Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

ЧОРТКІВ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
22 вересня
7:04
12:10
19:14
Поточна погода
19.3 °
Вітер
2 м/c
Волог.
47 %
Тиск
740 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
23.09 Ср 24.09 Чт 25.09 Пт 26.09 Сб 27.09 Нд
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 7..9 22..24 8..10 22..24 8..10 22..24 12..14 23..25 12..14 18..20
Вітер, м/c 5-10 5-10 3-8 3-8 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12
Напрям вітру

 Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом серпня 2020 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 64 нЗв/год (М Куп'янськ) до 154 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Затишшя (52нЗв/год)  та   М Коростень (166 нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 64-129 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -174 нЗв/год ще й на М Коростень - 154 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у серпні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 124    
Дніпро 108    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 108    
Запоріжжя 99    
Івано-Франківськ 91    
Київ 104    
Кропивницький 122    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 90    
Львів 89    
Миколаїв 104    
Одеса 93    
Полтава 99    
Рівне 107    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 113    
Тернопіль 113    
Ужгород 109    
Харків 92    
Херсон 123    
Хмельницький 105    
Черкаси 119    
Чернівці 119    
Чернігів 105    
Чорнобиль 174    

 


 

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

 

Інформація про радіаційний стан довкілля в Україні

(за серпень 2020 року)

 

Узагальнення про радіаційний стан довкілля складено за даними, отриманими учасниками мережі обміну радіологічною інформацією РОДОС-Україна, за результатами вимірювань автоматизованих систем радіаційного контролю довкілля у зонах впливу атомних станцій та на радіометричній мережі спостережень гідрометеорологічних організацій.

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1. Результати щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, регулярно надходили до УкрГМЦ, а після їх переформатування передавались до систем обміну радіологічною інформацією: загальноєвропейської - EURDEP та міжнародної – ІRMIS (МАГАТЕ).

У серпні з 16 пунктів радіометричної мережі не надійшла інформація по одному разу (див. таблицю), а  М Світязь та М Звенигородка — 2 рази. М Прилуки, М Звенігородка та МБогодухів надіслали телеграми з помилкою, що призвело до відсутності даних на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ, EURDEP та ІRMIS (МАГАТЕ).

 

Решта телеграм у серпні надійшли вчасно, сформовані коректно і, відповідно, висвітлені на EURODEP, ВЕБ-сторінці УкрГМЦ, завантажені у ПТК СППР РОДОС та представлені у форматі IRIX на sftp-сервері ЦПНРА для обміну радіологічними даними міжнародної системи IRMIS (МАГАТЕ).

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить.

У серпні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД перебував у межах похибки визначення своїх середньомісячних показників.

1.2 Контроль радіаційного стану довкілля у зонах впливу АЕС України

Щодня перевірялося надходження інформації АСКРС від усіх 4 українських АЕС та здійснювався її аналіз та обробка. Інформація із зон спостереження про ПЕД надходить регулярно і в повному обсязі, що дає змогу оцінити радіаційний стан довкілля, але інформація від автоматизованих систем радіаційного контролю (далі – АСРК) викидів з труб АЕС доволі обмежена і не точна, що не дозволяє коректно оцінити їх дійсні рівні та відповідно допустимість викидів з блоку за добу, що регламентовано ДІЯР України.

ХАЕС. Результати вимірювань АСРК про концентрацію аерозолів, ІРГ та ізотопів йоду від 1-го та 2-го енергоблоку надходять в повному обсязі, рівні викидів яких знаходяться в своїх звичних межах. Рівні зафіксованих величин наведено у додатках.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ХАЕС весь серпень надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, визначених згідно НРБУ-97. Така ситуація підтверджує, що система АСКР ХАЕС працює безперебійно, а результати вимірювань транслюються до ЦПНРА в режимі on-line.

ЗАЕС. Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків: з 1-го енергоблоку - регулярно і не полишають своїх звичних меж; з 2-го енергоблоку - також регулярно, а виміряні величини викидів із труби перебувають у звичних межах; з 3-го та 4-го блоків – теж регулярно і свідчать про те, що ці блоки у серпні працювали у штатному режимі; з 5-го блоку регулярно надходять лише про обємну активність аерозольних частинок та ІРГ і теж в межах своїх звичних показників; з 5-го енергоблоку відсутні лише дані про викиди ізотопів йоду, що не дає можливості об’єктивно оцінити рівень безпечності його роботи; з 6-го енергоблоку надходять дані лише про викиди аерозольних частинок, що дещо вищі за звичні, але не перевищують допустимий добовий рівень, встановлений Держатомрегулюванням, та ізотопів йоду, рівень величин яких свідчить про роботу блоку в штатному режимі, інформація про викиди ІРГ не надходять взагалі, що також не є позитивним внеском в оцінку безпечності роботи 6-го блоку.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЗАЕС весь серпень надходили вчасно і в повному обсязі, за винятком: Мичурино де результати вимірювань були на 0 рівні з 1 по 7 серпня; п/ст ЛУЧ з величиною - 1.16х1024 нЗв/год 7 серпня о 4:40(UTC); Кам’янки-Днепровскої, де о 6:10 (UTC) 17 серпня вискочив показник розміром у 4.43х1032 нЗв/год. Загалом величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, визначених згідно НРБУ-97.

