Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

НОВОДНІСТРОВСЬК
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
12 серпня
5:59
14:32
20:31
Поточна погода
21.3 °
Вітер
2 м/c
Волог.
79 %
Тиск
742 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
13.08 Сб 14.08 Нд 15.08 Пн 16.08 Вт 17.08 Ср
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 13..15 22..24 15..17 25..27 15..17 25..27 16..18 28..30 16..18 28..30
Вітер, м/c 7-12 7-12 3-8 5-10 3-8 5-10 5-10 5-10 3-8 5-10
Напрям вітру
Метеосвіт
Метеосвіт
Всесвітня Конференція з питань клімату-3
ВМО разом з організаціями-партнерами проведе Всесвітню Конференцію з питань клімату-3 у Міжнародному конференц-центрі у Женеві з 31 серпня по 4 вересня 2009 року під загальною темою «Прогнозування клімату та інформація для прийняття рішень». Головним очікуваним результатом Конференції має стати міжнародна структура, покликана мінімізувати ризики і сприяти реалізації переваг, пов`язаних з нинішніми та майбутніми кліматичними умовами шляхом об`єднання прогнозування клімату та служб інформування для прийняття рішень.

Найвищою метою є покращення кліматичного обслуговування на благо суспільства.

Іншими цільовими наслідками мають бути покращення прогнозування клімату та інформаційні можливості, які спираються на сучасну кліматологію, кращий кадровий потенціал та його залучення до політики розвитку.

Результати Конференції сприятимуть підготовці 15-ї Сесії Конференції Сторін Рамкової конвенції ООН з питань зміни клімату в Копенгагені, Данія, у грудні 2009 року та сприятимуть поширенню глобальних адаптаційних заходів.

Конференція торкнеться інтересів усіх, хто визначає політику у громадському і приватному секторах та таких соціально-економічних сферах, як сільське господарство і харчова безпека, лісове, водне господарство, охорона здоров`я, міські та сільські поселення, інфраструктура, туризм, торгівля і транспорт.Детальнішу інформацію дивіться на сайті Конференції, який знаходиться на домашній сторінці ВМО: http://www.wmo.int/wcc3

Використання інформації про погоду і клімат у боротьбі проти хвороб.
Новий поштовх у розвитку прогностичних служб ВМО має на меті допомогти країнам, що розвиваються, дотримуючись принципу «навчання через практику», максимально використовувати їх наявний потенціал та інформувати кінцевих споживачів щодо наявних і перспективних продуктів і послуг та їх можливі вигоди.

Невелика група сусідніх країн і підготовлених агентів обрана для допомоги співробітникам відповідних національних гідрометслужб (НГМС) у справі покращення їх зв`язку з користувачами у визначеному колі секторів і з метою розвинути та пропонувати покращений обсяг продуктів і послуг, які збільшать їх соціально-економічні вигоди.

Пілотний проект тривалістю 2-3 роки має на меті перевірити концепцію перед її широким впровадженням.

Навчальний семінар, проведений на Мадагаскарі у жовтні 2008 року, став початком партнерства між НМС Мадагаскару та Міністерством охорони здоров`я і планування сім`ї у використанні сектором охорони здоров`я кліматичної інформації і послуг. Загальною метою є збільшення спроможності НМС задовольнити потреби сектору охорони здоров`я.

Сектор охорони здоров`я ефективно використовує кліматичну інформацію в системах раннього попередження. Сезонні прогнози температур і опадів є корисними індикаторами вірогідності появи хвороб і може використовуватись при запровадженні програми посилених спостережень, в той час як інформація в режимі реального часу щодо температури і опадів може використовуватись при прийнятті рішень стосовно заходів втручання і підтримки раннього виявлення спалахів хвороб.

Мадагаскар було обрано з двох причин: його НМС має оперативний офіс прогнозування, який продукує необхідний комплект продуктів та послуг і продемонстрував певний рівень зобов`язань, як щодо інфраструктури, так і в сенсі підтримки з боку менеджменту, входження в цей вид діяльності, а метеорологічні служби та служби охорони здоров`я розпочали діалог і продемонстрували бажання співпрацювати. Семінар зібрав разом учасників з НМС і сектору охорони здоров`я з усіх частин країни, а також експертів ВООЗ, міжнародного науково-дослідного інституту клімату та суспільства та НМС Буркіна Фасо, Малі та Нігеру. Головним наслідком було створення національної Робочої групи з питань погоди, клімату та охорони здоров`я.

