаді серед пунктів радіометричної мережі порушення регламенту надання інформації трапилося на 20 станціях і тільки по одному разу. Винятковий випадок стався 17 листопада, коли з технічних причин вузол зв’язку Харківського РЦГМ не транслював даних Сумської, Полтавської, Харківської, Луганської та Донецької областей, тому результати вимірювань з 21 пункту мережі не були отримані. Прикро, але це не поодинокий випадок. В середньому раз на 2 місяці вузол зв’язку цього РЦГМ не надсилає інформацію взагалі або надсилає її несвоєчасно. Керівництву відповідної служби необхідно звернути увагу і розібратися з порушеннями регламентів передавання інформації.

12 листопада М Нижні Ворота а 27 листопада М Бахмут надіслали некоректно сформовані телеграми.

Решта телеграм у листопаді надійшли вчасно, сформовані коректно і, відповідно, висвітлені на EURODEP, ВЕБ-сторінці УкрГМЦ, завантажені у ПТК СППР РОДОС та представлені у форматі IRIX на sftp-сервері ЦПНРА для обміну радіологічними даними міжнародної системи IRMIS (МАГАТЕ).

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить до УкрГМЦ.

Загалом кількість недоотриманих чи некоректних телеграм за листопад не перевищує 1% від загальної надісланої їх кількості, і не впливає суттєво на загальну оцінку радіаційного стану довкілля України.

У листопаді на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД перебував у межах похибки визначення своїх середньомісячних показників.

Контроль радіаційного стану довкілля у зонах впливу АЕС України

1.2. Щодня перевірялося надходження інформації від АСКРС усіх 4 українських АЕС та здійснювався її аналіз. Якщо із зон спостереження навколо АЕС інформація про ПЕД від АСКРС надходить регулярно і в достатньому для оцінки обсязі, то обсяги інформації від автоматизованих систем радіаційного контролю (далі - АСРК) викидів з блоків АЕС вельми обмежені, що не дозволяє коректно оцінити їх дійсні рівні та відповідність рівням допустимих викидів з блоку за добу, що регламентовані Державною інспекцією ядерного регулювання України.

ХАЕС. Результати АСРК надходять тільки від 1-го енергоблоку. На 1-му енергоблоці викиди ізотопів йоду на протязі всього місяця фіксувались дискретно на двох рівнях 0 та 0,12кБк/м3, також 18 листопада система АСКРС зафіксувала короткочасний (протягом 20 хвилин) викид на рівні 0,242 кБк/м3, що потребує від технічних служб АЕС оцінки коректності визначення цього показника та й взагалі дієспроможності системи контролю, оскільки свідчить про те, що для цього енергоблоку на протязі тривалого часу фіксується перевищення у десятки разів адміністративно-технологічного рівня викидів радіойодів, хоч межі допустимого рівня викидів не перевищуються.

Причини відсутності з 4 вересня 2018р. даних з 2 блоку Хмельницької АЕС невідомі.

Результати вимірювань метеоспостережень та ПЕД із 30-км зони спостереження ХАЕС на протязі всього листопада надходили вчасно і в повній мірі. При цьому 5 листопада на пунктах спостереження Комарівка, Кривин, Полянь, Славута, Нетішин в період з 11 до 17 години в різний час було зафіксовано на протязі від 30 хвилин до 1 години ПЕД на рівні 1000нЗв/год. 6 листопада така ситуація повторилась на пунктах спостереження Білотин, Дертка, Острог де в період з 7 до 11 годин ранку на протязі 20-30 хвилин ПЕД була зафіксована від 950 до 1100 нЗв/год. 7 листопада в період з 9 по 12 годину ранку на пунктах спостереження Рибгосп та ЦПК з 9 до 12 в різний час було також зафіксовано ПЕД на рівні 1000нЗв/год. Очевидно така ситуація спричинена повіркою датчиків. Тоді як 75000 нЗв/год , які було короткочасно(20 хвилин)зафіксовано 9 листопада на пункті спостереження Плужна скоріш за все свідчать про тимчасову технічну проблему. В цілому така ситуація підтверджує, що система АСКР ХАЕС працює безперебійно і транслює результати вимірювань до ЦПНРА в режимі on-line. Решту часу на всіх пунктах спостереження величини ПЕД перебували у своїх звичних межах і надходили вчасно.

ЗАЕС. Результати вимірювань викидів з труб усіх блоків ЗАЕС, що фіксуються АСРК, свідчать про те що АЕС працювала у штатному режимі за виключенням 6 листопада, коли на 6 блоці короткочасно було зафіксовано викид аерозолів на рівні 150МБк/м3 та 21 листопада - на 3 блоці короткочасний викид інертних радіоактивних газів на рівні 220 кБк/м3.

Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження ЗАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

ЮУАЕС. Регулярно надходить інформація тільки від АСРК 1-го блоку. На протязі місяця результати вимірювань по викидам з труби свідчать про те, що цей блок працював у штатному режимі. Від 2-го блоку інформація не надходить взагалі, а з 3-го - тільки щодо викидів аерозольних часток, тоді як по йоду на фоні нульових показників 12 листопада було зафіксовано короткочасний викид на рівні 30 кБк/м3, а 23 листопада - на рівні 10 кБк/м3(?!), на що варто звернути увагу технічним службам, які опікуються системами радіаційного моніторингу на ЮУАЕС.

Метеодані та результати контролю ПЕД із зони спостереження ЮУАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

РАЕС. Результати вимірювань по викидам з труб усіх блоків РАЕС, що фіксуються АСКРС, свідчать про те що АЕС працювала у штатному режимі. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження РАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

Дані АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС припинили надходити з 29 квітня 2019р. Представники ДСП “Екоцентр” і далі пояснюють це технічними проблемами.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим.

ІІ. Складання метеорологічних прогнозів

2.1. Щоденно 4 рази на добу виконуються розрахунки метеопрогнозів для зон “Північ” та “Південь” з розрізненням 3км (320х500км), а також для зони “вся Україна” з розрізненням 10км (2000х2000км). Зона “Північ” охоплює м.Київ. Всі розраховані прогнози перевіряються на дієпридатність.

В листопаді всі WRF розраховувались та завантажувались в базу СППР JRODOS вчасно.

ІІІ. Моделювання імовірних наслідків

3.1. Щоденно двічі на добу в автоматичному режимі виконується розрахунок проектів імовірного поширення радіоактивних викидів з кожної української АЕС (на рівні максимально допустимих викидів, що встановлені Держатомрегулюванням України) та зони відчуження Чорнобильської АЕС (за умови виникнення технічних проблем на об’єкті зберігання відпрацьованого ядерного палива СВЯП-2) та їх радіологічних наслідків Проекти розраховуються в режимі навчання (тренування) за прогнозних поточних метеоумов для регіонів впливу АЕС України. Проекти розраховувались з метою постійного тестування працездатності СППР JRODOS. Результати розрахунків опубліковуються та зберігаються на ftp-сервері 24 години а потім видаляються.

3.2. 7 листопада ЦПНРА за розпорядженням керівництва УкрГМЦ брав участь у спільних тренуваннях України, королівства Норвегії та МАГАТЕ з реагування на радіаційну аварію (РА) на території третьої країни з загрозою транскордонного перенесення радіоактивного забруднення. За сценарієм навчань УРА (умовна радіаційна аварія) сталася на АЕС Темелін (республіка Чехія). Навчання проводились за реальними, визначеними заздалегідь, метеоумовами (8-12 травня 2019р.). Глобальні прогнози NOAA за цей період були отримані із архівів (термін зберігання таких прогнозів на серверах ЦПНРА складає 6 місяців). Проводились навчання через мережу ІНТЕРНЕТ. Головне призначення цих навчань було відпрацювати взаємодію між організаціями відповідальними за реагування під час РА в Україні, організаціями відповідальними за реагування в інших країнах та МАГАТЕ. В межах своїх повноважень ЦПНРА отримував повідомлення про хід УРА з USIE (однієї зі спеціальних ВЕБ-сторінок МАГАТЕ), оперативного чергового Держатомрегулювання, оперативного чергового відділу міжнародного моніторингу ДСНС, експертів ІКЦ Держатомрегулювання. На підставі повідомлень про різні фази УРА в ЦПНРА виконували моделювання можливих наслідків УРА для території всієї Європи та України. До навчань залучалась радіометрична мережа НГМС України. Результати моделювання повідомлялись: метеостанціям, території яких прогнозовано попадали у зону впливу радіоактивної хмари, що виникла внаслідок УРА; обласним ЦГМ; керівництву УГМЦ; ІКЦ Держатомрегулювання, оперативному черговому відділу міжнародного моніторингу ДСНС, оперативному черговому ДСНС. Крім цього, під час навчань ЦПНРА забезпечував ІКЦ Держатомрегулювання наступними матеріалами:

- результатами розрахунків траєкторій руху повітряних мас від джерела УРА, які виконувались з використанням WEB-ресурсу ARL NOAA;

- даними глобального NWP, підготовленими в форматах придатних для розрахунків в СППР JRODOS.

