Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

ЯГОТИН
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
26 січня
7:36
08:59
16:35
Поточна погода
5.6 °
Вітер
7 м/c
Волог.
93 %
Тиск
733 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
26.01 Вт 27.01 Ср 28.01 Чт 29.01 Пт 30.01 Сб
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 1..3 2..4 -1..1 -1..1 -2..-4 -1..1 -4..-6 -1..-3 -4..-6 0..2
Вітер, м/c 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 5-10 3-8 7-12 5-10
Напрям вітру

 

Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом грудня 2020 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 76 нЗв/год (М Куп'янськ) до 151 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Куп'янськ (44нЗв/год)  та   М Коростень (166 нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 75-135 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -163 нЗв/год ще й на М Коростень - 151 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у грудніі через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 118    
Дніпро 108    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 108    
Запоріжжя 102    
Івано-Франківськ 91    
Київ 104    
Кропивницький 123    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 92    
Львів 97    
Миколаїв 116    
Одеса 90    
Полтава 104    
Рівне 106    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 109    
Тернопіль 118    
Ужгород 99    
Харків 117    
Херсон 126    
Хмельницький 107    
Черкаси 112    
Чернівці 120    
Чернігів 100    
Чорнобиль 163    

 


 

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

 

Інформація про радіаційний стан довкілля в Україні

(за грудень 2020 року)

 Узагальнення про радіаційний стан довкілля складено за даними, отриманими учасниками мережі обміну радіологічною інформацією РОДОС-Україна, за результатами вимірювань автоматизованих систем радіаційного контролю довкілля у зонах впливу атомних станцій та на радіометричній мережі спостережень гідрометеорологічних організацій.

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1. Показники радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, регулярно надходили до УкрГМЦ, і після їх автоматизованої обробки передавались до систем обміну радіологічною інформацією: загальноєвропейської - EURDEP та міжнародної – ІRMIS (МАГАТЕ).

У грудні по одному разу не надійшла інформація з 10 пунктів радіометричної мережі, а з М Чорнобиль телеграми про результати вимірювання не надійшли двічі (див. таблицю), в той же час необхідно зазначити, що і на сайт ЦГО і до скриньки ЦПНРА інформація з М Чорнобиль надходила.

 

 

 У грудні з 10 пунктів радіометричної мережі не надійшла інформація по одному разу, а М Чорнобиль не надала дані 2 рази (див. таблицю).

3 грудня з М Стрілкове надіслала некоректно складену телеграму. Це свідчить про відсутність належного контролю працівників метеостанцій щодо процедур формування телеграм про результати спостережень за ПЕД.

Для запобігання публікації хибних показників необхідно, крім підготовки персоналу метеостанцій, оновити ПЗ, що обробляє дані вимірювань для ВЕБ-сторінцки УкрГМЦ.

Решта телеграм у грудні надійшли вчасно, сформовані коректно і, відповідно, висвітлювалися на EURODEP, ВЕБ-сторінці УкрГМЦ, завантажувались до ПТК СППР РОДОС, а також у форматі IRIX на sftp-сервері ЦПНРА для обміну з радіологічними даними міжнародної системи IRMIS (МАГАТЕ).

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить.

У грудні (1-10) 2020р. М Гуляйполе зафіксувала підвищення радіаційного фону в середньому на 5 мкР/год. Також протягом місяця фіксувався дещо підвищений рівень гамма-фону і на деяких метеостанціях Запорізької та Дніпропетровської області: М Комісарівка, М Синельникове, М Пришиб, та М Кирилівка.

Ці показники хоч і відрізняються від типових для цих пунктів спостереження, але при цьому не перевищують контрольного рівня - 25мкР/год (усереднена величина з 5 чи 3 вимірювань в залежності від використаного приладу) і тривожного рівня, який для кожної М визначається за методикою, яку рекомендовано МАГАТЕ, і є індивідуальним. Природу підвищених показників має визначити методичний центр з радіометричних спостережень – ЦГО ім.Бориса Срезневського разом із фахівцями метрологами обласних ЦГМ.

У грудні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД перебував у межах похибки визначення своїх середньомісячних показників та їх сезонних коливань.

 

1.2 Контроль радіаційного стану довкілля у зонах впливу АЕС України

Щодня перевірялось надходження інформації АСКРС від усіх діючих українських АЕС, здійснювався її аналіз та обробка. Інформація із зон спостереження про ПЕД надходить регулярно і в повному обсязі, проте інформація від автоматизованих систем радіаційного контролю (далі – АСРК) викидів з труб АЕС суттєво обмежена відсутністю інформації про потужність викидів через вентиляційні труби на ХАЕС, ЗАЕС, ЮУАЕС, що не дозволяє оцінити реальний вплив АЕС на довкілля та відповідність цих викидів допустимим рівням, які регламентовані Держатомрегулюванням України.