Міністр Громадських робіт і метеорології та Міністр з питань охорони здоров`я і планування сім`ї підписали Протокол щодо партнерства та співпраці по реалізації проекту ВМО «Навчання через діяльність», метою якого є досягнення Цілей Розвитку Тисячоліття ООН та п`ятирічного Плану дій Мадагаскару.

Погодні та екологічні дані з небес.
Приблизно 3000 літаків у всьому світі надсилають інформацію щодо небезпечних умов погоди і клімату споживачам на землі. Цей великий флот літаків приймає участь в системі передачі метеорологічних даних з літака (АМДАР), міжнародній програмі, яка координує збір метеорологічних і екологічних даних у всьому світі. Дані, які збираються, підтримують послуги і продукти національних метеорологічних служб (НМС) у прогнозуванні погоди, передбаченні клімату і ранньому попередженні щодо катастроф та іншого.

АМДАР використовує місцеві літаки для збору і автоматичної передачі даних метеорологічних та екологічних спостережень під час польоту. Сучасні сенсорні датчики, комп`ютери і системи зв`язку збирають, обробляють, форматують і передають ці дані наземним станціям через супутники і радіозв`язок. Потім вони передаються до глобальної мережі НМС ВМО та інших уповноважених користувачів.

Система забезпечує спостереження за погодою у районах, часто недоступних для наземних метеорологічних систем, використовуючи той факт, що комерційні авіалінії діють над значними просторами світу. Дані АМДАР також надають життєво важливу інформацію щодо ситуації над просторами океанів.

Кількість літаків, оснащених обладнанням для АМДАР, збільшилась у 10 разів з 1998 року, коли програма була започаткована. Глобальне покриття спостереженнями за вітром і температурою значно покращилось у розрізі до 10 кілометрів, важливому щодо оперативного прогнозування.

За останні роки Рада АМДАР і ВМО співпрацюють з місцевими ГМЦ у напрямку розширення покриття спостереженнями бідних на дані районів, таких як Сибір, Кариби, Південна Америка, Близький Схід, Центральна і Південно-Східна Азія, Південно-Західний Тихий Океан і Африка.

Про визнання важливості програми АМДАР свідчить її інтегрування до Глобальної системи спостереження Всесвітньої служби погоди. АМДАР також відіграє важливу роль в Інтегрованих системах спостереження ВМО.

Служба надкороткострокових (до 2-х годин ) прогнозів погоди фокусується на значному впливі погоди.
Міжнародна виставка ЕКСПО 2010 року буде проведена у Шанхаї, Китай, з 1 травня по 31 жовтня 2010 року на тему «Краще місто-краще життя». Урбанізації в Китаї буде приділена особлива увага.

Демонстраційний проект Служб надкороткострокового прогнозування погоди Всесвітньої виставки ЕКСПО 2010 є компонентом служб погоди ВМО в рамках шанхайської Системи раннього попередження про небезпечні явища погоди.

Метою проекту є демонстрація у контексті систем раннього попередження стихійних лих, використовуючи можливості Виставки ЕКСПО 2010, як застосування послуги надкороткострокових прогнозів погоди може покращити надкороткострокові прогнози небезпечних явищ погоди та опадів й поширювати взаєморозуміння та підвищувати до належного рівня можливості НМС.

Зокрема, система надкороткострокових прогнозів погоди допоможе збільшити потужності Шанхайського метеорологічного бюро стосовно передбачення міських повеней, яка постає перед ним, надання покращених попереджень щодо сильних опадів.

Проект продемонструє впровадження, оптимальне застосування та практичне навчання користуванню найсучаснішими системами короткострокового прогнозування і в розробці поліпшених продуктів і послуг. Він також дасть оцінку впливу нових систем надкороткочасного прогнозування погоди на якість прогнозів щодо небезпечних погодних явищ і опадів.

Надалі система надкороткострокових прогнозів погоди буде поширюватись на благо усіх членів ВМО, особливо країн Східної Азії.

