Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

БЕХТЕРИ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЩорсЯворівЯготинЯмпільЯремча
31 березня
6:32
12:47
19:19
Поточна погода
2.6 °
Вітер
4 м/c
Волог.
67 %
Тиск
763 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
31.03 Вт 1.04 Ср 2.04 Чт 3.04 Пт 4.04 Сб
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 2..4 8..10 -1..-3 6..8 -3..-5 8..10 2..4 10..12 2..4 10..12
Вітер, м/c 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 7-12
Напрям вітру

Про гідрологічний режим водних об’єктів України, що склався

у лютому та очікується у березні 2020 р.

 

Лютий в Україні був аномально теплим та з достатньої кількістю опадів переважно по всій території країни. В першій декаді лютого відмічався холодний період, що зумовило відновлення/утворення на річках льодових явищ у вигляді заберегів, шуги, ділянок тонкого несуцільного льодоставу, а також утворення незначного снігового покриву переважно на Лівобережній частині України (басейни Десни, Середнього Дніпра,Сіверського Дінця) та приріст його у Карпатському регіону. Станом на 29 лютого сніговий покрив на всій рівнинній частині України розтанув, в Карпатах зберігається сніговий покрив, переважно у високогір’ї.

Річки очистилися від незначних льодових явищ., за винятком окремих ділянок річок басейну Середнього Дніпра (переважно верхів’я у Сумській області) та річок гірської частини басейну р.Прут.

На річках Карпатського регіону протягом лютого спостерігалося декілька тало-дощових паводків, без негативних наслідків, початковий вихід води на заплаву міждамбового простору відмічався тільки на одамбованих ділянках нижніх течій річок Боржава та Латориця.

Погодні умови, відсутність достатнього снігового покриву та промерзання ґрунту не зумовили формування класичного весняного водопілля на більшості рівнинних річок, протягом місяця відбувалось поступове збільшення водності річок. Поточні рівні води річок переважно нижчі за середні багаторічні показники.

Дніпро до Києва. Лютий був  аномально теплим та з достатньою кількістю опадів. Середня за місяць температура повітря в басейні Дніпра до Києва перевищила кліматичну норму на 5,2-6,7оС. За лютий в середньому по басейну Дніпра до Києва випало 43 мм опадів (126% місячної норми).

4 - 10 лютого спостерігався холодний період, це обумовило короткочасне відновлення / утворення на річках льодових явищ, а також утворення незначного снігового покриву: у басейнах В.Дніпра, Десни та притоках Середнього Дніпра висотою 1-5 см, на верхніх ділянках басейнів Сейму і приток Середнього Дніпра до 10-21см.За даними снігозйомки 29 лютого сніговий покрив висотою 1- 2см зберігався місцями лише на верхніх ділянках басейну В.Дніпра (вище Орши), Березини та Десни. На ранок 2 березня за вимірами метеорологічних станцій сніговий покрив на всій водозбірній площі Дніпра до Києва відсутній. Річки очистилися від незначних льодових явищ.

У лютому відбувалося повільне й незначне збільшення водності річок та припливу води до Київського і Канівського водосховищ. Під час процесів льодоутворення на річках спостерігалися численні незначні зажори з добовими коливаннями рівнів води 0,15 – 0,72 м, без негативних наслідків. Від початку лютого приплив води до водосховищ збільшився на 25%: до Київського – від 622 м3/с (1 лютого) до 784 м3/с (2 березня); до Канівського (витрата Десни – Літки) від 154-157 м3/с до 190 м3/с.

Середній приплив води до водосховищ за лютий дорівнює: до Київського 689 м3/с (96 % норми, 39 % забезпеченості), до Канівського (Десна-Літки) 164 м3/с (93 % норми, 42% забезпеченості).

За довгостроковим прогнозом від 25.02.20 середній приплив води до водосховищ за березень 2020 р. передбачається, відповідно (у м3/с та відсотках забезпеченості середини інтервалу): до Київського 875-1030 (51%); до Канівського (стік Десни) 210-230 (60%), що за серединою інтервалу становить відповідно 84 і 68% місячної норми стоку.

Бічний приплив до дніпровських водосховищ. В басейнах приток Середнього Дніпра в лютому утримувались аномально тепла погода із значними опадами – 1,5-2,0 норми, що зумовило повільне збільшення водності. На Росі (пост Корсунь-Шевченківський), Орелі (пост Царичанка), Сулі (пост Лубни) водність збільшилась на 25-30% і становила відповідно 23, 22 та 16 % норми за лютий.

