Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

ОДЕСА
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЩорсЯворівЯготинЯмпільЯремча
17 лютого
6:59
10:26
17:25
Поточна погода
5 °
Вітер
3 м/c
Волог.
91 %
Тиск
766 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
18.02 Вт 19.02 Ср 20.02 Чт 21.02 Пт 22.02 Сб
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 1..3 8..10 0..2 8..10 0..2 5..7 1..3 5..7 1..3 5..7
Вітер, м/c 7-12 7-12 3-8 3-8 3-5 3-8 5-10 5-10 3-8 3-8
Напрям вітру

Про гідрологічний режим водних об’єктів України, що склався

у січні та очікується у лютому 2020 р.

У  січні в Україні утримувалася аномально тепла погода і більшу частину місяця відмічався недобір опадів. Лише в останні дні місяця ситуація щодо опадів дещо змінилася.  Впродовж 29-31 січня найбільше опадів випало у басейні Сейму і Десни (Чернігівська обл.), на Закарпатті, у верхів’ї Прута та гірських приток Дністра (Львівська,  Івано-Франківська) – 20 - 50 мм; у басейні Західного Бугу,  на верхніх ділянках басейну Прип’яті (Волинська обл.),  у басейні Інгулу, Інгульця та на Лівобережжі  – 10-20 мм; на правобережжі Прип’яті, у басейні Південного Бугу та на узбережжі Приазов’я – 5-10 мм.

На річках країни зберігався режим зимової межені з незначним коливанням рівнів води; на окремих ділянках річок у Дніпропетровській області  залишались ділянки стоячої води. Рівні води багатьох річок держави (переважно Правобережжя) залишалися близькими до найнижчих меженних значень за багаторіччя, а на окремих ділянках річок карпатського регіону (Путила, Черемош, Бистриця-Солотвинська), на р. Трубіж (притока Дніпра у Київській області), окремих ділянках  Південного Бугу – були нижчими за них.

Дніпро до Києва. У  січні у басейнах річок, що визначають приплив до Київського і бічний до Канівського водосховищ, утримувалася аномально тепла погода, більшу частину місяця відмічався недобір опадів. Лише в останні дні місяця ситуація щодо опадів змінилася: 29 -31 січня випало  від 10 до 50 мм опадів у вигляді мокрого снігу і дощу.

Cума опадів за січень в середньому по басейну Дніпра до Києва становила 30 мм (79 % норми); окремо по водозборах основних річок: В. Дніпро 45 мм (115% норми), Сож 39 мм (115%), Прип’ять 24 мм (66 %), Сейм 41 мм (103 %), Десна 39 мм (93 % норми).

Погодні умови упродовж усього січня, як і в грудні минулого року, були несприятливими для снігонакопичення. Станом на 31 січня за вимірами метеорологічних станцій відмічався сніговий покрив на території басейнів В.Дніпра, Сожу, Десни висотою переважно 2-10 см, лише нижніх ділянках басейну Десни та Сейму 10-21 см. У басейні Прип’яті сніговий покрив відсутній. 

Опади, збереження аномально теплої погоди, відсутність льодоутворення обумовили поступове збільшення водності основних річок та припливу води до Київського і Канівського водосховищ. Впродовж січня приплив води до Київського водосховища збільшився від 491 м3/с (1 січня) до 610 м3/с (31 січня); витрата Десни у створі поста Літки (бічний приплив до Канівського водосховища) – від 148 м3/с (1 січня) до 155 м3/с (31 січня).

Середній приплив води до водосховищ за січень дорівнює: до Київського 568 м3/с (79 % норми, 54 % забезпеченості), до Канівського (Десна-Літки) 154 м3/с (84 % норми, 50 % забезпеченості).

За довгостроковим прогнозом від 27.01.20 середній приплив води до водосховищ за лютий 2020 р. передбачається, відповідно (у м3/с та відсотках забезпеченості середини інтервалу): до Київського 550-650 (55%); до Канівського (стік Десни) 140-160 (52%), що за серединою інтервалу становить відповідно 83 і 85% місячної норми стоку.

Бічний приплив до дніпровських водосховищ. В басейнах приток Середнього Дніпра в січні утримувались аномально тепла погода, випало 30-80% місячної норми опадів (найбільша частина в третій декаді січня). На річках відбувалось повільне збільшення водності. На Росі (пост Корсунь-Шевченківський), Орелі (пост Царичанка),  Сулі (пост Лубни) зберігається маловоддя із витратами води відповідно 15, 28 та 22 % січневої  норми.

Відповідно до водності річок маловоддя утримується по бічному припливу води до Кременчуцького водосховища, об’єм припливу за січень становив 32,4 млн.м3 (22 % січневої норми). Об’єми бічного припливу води до решти водосховищ становили (у млн.м3 та відсотках січневої норми): Кам’янського 98,7 (67), Дніпровського 24,4 (39). Сумарний бічний приплив за грудень до водосховищ дорівнював 155,5 млн.м3 – 43 % норми.

