Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

ОДЕСА
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЩорсЯворівЯготинЯмпільЯремча
29 січня
7:25
09:32
16:57
Поточна погода
5.8 °
Вітер
4 м/c
Волог.
97 %
Тиск
750 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
29.01 Ср 30.01 Чт 31.01 Пт 1.02 Сб 2.02 Нд
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 1..3 6..8 0..2 5..7 0..2 5..7 3..5 6..8 2..4 9..11
Вітер, м/c 7-12 7-12 5-10 5-10 3-8 5-10 5-10 5-10 5-10 7-12
Напрям вітру

   Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом грудня 2019 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 66 нЗв/год (М Куп'янськ) до 162 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на (М Куп'янськ) (44нЗв/год)  та    М Коростень (183 3нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 64-136 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -159 нЗв/год ще й на М Коростень - 162 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у грудні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 119    
Дніпро 113    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 102    
Запоріжжя 126    
Івано-Франківськ 93    
Київ 113    
Кропивницький 121    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 94    
Львів 92    
Миколаїв 107    
Одеса 86    
Полтава 99    
Рівне 120    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 105    
Тернопіль 110    
Ужгород 97    
Харків 96    
Херсон 120    
Хмельницький 112    
Черкаси 102    
Чернівці 109    
Чернігів 100    
Чорнобиль 159    

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

 

Звіт про роботи виконані ЦПНРА

(грудень 2019 року)

Роботи, які виконувалися колективом ЦПНРА у грудні повністю відповідали плану робіт на цей місяць, що був затверджений директором УкрГМЦ М.І.Кульбідою. Було виконано роботи, що належать до регламенту діяльності ЦПНРА як складової частини державної системи аварійної готовності та реагування, а також роботи, що націлені на подальший розвиток функціональних можливостей Центру при використанні програмно - технічного комплексу JRODOS та іншого спеціалізованого програмного забезпечення.

З регламентних робіт :

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1. Забезпечувалося передавання результатів щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, до загальноєвропейської системи (платформи) обміну радіологічними даними.

У грудні 2 пункти радіометричної мережі не надали інформацію більш ніж 1 раз, решти 16 пунктів по 1 разу.

Загалом кількість недоотриманих чи некоректних телеграм становить не більш ніж 1% і суттєво не впливає на фонову оцінку радіаційного стану довкілля України. Решта телеграм у грудні: надійшли вчасно; були коректно сформовані; і, відповідно, висвітлені для публічного ознайомлення на ВЕБ-сторінках УкрГМЦ та EURODEP, завантажені у ПТК СППР РОДОС та представлені у форматі IRIX на ftp-сервері ЦПНРА для завантаження до бази даних міжнародної системи IRMIS (МАГАТЕ) і висвітлення її на сторінках МАГАТЕ (USIE).

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить.

У грудні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД перебував у межах природних коливань та похибки визначення середньомісячних показників місцевого природного фону.

2. Контроль радіаційного стану довкілля у зонах впливу АЕС України

2.1. Щодня перевірялося надходження інформації від АСКРС усіх 4 українських АЕС та здійснювався її аналіз. Якщо із зон спостереження навколо АЕС інформація про ПЕД від АСКРС надходить регулярно і в достатньому для оцінки обсязі, то обсяги інформації від автоматизованих систем радіаційного контролю (далі - АСРК) викидів з блоків АЕС досить обмежені, що не дозволяє коректно оцінити їх дійсні рівні та відповідність рівням допустимих викидів з блоку за добу, що регламентовані Державною інспекцією ядерного регулювання України.

2.2. ХАЕС. Результати АСРК надходять тільки від 1-го енергоблоку. На 1-му енергоблоці викиди ізотопів йоду на протязі всього місяця фіксувались дискретно на двох рівнях 0 та 0,12кБк/м3, також 11 грудня система АСКРС зафіксувала короткочасний (10 хв.) викид на рівні 0,240 кБк/м3, що потребує від технічних служб АЕС оцінки коректності визначення цього показника.

Причини відсутності з 4 вересня 2018р. даних з 2 блоку Хмельницької АЕС невідомі. Результати вимірювань метеоспостережень та ПЕД із 30-км зони спостереження ХАЕС на протязі всього грудня надходили вчасно і повною мірою. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

2.3. ЗАЕС. Результати вимірювань викидів з труб усіх блоків ЗАЕС, що фіксуються АСРК, свідчать про те, що АЕС працювала у штатному режимі за виключенням 6-го блоку, де з 25 по 28 грудня АСКРС зафіксувала підвищені рівні викиду тільки радіоактивних аерозолів та одночасне зменшення до нуля показників об’ємної активності радіойоду, що дає підстави припустити тривале порушення у системі реєстрації даних АСРК 6-го блоку ЗАЕС. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження ЗАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах за виключенням пункту спостереження Іванівка, де в період з 5 по 9 грудня ПЕД короткочасно фіксувалась на рівні 340 нЗв/год, що більш ніж вдвічі перевищує звичний рівень.

