Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

ЯГОТИН
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЩорсЯворівЯготинЯмпільЯремча
22 вересня
6:38
12:14
18:52
Поточна погода
12.6 °
Вітер
2 м/c
Волог.
68 %
Тиск
748 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
23.09 Пн 24.09 Вт 25.09 Ср 26.09 Чт 27.09 Пт
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 6..8 13..15 -1..1 11..13 3..5 14..16 8..10 13..15 8..10 13..15
Вітер, м/c 5-10 5-10 3-5 5-10 3-5 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10
Напрям вітру

   Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]     Протягом серпня 2019 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 75 нЗв/год (М Білгород-Дністровський) до 158 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на (М Білгород-Дністровський) (44нЗв/год)  та    М Коростень (175нЗв/год).   Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.   Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 75-158 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -201 нЗв/год ще й на М Коростень - 175 нЗв/год. В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у липні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                            
Вінниця 119    
Дніпро 111    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 100    
Запоріжжя 128    
Івано-Франківськ 95    
Київ 101    
Кропивницький 119    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 93    
Львів 90    
Миколаїв 105    
Одеса 89    
Полтава 101    
Рівне 130    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 111    
Тернопіль 113    
Ужгород 100    
Харків 88    
Херсон 113    
Хмельницький 104    
Черкаси 107    
Чернівці 107    
Чернігів 101    
Чорнобиль 178
   

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

Звіт про роботи виконані ЦПНРА.

(за серпень 2019 року)

Роботи, які виконувалися колективом ЦПНРА у серпні повністю відповідали плану робіт на цей місяць, що був затверджений директором УкрГМЦ М.Кульбідою, а знаковою його відмінністю було реагування ЦПНРА разом з усім колективом Національної гідрометеорологічної служби в режимі підвищеної готовності на радіаційні/ядерні загрози.

З регламентних робіт :

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1. Перші повідомлення про надзвичайну ситуацію, що сталася у Росії, викликали необхідність розпочати перевірку імовірності переміщення атмосферних мас, забруднених внаслідок цієї НС, на територію України. Використовуючи інформацію про підвищення радіаційного фону у м. Северодвінськ у 4-16 разів, за методом зворотних траєкторій, використовуючи Web - ресурси ARL NOAA, було визначено географічні координати імовірного місця, де сталася надзвичайна ситуація, необхідність цієї процедури було викликано нечітким визначенням місця події у офіційних повідомленнях . Згідно розрахунків НС сталася в акваторії Білого моря на віддалі приблизно у 40-км від м. Северодвінськ поблизу випробовувального полігону МО РФ Ньонокса (що згодом підтвердилося і в офіційних повідомленнях РОСАТОМ’у). Наступні розрахунки щляхів переміщення забруднених атмосферних мас ускладнювались відсутністю будь-якої офіційної та достовірної інформації про: природу вибуху, тип носія джерела ядерної енергії і тип самого джерела (РІТЕГ, ядерний реактор, акумулятор чи інший тип радіонуклідного джерела, що використовувалося за технологічною картою ракети), радіонуклідний склад викиду та його загальна активність. Було розраховано прогноз розповсюдження забруднених повітряних мас від джерела РА та забруднення територій, де воно могло сформуватися на поверхні землі, на відстані до 3000 км від джерела РА. При розрахунку використовувався глобальний чисельний прогноз погоди NWP з роздільною здатністю 0,250, доступ до якого надає NOMADS NOAA. Розрахунки проводилися з різними маркерами радіоактивності і з різними показниками загальної активності викиду. Згідно розрахунків атмосферний фронт, який нестиме гіпотетичне радіоактивне забруднення, мав наближатися до прикордонних з РФ територій Луганської області і перетинати кордони України 11-12 серпня 2019 року.

