Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

ІЗМАЇЛ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвитязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЩорсЯворівЯготинЯмпільЯремча
18 липня
5:33
15:15
20:48
Поточна погода
21.8 °
Вітер
4 м/c
Волог.
58 %
Тиск
754 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
18.07 Чт 19.07 Пт 20.07 Сб 21.07 Нд 22.07 Пн
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 17..19 27..29 17..19 26..28 17..19 26..28 17..19 30..32 17..19 30..32
Вітер, м/c 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 3-8 3-8 3-8 3-8
Напрям вітру

   Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом червня 2019 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 70 нЗв/год (М Світязь) до 157 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Мелітополь (52нЗв/год)  та    М Коростень, (175нЗв/год).

  Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.

  Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 70-130 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -181 нЗв/год ще й на М Коростень - 157 нЗв/год. В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.

  Результати вимірювань свідчать про те, що у червні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.

                          
 
Вінниця 111    
Дніпро 111    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 99    
Запоріжжя 100    
Івано-Франківськ 90    
Київ 103    
Кропивницький 121    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 94    
Львів 90    
Миколаїв 107    
Одеса 88    
Полтава 100    
Рівне 129    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 109    
Тернопіль 107    
Ужгород 100    
Харків 93    
Херсон 113    
Хмельницький 108    
Черкаси 107    
Чернівці 100    
Чернігів 105    
Чорнобиль

181

 

   

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

Звіт про роботи виконані ЦПНРА.

(за червень 2019 року)

У червні 2019 року було виконано роботи, що належать до регламенту діяльності ЦПНРА як складової частини державної системи аварійної готовності та реагування, а також роботи, що націлені на подальший розвиток функціональних можливостей Центру при використанні програмно - технічного комплексу JRODOS та іншого спеціалізованого програмного забезпечення.

З регламентних робіт :

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1 Забезпечувалося передавання результатів щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, до загальноєвропейської системи (платформи) обміну радіологічними даними.

 У червні три М не надали інформацію більш ніж 1 раз. М Великий Поділ 11 червня подала некоректно сформовану телеграму і, як результат, ці дані не потрапили до загальноєвропейської системи (платформи) обміну радіологічними даними та не були висвітлені на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ.

Решта телеграм у червні надійшли вчасно, сформовані коректно і, відповідно, висвітлені на EURODEP, ВЕБ-сторінці УкрГМЦ та завантажені у ПТК СППР РОДОС.

Звертаємо увагу колег на необхідність дотримуватись регламенту при формуванні телеграм, які транслюються до УкрГМЦ. Особливо просимо приділити увагу тому який час вимірювань зазначається в телеграмі, а саме - необхідно вказувати час вимірювання 9 годин в літній період і 8 годин в зимовий період.

Сподіваємося, що нам не буде більше потреби звертатись щодо дотримання регламенту стосовно коректного зазначення у телеграмах часу вимірювань за місцевим (київським) часом.

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить.

Загалом кількість недоотриманих чи некоректних телеграм становить не більш ніж 1% і суттєво не впливає на загальну оцінку радіаційного стану довкілля України.

У червні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД знаходився в межах своїх середньомісячних показників.

1.2 Щодня перевірялося надходження інформації від АСКРС усіх 4 українських АЕС та здійснювався її аналіз. На жаль, дані від АСКРС АЕС надходять не у повному обсязі, що не дозволяє зробити висновок за весь місяць у цілому.

ХАЕС. На АЕС працює в режимі генерації електроенергії 2-й енергоблок, але результати АСКРС надходять тільки від АСКРС 1-го енергоблоку, який майже до осені перебуватиме в стані ремонту. На 1-му енергоблоці було зафіксовано короткочасні викиди ізотопів йоду, які потребують додаткової перевірки (28 червня - до 8.6 кБк/м3, 27 та 29 червня - до 0.22 кБк/м3). Причини відсутності з 4 вересня 2018р. даних з 2 блоку Хмельницької АЕС невідомі. Результати вимірювань метеоспостережень та ПЕД із 30-км зони спостереження ХАЕС надходили регулярно та в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