2.4. ЮУАЕС. Регулярно надходить інформація тільки від АСРК 1-го блоку. На протязі місяця результати вимірювань по викидам з труби свідчать про те, що цей блок працював у штатному режимі. Від 2-го інформація не надходить взагалі. Від 3-го блоку до 2 грудня дані надходили з нульовими значеннями, а після 2 грудня дані припинили поступати повністю. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження ЮУАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

2.5. РАЕС. Результати вимірювань по викидам з труб усіх блоків РАЕС, що фіксуються АСКРС, свідчать про те що АЕС працювала у штатному режимі. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження РАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

2.6. Дані АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС (далі – Зони) припинили надходити з 29 квітня 2019р. Представники ДСП “Екоцентр” і далі пояснюють це технічними проблемами, розв’язати які їх інженерна служба не спроможна (?!). В той же час необхідно зазначити, що за даними, які публічно висвітлюються Адміністрацією з управління зоною відчуження радіаційна ситуація на території Зони визначається сталістю природних процесів розпаду радіонуклідів і поступовим зменшенням рівня радіоактивного забруднення території.

2.7. Підсумовуючи роботи щодо оцінювання стану надходження радіометричної інформації з АСРК блоків АЕС, необхідно зазначити, що регулярність та якість інформації з блоків АЕС відповідала регламенту, узгодженого в рамках контракту ЄС щодо технічної допомоги у впровадженні СППР РОДОС, недовго. З 2017 року спостерігаються постійні технічні проблеми АСРК, припинення надходження результатів вимірювання від окремих блоків ХАЕС, ЮУАЕС, тривале надходження даних, що викликають сумніви у їх достовірності, все це ускладнює процес оцінювання впливу роботи АЕС на радіаційний стан довкілля, як у зоні спостереження, так і в цілому у зоні потенційного впливу АЕС.Роблячи висновки про відсутність негативного впливу діяльності АЕС на довкілля, ми більше спираємося на дані, які отримуються з АСКРС, розташованих у 30-км зонах АЕС, та результати радіометричних спостережень на мережі НГМС України.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим.

 

ІІ. Складання метеорологічних прогнозів

2.1. Щоденно 4 рази на добу виконуються розрахунки метеопрогнозів для зон “Північ” та “Південь” з розрізненням 3км по широті (320х500км), а також для зони “вся Україна” з розрізненням 10 км по широті (2000х2000км). Зона “Північ” охоплює і м.Київ. Всі розраховані прогнози перевіряються на дієпридатність. В грудні всі WRF розраховувались та завантажувались в базу СППР JRODOS вчасно. В СППР JRODOS для всіх користувачів Родос-Україна WRF для зон “Північ” та “Південь” доступні 10 днів, а для зони “вся Україна” - 7 днів.

ІІІ. Моделювання імовірних наслідків

3.1. Щоденно двічі на добу в автоматичному режимі виконується розрахунок проектів імовірного поширення радіоактивних викидів з кожної української АЕС (на рівні максимально допустимих викидів, що встановлені Держатомрегулюванням України), та зони відчуження Чорнобильської АЕС (за умови виникнення технічних проблем на об’єкті зберігання відпрацьованого ядерного палива СВЯП-2) та їх радіологічних наслідків Проекти розраховуються в режимі навчання (тренування) за прогнозних поточних метеоумов для регіонів впливу АЕС України. Проекти розраховувались з метою постійного тестування працездатності СППР JRODOS. Результати розрахунків опубліковуються, доступні учасникам мережі РОДОС – Україна, та зберігаються на ftp-сервері 24 години а потім видаляються.

3.2. В грудні місяці не були заплановані і не проводились навчання з реагування на надзвичайну ситуацію, спричинену РА. Також ЦПНРА не отримував повідомлень про РА чи іншу надзвичайну ситуацію спричинену катастрофою техногенного чи природного характеру, які би потребували виконання додаткового моделювання розвитку ситуації.

3.3 На початку року в США проходить так званий “Shutdown“, пов’язаний з невизначеною ситуацією з фінансуванням установ, що фінансуються з держбюджету США. Це призводить до загрози призупинки доступу до серверів NOAA, і, відповідно, зупинки розрахунків WRF на серверах ЦПНРА. Тому було проведено перевірку того, що в ЦПНРА можливо виконувати повноцінне моделювання з використанням альтернативних чисельних прогнозів(NWP), а саме NWP які надають у вільному доступі Метеорологічний інститут Фінляндії та Канади( доступ до даних можливий через офіційну сторінку уряду Канади). Перевірка пройшла успішно. На робочій станції EVR налаштовано щоденно завантаження NWP за термін 00:00 від Метеорологічного інституту Фінляндії в автоматичному режимі. Тут потрібно зазначити, що альтернативні чисельні прогнози погоди дають можливість розраховувати тільки ланцюжки, що базуються на моделі LSMC. Саме тому в якості першого альтернативного NWP було обрано дані Метеорологічний інститут Фінляндії, оскільки цей прогноз надає дані з більш детальною роздільною здатністю в просторі та часі ніж метеорологічний центр Канади. В той же час NWP Фінляндії охоплює тільки територію Європи, тоді як NWP Канади є глобальним прогнозом. Можливість завантаження актуальних NWP провайдерів Фінляндії та Канади налаштовано на робочих станціях Borei та EVR.

