Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

НОВОДНІСТРОВСЬК
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
19 серпня
6:08
14:11
20:19
Поточна погода
20.7 °
Вітер
1 м/c
Волог.
81 %
Тиск
739 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
19.08 Пт 20.08 Сб 21.08 Нд 22.08 Пн 23.08 Вт
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 16..18 28..30 15..17 28..30 15..17 26..28 16..18 26..28 16..18 29..31
Вітер, м/c 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 3-8 5-10 5-10 5-10
Напрям вітру
Iнформаційний бюлетень ВМО Метеосвіт за квітень 2012 року

Метеосвіт                                          Квітень 2012 року

Погода. Клімат. Вода.

 

                              17-й сесія Конференції Сторін

                              (17th Session of the Conference of Parties)

 

       Глобальні рамкові основи для кліматичного обслуговування (Framework) були в центрі уваги вступного слова заступника Генерального секретаря ВМО Джері Ленгоаса до 35-ї сесії Допоміжного органу з наукових та технічних консультацій (ДОНТК) на 17-й сесії Конференції Сторін (КС 17). У той час, як національні гідрологічні та метеорологічні служби - понад 80 національних делегацій взяли участь - звернулися до ДОНТК з пропозицією провести  переговори на тему "Дослідження та систематичні спостереження".

      ДОНТК запропонував ВМО представити на її 37-й сесії доповідь про підсумки позачергової сесії Всесвітнього метеорологічного конгресу у жовтні 2012 року стосовно запровадження Рамкових основ та попрохав, щоб ВМО надавала інформацію про хід реалізації на майбутніх сесіях з метою інформування Сторін. Остаточна доповідь ДОНТК визнає Рамкові основи, як важливу ​​ініціативу для підтримки наукового – обґрунтованого  планування заходів по адаптації, а також забезпечити, щоб усі країни були краще підготовлені до вирішення проблем мінливості та зміни клімату.

 

 

Відкрита наукова конференція

                                            (Open Science Conference)

 

       Відкрита наукова конференція Всесвітньої програми з кліматичних досліджень відбулася 24-28 жовтня 2011 року у Денвері, США, в якій взяли участь більше 1900 учасників, включаючи близько 450 починаючих вчених і студентів з 86 країн. Тема конференції: «Кліматичні дослідження на службі суспільства».

       Конференція визначила ряд проблем для дослідження Всесвітньої програми дослідження клімату:

1. Хмари / аерозолі / радіаційний зворотний зв'язок, та їх внесок у чутливість клімату.
2. Кліматична інформація в регіональних масштабах.

3 Прогнозування на десятиріччя

4. Полярне прогнозування.
5. Надзвичайні явища і чому вони відбуваються.

6. Підвищення рівня моря на регіональному рівні.

 

       Захід було присвячено ролі кліматичних досліджень, моделювання та
прогнозування у діяльності кліматичних служб. Програма з досліджень клімату координує свою діяльність з Комісією з питань кліматології і основних систем ВМО, а також з іншими науково-дослідними програмами ВМО.

      Підсумки конференції будуть опубліковані у книзі, що міститиме основні наукові та технічні доповіді, представлені протягом тижня, разом з дискусіями та рекомендаціями за результатами сесій.

 

Туман над водою

(Smoke on the water)

 

       Більша частина Європи пам'ятатиме перші два тижні лютого 2012 як найхолодніший період з 1985 року. Причиною була сибірська система високого тиску з аномально високим поверхневим тиском, що іноді сягав 1060 гПа (MSL). За допомогою верхнього рівня низького тиску на сході континентальні арктичні повітряні маси спрямували її  шлях до західної частини континенту.

      Іншим, менш драматичним, явищем є туман випаровування. Холодне повітря переноситься над водоймами, внаслідок чого формується паровий туман над озерами, або морем. Це явище було виявлено кілька разів над Женевським озером протягом двох тижнів похолодання. Фактична різниця температур залежить від вологості повітря. Чим більша різниця, тим більш вражаючий туман.

     Якщо вітер не надто сильний, повітря, яке знаходиться у безпосередній близькості від поверхні води, як правило, навіть холодніше, ніж при відсутності вітру, внаслідок чого різниця температур буде ще більшою, на користь подальшого прояву туману. Якщо вітер є дуже сильним, пара має тенденцію до досить швидкого випаровування. Коли температура поверхні води падає до 4 ° C, спостерігається  різниця температур між поверхнею води і повітрям.                                  

