Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

ПЛАЙ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
29 листопада
7:55
08:40
16:35
Поточна погода
-4.3 °
Вітер
0 м/c
Волог.
99 %
Тиск
633 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
30.11 Вт 1.12 Ср 2.12 Чт 3.12 Пт 4.12 Сб
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C -4..-6 -4..-6 -4..-6 -4..-6 -4..-6 -1..1 -2..-4 -2..-4 -6..-8 -4..-6
Вітер, м/c 7-12 7-12 3-8 7-12 3-8 7-12 7-12 7-12 3-8 3-8
Напрям вітру

 

Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом жовтня 2021 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 74 нЗв/год (М Тетерів) до 159 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Глухів (52нЗв/год)  та   М Коростень (183 нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 74-132 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -158 нЗв/год ще й на М Коростень - 159 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у жовтні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 109    
Дніпро 105    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 100    
Запоріжжя 108    
Івано-Франківськ 93    
Київ 101    
Кропивницький 119    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 94    
Львів 95    
Миколаїв 103    
Одеса 89    
Полтава 110    
Рівне 109    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 108    
Тернопіль 112    
Ужгород 96    
Харків 105    
Херсон 129    
Хмельницький 110    
Черкаси 108    
Чернівці 118    
Чернігів 103    
Чорнобиль 158    

 


 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

Інформація про радіаційний стан довкілля в Україні

(за жовтень 2021року)

Узагальнення про радіаційний стан довкілля складено за даними, які доступні учасникам мережі обміну радіологічною інформацією РОДОС-Україна: за результатами вимірювань автоматизованих систем радіаційного контролю довкілля у зонах спостережень атомних станцій, зоні відчуження ЧАЕС та на радіометричній мережі спостережень гідрометеорологічних організацій.

І. Про спостереження радіаційного стану довкілля України організаціями НГМС

1.1.Результати щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, регулярно надходили до УкрГМЦ, а після їх переформатування передавались до систем обміну радіологічною інформацією: загальноєвропейської - EURDEP та міжнародної – ІRMIS (МАГАТЕ).

У жовтні з 24 пунктів радіометричної мережі не надійшла інформація по одному разу, з 6 метеостанцій - двічі, а з М Помічна та М Остер - тричі (таблиця).

 

15 жовтня до бази даних для публічного висвітлення в цей день результати вимірювань від усіх станцій радіометричної мережі ГМО не ввійшли. Оскільки до УкрГМЦ інформація про ПЕД від мережі надійшла і зберіглася, а програма автоматичної обробки для публічного висвітлення на web-сторінці УкрГМЦ налаштована для спрацьовування у певний час тільки один раз на добу, вочевидь саме в цей час комп’ютер, де міститься згадана вище програма, був виключений, можливо внаслідок вад в енергомережі. При перевірці невисвітлених даних перевищень ПЕД не виявилось.

27 жовтня під час міжнародних тренувань та випробовувань нового програмного забезпечення з автоматизованої обробки даних – з 9 метеостанцій (Новомиргород, Гайворон, Бориспіль, Знам'янка, Вознесенськ, Бобринець, Світловодськ, Олевськ, Помічна) припустились помилок та не потрапили до бази даних ПТК СППР РОДОС.

Решта телеграм у жовтні надійшли вчасно, сформовані коректно і, відповідно, висвітлені на EURODEP, web-сторінці УкрГМЦ, завантажені у ПТК СППР РОДОС та представлені у форматі IRIX на sftp-сервері ЦПНРА для обміну радіологічними даними міжнародної системи IRMIS (МАГАТЕ).

Інформація з окупованих територій Криму та Донбасу не надходить.

У жовтні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД коливався у межах похибки визначення своїх середньомісячних та сезонних показників.

1.2. Контроль радіаційного стану довкілля у 30-км зонах навколо АЕС України

У жовтні щоденно здійснювався аналіз та обробка інформації, що надходила від АСКРС 4 діючих українських АЕС. За даними щодо ПЕД на території зон спостереження навколо АЕС радіаційний стан довкілля був стабільним,  перевищення природного радіаційного фону не спостерігалися.

ХАЕС. Результати вимірювань АСРК концентрацій аерозолів, ІРГ та ізотопів йоду від 1-го та 2-го енергоблоку надходять в повному обсязі, їх рівні весь жовтень були в своїх звичних межах, окрім показників ізотопів йоду на 2-му енергоблоці з 5 жовтня (04:10 за UTC) по 11 жовтня (00:10 за UTC), досягли рівня 50 Бкм3, однак цей показник не перевищує адміністративно-технологічного рівня викиду для Хмельницької АЕС.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ХАЕС на протязі всього місяця надходили вчасно та у повному обсязі. Величини ПЕД на постах спостережень перебували у звичних межах і були нижче контрольних рівнів.

ЗАЕС. Результати вимірювань з енергоблоків надходили у повному обсязі та вчасно. Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЗАЕС на протязі всього жовтня надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД у зоні спостереження перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

ЮУАЕС. Результати вимірювань концентрації радіонуклідів у викидах в атмосферу з 1-го та 3-го енергоблоків надходили регулярно - відповідно до регламенту обміну даними. З 2-го блоку інформація не надходить. Показники концентрацій ІРГ, ізотопів йоду та загальної радіоактивності аерозолів, перебували в звичних межах.

Результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЮУАЕС на протязі всього жовтня надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД перебували у допустимих межах і не перевищували контрольних рівнів.

РАЕС. Результати вимірювань надходили з усіх енергоблоків. Результати вимірювань АСРК 1-го, 2-го, 3-го та 4-го енергоблоків загалом свідчать про те, що ці енергоблоки працюють у штатному режимі. Всі показники на протязі всього місяця відповідали величинам характерним для нормальної роботи РАЕС.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження РАЕС на протязі всього жовтня надходили вчасно і у повному обсязі. ПЕД коливалась у звичних межах і була значно нижче контрольних рівнів.

Під час повідомлень у пресі про короткочасну пожежу 26 жовтня, було додатково перевірено всі показники ПЕД. Ситуація моніторилась. Перевищень не спостерігалось.

1.3. Контроль радіаційного стану довкілля у Зоні відчуження Чорнобильської АЕС

У жовтні результати вимірювання ПЕД з АСКРС Зоні Відчуження Чорнобильської АЕС (далі – ЗВ) надходили щоденно, однак регулярність їх надходження не була сталою для деяких постів спостереження, надходження припинялося за різних технічних причин. Наявність даних про радіаційний стан у жовтні на сайті ДАЗВ дає змогу оцінити радіаційний ситуацію в ЗВ як стабільну з деякими сезонними коливаннями, характерними для цієї території.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижче допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України (НРБ-97).

 

 

Начальник ЦПНРА     Л.Табачний 

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Увага! Профілактичні роботи на ДМРЛ

Привітання працівників гідрометеорологічної служби України

Навіщо світу потрібні метеорологи?

Участь УкрГМЦ у віртуальному семінарі “Впровадження міжнародної інформаційної системи з радіаційного моніторингу”