Покращення агрометеорологічної служби в Бангладеш.
Місія експертів ВМО в Бангладеш була здійснена в грудні 2008 року з метою переглянути і покращити агрометеопослуги, які надаються землеробській спільноті Метеорологічним департаментом Бангладеш (МДБ).

Персонал МДБ відповів на детальний опитувальник, надісланий до візиту і був організований одноденний семінар, який відвідали понад 70 учасників з урядових міністерств і організацій-співвласників акцій. На сесії з планування цільово- орієнтованого проекту учасникам запропонували ряд питань. В результаті їх аналізу були затверджені рекомендації щодо посилення зв`язку зі споживачами. Рекомендації були згруповані у 6 основних категорій: організаційні питання; система агрометеорологічних спостережень; менеджмент агрометеорологічних даних; прогнози погоди і агрометеорологічні продукти; агрометеорологічні дорадчі послуги; передавання інформації; розвиток людських ресурсів і нарощування потенціалу; питання політики та різне. Вони будуть подані на розгляд Міністра оборони з метою покращення агрометеорологічних послуг в Бангладеш.

Морська кліматологія.
Морська кліматологія все більше визнається життєво важливою для покращення нашого розуміння зміни клімату. Чисельні моделі, на які ми спираємось, передбачаючи зміни клімату, повинні бути здатні моделювати еволюцію минулого клімату, тому дослідження довготермінових і точних історичних даних ніколи не були такими важливими.

Третій навчальний семінар щодо досягнень у морській кліматології (CLIMAR-III) був проведений у Гдині, Польща, у травні 2008 року. Він будував свою роботу, спираючись на результати двох попередніх навчальних семінарів CLIMAR і двох робочих семінарів щодо альтернативних і тісно пов`язаних досягнень у використанні серій історичних морських кліматичних даних (MARCDAT).

Cемінари CLIMAR створили механізм оновлення «Досягнень у застосуванні морської кліматології», які є динамічним розширенням Керівництва ВМО щодо застосування морської кліматології (ВМО-№781) і поширення інформації з питань морської кліматології. CLIMAR-III зібрав разом співтовариство вчених, які прагнуть створювати бази якісних кліматичних даних щодо метеорології поверхневої атмосфери, взаємодії повітря-вода і підповерхневого шару океану.

CLIMAR-III рекомендував НГМС приймати активну участь у відновленні історичних морських даних. Він також наголосив на важливості схеми добровільних корабельних спостережень.

Всесвітній метеорологічний день 2009
Всесвітній метеорологічний день (23 березня) буде відзначатись під гаслом «Погода, клімат і повітря, яким ми дихаємо». Папка, яка містить брошуру (ВМО-№ 1035), постер та послання Генерального Секретаря англійською, французькою, російською та іспанською мовами. Брошура, постер і послання доступні на сайті Всесвітнього метеорологічного дня 2009 http://www/wmo.int/wmd/

Інші матеріали надходитимуть належним чином.

Сільське господарство: пристосування до наслідків зміни клімату.
Населення світу зростає, глобальний клімат змінюється і місцеве забезпечення продовольством піддається все більшим ризикам. Міжурядова Комісія з питань зміни клімату попереджає щодо збільшення частоти і інтенсивності повеней, посух, спеки і інших природних лих, які безпосередньо впливають на сільське господарство та рибальство.

Підвищення глобальної температури також піддають врожаї та рибні запаси збільшенню ризику хвороб і шкідників. Ці ж самі кліматичні явища також загрожують здоров`ю та життєздатності лісів та інших вразливих екосистем і земельних ресурсів.

Головними факторами сільськогосподарського виробництва, однак, залишаються сезонні погодні коливання. Існує багато заходів щодо пристосування до кліматичних змін, до яких може вдатися сільськогосподарський сектор.

Місцеві, національні та міжнародні поставщики продовольства повинні співпрацювати з експертами з питань клімату з метою вироблення сталої стратегії. Для цього ВМО, Департамент сільського господарства США та Південно-східний Консорціум організували навчальний семінар з питань наслідків зміни клімату щодо сільського господарства, лісового господарства та рибальства на національному та регіональному рівнях (Орландо, Флорида, листопад 2008 року).

