Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

ЯГОТИН
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
18 січня
7:44
08:38
16:22
Поточна погода
-2.6 °
Вітер
6 м/c
Волог.
83 %
Тиск
739 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
18.01 Вт 19.01 Ср 20.01 Чт 21.01 Пт 22.01 Сб
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C -4..-6 -2..-4 -5..-7 -1..-3 -2..-4 0..2 -4..-6 0..-2 -7..-9 -2..-4
Вітер, м/c 7-12 7-12 7-12 7-12 5-10 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12
Напрям вітру
Всесвітній метеорологічний день

Хмари відіграють ключову роль в прогнозах погоди та попередженнях. Вони вносять вклад в функціонування кругообігу води та всієї кліматичної системи. Протягом всієї історії вони надихали художників, поетів, музикантів, фотографів та безліч інших любителів прекрасного.

Тема Всесвітнього метеорологічного дня 2017 року - «Розуміння Хмар» - має підкреслює величезне значення хмар для стану погоди, клімату та водних ресурсів. Хмари займають центральне місце у спостереженнях за погодою та прогнозах. Вони є одним з ключових факторів невизначеності у вивченні зміни клімату: нам необхідне краще розуміння того, як хмари впливають на клімат, а також як зміна клімату впливає на хмари. Вони відіграють важливу роль в кругообігу води та формуванні глобального розподілу водних ресурсів.

На більш легкій ноті Всесвітній метеорологічний день 2017 року надасть можливість належним чином оцінити притаманну хмарам красу та естетичну привабливість, які на протязі історії надихали художників, поетів, музикантів, фотографів та безліч інших любителів прекрасного.

З нагоди Всесвітнього метеорологічного дня виходить нове видання Міжнародного атласу хмар після найретельнішого та найдетальнішого перегляду за всю свою довгу та видатну історію існування. Новий Атлас ВМО є скарбницею сотень зображень хмар, в тому числі кілька недавно класифікованих типів хмар. До нього також увійдуть інші метеорологічні явища, такі як веселки, гало, снігові смерчі та градини. Атлас вперше підготовлено в цифровому форматі та його можна переглянути через комп'ютери та мобільні пристрої.

Міжнародний атлас хмар є єдиним авторитетним та найбільш всеосяжним довідником для визначення хмар. Він є важливим навчальним посібником для спеціалістів в метеорологічній спільноті, а також в галузі авіації та судноплавства. Його репутація є легендарною серед всіх тих, хто захоплюється хмарами.

Міжнародний атлас хмар почав складатися в кінці 19-го століття. Він був перевиданий кілька разів протягом  20-м століття, останнього разу в 1987 році як друковане видання ще до появи Інтернету.

Досягнення в галузі науки, техніки та фотографії спонукали ВМО поставити перед собою амбіційне та масштабне завдання перегляду і оновлення Атласу з використанням зображень, наданими метеорологами, спостерігачами за хмарами та  фотографами з усього світу.

https://public.wmo.int/ru/всемирный-метеорологический-день-2017-г

 Послання Генерального секретаря

 

Сьогодні вчені розуміють, що хмари відіграють життєво важливу роль в регулюванні енергетичного балансу, клімату та погоди Землі. Вони вносять вклад в функціонування кругообігу води та всієї кліматичної системи. Розуміння хмар має важливе значення для прогнозування погодних умов, моделювання наслідків зміни клімату в майбутньому та прогнозування наявності водних ресурсів.

Протягом століть, мало які природні явища були джерелом натхнення для стількох наукових досліджень та творів мистецтва, як хмари.

Більше двох тисячоліть тому Аристотель вивчав хмари та написав трактат щодо їх ролі в гідрологічному циклі. Але перша класифікація хмар була підготовлена Люком Говардом, метеорологом-любителем, що жив в Англії на початку 19-го століття.

Спираючись на свої детальні записи спостережень за погодою в районі Лондона з 1801 по 1841 рік, Говард виділив три основних види, або категорії хмар: купчасті, шаруваті та перисті. Визначення видів хмар, іх опис та найменування має вирішальне значення для вивчення погоди і клімату.

Сьогодні вчені розуміють, що хмари відіграють життєво важливу роль в регулюванні енергетичного балансу, клімату та погоди Землі. Вони вносять вклад в функціонування кругообігу води та всієї кліматичної системи. Розуміння хмар має важливе значення для прогнозування погодних умов, моделювання наслідків зміни клімату в майбутньому та прогнозування наявності водних ресурсів.

Музика, мистецтво і поезія

Виразний символізм хмар надихнув багатьох діячів мистецтва у всьому світі, в тому числі поетів, музикантів, фотографів та інших творчих осіб. Взяти хоча б один приклад: перший оркестровий ноктюрн Дебюссі «Хмари» є одним із шедеврів музичного імпресіонізму. Фотографи особливо захоплюються хмарами, в тому числі ті, хто з ентузіазмом зробив свій внесок до календаря ВМО в 2017 році, що ілюструє цьогорічну тему Всесвітнього метеорологічного дня - «Розуміння хмар».

Хмари також стали частиною культурних реалій та способу мислення. В Китаї, наприклад, «Сприятливі хмари» уособлюються з небесами та вдачею. У деяких мовах є вислів «витати в хмарах», що означає, що хтось занурений у фантастичні мрії та ідеї. У сучасному світі, «хмара» тепер означає деякий  аморфний простір, що зберігає не дощ, а Інтернет-ресурси та оцифровані дані .