Пропозиція ЦПНРА про переведення пунктів радіометричної мережі спостережень східних областей України у режим підвищеної готовності з проведенням почащених вимірювань ПЕД та відбору проб атмосферних випадів у східних областях України, а також почащеного відбору проб атмосферних аерозолів у Сновську, Чорнобилі та Києві була підтримана керівництвом УкрГМЦ, яке й затвердило відповідний План, що вводився в дію з 00:00 (UTC) 10 серпня 2019 р. У режимі підвищеної готовності радіометричні спостереження здійснювалися на 30 пунктах мережі, при цьому ГМЦ ЧАМ (ФВУ Одеса) було залучено до виконання почащеного пробовідбору атмосферних аерозолів, коли після врахування прогнозу метеоумов, що зазналиі змін і після 12 серпня і у період до 16 серпня на шляху атмосферного повітря, імовірно забрудненого невідомими радіонуклідами, могла опинитися південна частина України. Кожного дня з 9 серпня по 16 серпня проводилось нове моделювання з урахуванням змін метеорологічної ситуації.

Станом на 13 серпня за даними ЦГО по м. Києву, а також за даними служб радіаційного моніторингу всіх АЕС України та зони відчуження ЧАЕС за період з 8 по12 серпня включно, у приземних шарах атмосфери як південних, так і північних областей України техногенні радіонукліди, які б могли бути залишками викиду радіоактивності внаслідок вибуху у Білому морі, не були зафіксовані. Аналогічні результати радіометричних вимірювань спостерігалися і в м.Одеса у період з13 по 16 серпня 2019 р. включно.

За даними вимірювань ПЕД, що виконувалися з 10 по 15 серпня на пунктах радіометричної мережі Сумської, Харківської, Луганської, Донецької обл. та М Чорнобиль і М Сновськ кожні 6 годин, суттєвих змін радіаційного фону, які можна було б інтерпретувати як такі, що викликані НС на Білому морі, не сталося, а наявні коливання показників ПЕД були обумовлені похибками вимірювання та стохастичними коливаннями місцевого природного фону.

Результати прогностичного моделювання радіологічних наслідків НС на Білому морі, які було отримано за допомогою ПТК СППР JRODOS, фактично повністю підтвердилися фактичними даними радіаційного моніторингу довкілля як радіометричної мережі НГМС, так і інших суб’єктів радіаційного моніторингу в Україні.

Те, що в пробах атмосферного повітря не було ідентифіковано техногенних радіонуклідів-продуктів джерела ядерної енергії, що вибухнуло 8 серпня 2019 року у Білому морі, можна пояснити тим, що об’ємна активність радіоактивних речовин, які потрапили у атмосферу над місцем події, на шляху до України внаслідок розсіювання в атмосфері зменшилася у десятки-сотні мільйонів разів до рівнів, що знаходяться за нижньою межею їх ідентифікації, а отже і оцінки радіологічних наслідків для населення України, які могли би бути обумовлені НС, що сталася в РФ 08.08.2019, лежать нижче межі достовірного визначення, що дає підстави стверджувати про відсутність негативного впливу на населення України за рахунок радіонуклідів, що забруднили атмосферне повітря в Україні внаслідок НС на Білому морі.

З 15 серпня 2019 року радіометрична мережа повернулася до спостережень в режимі повсякденного функціонування. Робота мережі радіометричних спостережень у період з 10 по 16 серпня 2019 року засвідчила про готовність підрозділів НГМС адекватно і оперативно реагувати на радіаційні/ядерні загрози.

1.2. ПТК СППР JRODOS та ліній обміну інформацією з ІКЦ ДІЯР України і ДП"НАЕК"Енергоатом" та оперативно-черговою службою ДСНС України (спільно з Центром управління в НС) підтримувалися у працездатному стані.

1.3. Інформація про радіаційний стан довкілля на території України, у тому числі – зони відчуження Чорнобильської АЕС, та про вплив АЕС на навколишнє природне середовище надходила регулярно, проте не від усіх діючих блоків Хмельницької та Южно-Української АЕС.

ХАЕС. На АЕС працює в режимі генерації електроенергії 2-й енергоблок, але результати АСКРС надходять тільки від АСКРС 1-го енергоблоку, який майже до осені перебуватиме в стані ремонту. На 1-му енергоблоці було зафіксовано короткочасні викиди ізотопів йоду, які потребують додаткової перевірки (1,2 серпня на рівні від 0.25 кБк/м3) . Причини відсутності з 4 вересня 2018р. даних з 2 блоку Хмельницької АЕС невідомі. Результати вимірювань метеоспостережень та ПЕД із 30-км зони спостереження ХАЕС надходили регулярно та в повному обсязі. Показники ПЕД перебували у своїх звичних межах.

