Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

Б.ЦЕРКВА
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЩорсЯворівЯготинЯмпільЯремча
16 жовтня
7:22
10:45
18:07
Поточна погода
20.3 °
Вітер
3 м/c
Волог.
37 %
Тиск
748 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
17.10 Чт 18.10 Пт 19.10 Сб 20.10 Нд 21.10 Пн
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 6..8 19..21 7..9 18..20 7..9 18..20 7..9 18..20 7..9 18..20
Вітер, м/c 3-8 3-8 1-3 3-5 1-3 3-5 3-8 3-8 3-8 3-8
Напрям вітру

   Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом вересня 2019 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 76 нЗв/год (М Білгород-Дністровський) до 160 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на (М Білгород-Дністровський) (52нЗв/год)  та    М Нова Ушиця (192нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 76-135 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -182 нЗв/год ще й на М Коростень - 160 нЗв/год.

В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у вересні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 115    
Дніпро 110    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 100    
Запоріжжя 125    
Івано-Франківськ 92    
Київ 111    
Кропивницький 125    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 93    
Львів 95    
Миколаїв 120    
Одеса 84    
Полтава 102    
Рівне 135    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 107    
Тернопіль 111    
Ужгород 100    
Харків 87    
Херсон 120    
Хмельницький 105    
Черкаси 109    
Чернівці 107    
Чернігів 101    
Чорнобиль 182
   

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

Звіт про роботи виконані ЦПНРА.

(за вересень 2019 року)

Роботи, які виконувалися колективом ЦПНРА у вересні повністю відповідали плану робіт на цей місяць, що був затверджений директором УкрГМЦ М.Кульбідою. Було виконано роботи, що належать до регламенту діяльності ЦПНРА як складової частини державної системи аварійної готовності та реагування, а також роботи, що націлені на подальший розвиток функціональних можливостей Центру при використанні програмно - технічного комплексу JRODOS та іншого спеціалізованого програмного забезпечення.

 

З регламентних робіт :

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1 Забезпечувалося передавання результатів щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, до загальноєвропейської системи (платформи) обміну радіологічними даними.

У вересні, за виключенням 10 вересня, 4 М не надали інформацію більш ніж 1 раз. 10 вересня в зв’язку з відключенням електроенергії в УГМЦ, не надійшли дані від 5 М Полтавської, 3 М Харківської та 2 М Луганської області. Також 26 вересня при формуванні телеграми М Глухів вказала некоректний час вимірювань (90-годин ). Ця помилка призвела до того, що спеціалізований файл для трансляції даних вимірювань до міжнародної системи обміну радіологічними даними IRMIS не був сформований. Також потребують додаткової перевірки дані вимірювань які надала М Нова Ушиця, де рівень ПЕД у вересні коливався від 10 мкР/год 2 вересня до 21мкР/год 10 -го та 22 мкР/год 12 вересня. 

Решта телеграм у вересні надійшли вчасно, сформовані коректно і, відповідно, висвітлені на EURODEP, ВЕБ-сторінці УкрГМЦ, завантажені у ПТК СППР РОДОС та представлені у форматі IRIX на ftp-сервері ЦПНРА для обміну радіологічними даними міжнародної системи IRMIS.

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить.

Загалом кількість недоотриманих чи некоректних телеграм становить не більш ніж 1% і суттєво не впливає на загальну оцінку радіаційного стану довкілля України.

У вересні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД знаходився в межах своїх середньомісячних показників.

1.2 Щодня перевірялося надходження інформації від АСКРС усіх 4 українських АЕС та здійснювався її аналіз. На жаль, дані від АСКРС АЕС надходять не у повному обсязі, що не дозволяє зробити висновок за весь місяць у цілому.