Відповідно до водності річок низька водність, близька до маловоддя, утримується по бічному припливу води до Кременчуцького водосховища, об’єм припливу за лютий становив 41 млн.м3 (24 % лютневої норми). Об’єми бічного припливу води до решти водосховищ становили (у млн.м3 та відсотках лютневої норми): Кам’янського 131 (64), Дніпровського 34 (35). Сумарний бічний приплив за лютий до водосховищ дорівнював 206 млн.м3 – 44 % норми.

Вільний об’єм У лютому призупинили спрацювання водосховищ каскаду. За лютий вільний об’єм зменшився на 1,09 км3 від 6,183 км3 (1.02) до 5,096 км3 (1.03).

Враховуючи несприятливу для формування водопілля гідрометеорологічну ситуацію, яка склалася станом на початок березня, та за умови нормального її розвитку у березні-травні, передбачається, що приплив води до водосховищ Дніпровського каскаду у весняний період буде значно меншим за середні багаторічні величини. При відсутності ефективних стокоформуючих опадів (чи відновленні снігонакопичення) є висока ймовірність формування екстремально низької, як для весни, водності.

Річки Київської області. У лютому в басейнах річок Київської області середня місячна температура повітря була вищою за кліматичну норму на 6,6-7,4оС. Опадів випало більше місячної норми – переважно 114-171% норми.

Протягом першої декади лютого спостерігався сніговий покрив висотою до 1-5 см, промерзання ґрунту було до 16 см. Станом на 2 березня сніговий покрив у басейнах річок Київської області відсутній.

На річках Київської області продовжувався період низької зимової межені, відмічались короткочасні підйоми рівнів води амплітудою до 10 см. На багатьох водотоках, внаслідок скидів води із водосховищ, підтримувалась необхідна водність для недопущення виникнення негативних наслідків для населення та промисловості. Льодові явища (у вигляді заберегів незначної інтенсивності, на малих водотоках у вигляді заберегів більшої інтенсивності, сала, шуги та неповного льодоставу) на річках області спостерігались лише протягом першої декади. Станом на 2 березня льодові явища на річках Київської області відсутні.

Середньомісячна водність річок Київської області у лютому утримувалась на рівні січневої, значно нижче норми – 24-66%, на річках Уж, Ірша та Стугна продовжувалась утримуватись надзвичайно низька водність – 10-16% місячної норми.

Складна гідрологічна ситуація зберігалася на річці Рось: у верхів’ї Росі середня місячна водність склала 13% місячної норми. У середній течії, за рахунок скидів води з водосховищ, водність постійно підтримувалась в межах 25-27% місячної норми. У створі гідрологічного поста Корсунь-Шевченківський (нижня течія річки Рось) ситуація дещо покращилась за рахунок скидів води із вище розташованих водосховищ та незначних підйомів внаслідок опадів, середня місячна водність дорівнювала 4,16 м3/с або 18% норми.

Річки басейну Сіверського Дінця та Приазов’я. У лютому відмічалася аномально тепла з достатньою кількістю опадів погода. Середня місячна температура повітря була на 4-6°С вище за норму; кількість опадів склала 1,4-2 місячні норми, у Приазов’я – 3-4. На переважній частині регіону сніговий покрив зійшов, На кінець місяця глибина промерзання ґрунту була  в межах 1-5 см, на багатьох ділянках – ґрунт талий.

Погодні умови лютого, відсутність снігу та глибини промерзання у регіоні не сприяли формуванню весняного водопілля, тому на річках басейнів Сіверського Дінця та Приазов’я протягом місяця відмічались незначні добові коливання рівнів у межах 5-10 см переважно з тенденцією повільного росту. Станом на кінець місяця (у порівнянні з початком) підвищення рівнів води становили 0,1-0,4 м. Поточні рівні нижчі за середні багаторічні показники (на 0,1 – 0,9 м).

Процес звільнення річок від льоду був повільний і відбувся протягом другої декади лютого, на кінець місяця річки регіону повністю звільнились від льоду.

У лютому середня місячна водність Сіверського Дінця, Осколу, малих річок Харківської області та річок Приазов’я становила 50 – 85% норми, водність верхів’я р.Сіверського Дінця до Печенізького водосховища та р.Деркул 98-123%. Низька водність зберігалась на р.Сухий Торець (23% норми) в Донецькій області.