Перехід на цифрові технології: Атлас для епохи Інтернету

Міжнародний атлас хмар - самий авторитетний та найбільш всеосяжний довідник для визначення хмар. Його репутація є легендарною серед тих, хто захоплюється хмарами. Існуючий Атлас був вперше опублікований в кінці 19-го століття. Він містить докладні настанови із стандартів та численних фотографічних пластинок із зображенням хмар та деяких інших погодних явищ.

Після останнього перегляду 30 років тому, повністю оновлене та доповнене видання тепер буде перевидано з приводу до Всесвітнього метеорологічного дня 23 березня 2017 року.

Вперше видання 2017 року буде являтися в першу чергу онлайновим цифровим продуктом. Воно представить собою скарбницю із сотень зображень хмар, включаючи декілька нових класифікацій хмар, класифікацій, таких як «volutus» (рулонні хмари), конденсаційний слід (паровий слід, іноді вироблений літаками) та «asperitas» (хвилясто-горбисті хмари). Крім того, атлас міститиме важливу інформацію про інші метеорологічні явища, такі як веселки, гало, снігові смерчі та градини.

Досягнення в галузі науки, техніки та фотографії спонукали ВМО виконати масштабне та вичерпне завдання з перегляду та оновлення Атласу з зображенням зображень, наданими метеорологами, спостерігачами за хмарами та  фотографами.

Атлас також служить в якості важливого навчального матеріалу для фахівців, що працюють в метеорологічних службах та підприємствах, а також в таких галузях, як авіація та судноплавство.

Розуміння метеорологічних та кліматичних явищ для захисту життя і майна та надання допомоги громадам в підвищені стійкості до впливів являє собою основне завдання ВМО. Ми будемо продовжувати надавати допомогу урядам в наданні найкращого метеорологічного, кліматичного, гідрологічного, морського та екологічного обслуговування для захисту життя та майна та для підтримки прийняття рішень.

https://public.wmo.int/ru/всемирный-метеорологический-день-2017-г/послание-генерального-секретаря 

 

Класифікація хмар

  Хмари грають ключову роль в прогнозах погоди та попередженнях. Вони роблять свій внесок у функціонування кругообігу   води та всієї кліматичної системи. Протягом всієї історії вони надихали художників, поетів, музикантів, фотографів, а також безліч інших любителів прекрасного.

Поточна міжнародна система класифікації хмар, заснована на латинських назвах, бере свій початок у 1803 році, коли метеоролог-аматор Люк Говард написав нарис про модифікацію Хмар (Есе про видозміни хмар).

У Міжнародному атласі хмар на даний час виділено 10 основних родів хмар, які визначаються відповідно до місця формування хмар на небі та їх приблизним зовнішнім виглядом.

Основа хмар верхнього ярусу, як правило, розташовується на висоті близько 5 000 метрів (16 500 футів), хмар середнього ярусу - зазвичай в діапазоні від 2 000 до 7 000 метрів (від 6 500 до 23 000 футів), а хмар нижнього ярусу - зазвичай на висоті, що не перевищує 2 000 метрів (6 500 футів).

Більшість назв хмар містять латинські префікси і суфікси, які в поєднанні вказують на характер хмари. Вони включають:

     - Stratus/strato (шаруваті/слоісто-): плоскі, шаруваті і гладкі;

     - Cumulus/cumulo (купчасті/кучево-): ​​нагромаджені, пишні;

     - Cirrus/cirro (перисті/перисто-): перисті, тонкі;

     -  Nimbus/nimbo (дощові/-дождевие): несучі дощ;

     - Alto (високо-): середнього ярусу (хоча «alto» в перекладі з латині означає високий).

Ці 10 родів поділяються на види, що описують форму і внутрішню структуру хмар, та різновиди, що описують їх прозорість і розташування. В цілому налічується близько 100 комбінацій.

Міжнародний атлас хмар включає в себе новий рід «Volutus» (в перекладі з латині - скручений в рулон) для валових хмар.

У ньому також пропонуються деякі нові «особливі» хмари, такі як «Homogenitus» (від латинського «homo» - людина і «genitus» - згенерований або вироблений). Одним із прикладів цього типу хмар є конденсаційний слід, що іноді виникає внаслідок викидів двигуна літального апарату.

Особливо відзначені хмари «Asperitas» (латинське слово, що означає шорсткість, нерівність) - живописне хмарне утворення, яке виглядає як перевернута бурхлива поверхня моря. В останні роки ці хмари захопили громадську уяву. Вони включені в Атлас як додатковий елемент.

Новий Міжнародний атлас хмар - свідоцтво щедрості Гонконгської обсерваторії та відданості справі та ентузіазму спеціальної цільової групи ВМО, яка присвятила майже три роки перегляду тексту, а також збору та класифікації зображень і даних. Він розширює та збагачує наше розуміння хмар та слугуватиме безцінним ресурсом на багато років вперед. https://public.wmo.int/ru/всемирный-метеорологический-день-2017-г/классификация-облаков  

 

 

<Повернутись до списку статей
Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Сніголавинна ситуація
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Привітання працівників гідрометеорологічної служби України

Навіщо світу потрібні метеорологи?