ЗАЕС. Результати вимірювань викидів з венттруб усіх блоків ЗАЕС, що фіксуються АСКРС, свідчать про те що АЕС працювала у штатному режимі за винятком 15 серпня коли датчики на 3-му блоці фіксували на протязі 2 годин викиди інертних газів на рівні від 200кБк/м3. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження ЗАЕС надходили регулярно. Потребують додаткової перевірки також результати вимірювань ПЕД на пункті спостереження Марганець, які були зафіксовані 6,19, 22 серпня і короткочасно знаходились в межах від 350 до 650 нЗв/год. На решті пунктів спостереження величини ПЕД на протязі липня перебували у своїх звичних межах.

ЮУАЕС. Регулярно надходить інформація тільки від АСКРС 1-го блоку. На протязі місяця результати вимірювань по викидам з труби свідчать про те, що цей блок працював у штатному режимі за виключенням 6 серпня, коли датчики короткочасно (на протязі 20 хвилин) фіксували ІРГ на рівні 1730кБк/м3. Від 2-го не надходить взагалі. 3-го - тільки по викидам аерозольних часток, але 7 серпня був зафіксований короткочасний викид по фракціям йоду на рівні 290кБк/м3 та 8 серпня 440кБк/м3 . Також 7 серпня було зафіксовано короткочасний викид аерозолів на рівні 0,36 кБк/м3. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження ЮУАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

РАЕС. Результати вимірювань викидів з труб 1,2 та 3 блоків РАЕС, що фіксуються АСКРС, свідчать про те що ці блоки АЕС працювали у штатному режимі. Лише на 4 – му блоці сталися тимчасові порушення роботи всієї системи датчиків, як технологічного контролю (температури повітря у венттрубі та його об’єму, що викидається щогодини), так і радіаційного контролю складу повітря (йоду, інертних газів та аерозольних частинок), що викидається вентиляційною системою через основну венттрубу. Робота технологічних датчиків до кінція серпня не була відновлена.. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження РАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС припинила передавати результати вимірювань з 29.04.2019р. ДСП “Екоцентр” і далі пояснює це технічними проблемами, з якими вони не здатні впоратися за відсутністю фахівців потрібного профілю.

У серпні, за виключенням 17 та 25 серпня, з 5 пунктів мережі не надійшла інформація більше ніж 1 раз. 17 серпня вузол зв’язку Харкова не надіслав дані 26 пунктів Луганської, Сумської, Полтавської та Харківської областей, а вузол зв’язку Одеси 25 серпня не надіслав дані з 10 пунктів мережі Херсонської та Миколаївської областей.

Решта телеграм у серпні були коректно складені і надійшли вчасно. Результати спостережень мережі НГМС регулярно висвітлювалися на загальноєвропейській платформі EURODEP, Інтернет-сторінці УкрГМЦ, завантажувалися у бази даних ПТК СППР РОДОС та увійшли до спеціалізованого XML-файлу, призначеного для транслювання до міжнародної системи радіаційного моніторингу - IRMIS.(МАГАТЕ), який розміщується на ftp-сервері, доступ до якого надано IEC IAEA на виконання зобов’язань УкрГМЦ передавати дані радіаційного моніторингу довкілля України до міжнародної системи IRMIS.

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу до УкрГМЦ не надходить.

Загалом кількість недоотриманих чи некоректних телеграм становить не більш ніж 1% і суттєво не впливає на загальну оцінку радіаційного стану довкілля України.

У серпні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД знаходився в межах своїх середньомісячних показників.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України (НРБУ-97). Територія України в цілому не зазнала впливу забруднених радіоактивними елементами повітряних мас, що виникли внаслідок НС , в акваторії Білого моря поблизу селища Ньонокса Архангельської обл. Російської Федерації 8 серпня 2019 р.

ІІ. Складання метеорологічних прогнозів

Щоденно 4 рази на добу виконуються розрахунки метеопрогнозів для зон “Північ” та “Південь” з розрізненням 3км (320х500км), а також для зони “вся Україна” з розрізненням 10км (2000х2000км). Зона “Північ” охоплює м.Київ. Всі розраховані прогнози перевіряються на дієпридатність. На протязі усього серпня, розрахунок та завантаження всіх WRF до системи Родос в ЦПНРА та всіх користувачів спільноти Родос-Україна виконувались у повному обсязі та вчасно.