 ХАЕС. Результати вимірювань АСРК концентрацій аерозолів, ІРГ та ізотопів йоду від 1-го та 2-го енергоблоку надходять в повному обсязі, їх рівні коливаються в своїх звичних межах.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ХАЕС на протязі всього листопада надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували природних рівнів.

ЗАЕС. Результати вимірювань викидів з енергоблоків надходять в зв’язку з ремонтнми роботами та налаштуванням систем передачі даних не повністю.

З 1-го енергоблоку дані вимірювань надходять регулярно і знаходяться в своїх звичних межах. Тільки 15 грудня 12:30 – 12:50 (UTC) було зафіксовано підвищення концентрації ізотопів йоду - 3.2 кБк/ куб. м.

З 2-го енергоблоку виміряні величини викидів із труби в основному регулярно перебували в звичних межах. Проте 3 грудня з 06:00 до 06:20 (UTC) було зафіксовано підвищення концентрації ІРГ до 190 кБк/ куб.м. 26-31грудня фіксувалися поодинокі підвищення концентрації аерозолів від 35 до 80 кБк/куб.м. А 28-29 грудня об’ємна активність ізотопів йоду в поодиноких викидах досягала 40 -110 кБк/ куб.м.

Результати АСРК 3-го та 4-го блоків свідчили про те, що на цих блоках викиди не перевищували у штатних показників.

На 5 та 6 енергоблоках відбуваються роботи зі зміни форматів даних СПД та переналаштуванням ідентифікаторів параметрів активності аерозолей, йоду, ІРГ.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЗАЕС на протязі всього грудня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

ЮУАЕС. Результати вимірювань викидів надходили повною мірою з 1-го та 2-го енергоблоків. Добові викиди по 1-му енергоблоку не перевищують допустимі норми. На 2-му енергоблоці 11 грудня з 20:00 (UTC)11.12.20р. до 08:00 (UTC) 12.12.20 об’ємна активність аерозоліів коливалась в межах 1.5-80 кБк/ куб. м. На 3 блоці проведилися ремонтні роботи.

За повідомленнями ВЕБ-ресурсу ПУАЕС https://www.sunpp.mk.ua/uk/activities/radiation результати вимірювань ПЕД від 3 листопада до кінця грудня з низки пунктів спостережень: «Агрономія», «АП Агрономія», «АП Бузьке», «Арбузинка», «Доманівка» з технічних причин не надходили. Решта часу метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЮУАЕС на протязі всього грудня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

РАЕС. Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків. Результати вимірювань АСРК 1го та 2-го енергоблоків загалом свідчать про те, що ці енергоблоки працювали у штатному режимі. Щодо 3-го енергоблоку, дані про концентрації аерозолів та ІРГ загалом надходили коректні і знаходились в звичних межах. Це стосується і даних вимірювань концентрації активності ізотопів йоду. Інформація з 4-го енергоблоку щодо викидів аерозольних частинок, ізотопів йоду та ІРГ загалом надходить коректна.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження РАЕС на протязі всього листопада надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

1.3 Контроль радіаційного стану довкілля у Зоні відчуження Чорнобильської АЕС

Дані АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС (далі – ЗВ) припинили надходити з 29 квітня 2019р. Подолати цю проблему досі не вдалося. В той же час необхідно зазначити, що за даними, отриманими на М Чорнобиль, зміни радіаційного стану тривалістю більше 12 годин не зафіксовані (вимірювання ПЕД на М Чорнобиль здійснюються щодоби двічі на добу о 09:00 та 21:00).

Висновки про відсутність негативного впливу діяльності АЕС на довкілля базуються на даних, які отримуються з АСКРС, розташованих у 30-км зонах АЕС, та результатах радіометричних спостережень на мережі НГМС України.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Надзвичайні ситуації, як в Україні, так і за її межами, за яких могли б виникнути радіаційні/ядерні загрози з помітними радіологічними наслідками, у тому числі - пов’язані із транскордонним перенесенням радіоактивно забрудненого атмосферного повітря, у грудні не спостерігались.

 

 

Начальник ЦПНРА     Л.Табачний 

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Сніголавинна ситуація
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Навіщо світу потрібні метеорологи?

Участь УкрГМЦ у віртуальному семінарі “Впровадження міжнародної інформаційної системи з радіаційного моніторингу”