Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

МИКОЛАЇВ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЩорсЯворівЯготинЯмпільЯремча
7 квітня
6:19
13:12
19:31
Поточна погода
4.4 °
Вітер
2 м/c
Волог.
53 %
Тиск
772 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
7.04 Вт 8.04 Ср 9.04 Чт 10.04 Пт 11.04 Сб
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 1..3 15..17 3..5 17..19 3..5 17..19 6..8 19..21 6..8 13..15
Вітер, м/c 7-12 7-12 3-8 3-8 3-8 3-8 5-10 5-10 5-10 5-10
Напрям вітру

   Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом березня 2020 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 64 нЗв/год (М Куп'янськ) до 162 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Куп'янськ (52нЗв/год)  та    М Коростень (175 нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 64-157 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -173 нЗв/год ще й на М Коростень - 162 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у березні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 109    
Дніпро 107    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 100    
Запоріжжя 100    
Івано-Франківськ 85    
Київ 109    
Кропивницький 120    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 93    
Львів 92    
Миколаїв 107    
Одеса 79    
Полтава 100    
Рівне 110    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 107    
Тернопіль 112    
Ужгород 95    
Харків 93    
Херсон 116    
Хмельницький 103    
Черкаси 100    
Чернівці 104    
Чернігів 102    
Чорнобиль 173    

 

 

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

 

Інформація про радіаційний стан довкілля в Україні

(за березень 2020 року)

 

Узагальнення про радіаційний стан довкілля складено за даними, отриманими учасниками мережі обміну радіологічною інформацією РОДОС-Україна, за результатами вимірювань автоматизованих систем радіаційного контролю довкілля у зонах впливу атомних станцій та на радіометричній спостережень гідрометеорологічних організацій.

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

У березні з 12 пунктів радіометричної мережі не надійшла інформація по одному разу (див. таблицю) М Нова Ушиця та М Світловодськ -2 рази. З М Ужгород 29 березня телеграма була сформована з помилкою. Як наслідок - дані зі згаданих станцій не завантажені в СППР Родос, не висвітлені на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ та не надіслані до EURDEP та ІRMIS.

 

 

Решта телеграм у березні надійшли вчасно, сформовані коректно і, відповідно, висвітлені на EURODEP, ВЕБ-сторінці УкрГМЦ, завантажені у ПТК СППР РОДОС та представлені у форматі IRIX на sftp-сервері ЦПНРА для обміну радіологічними даними міжнародної системи IRMIS (МАГАТЕ).Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить до УкрГМЦ.

Загалом кількість недоотриманих чи некоректних телеграм за березень не перевищує 1% від загальної надісланої їх кількості, і не впливає суттєво на загальну оцінку радіаційного стану довкілля України.

 

1.2 Контроль радіаційного стану довкілля у зонах впливу АЕС України

 Щодня перевірялося надходження інформації АСКРС від усіх 4 українських АЕС та здійснювався її аналіз та обробка. Інформація із зон спостереження про ПЕД надходить регулярно і в повному обсязі, що дає змогу оцінити радіаційний стан довкілля, але інформація від автоматизованих систем радіаційного контролю (далі – АСРК) викидів з труб АЕС доволі обмежені і не точні, що не дозволяє коректно оцінити їх дійсні рівні та відповідність рівням допустимих викидів з блоку за добу, що регламентовані інспекцією ядерного регулювання України.

ХАЕС Результати АСРК надходили від 1-го енергоблоку до 26 березня і з 30 березня, а від 2-го почали надходити з 26 березня. На протязі всього місяця фіксувались одиничні піки викидів ізотопів йоду на рівні до 0,12 кБк/м3 з 1-го енергоблоку, дані по концентрації ізотопів йоду з 2-го енергоблоку не надходять. Причини відсутності з 4 вересня 2018р. даних з 2-го блоку до 26 березня 2020 року невідомі.

Результати вимірювань метеоспостережень та ПЕД із 30-км зони спостереження ХАЕС на протязі всього березня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, зазначених у НРБУ-97.

ЗАЕС Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків. З 1-го не надходять коректні і знаходяться в своїх звичних межах, з 2-го енергоблоку фіксуються короткострокові викиди аерозольних частинок від 0,484 Бк/м3 до 0,04 Бк/м3 та ізотопів йоду у розмірі 0,04 Бк/м3 , а ІРГ концентрації 3 кБк/м3 загалом на протязі місяця. Така ж ситуація і з 3 енергоблоком, де концентрація активності ізотопів йоду у розмірі 0,05 Бк/м3 , та ІРГ концентрацією в загальному 3 кБк/м3. . 18, 20 та 26 березня до СППР Родос завантажились дані які свідчать про проблеми з системою підготовки даних оскільки викиди з труби аерозольних частинок на рівні 7.53 петаБк/м3 мало вірогідні.. Ситуація з 4 енергоблоком мало чим відрізняється: концентрація активності ізотопів йоду у розмірі 0,04 Бк/м3, а ІРГ у розмірі 3кБк/м3. 18,26 та 30 березня інформація по 4 енергоблоку також потребує додаткової перевірки. Інформація про концентрацію активності аерозольних частинок та ІРГ з 5-го енергоблоку надходить на протязі місяця на рівні 0,04Бк/м3 – для аерозолів та 3кБк/м3 – для ІРГ, дані по концентрації ізотопів йоду не надходить взагалі. 6-ий енергоблок надає дані на постійному рівні по аерозольним частинкам 3кБк/м3 та 0,04 Бк/м3 – для ізотопів йоду. 30 березня по 5 та 6- енергоблоках також надходили дані, які свідчать про технічні проблеми в системі підготовки даних.