Більше 60 експертів з питань землекористування і продовольчої безпеки зібрались, щоб визначитись стосовно адаптаційних інструментів. Метою було розробити рекомендації стосовно продукування і використання погодної і кліматичної інформації, необхідної для реалізації адаптаційних стратегій на національному і регіональному рівнях. Рекомендації стосувались таких специфічних тем, як дослідження клімату і сільськогосподарські дослідження, удосконалення в галузі прогнозування клімату, нарощування потужностей, сільськогосподарські роботи, сільськогосподарські громади та адаптаційні стратегії фермерів.

Очікувані події
16-19 лютого 2009 року: Засідання експертної групи Комісії з питань сільськогосподарської метеорології на тему «Посухи та екстремальні температури: готовність і менеджмент для сталого сільського господарства, пасовищних угідь, лісового господарства та рибальства» (Пекін, Китай)

23-25 лютого2009 року: Міжнародна конференція щодо викликів та можливостей в агрометеорології (Нью-Делі, Індія)

24-27 лютого2009 року: Демонстраційний проект щодо прогнозування суворої погоди(SWFDP)-Південна Африка, Засідання регіональної технічної групи з впровадження (Преторія, Південна Африка)

2-6 березня 2009 року: Зустріч з проблем метеорологічних засобів зв`язку (Форталеза, Бразилія)

9-13 березня 2009 року: Третій міжнародний науковий симпозіум THORPEX (Експеримент по вивченню систем спостережень і питань передбачуваності) ( Монтерей, Каліфорнія. США)

16-18 березня 2009 року: Третє засідання Міжнародного оргкомітету по проведенню WWC-3 (Всесвітньої Конференції з питань клімату

23 березня -3 квітня 2009 року: Навчальний Семінар РА-IV з питань прогнозування і попередження стосовно ураганів громадських служб погоди

23-24 березня 2009 року: Технічна конференція Комісії з базових систем (Дубровнік, Хорватія)

25 березня -2 квітня 2009 року: Комісія з базових систем – 14 сесія (Дубровнік, Хорватія)

Семінари з питань погоди і клімату для фермерів Західної Африки.
Триваюча серія пересувних семінарів досягла значного прогресу в Західній Африці. Заснована Державною метеорологічною агенцією Іспанії (АЕМЕТ) і координована ВМО, вона прагне забезпечити самодостатність сільських фермерів Західної Африки шляхом їх інформування щодо ефективного менеджменту погодних та кліматичних ризиків і сталого використання природних ресурсів у сільськогосподарському виробництві.

Координаційне і навчальне засідання було проведене у Бамако, Малі, у вересні 2008 року. На ньому зібрались представники з Буркіна Фасо, Малі, Мавританії, Нігеру, Сенегалу, ВМО і АЕМЕТ, щоб обговорити організацію семінарів у кожній країні і поділитись наявним досвідом.

Персонал Національної метеорологічної служби (НМС) Малі вже мав великий досвід у проведенні цих семінарів на протязі років завдяки участі в низці проектів ВМО і показали себе лідерами у проведенні занять у визначених місцях в інших чотирьох країнах.

Вони також провели дводенний семінар з 40 фермерами з регіону Кулікоро (50 кілометрів на схід від Бамако).Фермерам була надана загальна інформація щодо прогнозування погоди та питань місцевого клімату і сільського господарства.

Один фермер з кожного з 20 сіл був вибраний для ведення спостережень за опадами. Ці спостереження служать керівництвом на початку сезону дощів щодо того, коли і яку культуру саджати (тривалий, або короткий сезон). Спостереження за опадами, проведені на протязі року, можуть також надсилатись до НМС, збільшуючи обсяг кліматичних рядів.

Пересувні семінари були проведені у Малі на протязі вересня і жовтня. У Мавританії більше 100 фермерів відвідали розширений 5-денний пересувний семінар в середині вересня. Пересувні семінари були також проведені в грудні 2008 року та в січні 2009 року в Буркіна Фасо, Сенегалі та Нігері.

<Повернутись до списку статей
Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Пожежна небезпека
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Карта пожежна небезпека

ПАМ’ЯТКА керівникам та працівникам гідрометеорологічних організацій щодо дій в умовах воєнного стану

Модернізація Української гідрометеорологічної служби у співпраці з Фінським метеорологічним інститутом

Навіщо світу потрібні метеорологи?