Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

ЯВОРІВ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
25 лютого
7:19
10:42
18:01
Поточна погода
-0.3 °
Вітер
0 м/c
Волог.
94 %
Тиск
754 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
25.02 Чт 26.02 Пт 27.02 Сб 28.02 Нд 1.03 Пн
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C -1..1 12..14 0..2 13..15 3..5 6..8 -1..1 3..5 -1..1 3..5
Вітер, м/c 5-10 5-10 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 5-10 5-10 5-10
Напрям вітру

Гідрометеорологічна ситуація в басейнах річок України станом на 10 лютого

та попередня оцінка водності весняного періоду 2021 р.

Зима 2020-2021 рр. характеризувалась нестабільністю метеорологічних умов: з частим чергуванням періодів зниження та підвищення температури, періоди  похолодання спостерігались першій декаді грудня, в середині січня та першій декаді лютого.

Стійкий перехід температури повітря через 0   в бік від’ємних значень на території України розпочався неодночасно: на Лівобережжі країни – в кінці листопада - на початку грудня, на Правобережжі (крім території Причорномор’я) – в середині першої декади грудня, що на 2-10 днів пізніше середніх багаторічних значень.

Опади. На території басейнів річок країни кількість опадів за листопад - грудень 2020 р. була близькою та що менше норми. В січні 2021 р. на більшій частині території країни кількість опадів була більшою за норму і складала 50-70 мм (в Карпатах 80-110 мм),  лише у Івано-Франківській, Тернопільській, Чернівецькій та Хмельницькій областях – меншою норми (20-30 мм).  Такі умови спричинили  підвищенню рівнів води та збільшенню водності річок, а на річках Закарпатської області та басейну Дністра формування декількох хвиль тало-дощових паводків, з виходом води на заплаву річок Боржава, Латориця, Стара (Закарпатська обл). На річках басейну Прута та Сіреті протягом місяця спостерігався режим зимової межені з незначними  коливаннями рівнів води.

В першій декаді лютого 2021 р. на всій території України випала місячну норму опадів. В центральній, північній та північно-східній частинах України опади випадали переважно у вигляді снігу, на решті території - у вигляді мокрого снігу та дощу. Опади, які спостерігалися на території Карпатського регіону спричинили в басейнах річок формування тало-дощових паводків, а на річках Закарпатської області на фоні відлиги, яка супроводжувалась опадами,  – декілька хвиль паводку, з виходом води на понижені ділянки заплав річок Тиса, Латориця, Боржава, Стара, та підтоплення сільгоспугідь, господарських об’єктів ряду сіл на нижній ділянці водозбору р. Боржава.

Процес снігонакопичення протягом зими 2020-2021 рр. був малоактивним, з чергуванням періодів встановлення снігового покриву та відлиг, більш стійкий сніговий покрив на північній та центральній території України та в басейні Дніпра, Десни і Прип’яті (за межами країни) встановився в  кінці січня на  початку лютого.

Станом на 10 лютого висота снігового покриву на північній та центральній території України та басейні Дніпра, Десни Прип’яті (за межами країни) становить 10-25 см, у  північній  частині  басейну  Сіверського Дінця -  5-17 см; на півдні Одеської, Херсонської областей, в басейні річок Приазов’ї та в низинних районах Закарпатської області сніг відсутній, на решті басейнів рівнинних річок території країни його висота не перевищує 1-5 см; у високогір’ї Карпат сніговий покрив становить 50-100 см, у середньогiр’ї –  20-30 см.

В басейнах річок Середнього Дніпра (Орель, Ворскла, Самара), лівих приток Сіверського Дінця у Луганській області, річок Донбасу, Приазов’я – снігозапаси мінімальні.

Підстильна поверхня річкових водозборів характеризується високою водопоглинальною здатністю, розраховані коефіцієнти весняного стоку дорівнюють 0,2-0,4.

Погодні умови сприяли нерівномірному промерзанню ґрунту по території країни: на кінець першої декади лютого 2021 року глибина промерзання ґрунту становить у басейні Дніпра, Прип’яті та Десни, Середнього Дніпра, верхів’ї Сіверського Дінця (в межах Харківської обл.) 10-37 см, в басейні Південного Бугу, Донбасу та Приазов’я, лівих притоках Дністра, гірській частині басейну Прута  2-11 см, в басейні Тиси, Прута, правих притоках Дністра, річок Причорномор’я (південь Одеської, Херсонської, Миколаївської обл.).  

Запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту. З осені метровий шар ґрунту був недостатньо зволоженим. Зволоження метрового шару ґрунту по всій території України за даними інструментальних вимірів 8 лютого значно збільшилось (особливо суттєво у південних, центральних та східних областях), внаслідок танення снігу і дощів у періоди відлиг, до значень, більших за середні показники

Льодові явища. В середині листопада на річках Лівобережжя відмічалися короткочасні  нестійкі первинні льодові утворення (забереги, шуга,  на малих річках тонка плівка льоду).  

Внаслідок активного похолодання, зниження температури води, наприкінці першої декади грудня на водних об’єктах країни (крім української ділянки Дунаю) розпочались процеси льодоутворення у вигляді заберегів, шугоходу та неповного льодоставу. На Верхньому Дніпрі та річках басейну Десни процеси льодоутворення спричинили зажорні явища з різкими коливаннями рівнів води.

Протягом грудня та першої половини січня, внаслідок коливання температур повітря, льодові явища на окремих ділянках річок країни послаблювалися, руйнувалися і знову відновлювались .

В першій декаді лютого льодові явища посилювались, крім південної частини країни, річок Закарпатської області та верхньої частини басейну Дністра.

