Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

УЖГОРОД
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЩорсЯворівЯготинЯмпільЯремча
27 травня
5:37
15:43
21:20
Поточна погода
12.4 °
Вітер
3 м/c
Волог.
77 %
Тиск
759 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
27.05 Ср 28.05 Чт 29.05 Пт 30.05 Сб 31.05 Нд
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 8..10 17..19 9..11 17..19 9..11 17..19 8..10 16..18 8..10 16..18
Вітер, м/c 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10
Напрям вітру

   Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом квітня 2020 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 60 нЗв/год (М Куп'янськ) до 163 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Куп'янськ (44нЗв/год)  та    М Коростень (175 нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 60-130 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -180 нЗв/год ще й на М Коростень - 163 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у квітні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 116    
Дніпро 106    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 104    
Запоріжжя 122    
Івано-Франківськ 95    
Київ 115    
Кропивницький 124    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 92    
Львів 89    
Миколаїв 108    
Одеса 92    
Полтава 100    
Рівне 107    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 108    
Тернопіль 111    
Ужгород 98    
Харків 87    
Херсон 126    
Хмельницький 107    
Черкаси 108    
Чернівці 110    
Чернігів 107    
Чорнобиль 180    

 

 

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

 

Інформація про радіаційний стан довкілля в Україні

(за квітень 2020 року)

 

Узагальнення про радіаційний стан довкілля складено за даними, отриманими учасниками мережі обміну радіологічною інформацією РОДОС-Україна, за результатами вимірювань автоматизованих систем радіаційного контролю довкілля у зонах впливу атомних станцій та на радіометричній мережі спостережень гідрометеорологічних організацій.

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1. Результати щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, регулярно надходили до УкрГМЦ, а після їх переформатування передавались до систем обміну радіологічною інформацією: загальноєвропейської - EURDEP та міжнародної – ІRMIS (МАГАТЕ).

У квітні з 14 пунктів радіометричної мережі не надійшла інформація по одному разу (див. таблицю). 7 квітня з М Білгород-Дністровський надійшла некоректно складена телеграма, а саме в телеграмі двічі вказали час та дату вимірювань. Це призвело до того, що на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ результати вимірювання були представлені як 403мкР/год, що значно перевищує природний фон для цієї місцевості, а потужного джерела іонізуючого випромінення чи локальної радіаційної аварії в зоні вимірювання не було. При формуванні звітів для EURDEP та ІRMIS ця помилка була визначена і некоректно складена телеграма до звітів не потрапила.

 

 

 

 

 

З усіх інших метеостанцій інформація надходила вчасно.

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить.

У квітні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД перебував у межах похибки визначення своїх середньомісячних показників.

Під час пожеж у Чорнобильській зоні перевищень радіаційного фону не було. Але ненадходження даних у відкритий доступ під час пожеж викликає у всіх занепокоєння, хоч підстави для цього відсутні, оскільки кількість радіонуклідів, які вивільнюються під час пожежі і переносяться у приземному шарі атмосферного повітря недостатня для помітних змін природного радіаційного фону.

Важливою частиною радіаційного моніторингу під час тривалого періоду пожеж лісових масивів, розташованих на територіях з високим рівнем радіоактивного забруднення був оперативний контроль за рівнями забруднення атмосферного повітря техногенними радіонуклідами, маркером яких був цезій-137, як найбільш поширений радіоізотоп техногенного походження з високою біодоступністю, що сприяє його накопиченню в живій природі. Всі сім аспіраційних установок Національної гідрометеорологічної служби (НГМС) працювали без зривів за режимом рутинних повсякденних спостережень з тридобовою експозицією рівними частинами загальною тривалістю 18 годин, а на ОГМС Київ з 5 квітня – в режимі підвищеної готовності: щодня по 12 годин рівними частинами вдень та вночі. Підсумки роботи радіометричної мережі під час пожеж квітня-травня будуть викладені в окремому звіті, у цьому ж необхідно зазначити наступне:

- продукти горіння лісових масивів на територіях зон радіоактивного забруднення Житомирської та Київської областей поширювалися над всією територією України;

- найвищі рівні (за даними ДП «Екоцентр» ДАЗВ України) були зафіксовані безпосередньо поблизу Чорнобильської АЕС в її санітарно-захисній зоні, але і там об’ємна активність (далі – активность) цезію-137 була у 4-5 разів нижчою за санітарно-гігієнічний норматив, визначений державними нормами України з радіаційної безпеки – 800міліБк/куб.м [НРБУ-97] ;

- на мережі НГМС найвищі середні тридобові активності лише в окремі дні були зафіксовані на М Чорнобиль – 380 мікроБк/куб.м (7-10.04) , а середньодобові - на ОГМС Київ – 700 мікроБк/куб.м ((10-11.04), на інших метеостанціях рівень активності коливався від 30 до 190 мікроБк/куб.м, лише в Рахові та Шепетівці у квітні рівень активності цезію-137 був нижче нижньої межі визначення цього радіонукліда 12-18 мікроБк/куб.м;

- Центр прогнозування наслідків радіаційних аварій кожного дня по декілька раз, враховуючи оперативні метеорологічні прогнози NOAA та інформацію з супутників NASA про поширення осередків пожеж на території зон радіоактивного забруднення, використовуючи спеціальний модуль «Пожежі у зонах відчуження та безумовного (обв’язкового) відселення» ПТК СППР JRODOS, розраховував радіологічні наслідки переміщення у приземному шарі атмосферного повітря територією України радіоактивно забруднених продуктів горіння. Порівнюючи ці розрахунки з отриманими Центральною геофізичною обсерваторією імені Бориса Срезневського фактичними результатами гамма-спектрометричного аналізу проб атмосферних аерозолів, відібраних на мережі НГМС, констатуємо наступне:

доза додаткового опромінення населення, отриманого за рахунок техногенних радіонуклідів у продуктах горіння, навіть за найвищих зафіксованих їх концентрацій у повітрі, значно нижче доз опромінення населення України за рахунок природних радіонуклідів (5-10 мікроЗв/добу) і не виходить за межі їх коливання, а отже і імовірність їх негативного впливу на здоров’я людей зникаюче мала.

 

 

1.2 Контроль радіаційного стану довкілля у зонах впливу АЕС України

Щодня перевірялося надходження інформації АСКРС від усіх 4 українських АЕС та здійснювався її аналіз та обробка. Інформація із зон спостереження про ПЕД надходить регулярно і в повному обсязі, що дає змогу оцінити радіаційний стан довкілля, але інформація від автоматизованих систем радіаційного контролю (далі – АСРК) викидів з труб АЕС доволі обмежені і не точні, що не дозволяє коректно оцінити їх дійсні рівні та відповідність рівням допустимих викидів з блоку за добу, що регламентовані інспекцією ядерного регулювання України.

ХАЕС. Результати вимірювань АСРК від 1-го енергоблоку були відсутні з 5 по 8 квітня. На 1-му енергоблоці викиди ізотопів йоду на протязі всього місяця фіксувались дискретно на двох рівнях 0 та 0,12кБк/м3. 27 квітня короткостроково зафіксовано викид ізотопів йоду на рівні - 0.24 кБк/м3. Дані по концентрації ізотопів йоду з 2-го енергоблоку не надходять. Інформація про концентрацію аерозолів та ІРГ надходить в повному обсязі з обох енергоблоків, рівні викидів яких знаходяться в своїх звичних межах.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ХАЕС на протязі всього квітня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, зазначених у НРБУ-97 за виключенням пункту спостереження «Дертка» на якому 16 квітня короткочасно зафіксовано ПЕД на рівні 10.7 мкЗв/год, що значно перевищує допустиму норму. В цілому така ситуація підтверджує, що система АСКР ХАЕС працює безперебійно і транслює результати вимірювань до ЦПНРА в режимі on-line, а такий рівень ПЕД швидше свідчить про проблени системи підготовки даних ніж про технологічний збій у роботі АЕС.