Льодова ситуація. Температура води. У січні стале льодоутворення відсутнє. Льодові явища у вигляді заберегів, шуги та тонкого льоду відмічалися лише короткочасно.          Станом на 31 січня льодові явища відмічаються на окремих ділянках приток Середнього Дніпра.

Температура води на річках та Київському водосховищі була в межах 0,2-2,6оС; на Канівському, Кременчуцькому, Кам’янському – 1,2-1,7оС; Дніпровському, Каховському водосховищах – 1,6-2,8 оС.

Вільний об’єм дніпровського каскаду за січень збільшився на 0,294 км3 від 6,048 км3 (1 січня) до 6,342 км3 (30 січня).

Зважаючи на те, що на кінець січня у басейні Дніпра складаються несприятливі умови для формування весняного стоку (відсутність снігонакопичення, відсутність промерзання недостатньо зволоженого ґрунту, понижена поточна водність річок), Український гідрометцентр рекомендує призупинити спрацювання дніпровського каскаду водосховищ і розпочати його поступове наповнення.

Річки Київської області. У січні в басейнах річок Київської області середня місячна температура повітря була аномально вищою за кліматичну норму на 6,1-7,3оС. Спостерігався дефіцит опадів, випало 34-60 % місячної норми.

Протягом січня по території області спостерігались короткочасні періоди встановлення снігового покриву висотою до 4 см. Станом на 31 січня сніговий покрив у басейнах річок Київської області відсутній.

На річках зберігався період низької зимової межені, відбувався незначні коливання рівнів води з переважанням спаду. На багатьох водотоках, внаслідок скидів води із водосховищ, підтримувалась необхідна водність для недопущення виникнення негативних наслідків для населення та промисловості. Льодові явища (у вигляді заберегів незначної інтенсивності, на малих водотоках у вигляді заберегів більшої інтенсивності, сала, шуги та неповного льодоставу) на річках області спостерігались лише протягом першої декади місяця. Станом на 31 січня льодові явища на річках Київської області відсутні.

Середньомісячна водність річок Київської області була значно нижче норми – 23-77%, на річці Ірша продовжувалась утримуватись надзвичайно низька водність – 13-15% місячної норми.

На річці Рось протягом січня утримувалась складна гідрологічна ситуація: у верхів’ї Росі середня місячна водність складала 14% місячної норми. У середній течії, за рахунок скидів води з водосховищ, водність постійно підтримувалась в межах 26-28% місячної норми. У створі гідрологічного поста Корсунь-Шевченківський (нижня течія річки Рось) середня місячна водність дорівнювала 2,54 м3/с або 15% норми, утримуючись на екстримально низьких значеннях.

Річки басейну Сіверського Дінця та Приазов’я. Січень був аномально теплим з дефіцитом опадів. Середньомісячна температура повітря на 5 - 8° перевищила норму. Загальна кількість  опадів  у січні на  переважній  території  регіону  коливалась від 20 мм до 30 мм (40-65 % норми), на півдні регіону –  8-15 мм (20-30% норми).

На   річках  басейнів Сіверського Дінця  та  Приазов’я   протягом місяця  спостерігались незначні  добові  коливання  рівнів  води  (1- 5 см  за  добу).

Наприкінці  першої  декади  січня  на  більшості  ділянок  Сіверського Дінця,    малих  річках  та  водосховищах  Харківської  області  відмічались  льодові  явища  у  вигляді  заберегів,  неповного  льодоставу,  подекуди  встановлювався  льодостав  незначної  товщини. Станом на 31 січня водні  об’єкти  регіону  вільні  від  льодових  явищ,  температура води дорівнює 0,8-4,0°С, на водосховищах Харківської області температура  води  дорівнювала 0,4-2,6°С.

Водність більшості річок регіону у січні була у межах 45-77% місячної норми,  близькою до норми відмічалась середньомісячна водність р.Сіверський Донець біля Чугуєва,  на ділянці Яремівка-Лисичанськ та р.Оскіл – 85-101%, дещо вищою за норму –  р.Сіверський Донець біля  с.Огірцеве, р. Деркул в Луганській області та приплив  води  до  Печенізького  водосховища –  122-139%. Низька  водність зберігалася на річках Сухий Торець та Берда (14 - 35% норми) у  Донецькій області.

Середній приплив води у січні до Печенізького водосховища становив 16,3 м³/с (128% норми), до Червонооскільського 26,4 м³/с (101% норми), водність Сіверського Дінця  у створі гідропоста Ізюм  35,3 м³/с (73 % норми).

У лютому очікується середньомісячний приплив води до Печенізького водосховища 13-17 м³/с (80-100% норми), до Червонооскільського 24-28м³/с (75-85% норми), водність Сіверського Дінця у створі гідропоста Ізюм 34-38м³/с (65-75% норми).

