Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЩорсЯворівЯготинЯмпільЯремча
29 травня
5:24
15:50
21:14
Поточна погода
12.4 °
Вітер
5 м/c
Волог.
85 %
Тиск
737 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
30.05 Сб 31.05 Нд 1.06 Пн 2.06 Вт 3.06 Ср
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 8..10 14..16 7..9 11..13 7..9 14..16 6..8 14..16 6..8 14..16
Вітер, м/c 5-10 7-12 7-12 7-12 5-10 7-12 5-10 5-10 3-8 3-8
Напрям вітру

Оцінка водності основних річок України за першу та другу декади травня 2020 р.

Український Гідрометцентр виконав оперативну оцінку водності основних річок України за першу та другу декади травня 2020 р. у створах діючих гідрологічних постів. Метою цих розрахунків є оцінювання настання чи ймовірності настання маловоддя (гідрологічної посухи) на річках, гідрологічний режим яких впливає на роботу водозалежних секторів економіки та водозабезпечення населення України

У відповідності до Класифікатора надзвичайних ситуацій в України маловоддя визначається як обсяг весняного водопілля та водність в меженний період великих річок (Дніпро, Десна, Прип’ять, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець) менше 20% норми, відповідно, обсягу водопілля чи витрати води відповідного місяця у період межені (код НС 20402).

Враховуючи гідрологічну ситуацію поточного року (формування на більшості річок дуже низького водопілля або ж його відсутність), водність річок за 20 днів травня 2020 р. оцінена, порівняно з травневими нормами, а також з нормами найбільш маловодного місяця у період межені.

У першій-другій декадах травня над територією України спостерігалося формування і проходження серії циклонів із активними фронтами, які зумовили випадіння значних, сильних дощів та покращили режим зволоження поверхні водозборів. За цей період випало: у західному регіоні переважно 50-100% місячної норми опадів; на півночі, північному сході і частково у центрі держави  100-160% (в окремих районах до 2 місячних норм); на решті території 50-80% (місцями до 120%). Внаслідок дощів водність більшості річок, порівняно з квітнем, дещо збільшилася; опади уповільнили інтенсивність зменшення водності рівнинних річок, але суттєвого впливу на гідрологічну ситуацію не мали; на карпатських річках зумовили проходження невисоких дощових паводків.

Середні за 20 днів травня 2020 р. витрати води рівнинних річок держави були значно меншими за травневу норму, на Десні, окремих притоках Середнього Дніпра (Рось, Сула) та на Случі (притока Прип’яті) – нижче 20% травневої норми. На річці Інгулець, за рахунок подачі води з Кременчуцького водосховища по каналу Дніпро-Інгулець для здійснення промивки та оздоровлення річки, витрати води утримувались значно вищими за норму місяця. На річках Карпат, за рахунок серії паводків протягом двох декад місяця, водність утримувалась на показниках, близьких до середніх багаторічних.

Порівняно з середніми показниками найбільш маловодних місяців меженного періоду, водність річок за першу та другу декади травня 2020 р. була переважно була більшою за них. Але по тих річках, де вже зараз відмічається низька водність (зокрема, верхів’я Південного Бугу, притоки Прип’яті та Середнього Дніпра) витрати відповідали 25-45 % норми наймаловоднішого місяця літньо-осінньої межені.

Спеціалістами відділу гідрологічних прогнозів Українського гідрометцентру була проведена оцінка водності також у порівнянні до екологічної витрати, яка є критичним показником для функціонування екосистем річки.  Екологічна витрата визначається, як 75% середньої витрати наймаловоднішого місяця меженного літньо-осіннього періоду року 95%-вої забезпеченості. За результатами розрахунків, на річці Рось середні місячні витрати води були близькими, а на р. Тетерів,  у верхів’ї Південного Бугу та на українській ділянці Дунаю – наближаються до показників екологічних витрат визначених для даних річок.