ЮУАЕС. Результати вимірювань викидів надходять повною мірою з 1-го енергоблоку. Дані з 2-го енергоблоку не надходять взагалі. Дані вимірювань з 3-енергоблоку надходять на рівні нульових показників. Добові викиди по 1-му енергоблоку не перевищують допустимі норми. Але відсутність інформації по 2 та 3 енергоблоках не дозволяє оцінити вплив ЮУАЕС на довкілля в цілому.

З пунктів спостережень: «Агрономія», «Арбузинка», «Доманівка» впродовж усього серпня результати вимірювань ПЕД надходили на рівні нульових значень.

Також на рівні нульових значень надходили результати вимірювань з пунктів спостереження «АП Бузьке» - з 12.08.20 04:10(UTC), «АП Константинівка» - з 11.08.20 07:00(UTC), «Кузнецово» - з 20.08.20 06:50(UTC), «АП Агрономія»- з 25.08.20 08:50(UTC), «Олександрівка»- з 22.08.20 12:00(UTC) до 31.08.20 23:59(UTC). Решта часу метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЮУАЕС на протязі всього серпня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, визначених згідно НРБУ-97.

РАЕС. Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків. Результати вимірювань АСКРС 1-го та 2-го енергоблоків загалом свідчать про те, що ці енергоблоки працювали у штатному режимі. Щодо 3-го енергоблоку, дані про концентрації аерозолів та ІРГ загалом знаходились в звичних межах. Це стосується і даних вимірювань обємної активності ізотопів йоду. Інформація з 4 енергоблоку надходить повною мірою і результати вимірювань знаходяться в своїх звичних межах.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження РАЕС весь серпень надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

1.3 Контроль радіаційного стану довкілля у Зоні відчуження Чорнобильської АЕС

ЧАЕС. Дані АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС (далі – ЗВ) припинили надходи-ти з 29 квітня 2019р. Представники ДСП “Екоцентр” і далі пояснюють це технічними пробле-мами, розв’язати які їх інженерна служба не спроможна (?!). В той же час необхідно зазначи-ти, що за даними, які публічно висвітлюються Адміністрацією ЗВ радіаційна ситуація на тер-иторії Зони визначається сталістю природних процесів розпаду радіонуклідів і поступовим зменшенням рівня радіоактивного забруднення території. Надзвичайних ситуацій, які б призвели до суттєвого перерозподілу радіонуклідів у навколишньому природному середо-вищі ЗВ у серпні не сталося.

Підсумовуючи роботи щодо надходження радіометричної інформації з АСРК блоків АЕС, необхідно зазначити, що регулярність та якість інформації з блоків АЕС відповідала регламенту, узгодженого з ДП «НАЕК «Енергоатом» в рамках контракту ЄС щодо технічної допомоги у впровадженні СППР РОДОС, недовго. З 2017 року спостерігаються постійні технічні проблеми АСРК, зокрема - тривале надходження даних, що викликають сумніви у їх достовірності, скоріше за все є наслідком технічних негараздів у атомників в системі обробки та підготовки для транслювання вихідної інформації. Звичайно, це унеможливлює обєктивне оцінювання впливу роботи АЕС на радіаційний стан довкілля, як у зоні спостереження, так і в цілому у зоні потенційного впливу АЕС.

Роблячи висновки про відсутність негативного впливу діяльності АЕС на довкілля, ми більше спираємося на дані, які отримуються з АСКРС, розташованих у 30-км зонах АЕС, та результати радіометричних спостережень на мережі НГМС України.

 

 

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Надзвичайні ситуації, як в Україні, так і за її межами, за яких могли б виникнути радіаційні/ядерні загрози з помітними радіологічними наслідками, у тому числі - пов’язані із транскордонним перенесенням радіоактивно забрудненого атмосферного повітря, у серпні не спостерігались.

 

Начальник ЦПНРА     Л.Табачний 

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Пожежна небезпека
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Важливе:

ПОТРЕБУЄ ДОПОМОГИ

Навіщо світу потрібні метеорологи?

Участь Українського Гідрометцентру у міжнародних навчаннях МАГАТЕ та ВМО