Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

ЧЕРКАСИ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЩорсЯворівЯготинЯмпільЯремча
24 лютого
6:45
10:41
17:26
Поточна погода
3.5 °
Вітер
7 м/c
Волог.
80 %
Тиск
743 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
25.02 Вт 26.02 Ср 27.02 Чт 28.02 Пт 29.02 Сб
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 0..-2 5..7 1..3 9..11 3..5 7..9 -1..1 5..7 -1..1 5..7
Вітер, м/c 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 5-10 5-10
Напрям вітру

   Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом січня 2020 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 64 нЗв/год (М Куп'янськ) до 161 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на (М Дружба) (44нЗв/год)  та    М Коростень (175 3нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 64-127 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -139 нЗв/год ще й на М Коростень - 161 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у січні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 109    
Дніпро 110    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 104    
Запоріжжя 127    
Івано-Франківськ 81    
Київ 110    
Кропивницький 121    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 95    
Львів 90    
Миколаїв 105    
Одеса 85    
Полтава 103    
Рівне 113    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 105    
Тернопіль 109    
Ужгород 96    
Харків 92    
Херсон 124    
Хмельницький 102    
Черкаси 106    
Чернівці 103    
Чернігів 101    
Чорнобиль 139    

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

 

Інформація про радіаційний стан довкілля в Україні

(за січень 2020 року)

 

Узагальнення про радіаційний стан довкілля складено за даними, отриманими учасниками мережі обміну радіологічною інформацією РОДОС-Україна, за результатами вимірювань автоматизованих систем радіаційного контролю довкілля у зонах впливу атомних станцій та на радіометричній спостережень гідрометеорологічних організацій.

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1. Результати щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, регулярно надходили до УкрГМЦ, а після їх переформатування передавались до систем обміну радіологічною інформацією: загальноєвропейської - EURDEP та міжнародної – ІRMIS (МАГАТЕ).

У січні стався збій на вузлі зв’язку, який не вперше відбувається у східному регіону, і від 13 пунктів радіаційного моніторингу до УкрГМЦ 30 січня не надійшли телеграми про ПЕД з Харківської, Луганської, Полтавської та Сумської областей. Усього за місяць з 24 пунктів радіометричної мережі не надійшла інформація по одному разу (таблиця).

За січень тільки на М Світязь 9 січня була некоректно сформована телеграма.

Як наслідок: дані зі згаданих станцій не завантажені в СППР Родос, не висвітлені на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ та не надіслані до EURDEP та ІRMIS.

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить.

У січні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД перебував у межах похибки визначення своїх середньомісячних показників.

Контроль радіаційного стану довкілля у зонах впливу АЕС України

1.2. Щодня перевірялося надходження інформації від АСКРС усіх 4 українських АЕС та здійснювався її аналіз. Якщо із зон спостереження навколо АЕС інформація про ПЕД від АСКРС надходить регулярно і в достатньому для оцінки обсязі, то обсяги інформації від АСРК викидів з блоків АЕС досить обмежені, що не дозволяє коректно оцінити їх дійсні рівні та відповідність рівням допустимих викидів з блоку за добу, що регламентовані Державною інспекцією ядерного регулювання України.

ХАЕС. Результати АСРК надходять тільки від 1-го енергоблоку. На 1-му енергоблоці викиди ізотопів йоду на протязі всього місяця фіксувались дискретно на двох рівнях 0 та 0,12кБк/м3. На 1-му енергоблоці 31 січня було зафіксовано короткочасний викид ізотопів йоду - 1.6 кБк/м3.

Результати вимірювань метеоспостережень та ПЕД із 30-км зони спостереження ХАЕС на протязі всього січня надходили вчасно і в повній мірі. Тільки період з 24 до 27 січня на пункті спостереження Білотин дані були відсутні, це повторилось знову 29-31, скоріш за все це свідчать про тимчасову технічну проблему.

Решту часу на всіх пунктах спостереження величини ПЕД перебували у своїх звичних межах і надходили вчасно.

ЗАЕС. Результати вимірювань по викидам з труб усіх блоків ЗАЕС, що фіксуються АСРК, свідчать про те що АЕС працювала у штатному режимі. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження ЗАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

ЮУАЕС. На протязі місяця результати вимірювань по викидам з труби свідчать про те, що цей блок працював у штатному режимі.

Тільки 2 січня на 3 блоці був зафіксований короткочасний викид ІРГ на рівні 80 кБк/м3, а 10 січня - 70 кБк/м3.

Метеодані та результати контролю ПЕД із зони спостереження ЮУАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

РАЕС. Результати вимірювань радіоактивності викидів з труб усіх блоків РАЕС, що фіксуються АСКРС, свідчать про те що АЕС працювала у штатному режимі. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження РАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

Дані АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС за технічних проблем, які вони не можуть подолати, припинили надходити до УкрГМЦ з 29 квітня 2019р. Публічно представлені дані АСКРС ДСП “Екоцентр” свідчать про відсутність суттєвих змін радіаційної ситуації у зоні відчуження ЧАЕС..

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України від роботи АЕС були значно нижче допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України (НРБУ-97).

Начальник ЦПНРА        Л. Табачний

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Сніголавинна ситуація
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Важливі Події:

День працівників гідрометеорологічної служби