ХАЕС. Результати АСКРС надходять тільки від АСКРС 1-го енергоблоку. На 1-му енергоблоці викиди ізотопів йоду на протязі всього місяця фіксувались на рівні 0,12 кБк/м3, що свідчить про те що цей енергоблок працює на межі допустимого рівня викидів. Причини відсутності з 4 вересня 2018р. даних з 2 блоку Хмельницької АЕС невідомі. Результати вимірювань метеоспостережень та ПЕД із 30-км зони спостереження ХАЕС надходили регулярно та в повному обсязі. На пунктах спостереження Дертка та Нетішин короткостроково були зафіксовані величини ПЕД, які вдвічі перевищували свої звичні значення. Так 18 вересня на пункті спостереження Дертка було зафіксовано ПЕД на рівні 250нЗв/год, а на пункті спостереження Нетішин -170 нЗв/год. Решту часу на цих двох ПС, та на всіх інших пунктах спостереження величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

ЗАЕС. Результати вимірювань по викидам з труб 2,3,4,5,6 блоків ЗАЕС, що фіксуються АСКРС, свідчать про те що ці блоки АЕС працювала у штатному режимі. Щодо 1 блоку, то він працював у штатному режимі за винятком 12 та 23 вересня. Так 12 вересня АСКРС 1 блоку зафіксували короткочасні викиди по фракціям йоду на рівні 0,4 кБк/м3 а 23 вересня — 0,35 кБк/м3. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження ЗАЕС надходили регулярно. Потребують додаткової перевірки також результати вимірювань ПЕД на пункті спостереження Марганець, які були зафіксовані 10-11 вересня і короткочасно знаходились на рівні 600нЗв/год. На решті пунктів спостереження величини ПЕД на протязі серпня перебували у своїх звичних межах.

ЮУАЕС. Регулярно надходить інформація тільки від АСКРС 1-го блоку. На протязі місяця результати вимірювань по викидам з труби свідчать про те, що цей блок працював у штатному режимі, за виключенням 25 вересня коли система АСКРС зафіксувала короткочасні викиди фракцій йоду на рівні 0,12 кБк/м3 . Від 2-го не надходить взагалі. 3-го - тільки по викидам аерозольних часток, але 23 вересня був зафіксований короткочасний викид по фракціям йоду на рівні 10кБк/м3. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження ЮУАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

РАЕС. Результати вимірювань по викидам з труб 1 та 2 блоків РАЕС, що фіксуються АСКРС, свідчать про те що ці блоки АЕС працювала у штатному режимі. На 3 блоці 16 вересня було зафіксовано короткочасний викид по фракціям йоду на рівні 0,55 кБк/м3 , а 17 вересня аерозолі - 0,375 кБк/м3 та інертні радіоактивні гази - 20 кБк/м3 . На 4 блоці були також зафіксовані короткочасні викиди по фракціям йоду та ІРГ на рівні 12Е30 кБк/м3 14 вересня, що скоріш свідчить про проблеми з системою передачі даних. Решту часу 3 та 4 блоки РАЕС також працювали у штатному режимі. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження РАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

Дані АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС припинили надходити з 29 квітня 2019р. Представники ДСП “Екоцентр” і далі пояснюють це технічними проблемами.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України (НРБУ-97).

ІІ. Складання метеорологічних прогнозів

2.1 Щоденно 4 рази на добу виконуються розрахунки метеопрогнозів для зон “Північ” та “Південь” з розрізненням 3км (320х500км), а також для зони “вся Україна” з розрізненням 10км (2000х2000км). Зона “Північ” охоплює м.Київ. Всі розраховані прогнози перевіряються на дієпридатність. З 7 по 16 вересня в УГМЦ було періодичне відключення електроенергії. Це призвело до несвоєчасності розрахунків WRF та відсутності WRF за деякі терміни.

Решту часу у вересні, розрахунок та завантаження всіх WRF до системи Родос в ЦПНРА та всіх користувачів спільноти Родос-Україна виконувались у повному обсязі та вчасно.