Результати вимірювань метеоспостережень та ПЕД із 30-км зони спостереження ЗАЕС напротязі всього березня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, зазначених у НРБУ-97.

ЮУАЕС Результати вимірювань викидів надходять повною мірою з 1-го енергоблоку. Дані з 2-го енергоблоку не надходять взагалі. Дані вимірювань з 3-енергоблоку надходять на рівні нульових значень. Інформація з 1-го енергоблоку коректна . Добові викиди по 1-му енергоблоку не перевищують допустимі норми. Але відсутність інформації по 2 та 3 енергоблоках не дозволяє оцініти вплив ЮАЕС на довкілля в цілому.

Інформація ПЕД з пунктів спостережень: Агрономія, Акмечетські Ставки, Арбузинка, Доманівка надходить на рівні нульових значень впродовж місяця, також з такими даними надходила інформація 1, 2, 3, 8, 9 березня з Олександрівка; 15, 24, 25 березня -АП Агрономія. 17 березня Старий Чорторийськ надав дані які потребують перевірки, а саме 15:00-3.22 мкЗв/год. Решта результатів вимірювань метеоспостережень та ПЕД із 30-км зони спостереження ЮУАЕС на протязі всього березня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, зазначених у НРБУ-97.

 РАЕС Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків. З 1-го та 2-го енергоблоку дані по концентрації вимірювань ізотопів йоду на протязі всього місяця були на рівні 3.7 Бк/м3 , така ж ситуація і з ІРГ – 5 кБк/м3 , дані по концентрації аерозольних частинок здебільшого отримувалися на рівні 1Бк/м3 . Щодо 3-го енергоблоку, концентрації аерозолів та ІРГ взагалом надходили коректні і без перевищень, а концентрація активності ізотопів йоду на протязі місяця була 3.7Бк/м3. Інформація з 4 енергоблоку надходить повною мірою і результати вимірювань знаходяться в своїх звичних межах.

Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, зазначених у НРБУ-97. Але зафіксовані дані, тривалістю 10хв, які потребують перевірки: 17 березня Аеропорт- 3.52 мкЗв/год; Любахи -3.22 мкЗв/год; 18 березня Більська Воля -мкЗв/год; Ведмежка- 2.86мкЗв/год; 3.25 мкЗв/год; Котюхівка -3.12 мкЗв/год; 19 березня Великий Жолудськ -3.52 мкнЗв/год ; Полиці -3.56 мкЗв/год ; Суховоля -2.91мкЗв/год.

 Дані АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС (далі – Зони) припинили надходити з 29 квітня 2019р. Представники ДСП “Екоцентр” і далі пояснюють це технічними проблемами, розв’язати які їх інженерна служба не спроможна (?!). В той же час необхідно зазначити, що за даними, які публічно висвітлюються Адміністрацією з управління зоною відчуження радіаційна ситуація на території Зони визначається сталістю природних процесів розпаду радіонуклідів і поступовим зменшенням рівня радіоактивного забруднення території. Надзвичайних ситуацій, які б призвели до суттєвого перерозподілу радіонуклідів у навколишньому природному середовищі Зони у березні не сталося.

 Підсумовуючи роботи щодо оцінювання стану надходження радіометричної інформації з АСРК блоків АЕС, необхідно зазначити, що регулярність та якість інформації з блоків АЕС відповідала регламенту, узгодженого в рамках контракту ЄС щодо технічної допомоги у впровадженні СППР РОДОС, недовго. З 2017 року спостерігаються постійні технічні проблеми АСРК. Тривале надходження даних, що викликають сумніви у їх достовірності, все це ускладнює процес оцінювання впливу роботи АЕС на радіаційний стан довкілля, як у зоні спостереження, так і в цілому у зоні потенційного впливу АЕС.

Роблячи висновки про відсутність негативного впливу діяльності АЕС на довкілля, ми більше спираємося на дані, які отримуються з АСКРС, розташованих у 30-км зонах АЕС, та результати радіометричних спостережень на мережі НГМС України.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим.

 

Начальник ЦПНРА       Л. Табачний

 

 

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Сніголавинна ситуація
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Важливі Події:

Всесвітній Метеорологічний
День 2020