До кінця травня та протягом першої половини червня 2020 року (за даними синоптичних моделей Світових центрів погоди (GFS, ECMWF, ICON) по території України (здебільшого південно-західні та східні регіони) очікуються опади, що можуть покращити гідрологічну ситуацію у басейнах річок даних регіонів. Але зважаючи на значний, а місцями й критичний дефіцит зволоження ґрунту велика частина опадів піде на його поповнення. Через це на більшості річок басейнів Прип’яті, Середнього Дніпра та Південного Бугу залишається у подальшому імовірність формування значної гідрологічної посухи (маловоддя) з можливими негативними наслідками для різних секторів економіки, населення і довкілля.

 

Оцінка водності основних річок України за квітень 2020 р.

Український Гідрометцентр надає інформацію щодо середніх місячних витрат води основних річок України у квітні 2020 р. Розрахунки виконані за оперативними даними для створів гідрологічних постів на основних річках, гідрологічний режим яких впливає на роботу водогосподарських систем і водозабезпечення населення України. Метою цих розрахунків є оцінювання настання / ймовірності настання маловоддя (гідрологічної посухи).

У відповідності до Класифікатора надзвичайних ситуацій в України маловоддя визначається як обсяг весняного водопілля та водність в меженний період великих річок (Дніпро, Десна, Прип’ять, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець) менше 20% норми, відповідно, обсягу водопілля чи витрати води відповідного місяця у період межені (код НС 20402).

Виходячи з цього визначення та враховуючи гідрологічну ситуацію поточного року (відсутність вираженого водопілля на більшості річок), порівняння середніх за березень – травень (коли зазвичай відбувається розвиток водопілля) витрат води  з нормами стоку цих місяців є не зовсім коректним. Тому у таблиці, що є додатком до цього листа, приводиться оцінка квітневої водності 2020 р. також порівняно з нормою найбільш маловодного місяця у період межені.

Середні за квітень 2020 р. витрати води рівнинних річок держави були значно меншими за квітневу норму, на притоках Прип’яті, Середнього Дніпра, на Десні, Сіверському Дінці, Південному Бузі та його притоках – нижче 20 % квітневої норми. На річці Інгулець, за рахунок подачі води з Кременчуцького водосховища по каналу Дніпро-Інгулець для здійснення промивки та оздоровлення річки, витрати води утримувались в межах норми місяця.

Разом з тим, водність річок за квітень 2020 р. переважно була більшою за середні місячні витрати води найбільш маловодних місяців меженного періоду. Але по тих річках, де вже зараз відмічається дуже низька водність (зокрема, Південний Буг, притоки Прип’яті) середні квітневі витрати відповідали 31-48 % норми наймаловоднішого місяця літньо-осінньої межені, а на річці Рось – дорівнювали 20 % норми.

Спеціалістами відділу гідрологічних прогнозів Українського гідрометцентру була проведена оцінка водності у порівнянні до екологічної витрати, яка є критичним показником для функціонування екосистем річки, а також лімітуючим показником для різних секторів економіки. Екологічна витрата визначається, як 75 % середньої витрати наймаловоднішого місяця меженного літньо-осіннього періоду року 95 % забезпеченості. За результатами дослідження, на річках Рось та Тетерів середні місячні витрати води квітня були близькими та на 4-13 % нижчими за показники екологічних витрат визначених для даних річок.

При умові відсутності протягом травня стокоформуючих опадів зберігається висока ймовірність формування на цілому ряді річок (зокрема, окремі притоки Прип’яті, Південний Буг, Сіверський Донець), а на річках Рось, Тетерів утримання, значної гідрологічної посухи у літній період з можливими негативними наслідками для різних секторів економіки, населення і довкілля.

 

Про несприятливу гідрологічну ситуацію на водних об’єктах України (станом на кінець квітня 2020 р. )

та можливість формування маловоддя

Аналіз багаторічних даних по стоку річок України показує, що останні п’ять років були маловодними. Найбільш маловодним був 2015 р. і, ймовірно, буде 2020 р. Середні річні витрати води основних великих і середніх річок України за період 2015-2019 рр. зменшилися (порівняно з багаторічними даними) переважно на 20-40%, а Південного Бугу, Росі, Сули на 40-60%.

