Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

НОВОДНІСТРОВСЬК
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
27 жовтня
7:48
10:12
18:00
Поточна погода
13.8 °
Вітер
2 м/c
Волог.
52 %
Тиск
747 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
28.10 Чт 29.10 Пт 30.10 Сб 31.10 Нд 1.11 Пн
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 3..5 12..14 0..2 14..16 2..4 14..16 0..-2 14..16 0..-2 14..16
Вітер, м/c 5-10 5-10 3-8 5-10 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12
Напрям вітру

 

Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом вересня 2021 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 74 нЗв/год (М Тетерів) до 159 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Глухів (52нЗв/год)  та   М Коростень (183 нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 74-132 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -158 нЗв/год ще й на М Коростень - 159 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у вересні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 109    
Дніпро 105    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 100    
Запоріжжя 108    
Івано-Франківськ 93    
Київ 101    
Кропивницький 119    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 94    
Львів 95    
Миколаїв 103    
Одеса 89    
Полтава 110    
Рівне 109    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 108    
Тернопіль 112    
Ужгород 96    
Харків 105    
Херсон 129    
Хмельницький 110    
Черкаси 108    
Чернівці 118    
Чернігів 103    
Чорнобиль 158    

 


 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

Інформація про радіаційний стан довкілля в Україні

(за вереснь 2021року)

Узагальнення про радіаційний стан довкілля складено за даними, отриманими учасниками мережі обміну радіологічною інформацією РОДОС-Україна, за результатами вимірювань автоматизованих систем радіаційного контролю довкілля у 30-км зонах спостереження за впливом атомних станцій та на радіометричній мережі спостережень гідрометеорологічних організацій.

І. Про спостереження радіаційного стану довкілля України організаціями НГМС

1.1.Результати щоденних вимірювань радіаційного фону (потужності експозиційної дози гамма-випромінення – ПЕД), що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, регулярно надходили до УкрГМЦ, а після їх переформатування передавались до систем обміну радіологічною інформацією: загальноєвропейської - EURDEP та міжнародної – ІRMIS (МАГАТЕ).

У вересні з 11 пунктів радіометричної мережі не надходила інформація в один із днів, а з чотирьох — 2 дні (див. таблицю)

 

Через технічний збій системи передачі даних мережі, що стався 14 вересня з 35 станцій не надійшла інформація. Після звернення до відділу автоматизованого прийому, обробки та передачі інформації дані було поновлено і вони з’явились на сайті, але в БД Родоса не зайшли. Наразі в ручному режимі поновити їх немає можливості. Але по базі даних УкрГМЦ, що поновилась, були перевірені всі 35 пунктів спостережень - перевищень ПЕД не спостерігалось.

Решта телеграм у вересні надійшла вчасно, була сформована коректно і результати спостережень, відповідно, були висвітлені на EURODEP, ВЕБ-сторінці УкрГМЦ, представлені у форматі IRIX на sftp-сервері ЦПНРА для обміну радіологічними даними в міжнародній системі IRMIS (МАГАТЕ), а також завантажені у ПТК СППР РОДОС.

Інформація з окупованих територій Криму та Донецької і Луганської областей не надходить.

У вересні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД не виходив за межі похибки визначення своїх середньомісяч-них та сезонних показників.

1.2. Контроль радіаційного стану довкілля у 30-км зонах навколо АЕС України

У вересні щоденно здійснювався аналіз та обробка інформації, що надходила від АСКРС 4 діючих українських АЕС. За даними щодо ПЕД на території зон спостереження навколо АЕС радіаційний стан довкілля був стабільним,  перевищення природного радіаційного фону не спостерігалися.

ХАЕС. Результати вимірювань АСРК концентрацій аерозолів, ІРГ та ізотопів йоду від 1-го та 2-го енергоблоку надходять в повному обсязі, їх рівні весь вересень були в своїх звичних межах.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ХАЕС на протязі всього місяця надходили вчасно та у повному обсязі. Величини ПЕД на постах спостережень перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

ЗАЕС. Результати вимірювань з енергоблоків надходять у повному обсязі та вчасно. Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЗАЕС на протязі всього вересня надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД у зоні спостереження перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

ЮУАЕС. Результати вимірювань концентрації радіонуклідів у викидах в атмосферу з 1-го та 3-го енергоблоків надходили регулярно - відповідно до регламенту обміну даними. З 2-го блоку інформація не надходить. Показники концентрацій ІРГ, ізотопів йоду та загальної радіоактивності аерозолів, перебували в звичних межах.

Результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЮУАЕС на протязі всього вересня надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД перебували у допустимих межах і не перевищували контрольних рівнів.

РАЕС. Результати вимірювань надходили з усіх енергоблоків. Результати вимірювань АСРК 1-го, 2-го, 3-го та 4-го енергоблоків загалом свідчать про те, що ці енергоблоки працюють у штатному режимі. 28 вересня починаючи з 16:10 (UTC) по 17:50 (UTC) на енергоблоці №4 показники ІРГ досягли рівня – 170 кБк/м3, однак для Рівненської АЕС адміністративно-технологічний рівень викиду становить – 800 ГБк/добу, тобто перевищення контрольного добового рівня викиду ІРГ в атмосферу не сталося. Всі показники на протязі всього місяця відповідали величинам характерним для нормальної роботи РАЕС.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження РАЕС на протязі всього вересня надходили вчасно і у повному обсязі. ПЕД коливалась у звичних межах і була значно нижче контрольних рівнів.

1.3. Контроль радіаційного стану довкілля у Зоні відчуження Чорнобильської АЕС

У вересні результати вимірювання ПЕД з АСКРС Зоні Відчуження Чорнобильської АЕС (далі – ЗВ) надходили щоденно, однак регулярність їх надходження не була сталою для деяких постів спостереження, надходження припинялося за різних технічних причин. Наявність даних про радіаційний стан у вересні на сайті ДАЗВ дає змогу оцінити радіаційний ситуацію в ЗВ як стабільну з деякими сезонними коливаннями, характерними для цієї території.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижче допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України (НРБ-97).

 

Начальник ЦПНРА     Л.Табачний 

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Пожежна небезпека
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Навіщо світу потрібні метеорологи?

Участь УкрГМЦ у віртуальному семінарі “Впровадження міжнародної інформаційної системи з радіаційного моніторингу”