ЗАЕС. Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків. З 1-го енергоблоку дані вимірювань надходять регулярно і знаходяться в своїх звичних межах, за винятком 11 квітня, коли короткостроково було зафіксовано ІРГ на рівні 160 кБк/м3. 2-ий енергоблок також надає дані регулярно, виміряні величини викидів із труби знаходяться в звичних межах за виключеннм 5 квітня, коли ІРГ короткостроково було зафіксовано на рівні 159 кБк/м3. 3-ій енергоблок лідер по даним які вимагають перевірки а саме: було короткостроково зафіксовано концентрацію активності ізотопів йоду у розмірі 0.0206 кБк/м3 4 квітня , та ІРГ і аерозолі на рівні 9.36х1027 кБк/м3 27 квітня. На 4-му енергоблокці 27 квітня також було зафіксовано концентрація ІРГ, аерозолів, ізотопів йоду на рівні 9.36х1027 кБк/м3. Така ситуація скоріш за все свідчить про проблеми системи підготовки даних. Решту часу результати АСКРС 3-го та 4-го блоків свідчили про те що ці блоки працювали у штатному режимі. Дані АСКРС 5-го блоку регулярно надходять по активності аерозольних частинок та ІРГ і результати вимірювань знаходяться в своїх звичних межах. Від 5-го енергоблоку відсутні дані про викиди ізотопів йоду, що не дає можливості оцінити об’єктивно безпечність його роботи. АСКРС 6-ого енергоблоку надає дані про викиди аерозольних частинок та ізотопів йоду, рівень величин яких свідчить про роботу блоку в штатному режимі, але дані про викиди ІРГ не надходять взагалі, що також не дає можливості оцінити об’єктивно безпечність роботи 6-го блоку. 8 та 27 квітня АСКРС 5 та 6 - енергоблоків також надходили дані, які свідчать про технічні проблеми в системі підготовки даних або в системі електропостачання цієї системи. 27 квітня на ЗАЕС з усіх енергоблоків було зафіксовано значення достовірність яких варто перевірити технічним службам, а саме 9.36х1027 кБк/м3 о 8:00 – рівень концентрації аерозолів, ІРГ та ізотопів йоду.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЗАЕС на протязі всього квітня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, зазначених у НРБУ-97 за виключенням пунктів спостереження «Большая Знамянка», звідки не надходили дані 26 та 25 квітня, та «Марганець» , який не надавав дані з 6 по 9 квітня. 27 квітня о 8:00 на пунктах спостереження «Большая Знамянка» та «Водяное» було зафіксовано ПЕД також на рівні 9.36х1037 нЗв/год, а 8 квітня о 5:50 на «п/ст Луч» на рівні 2.32х1011 нЗв/год, що ще раз свідчить про проблеми з електропостачанням системи підготовки даних ЗАЕС в цілому у цей період.

ЮУАЕС. Результати вимірювань викидів надходять повною мірою з 1-го енергоблоку. Дані з 2-го енергоблоку не надходять взагалі. Дані вимірювань з 3-енергоблоку надходять на рівні нульових значень, але вимагають перевірки за 28 та 29 квітня. Інформація з 1-го енергоблоку коректна . Добові викиди по 1-му енергоблоку не перевищують допустимі норми. Але відсутність інформації по 2 та 3 енергоблоках не дозволяє оцініти вплив ЮАЕС на довкілля в цілому.

Інформація ПЕД з пунктів спостережень: «Агрономія», «Арбузинка», «Доманівка» надходить на рівні нульових значень впродовж місяця, також з такими даними надходила інформація з 7 по 9 та з 17 по 30 квітня з «Акмечетські ставки»; 14 квітня – «АП Арбузинка». Решта часу метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЮУАЕС на протязі всього квітня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, зазначених у НРБУ-97.