ІІІ. Моделювання імовірних наслідків

В серпні щоденно розраховувались прогнози імовірного поширення радіоактивних викидів з кожної української АЕС (на рівні максимально допустимих викидів, що встановлені Держатомрегулюванням України) та зони відчуження Чорнобильської АЕС (за умови виникнення технічних проблем на об’єкті зберігання відпрацьованого ядерного палива СВЯП-2) та їх радіологічних наслідків. Проекти розраховуються та завантажуються на FTP-сервер з періодичністю кожні 8 години. Проекти розраховуються в режимі навчання (тренування) за прогнозних поточних метеоумов для регіонів впливу АЕС України. Проекти розраховувались з метою постійного тестування працездатності системи Родос. Результати розрахунків зберігаються 24 години а потім видаляються.

ІV. Різні поточні завдання

4.1 Підготовлено та розміщено у розділі “Радіологія. Місячний огляд” на Інтернет-сторінці УкрГМЦ. матеріали про роботи з оцінки радіаційного стану довкілля в Україні у серпні. Повноцінно функціонує закладка “Поточна ситуація” розділу “Радіологія”, інформація поновлюється щоденно в автоматичному режимі.

4.2 В період з 9 по 18 серпня щоденно готувались звіти про можливі наслідки РА в акваторії Білого моря для території України. Звіти включали інформаційні повідомлення, карти-схеми поширення гіпотетично забруднених повітряних мас, презентації з динамічними картинками, графіки які демонстрували час та можливий рівень максимальних концентрацій в повітрі радіоактивних забруднювальних речовин на пунктах спостереження радіометричної мережі ГМСУ. Після переведення радіометричної мережі ГМСУ в режим підвищеної готовності до НС, щоденно готувались звіти про радіаційну ситуацію в Україні про рівень загроз, на які наражається населення України чи відсутність таких загроз, на підставі даних почащених вимірювань ПЕД, а згодом за результатами вимірювання проб атмосферних аерозолів. Звіти доводили до відома керівництва УкрГМЦ та ДСНС засобами електронної пошти, у телефонному режимі та при особистих зустрічах.

4.3. Підготовлено для першого заступника голови ДСНС О.Мельчуцького:

- інформація про НС в акваторії Білого моря поблизу селища Ньонокса Архангельській обл.(РФ) та можливі наслідки цієї НС для населення України (10 серпня 2019, М.Кульбіда, Л.Табачний);

- доповідь про застосовані заходи щодо виявлення імовірного радіоактивного шлейфу на території України, що міг виникнути внаслідок проходження над Україною атмосферного повітря гіпотетично забрудненого-внаслідок НС на Білому морі та про результати вимірювань характеристик радіаційного стану довкілля за даними радіометричної мережі НГМС за період з 10 по 18 серпня; а також про висновки щодо імовірних радіологічних наслідків НС для території та населення України ( 20 серпня 2019, А.Прокопенко, І.Кокот).

4.4. Підготовлено та опубліковано прес-реліз для офіційної Інтернет-сторінки ДСНС України щодо надзвичайної ситуації в акваторії Білого моря поблизу н.п. Ньонокса, Архангельської області. Інформація була розміщена з поміткою “Важливо” і неодноразово цитувалась в новинах на різних телеканалах.

4.5. Підготовлено проекти відповідей на офіційні запити щодо публічної інформації про радіаційний стан на території Мукачевського р-на Закарптської обл., м. Одеси в період з 10 по 16 серпня та селища Кирилівка Запорізької області в період з 10 по 19 серпня. Також підготовлено та надіслано безпосередньо адресату відповідь на офіційний запит про можливі наслідки РА в Білому морі на радіаційний стан в Дніпропетровській області та про виникнення можливого радіоактивного забруднення в Дніпропетровській обл. внаслідок цієї РА. Запит надійшов від “Нотаріальна палата України. Комісія з розвитку фізичної культури та спорту, творчості та мистецтва. Організаційний комітет міжнародного спортивного заходу “ Ukraine Notary Games”.

Начальник ЦПНРА     Л. Табачний

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Пожежна небезпека
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Важливі Події:

XVIII Конгрес Всесвітньої метеорологічної організації