ЗАЕС. Результати вимірювань по викидам з труб усіх блоків ЗАЕС, що фіксуються АСКРС, свідчать про те що АЕС працювала у штатному режимі. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження ЗАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

ЮУАЕС. Регулярно надходить інформація тільки від АСКРС 1-го блоку. На протязі місяця результати вимірювань по викидам з труби свідчать про те, що цей блок працював у штатному режимі . Від 2-го не надходить взагалі. 3-го - тільки по викидам аерозольних часток. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження ЮУАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

РАЕС. Результати вимірювань по викидам з труб усіх блоків РАЕС, що фіксуються АСКРС, свідчать про те що АЕС працювала у штатному режимі. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження РАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

Дані АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС припинили надходити з 29 квітня 2019 р. Представники ДСП “Екоцентр” і далі пояснюють це технічними проблемами.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України (НРБУ-97).

ІІ. Складання метеорологічних прогнозів

2.1 Щоденно 4 рази на добу виконуються розрахунки метеопрогнозів для зон “Північ” та “Південь” з розрізненням 3км (320х500км), а також для зони “вся Україна” з розрізненням 10км (2000х2000км). Зона “Північ” охоплює м.Київ. Розрахунок прогнозів за старою моделлю зупинено. Всі розраховані прогнози перевіряються на дієпридатність.

12 червня 2019р. NOMADS змінили формат NWP та посилання, за якими ці дані доступні. Внаслідок чого на протязі 2 діб WRF не розраховувались і, відповідно, не завантажувались до системи Родос в ЦПНРА та всіх користувачів спільноти Родос-Україна. Представники ІПММС НАНУ змінили налаштування для завантаження NWP з резервних сховищ NOMADS, де все ще зберігаються метеодані в старих форматах, та поновив розрахунок WRF з 14 червня. Але це тимчасове рішення, оскільки NOAA не повідомляє, як довго ще будуть доступні NWP в цих форматах у NOMADS, а розрахунок WRF з використанням NWP в новому форматі вимагає поновлення програмного забезпечення. Потрібно зазначити, що NOMADS це система обміну та розповсюдження метеоданих з географічною прив’язкою, що базується на безоплатній основі. NOAA залишає за собою право змінювати будь які налаштування, пов’язані з формою представлення метеоданих та чисельних прогнозів погоди, та місце їх розташування без попереднього повідомлення користувачів. І це ще раз демонструє необхідність постійної технічної підтримки системи Родос.

26 червня через технічний збій на сервері бази даних ЦПНРА призупинявся розрахунок WRF на 24 години. Прогнози за терміни 26.06.19 12:00; 26.06.19 18:00; 27.06.19 00:00 не розраховувались. Розрахунок WRF поновили працівники ІПММС НАНУ з терміну 27.06.19 06:00.

Решту часу у червні, розрахунок та завантаження всіх WRF до системи Родос в ЦПНРА та всіх користувачів спільноти Родос-Україна виконувались у повному обсязі та вчасно. 

ІІІ. Моделювання імовірних наслідків

3.1 В червні місяці був змінений режим розрахунку щоденних проектів імовірного поширення радіоактивних викидів з кожної української АЕС (на рівні максимально допустимих викидів, що встановлені Держатомрегулюванням України) та зони відчуження Чорнобильської АЕС (за умови виникнення технічних проблем на об’єкті зберігання відпрацьованого ядерного палива СВЯП-2) та їх радіологічних наслідків. Тепер проекти розраховуються та завантажуються на FTP-сервер з періодичністю кожні 4 години. Проекти розраховуються в режимі навчання (тренування) за прогнозних поточних метеоумов для регіонів впливу АЕС України. Проекти розраховувались з метою постійного тестування працездатності системи Родос. Результати розрахунків зберігаються 24 години а потім видаляються.

3.2 В червні місяці ЦПНРА не отримував повідомлень про надзвичайні чи нештатні ситуації які вимагають моделювання імовірних наслідків.