 

                                 Інформаційна система ВМО

                                               (WMO Information System)


      У Болгарському Національному інституті метеорології та гідрології у Софії, Болгарія, відбувся семінар РА VI щодо впровадження Інформаційної системи ВМО від 1-3 листопада 2011 року. Цілями семінару були:

 

   - Підвищити обізнаність серед членів РА VI стосовно функціональних вимог інформаційної системи ВМО на національному та регіональному рівнях;
   - Окреслити кроки щодо реалізації інформаційної системи ВМО кожною державою-членом ВМО, пов'язані з цим процеси та потреби розвитку потенціалу;
   - Сприяти вигоді національним метеорологічним та гідрологічним службам від інформаційної системи ВМО;

   - Продемонструвати існуючу інформаційну систему ВМО, включаючи комерційні рішення

   - Зробити  внесок у розвиток реалізації Плану інформаційної системи ВМО. 45 учасників погодилися, що синхронізоване і погоджене впровадження Плану РА VI буде досягнуто за рахунок Інформаційної системи ВМО Плану дій, що містить конкретні та пов'язані з ними терміни.

 

 

 

       Служба технічної підтримки комплексного менеджменту  

                                                 паводків 

                              (Integrated Flood Management HelpDesk)


       Заселення заплав має величезні переваги, будь то сільське господарство, чи  доступ до ресурсів прісної води або транспорту. Тим не менше, розширення поселень та зростання інвестицій у заплавах може поставити життя та засоби до існування під великий ризик, якщо повені виходять з-під контролю. Існує багато свідчень, що люди, що облаштувалися у районах, схильних до повеней не будуть, а при певних обставинах, не зможуть, залишити їх, що й зумовлює необхідність комплексної боротьби з повенями.

        У минулому боротьба з повенями носила ситуативний та вузькоспеціалізований характер. Заходи не були всеосяжними і не охоплювали всіх соціальних, економічних, політичних і екологічних питань та ризиків, що супроводжують повені. Існувала необхідність зміни парадигми від окремих випадків боротьби з повенями на активний динамічний менеджмент ризиків від повеней, з урахуванням всього басейну річки в цілому. Комплексне управління паводками забезпечує такий підхід з урахуванням соціально-економічних, політичних та екологічних проблем і процесів з метою забезпечення сталого розвитку та охорони навколишнього середовища.

        Її метою є забезпечення балансу потреби у розвитку і небезпеки повеней у басейнах річок в загальному контексті комплексного управління водними ресурсами. Вона об'єднує зацікавлених сторін у різних областях, створюючи мережі співпраці для оптимального використання заплав з метою максимізації чистої вигоди від його використання при зведенні до мінімуму загибель людей.

       З 2009 року Асоційована програма з регулювання паводків, організована ВМО, запроваджує HelpDesk (Службу технічної підтримки) для комплексного регулювання паводків. HelpDesk надає керівництво з політики управління повенями, стратегії та організаційного розвитку, пов'язаних з проблемами повеней для країн, які хочуть прийняти Комплексну концепцію регулювання паводків. Її діяльність здійснюється у тісній співпраці з країною і з урахуванням її конкретних потреб з метою полегшення запровадження на національному чи місцевому рівнях Комплексної концепції управління паводками.

      HelpDesk надає експертну інформацію про погоду, клімат та водні ресурси при підтримці децентралізованої та міждисциплінарної мережі, яка включає державні та приватні організації, наукові установи та вчених. Це полегшує обмін досвідом. База підтримки HelpDesk є активною як у роботі служби технічної підтримки, так і в наданні допомоги при координуванні Асоційованої програми з регулювання паводків.

       HelpDesk пропонує дві функції: Допоможи собі сам та Отримай допомогу. Допоможи собі сам є автодидактичним режимом, забезпечуючи швидкий доступ до відповідної інформації щодо боротьби з повенями та інструктивними матеріалами з бази даних довідкового центру (до якого інформація надходить з усього світу), на основі чотирьох документів, що містять політичні засади та використовуючи дванадцять інструментів регулювання паводків. Отримай допомогу є функцією в інтерактивному режимі, що забезпечує прямий доступ до керівництва реформою  довгострокової політики та стратегії менеджменту повеней, а також організаційних механізмів. HelpDesk забезпечує сталий розвиток потенціалу в рамках концепції комплексного регулювання паводків.

      Допомогу в основному запитують органи державної влади на національному та місцевому рівнях, організації, що знаходяться у басейнах річок, неурядові організації та двосторонніх і багатосторонні організації, які беруть участь у процесі прийняття рішень, пов`язаних з боротьбою з повенями. З моменту свого запуску HelpDesk отримав близько 50 запитів, починаючи від швидкого інструктажу з питань комплексного регулювання паводків до робочих зустрічей з питань створення потенціалу семінарів та розробки національних стратегій.

      Три семінару для розробки національних стратегій з комплексного регулювання паводків плануються у найближчі місяці, після запитів, отриманих через HelpDesk. Їх буде проведено  у Таїланді, Лаоській Народно-Демократичній Республіці а у Сполучених Штатах Америки. Більш детальна інформація доступна тут here.