Упродовж осінньо-зимового періоду 2019-2020 рр. та першої половини весни 2020 р. в України склалися дуже несприятливі гідрометеорологічні умови для формування стоку річок і для накопичення достатніх водних ресурсів. В результаті відсутності метеорологічної зими 2019-20 рр. (по всій Україні та в межах транскордонних річкових басейнів це спостерігалося вперше за період інструментальних спостережень) не відбулося снігонакопичення і, відповідно, формування хоча б середнього весняного водопілля. На кінець лютого водність більшості річок була меншою за середні багаторічні показники (80 % і менше лютневої норми), а на річках Рось, Сула зберігалося маловоддя (гідрологічна посуха) – тут водність ще з осені 2019 р. складала менше 20% місячної норми. На багатьох рівнинних річках Правобережжя на початок календарної весни зберігалися низькі рівні води, близькі до найнижчих за багаторіччя.

За березень-квітень опадів випало значно менше норми, переважно 20-50%. Дощі, які пройшли на заході та в центрі держави 25-26 квітня, не вплинули на гідрологічний режим річок.

Таким чином, за відсутності снігозапасів (основного чинника весняного водопілля) і стокоефективних опадів у березні-квітні та в умовах підвищеної водопоглинальної здатності підстильної поверхні річкових водозборів, на всіх річках держави у березні досить швидко пройшли піки дуже невисокого водопілля. На багатьох річках воно було або ж відсутнє взагалі, або ж слабко виражене. Амплітуда підйомів рівнів води на рівнинних річках загалом не перевищувала 0,5 - 0,8 м без затоплення річкових заплав. На річках Карпат відмічалися кілька періодів підвищення рівнів води, переважно на 1,0 м і в межах їх русел.

Упродовж квітня (на 2-3 місяці раніше звичайних строків) річки держави поступово перейшли на ґрунтове живлення. Поточна водність річок є значно меншою за середні для квітня показники (менше 40% квітневої норми) і близька до витрат, які в багаторічному розрізі  характерні для меженного періоду – липня-вересня. Відмічається дуже низька водність таких річок як  Рось, Сула, Південний Буг

Утримання дефіциту опадів (відсутність стокоформуючих опадів) вказує на високу ймовірність виникнення на цілому ряді річок (зокрема, Рось, Сула, Південний Буг, Сіверський Донець, які до того ж мають значне антропогенне навантаження) значної гідрологічної посухи у літній період з негативними наслідками для різних секторів економіки, населення та довкілля.

Гідрометеорологічні організації ДСНС України щоденно проводять постійні гідрометеорологічні спостереження на мережі метеорологічних станцій (164 станції) і гідрологічних постів (387 постів). Результати спостережень в оперативному режимі надходять до УкрГМЦ і обласних гідрометорганізацій, де вони опрацьовуються та аналізуються згідно з відповідними регламентами і програмами. Результати цих спостережень є основою для оцінювання фактичного гідрологічного режиму водних об’єктів  та прогнозів  характеристик їх режиму на різні проміжки часу, для встановлення тенденцій зміни водності річок, а також для виконання наукових досліджень, проектних обґрунтувань тощо

Зовнішні споживачі, зокрема ДСНС, Держводагентство та їх підрозділи, інформувалися про несприятливі гідрологічні умови весняного періоду спеціальними текстовими оперативними інформаціями та довгостроковими прогнозами обсягів стоку річок і припливу води до основних водосховищ, починаючи з лютого. 

Оцінки ситуації та прогнози спеціалісти УкрГМЦ доповідали на засіданнях відповідної Міждвідомчої комісії при Держводагенстві України, якою (в умовах очікуваної низької водності), приймалися необхідні управлінські рішення щодо режиму роботи водосховища, зокрема щодо раннього початку наповнення водосховищ Дніпровського каскаду, щодо неможливості виконання екологічного попуску з Дністровського водосховища у пониззя Дністра тощо.  

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Пожежна небезпека
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Важливі Події:

Навіщо світу потрібні метеорологи?