ІV. Опанування функціональних можливостей ПТК СППР JRODOS

До робіт, що націлені на подальше опанування широкого спектру функціональних можливостей ПТК СППР JRODOS та розширення взаємодії з підрозділами УкрГМЦ належать:

4.1 Інформаційна підтримка розділу “Радіологія” на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ.

Підготовлено та розміщено матеріали у “Місячному огляді” про роботи з оцінки радіаційного стану довкілля в Україні у червні. Повноцінно функціонує закладка “Поточна ситуація” розділу “Радіологія”, інформація поновлюється щоденно в автоматичному режимі.

4.2 Згідно доручення ДСНС та розпорядження керівництва УГМЦ, проведено зустріч з групою офіцерів під керівництвом заступника директора департаменту реагування на надзвичайні ситуації В. Д. Сніцара. Зустріч проводилась в ДСНС і була присвячена ознайомленню групи керівників підрозділів ДСНС, до компетенції яких належить організація реагування на радіаційні аварії, з перевагами які може надати використання СППР JRODOS під час реагування на РА. Для демонстрації використовували клієнтську станцію СППР JRODOS, що встановлена у оперативного чергового ДСНС. Потрібно зазначити, що на цій клієнтській станції встановлена та налаштована версія СППР JRODOS 2014, яка не включає модуль для розрахунків лісових пожеж для зони відчуження ЧАЕС та автоматичне завантаження WRF, розрахованих за новими алгоритмами, але дозволяє отримувати та проглядати проекти, які щоденно розраховуються в ЦПНРА. В результаті зустрічі представники апарату ДСНС змогли чітко сформулювати коли, яким чином та в якій мірі можна використовувати СППР JRODOS під час НС.

4.3 Згідно доручення ДСНС та розпорядження керівництва УкрГМЦ 13 червня заступник нач. ЦПНРА брала участь у тренінгу щодо ознайомлення з методологією управління, орієнтованого на результат, у застосуванні до планування, моніторингу та оцінки РНП. Захід організовано Проектом “Експертна підтримка врядування та економічного розвитку” (EDGE) за фінансового сприяння Міністерства міжнародних справ Канади.

4.4 На кінець травня 2019 року результати роботи по створенню конвертора для трансформування даних вимірювань радіометричної мережі НГМС в формат IRIX для подальшої трансляції цих даних до ЦІАС МАГАТЕ виявилися непридатними. Тому для виконання цієї роботи в штат ЦПНРА було запрошено нового співробітника. Було розроблено нове технічне завдання на базі керівних документів: IRIX Format v1.0 Reference Description, L0301 Technical Requirements for IRMIS DATA Provider, Technical Requirements on Siting of Monitoring Systems v1a. За технічним завданням виконавець обрав інструмент для програмування, який призначений для вирішення саме такого роду завдань. Важливо — програма повинна в автоматичному режимі в чітко визначений час включатись в роботу та завантажувати вихідний файл на ftp-сервер ЦПНРА. Конвертор розроблено та запущено в роботу в тестовому режимі. Під час тестування конвертора було також виявлено ряд помилок які допускають працівники радіометричної мережі при складанні телеграм. Ми вдячні нашим колегам за адекватну реакцію на зауваження, що в свою чергу допомогло покращити комунікацію між усіма гілками радіометричної мережі УкрГМЦ. Плануємо найближчим часом підготувати базу для трансляції даних вимірювань до ЦІАС МАГАТЕ.

4.5 Поновлено повноцінний доступ користувача DSNS, який представляє оперативну службу ДСНС України, до ftp-сервер ЦПНРА. Цей доступ був тимчасово обмежений через те що розрахунок WRF за новим алгоритмом вимагав потужніших ресурсів серверів ЦПНРА. Ресурси серверів збільшили за рахунок збільшення дискового простору на сервері бази даних на 8 Тб.

4.6 Регулярно здійснюється впорядкування документів ЦПНРА згідно чинного порядку документообігу.

 

 

  Начальник ЦПНРА                          Л. Табачний

 

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Пожежна небезпека
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Важливі Події:

XVIII Конгрес Всесвітньої метеорологічної організації