- картами-схемами прогнозу поширення радіоактивного йоду-131 у приземному шарі атмосферного повітря над територією Європи за 96 годин після початку аварії за різних фаз УРА;

- картами-схемами прогнозу забруднення поверхні землі радіоактивним цезієм-137 на території Європи за 96 годин після початку аварії за різних фаз УРА.

У відповідності до сценарію навчань за прийнятими метеоумовами, більша частина західних областей України, а саме: Рівненської, Львівської, Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Тернопільської попадали в зону впливу хмари-носія радіоактивного забруднення, яка виникла внаслідок УРА, але за результатами розрахунків додаткове опромінення населення цих областей, яке воно могло отримати внаслідок УРА, могло бути нижче рівня доцільності застосування відповідних контрзаходів щодо протирадіаційного захисту населення. Фактично у Північній та Центральній Європі мала б залишитися левова частка викинутих за сценарієм з пошкодженого реактора радіонуклідів. Необхідність вжиття термінових та невідкладних протирадіаційних заходів за таких умов могла б виникнути фактично лише на території Чехії, а щодо йодної профілактики дітей, то і на території Німеччини

3.3 При обговоренні можливого проекту МАГАТЕ щодо імплементації СППР JRODOS в республіці Білорусь, на запит професора університету Фукусіма М. Железняка і за його сценарієм, в ЦПНРА було виконано ряд розрахунків радіологічних наслідків лісових пожеж на забруднених територіях в республіці Білорусь, що виникли внаслідок аварії на ЧАЕС, використовуючи можливості СППР JRODOS саме для таких пожеж.

Для підготовки до презентації було надано наступні матеріали:

- анімація зміни у просторі “Сумарної потужності ефективної дози”;

- анімація зміни у просторі “Миттєвої концентрації у повітрі Cs-137”;

- карта-схема “ Загальне забруднення поверхні землі Cs-137”;

- карта-схема “Інтегрована по часу приземна концентрація в повітрі Cs-137”;

- повний пакет розрахунків за проектом, отриманим за допомогою СППР JRODOS з використанням модуля “Лісові пожежі ”

ІV. Опанування функціональних можливостей ПТК СППР JRODOS

До робіт, що націлені на подальше опанування широкого спектру функціональних можливостей ПТК СППР JRODOS та розширення взаємодії з підрозділами УкрГМЦ належать:

4.1. Інформаційна підтримка розділу “Радіологія” на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ.

Підготовлено та розміщено матеріали у “Місячному огляді” про роботи з оцінки радіаційного стану довкілля в Україні у листопаді.

Повноцінно підтримується функціональна закладка “Поточна ситуація” розділу “Радіологія”, інформація в якій поновлюється щоденно в автоматичному режимі.

4.2. Підготовлено розширений звіт “Про участь гідрометеорологічних організацій у спільних тренуваннях України та Королівства Норвегія із залученням Центру ІНС МАГАТЕ з аварійного реагування на УРА на АЕС Темелін(Чехія).”

4.3. 13 листопада у Всесвітній день географічних інформаційних систем (Всесвітній день ГІС) в ЦПНРА пройшла конференція “День-ГІС”. Начальник відділу ОІ та ВД Куціна Н.А. зробила доповідь про СППР JRODOS. В доповіді висвітлювались переваги системи та задачі, які ще необхідно розв’язати.

На конференцію були запрошені представники ESRI в Україні, президент ГІС-асоціації України, викладачі Національного авіаційного університету, курсанти військового інституту групи Інформаційні системи та технології, представник апарату управління Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника.

В результаті спільної дискусії та обговорення проблем викристалізувалась зацікавленість щодо про співпраці та обміну досвідом використання ГІС, була досягнута домовленість щодо продовження безкоштовної річної ліцензії ArcGIS Desktop, та зареєстрована безкоштовна річна ліцензія ArcGIS Online.

4.4. Розроблено шейп-файли для нанесення графів географічних координат (з розмірністю - grid 0,5°) для території Європи та Світу призначеної для створення карт-схем в СППР JRODOS згідно вимог ВМО.

4.5. Налаштовано доступ до даних в форматі IRIX через sftp-сервер, який організовано на сервері ЦПНРА. Доступ до sftp організовано з використанням сертифіката, наданого ЦІАС МАГАТЕ. Така процедура застосовується з міркувань збереження конфіденційності даних.

Начальник ЦПНРА       Л. Табачний

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Сніголавинна ситуація
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Важливі Події:

День працівників гідрометеорологічної служби