Південний Буг. У січні в басейні Південного Бугу середньомісячна температура повітря була вище норми на 4,1–6,1 ºС. Опади випадали у вигляді снігу та дощу, кількість яких склала 5–17 мм (13–48 % місячної норми). Добові коливання рівнів води протягом місяця були у межах 1–17 см, на зарегульованій ділянці басейну Південного Бугу та Синюхи до 57 см за добу. Протягом місяця льодові явища спостерігались короткочасно у вигляді заберегів, шугоходу,  тонкого неповного льодоставу.

Водність Південного Бугу у січні становила 21–45 %, його приток  52–73 % місячної норми.

  Середні місячні витрати води у січні дорівнювали (у м3/с та відсотках норми): біля Підгір’я (приплив до Первомайської ГЕС) 13 (27), біля Первомайська (приплив до Олександрівської ГЕС) 26 (39).

За нормального  розвитку гідрометеорологічних умов у  лютому  середні місячні  витрати  води  очікуються (в м3/с): біля Підгір’я (приплив до Первомайської ГЕС) 15–25, біля Первомайська (приплив до Олександрівської ГЕС) 25–35, що відповідно становитиме  32  та 39 % місячної норми.

Дунай у межах України.   5-7  січня  на українській ділянці Дунаю  пройшли максимуми  чергової невисокої паводкової хвилі загальною амплітудою 0,2-1,0 м, решту місяця відбувався спад рівнів паводкової хвилі  -  загалом на кінець місяця на 0,3-1,5м. 

Максимальні, середні і мінімальні рівні води у січні  на українській ділянці Дунаю становили (у см  над  нулем поста):  Рені  224,  135,  64;  Ізмаїл   162, 106, 56; Кілія 99, 65, 27, Вилкове 101, 83, 52,  що на 15-102 см нижче за середньобагаторічні значення.

Середні місячні витрати води у січні,  порівняно з груднем  минулого року, зменшились на  8% і дорівнювали (у м3/с): Рені  4530, Ізмаїл  2270, Вилкове  2190, що відповідає 61-71% січневої норми.

У лютому максимальні, середні та мінімальні рівні води, відповідно, очікуються (у см над нулем поста): Рені 220-260, 130-170, 30-70,  Ізмаїл 160-200, 100-140, 30-70, Кілія 90-110, 60-80, 20-40, Вилкове 90-110, 80-100, 60-80, що  нижче  за середні багаторічні значення  на 10-110 см.

Річки західних областей. Середня за січень водність річок становила (у відсотках норми): Західний Буг 80-85; Дністер 62-74, Прут, Сірет 48-51; Тиса 38-66, Латориця, Уж 44-47.

Річки Закарпаття. , Середньомісячна температура повітря у січні була вищою за норму на 2-4ºС. Опади випадали у вигляді дощу, мокрого снігу та снігу. Загальна кількість опадів за січень по території Закарпаття становила від 18-64 мм (32-76 % норми).

На річках протягом місяця утримувалася низька водність з  незначними коливаннями рівнів води та нестійкими льодовими явищами, переважно у вигляді неповного льодоставу та заберегів.

Сталий сніговий покрив протягом місяця утримувався на високогір'ї та в гірських районах на північних схилах. На решті території незначний сніговий покрив встановлювався та розтавав кілька разів. 

Станом на 31 січня 2020 р. розподіл запасів води у сніговому покриві на території Закарпатської області був дуже нерівномірний: на низовині – 0-5 мм; в горах та долинах річок 15-22 мм; на високогір’ї  95-144 мм.

Дністер, Прут, Сірет. Січень в басейнах Дністра, Прута та Сірета  був теплим (середньомісячна температура повітря на 3,9-5,8оС перевищувала місячну норму) та з дефіцитом опадів. В середньому по басейнах  їх кількість склала 22-54 % місячної норми.

На річках зберігався режим низької зимової межені: рівні води утримувалися близькими до мінімальних значень за період спостережень. На окремих ділянках річок короткочасно спостерігались льодові явища у вигляді заберегів, шуги та неповного льодоставу.

Приплив води до Дністровського водосховища протягом місяця утримувався в межах 101-154 м3/с. Скиди з ГЕС1 становили 100-116 м3/с. 

Середній за січень приплив води до Дністровського водосховища дорівнює 116 м3/с (70 % місячної норми та 60 % забезпеченості).

Протягом січня продовжувалось спрацювання Дністровського водосховища. Станом на 8 год 31 січня відмітка його верхнього б’єфу дорівнювала 115,26 м БС (1 січня – 115,45 м БС), вільна ємкість 0,754 км3

За довгостроковим прогнозом середній за лютий 2020 р. приплив води до Дністровського водосховища, за нормального розвитку гідрометеорологічних процесів, передбачається у межах 90-150 м3, що за серединою інтервалу відповідає 53 % норми та 68 % забезпеченості.

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Сніголавинна ситуація
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Важливі Події:

День працівників гідрометеорологічної служби