Водність. Гідрометеорологічні умови осінні та грудня 2020 р. визначили формування й збереження на більшості рівнинних річок України низької водності, на окремих річках – витрати води досягали критерії маловоддя. В січні, за рахунок опадів та відлиги, водність річок дещо збільшилась, але залишилась менше норми; на Дніпрі, притоках Прип’яті, Десні, українській ділянці Дунаю  була в межах норми. На річках карпатського регіону водність січня, внаслідок декількох тало-дощових паводків, була більшою за норму, а на окремих річках Закарпатської області (Уж, Латориця) в 2,5-2,8 перевищила її.

В результаті проходження тало-дощових паводків у січні-першій декаді лютого відмічались поступове підвищення рівнів води Західного Бугу, Сяну (Львівська обл.), у верхів’ї Прип’яті  та її притоках, з виходом води на заплаву річок в межах Волинської та Рівненської областей. На кінець першої декади лютого поточні рівні води на цих річках утримуються на підвищених відмітках і перевищують найнижчі максимуми водопілля за період спостереження.

 

Гідрометеорологічна ситуація, що склалася на території річкових водозборів України упродовж осінньо-зимового періоду 2020-2021 рр. та виконані за гідропрогностичними моделями попередні розрахунки показують, що за висотою максимальні рівні води весняного водопілля 2021 р. на річках України будуть вищими за минулорічні значення та за нормального розвитку гідрометумов у березні-квітні передбачаються:

  • вищими за норму - на українській ділянці Дунаю, у верхів’ї Прип’яті та її притоках в межах   Волинської та Рівненської областей, річках басейну Західного Бугу;
  • близькими до норми та нижчими за неї – притоки Прип’яті (крім Волинської та Рівненської обл.), Середнього Дніпра (Сула, Ворскла, Псел), річок Закарпаття, басейну Дністра.
  • нижчими за норму – на річках басейнів Верхнього Дніпра, Десни, Сіверського Дінця, Південного Бугу, Прута і Сірету.

На притоках Середнього Дніпра в межах Дніпропетровської області, Інгульці та річках Приазов’я весняне водопілля очікується слабовираженим з незначними коливаннями рівнів води.

За попередніми оцінками у період весняного водопілля і льодоходу  масового досягнення річковими водами небезпечних відміток не очікується,  відбуватиметься затоплення понижених заплавних територій та об’єктів, розташованих на них. Небезпечної дії високих річкових вод та льодоходу не очікується. Але, зважаючи на стан русел річок (зарегульованість чисельними ставками, заростання очеретом) можна передбачити локальні підтоплення місцевим стоком на окремих понижених прируслових ділянок під час танення наявних снігозапасів, в тому числі й в результаті накопичення тало-дощових вод у пониженнях рельєфу чи проривів місцевих ставків, дамб, при аварійних скидах води з них.

Рівнинні річки. Очікується затоплення понижених ділянок заплав  річок: В.Дніпро (пост Неданчичі), пригирлової ділянки Прип’яті; окремих ділянках річок басейнів Десни, Західного Бугу і Сяну та подальше затоплення заплав Прип’яті та її приток у Волинській та Рівненстькій обл.

          При проходженні максимумів водопілля  не виключено обтоплення водами Дніпра, Сожу, Десни (оточення водою), відрізання від основних шляхів сполучень та часткове підтоплення територій, присадибних ділянок і об’єктів населених пунктів, розташованих у заплаві річок у Чернігівській області (Ріпкинський, Чернігівський, Новгород-Сіверський райони);  на Прип’яті та її притоках у Волинській, Рівненстькій обл. (Ратнівський,  Любешівський, Маневицький районах та м.Луцьк) можливе досягнення і перевищення небезпечних відміток часткового затоплення територій, об’єктів господарювання та  інфраструктури;  в басейні Сяну та Західного Бугу - затоплення сільгоспугідь, в Червоноградському районі Львівської області,  прирічкових населених пунктів, госпоб’єктів від річок Рата, Солокія  (сіл Селець, Межиріччя, м. Червоноград); на українській ділянці Дунаю максимальні рівні води весняного водопілля можуть бути близькими до небезпечних відміток підтоплення.

Станом   на  11  лютого вільний  об’єм  дніпровського  каскаду  дорівнює 5,47 км3. За умови раціонального планування і дотримання режимів роботи водосховищ пропуск водопілля, обсяг якого передбачається меншим за норму, не повинен мати ускладнень і негативних наслідків.

Річки Карпат є зоною потенційної небезпеки, оскільки гідрометеорологічна ситуація тут може різко змінюватись в короткий проміжок часу і значно ускладнитись при випадінні сильних дощів, що може передбачатись тільки в короткостроковому порядку.

На річках басейну Дністра, Тиси фактична ситуація поки що не дає підстав очікувати високого весняного стоку  з негативними наслідками, можливий  вихід  води на заплаву на окремих ділянках.

Весняне водопілля в басейнах річок Прута та Сірету проходитиме в межах русла без досягнення небезпечних відміток.

Враховуючи синоптичний прогноз в найближчі 8-10 діб в Україні утримуватиметься зимовий режим погоди, без істотних опадів, тому різких змін гідрологічного режиму річок не очікується.

При проведенні гідрометзабезпечення на обласному та місцевому рівнях рекомендуємо звертати увагу відповідних органів на необхідність перевірки стану малих водосховищ і гідротехнічних споруд на них, зливової каналізації, стану русел малих водотоків, на необхідність розчистки русел річок тощо.

   

При використанні інформації та даних Українського гідрометцентру посилання обов'язкове.

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Сніголавинна ситуація
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Навіщо світу потрібні метеорологи?

Участь УкрГМЦ у віртуальному семінарі “Впровадження міжнародної інформаційної системи з радіаційного моніторингу”