 

Спільні дії стосовно моніторингу кліматичних змін

                              (Joint Effort on Climate Change Monitoring)

 

       Необхідність проведення наукових спостережень зі все зростаючою точністю та складністю вимагає від Глобальної системи спостережень виняткової точності та моніторингу результатів вимірювань на міжнародному рівні. Оцінка змін клімату буде залежати від якості вимірювання і уваги, яка приділяється результатам вимірювань. Визнаючи це, ВМО та Міжнародне бюро мір і ваг спільно провели перший семінар з проблем вимірювання «Глобальна система спостережень за зміною клімату» в березні 2010 року. За результатами семінару, кілька програм ВМО почали співпрацю з МБМВ для вирішення нових завдань вимірювання та встановлення дорожньої карти спільних зусиль з клімату. Була створена Спільна контактна група та координаційні центри з двох організацій. Була прийнята резолюція, що закликає до досліджень змін клімату на основі міжнародної системи одиниць.

       Перше засідання Спільної контактної групи, що відбулось у штаб-квартирі ВМО 14 лютого 2012, визначило напрямки співробітництва на найближчі роки. Співпраця між двома організаціями буде доопрацьована, спираючись на вже існуючі структури у відповідних комісіях. Основний наголос буде зроблено на визначенні поточного стану моніторингу, будуть винесені пропозиції стосовно вирішення будь-яких можливих прогалин для поліпшення становища у відповідній галузі. З дослідницького боку, Спільна контактна група призначила Європейську програму наукових досліджень метеорології  з метою пошуку інших можливостей для досліджень у галузі вимірювань.

 

                             Спеціальна  доповідь МГЕЗК

                                    (Special Report from IPCC)             


        В останні роки  надзвичайні погодні та кліматичні явища забрали багато життів та завдали економічних збитків на мільярди доларів. Чи зміна клімату призводить до збільшення кількості та інтенсивності надзвичайних явищ? Як соціальні та екологічні фактори взаємодіють з погодними та кліматичними явищами стосовно виникнення катастроф? Що може бути зроблено для того, щоб суспільство стало стійкішим до надзвичайних явищ? Спеціальна доповідь Міжурядової групи експертів зі змін клімату - Управління ризиками надзвичайних явищ та стихійних лих для успіху в адаптації до змін клімату – містить оцінку стосовно наукової інформації з приводу відповідних питань. Висновок для політиків був випущений в листопаді 2011 року в Кампалі, Уганда.

 

                          2011 –11-й рекордний найтепліший рік   

                            (2011 - The 11th Warmest Year on Record)   

                                    

        Щорічний звіт ВМО про стан глобального клімату доводить до відома, що 2011 рік був 11-м найтеплішим роком з 1850 року. Звіт підтвердив попередні висновки стосовно того, що 2011 рік був найтеплішим роком з Ла-Нінья, що справляє охолоджуючий  ефект. Середньосвітові температури у 2011 р. були на 0,40 ° C вищими за середньорічну температуру 14 ° C у період 1961-1990 років.

      "Аналіз 2011 року підтверджує результати попередніх щорічних звітів ВМО з приводу того, що зміна клімату відбувається саме зараз, а не є загрозою у віддаленому майбутньому ", сказав Генеральний секретар ВМО Мішель Жарро. "Світ нагрівається внаслідок діяльності  людини, і це призводить до далекосяжних і, можливо, незворотніх наслідків для нашої Землі, атмосфери та океану".

       Багато випадків екстремальних опадів пов'язані з однією з найсильніших подій Ла-Нінья за останні 60 років, що мала серйозний вплив на світ. На всіх континентах відбулися значні повені у той час, як від посухи постраждали частина Східної Африки та Північної Америки. Рівень арктичного морського льоду впав до рекордно низького рівня. Глобальна активність тропічних циклонів була нижча за середню, але у Сполучених Штатах Америки відбувся один з найбільш руйнівних сезонів торнадо в історії.

       Річний звіт за 2011 рік було опубліковано на Всесвітній метеорологічний день 23 березня. Крім того, ВМО також оголосила попередні результати Десятирічного глобального звіту з клімату, який незабаром планується видати. Звіт показує, що зміна клімату прискорилась у період 2001-2010 років, які стали найтеплішим десятиліттям за всю історію на всіх континентах земної кулі.

<Повернутись до списку статей
Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Пожежна небезпека
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Карта пожежна небезпека

ПАМ’ЯТКА керівникам та працівникам гідрометеорологічних організацій щодо дій в умовах воєнного стану

Модернізація Української гідрометеорологічної служби у співпраці з Фінським метеорологічним інститутом

Навіщо світу потрібні метеорологи?