ІІІ. Моделювання імовірних наслідків

3.1 У вересні місяці повернулись до попереднього режиму розрахунку щоденних проектів імовірного поширення радіоактивних викидів з кожної української АЕС (на рівні максимально допустимих викидів, що встановлені Держатомрегулюванням України) та зони відчуження Чорнобильської АЕС (за умови виникнення технічних проблем на об’єкті зберігання відпрацьованого ядерного палива СВЯП-2) та їх радіологічних наслідків Тепер проекти розраховуються та завантажуються на FTP-сервер з періодичністю кожні 12 години. В період з 7 по 16 вересня щоденні розрахунки виконувались одним із спеціалістів ЦПНРА в ручному режимі, оскільки непередбачуване відключення електроенергії призвело до неможливості використовувати автоматичний режим роботи. Проекти розраховуються в режимі навчання (тренування) за прогнозних поточних метеоумов для регіонів впливу АЕС України. Проекти розраховувались з метою постійного тестування працездатності системи Родос. Результати розрахунків зберігаються 24 години а потім видаляються.

3.2 В вересні місяці ЦПНРА не отримував повідомлень про надзвичайні чи нештатні ситуації які вимагають моделювання імовірних наслідків.

 

ІV. Опанування функціональних можливостей ПТК СППР JRODOS

До робіт, що націлені на подальше опанування широкого спектру функціональних можливостей ПТК СППР JRODOS та розширення взаємодії з підрозділами УкрГМЦ належать:

4.1 Інформаційна підтримка розділу “Радіологія” на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ.

Підготовлено та розміщено матеріали у “Місячному огляді” про роботи з оцінки радіаційного стану довкілля в Україні у вересні. Повноцінно функціонує закладка “Поточна ситуація” розділу “Радіологія”, інформація поновлюється щоденно в автоматичному режимі.

4.2 Підготовка до повторної планової комплексної перевірки гідрометеорологічної діяльності гідрометеорологічних організацій ДСНС України. В ході підготовки було виконано:

- доопрацьовано положення про ЦПНРА з урахуванням нової структури та розширенням повноважень, функцій та завдань, покладених на Центр;

- розроблено, узгоджено з відділом кадрів і юридичним відділом, та затверджено положення про відділ моделювання та відділ обробки даних та візуалізації;

- доопрацьовані посадові інструкції з урахуванням нової структури Центру;

- доопрацьовані звіти: про участь гідрометеорологічних організацій в національних та міжнародних навчаннях з реагування на НС спричинену радіаційною аварією які відбувались в 2017 та 2018роках; звіти про реагування гідрометеорологічних організацій на надзвичайні ситуації спричинені виявленням в атмосферному повітрі над територією України радіоактивних речовин невідомого походження ( І-131, Ru-106) в 2017, 2018, 2019 роках; звіти про реагування гідрометеорологічних організацій на НС спричинені пожежами на забруднених територіях, які виникли внаслідок аварії на ЧАЕС, в 2019 році. Звіти до опрацьовувались з урахуванням вимог правил документообігу визначеного наказом ДСНС.

4.3 26 та 27 вересня Куціна Н.А прийняла участь у XXІI Міжнародної Конференції користувачів ESRI в Україні «ГІС в управлінні територіальним розвитком», м. Київ. Учасники конференції ознайомились з доповідями та презентаціями і прийняли участь у обговоренні питань використання програмних продуктів Esri (США) в Україні. З точки зору застосування в гідрометеорологічній служби були цікаві доповіді: “Використання ArcGIS для аналізу міграції забруднюючих речовин в оточуючому середовищі”, “Портал земельних територій заповідного фонду”, “Картографування для завдань охорони та відтворення біорізноманіття”, Збір, консолідація і аналіз агрономічних геоданих”, “Особливості тематичного картографування засобами БПЛА”. Куціна Н.А. представила ЦПНРА УГМЦ з презентацією “Використання геоінформаційних систем для покращення візуалізації даних, які генеруються програмним комплексом СППР JRODOS”.

4.4 Регулярно проводять планові роботи по забезпеченню працездатності серверів та робочих станцій ЦПНРА, збереженню та архівуванню даних.

4.5 Регулярно здійснюється впорядкування документів ЦПНРА згідно чинного порядку документообігу.

Начальник ЦПНРА    Л. Табачний

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Пожежна небезпека
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Важливі Події:

XVIII Конгрес Всесвітньої метеорологічної організації