ІV. Опанування функціональних можливостей ПТК СППР JRODOS

До робіт, щодо подальшого опанування широкого спектру функціональних можливостей ПТК СППР JRODOS та розширення взаємодії з підрозділами УкрГМЦ належать:

4.1. Інформаційна підтримка розділу “Радіологія” на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ.

Підготовлено та розміщено матеріали у “Місячному огляді” про роботи з оцінки радіаційного стану довкілля в Україні у грудні.

Повноцінно підтримується функціональна закладка “Поточна ситуація” розділу “Радіологія”, інформація в якій поновлюється щоденно в автоматичному режимі.

4.2. Підготовлено та передано до відділу гідрометеорологічного забезпечення проект документу “План гідрометеорологічної діяльності Українського Гідрометеорологічного Центру Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 2020 рік”. В документ були внесені пропозиції щодо діяльності ЦПНРА.

4.3. Підготовлено “План діяльності Центру прогнозування наслідків радіаційних аварій Українського гідрометеорологічного центру Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 2020 рік”

4.4. Підготовлено та передано керівництву УкрГМЦ документ “Проектна пропозиція щодо модернізації системи моніторингу радіаційного стану та якості атмосферного повітря на території України”

4.5. Підготовлено зауваження та пропозиції до угоди про співпрацю між Держатомрегулюванням та УкрГМЦ .

4.6. На запит директора УкрГМЦ підготовлено презентацію для керівників підрозділів УкрГМЦ та керівництва УкрГМЦ “Сучасні геоінформаційні системи”.

4.7. Вирішено всі технічні та організаційні питання щодо трансляції даних вимірювань радіометричної мережі НГМСУ в форматі IRIX до системи IRMIS ЦІАС МАГАТЕ, які виконуються в рутинному режимі. З 5 грудня 2019 року щоденно ці дані завантажуються до системи IRMIS ЦІАС МАГАТЕ та висвітлюються на ВЕБ-сторінці ЦІАС МАГАТЕ. На ВЕБ-сторінці ЦІАС МАГАТЕ є можливість проглянути дані моніторингу в рутинному режимі за період до 1 місяця. В ЦПНРА на sftp-сервері дані зберігаються 1 місяць. Окрім того в ЦПНРА організовано архівування та збереження даних в форматі IRIX за весь попередній опрацьований період. Доступ до ВЕБ-сторінки ЦІАС МАГАТЕ обмежений колом осіб, яких визначає і надає градуйовані права відповідна державна установа. В Україні це право закріплене за Держатомрегулюванням.

4.8 Продовжується робота щодо створення конвертора даних вимірювань систем АСКРС АЕС України в формат IRIX для подальшої трансляції в систему IRMIS. Розробник вивчив технічне завдання, розробив алгоритм для створення спеціалізованого ПЗ та обґрунтував вибір інструменту для створення конвертора.

4.9 10-12 грудня начальник ЦПНРА Табачний Л.Я. брав участь у навчаннях з питань цивільного захисту, які проходили на території Рівненської АЕС. Табачний Л.Я провів семінар для керівників та фахівців обласних управлінь ДСНС України щодо системи радіаційного моніторингу в Україні та використання СППР Родос під час реагування на НС спричинені РА та іншими катастрофами техногенного та природного характеру. По результатам відрядження підготовлено звіт.

4.10 10 грудня заступник начальника ЦПНРА Кокот І.І. брала участь у прес-конференції присвяченій закінченню проекту U4.01/12C Part II “Інтегрована система автоматичного контролю радіаційної ситуації на спеціалізованих підприємствах Державної корпорації “Українське державне об’єднання “РАДОН”. Прес-конференція проходила на промисловому майданчику Державного спеціалізованого підприємства «Львівський державний міжобласний спеціалізований комбінат». За результатами відрядження підготовлено звіт.

4.11 Регулярно проводяться планові роботи по забезпеченню працездатності серверів та робочих станцій ЦПНРА, збереженню та архівуванню даних. Забезпечується збереження всіх розрахованих в ЦПНРА WRF на оперативному сервері 1 місяць та 1 рік зберігаються WRF за терміни 00:00, 12:00 на додатковому диску, що встановлений на сервері Центру. Також на додатковому диску зберігаються оригінальні глобальні прогнози NOAA за термін 00:00 на протязі 9 місяців.

4.12 Регулярно здійснюється впорядкування документів ЦПНРА згідно чинного порядку документообігу.

 

Начальник ЦПНРА     Л. Табачний

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Сніголавинна ситуація
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Важливі Події:

День працівників гідрометеорологічної служби