РАЕС. Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків. Результати вимірювань АСКРС 1-го та 2-го енергоблоків загалом свідчать про те, що ці енергоблоки працювали у штатному режимі. На 1-му енергоблоці впродовж 30 хвл. 22 квітня була зафіксована концентрація аерозольних частинок на рівні від 0.0306 до 0.0225 кБк/м3, та короткотерміново 24 квітня ізотопи йоду - 0.0653 кБк/м3. Щодо 3-го енергоблоку, дані про концентрації аерозолів та ІРГ загалом надходили коректні і знаходились в звичних межах. Це стосується і даних вимірювань концентрації активності ізотопів йоду. Виключення становить 15 квітня з 22:20 до 23:10 коли було зафіксовано концентрацію аерозольних частинок на рівні від 0.0142 до 0.0106 кБк/м3, та 22 квітня з 00:50 до 01:50 на рівні від 0.0101 до 0.0103 кБк/м3 , також 26 квітня 0.0189-0.057 кБк/м3 з 11:10 до 11:30, 27 квітня 0.0104 – 0.01 з 21:00 до 00:00, 28 квітня 0.0104 – 0.0105 кБк/м3 з 02:30 до 4:00 та 0.0103 – 0.0145 з 18:00 до 18:30, 29 квітня 0.106 – 0.0254 кБк/м3 з 21:30 до 00:10, 30 квітня 0.0115 – 0.0107 кБк/м3 з 15:00 до 15:20. та ІРГ 29 квітня на рівні 108 кБк/м3 о 23:40, 30 квітня 131 – 802 кБк/м3 з 3:50 до 8:10, 205 – 377 кБк/м3 з 14:40 до 15:20 (пік 1 260 кБк/м3 о 15:10). Це ситуація потребує від технічних служб АЕС оцінки коректності визначення цих показників та й взагалі дієспроможності системи контролю, оскільки свідчить про те, що для цього енергоблоку на протязі тривалого часу фіксується перевищення звичних меж. Інформація з 4 енергоблоку надходить повною мірою і результати вимірювань знаходяться в своїх звичних межах.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження РАЕС на протязі всього квітня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів. Виключення становили дані від пункту спостереження «Ведмежка», які не надходили з 28 квітня 02:10 до 29 квітня 11:10 .

Дані АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС (далі – ЗВ) припинили надходити з 29 квітня 2019р. Представники ДСП “Екоцентр” і далі пояснюють це технічними проблемами, розв’язати які їх інженерна служба ось уже на протязі року не спроможна (?!). В той же час необхідно зазначити, що за даними, які публічно висвітлюються Адміністрацією з управління зоною відчуження радіаційна ситуація на території ЗВ визначається сталістю природних процесів розпаду радіонуклідів і поступовим зменшенням рівня радіоактивного забруднення території. Надзвичайних ситуацій, які б призвели до суттєвого перерозподілу радіонуклідів у довкіллі ЗВ у квітні не сталося, а зміни, які відбулися внаслідок пожеж потребують детального вивчення на на території ЗВ .

Підсумовуючи роботи щодо оцінювання стану надходження радіометричної інформації з АСРК блоків АЕС, необхідно зазначити, що регулярність та якість інформації з блоків АЕС відповідала регламенту, узгодженого в рамках контракту ЄС щодо технічної допомоги у впровадженні СППР РОДОС, недовго. З 2017 року спостерігаються постійні технічні проблеми АСРК. Тривале надходження даних, що викликають сумніви у їх достовірності, все це ускладнює процес оцінювання впливу роботи АЕС на радіаційний стан довкілля, як у зоні спостереження, так і в цілому у зоні потенційного впливу АЕС.

Роблячи висновки про відсутність негативного впливу діяльності АЕС на довкілля, ми більше спираємося на дані, які отримуються з АСКРС, розташованих у 30-км зонах АЕС, та результати радіометричних спостережень на мережі НГМС України.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим.

Начальник ЦПНРА       Л. Табачний

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Пожежна небезпека
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Важливі Події:

Про наслідки лісових пожеж на території зони відчуження Чорнобильської АЕС у період з 4 по 14 квітня 2020 року