Середній приплив води у лютому до Печенізького водосховища становив 18,0 м³/с (109% норми), до Червонооскільського 28,3м³/с (86% норми), водність р.Сіверський Донець у створі гідропоста Ізюм 39,6м³/с (76% норми).

У березні очікується середньомісячний приплив води до Печенізького водосховища 23 – 27 м³/с (55 - 65% місячної норми), до Червонооскільського 35 – 39 м³/с (40-50% місячної норми), водність р.Сіверський Донець у створі гідропоста Ізюм 33–43 м³/с (35–45 % норми).

Південний Буг. У лютому в басейні Південного Бугу середньомісячна температура повітря була вище норми на 5,2-6,5 ºС. Опади по басейну випадали у вигляді дощу та снігу, сумарна кількість яких склала 37–60 мм (94-200% норми). Льодові явища спостерігались у вигляді шугоходу, заберегів та заберегів залишкових (у першій та другій декадах місяця), але вже у третій декаді лютого річки очистились від льоду. Добові коливання протягом місяця були у межах 2-29 см, на зарегульованій ділянці басейну Південного Бугу та Синюхи до 53 см за добу.

Водність р. Південний Буг становить 23-82 %, на притоках 22-59 % від місячної норми. Через аномально теплу зиму та відсутність снігозапасів у 2020 році весняне водопілля буде слабко вираженим, тому негативних наслідків не очікується.

Середні місячні витрати води у лютому дорівнювали (у м3/с та відсотках норми): біля Підгір’я (приплив до Первомайської ГЕС) 14 (23), біля Олександрівки (приплив до Вознесенської ГЕС) 30 (39).

За нормального розвитку гідрометеорологічних умов у березні середні місячні витрати води очікуються (в м3/с): біля Підгір’я (приплив до Первомайської ГЕС) 15-25, біля Олександрівки (приплив до Вознесенської ГЕС) 25-35, що відповідно становитиме 20 та 23 % норми.

Дунай у межах України. 9 лютого на українській ділянці Дунаю розпочалось проходження чергової невисокої паводкової хвилі, 18 лютого сформувались максимуми паводку висотою: на ділянці Рені – Ізмаїл 1,75-1,13м, на ділянці Кілія – Вилкове 0,6-0,3 м.без негативних наслідків; решту місяця відбувався спад рівнів паводкової хвилі - загалом на кінець місяця на 0,2-0,6м.

Максимальні, середні і мінімальні рівні води у лютому на українській ділянці Дунаю становили (у см над нулем поста): Рені 225, 141, 48; Ізмаїл 163, 110, 50; Кілія 99, 71, 31, що на 25-114см нижче за середньобагаторічні значення, Вилкове 110, 89, 63, що близько до середньобагаторічних

Середні місячні витрати води у лютому, порівняно з січнем, збільшились на 3% і дорівнювали (у м3/с): Рені 4670, Ізмаїл 2340, Вилкове 2250, що відповідає 61-71% лютневої норми.

У березні максимальні, середні та мінімальні рівні води, відповідно, очікуються (у см над нулем поста): Рені 300-340, 220-260, 140-180, Ізмаїл 200-240, 150-190, 100-140, Кілія 120-140, 90-110, 60-80, Вилкове 100-120, 80-100, 70-90, що нижче за середні багаторічні значення на 15-45 см.

Річки західних областей. Середня водність річок у лютому значно підвищилась і становила (у відсотках норми): Західний Буг 100-105; Дністер 135-160, Прут, Сірет 95-130; Тиса 123-202, Латориця, Уж 160-169.

Річки Закарпаття. Протягом лютого на території Закарпаття спостерігалась тепла погода. Середньомісячна температура повітря перевищувала норму на 3-4°С. Кількість опадів за місяць становила: на низині 50-120 мм (130-200 % місячної норми), в горах 100-218 (200-300% норми).

 На річках області протягом місяця сформувався декілька хвиль сніго-дощовий паводок з амплітудами підвищення рівнів води:

2-4 лютого на притоках та Верхній Тисі на 0,4-1,6 м, на ділянці Тисі В.Бичків-Вилок на 2,0-3,5 м; в нижній течії Латориця і Боржави на 2,2 м і 3,0 м, відповідно, на р.Тиса-м.Чоп на 5,5 м. Вихід води на заплаву міждамбового простору відмічався тільки на одамбованих ділянках нижніх течій річок Боржава та Латориця. На решті річок підвищення рівні води відбувалися в межах русел.

10-12 лютого на більшості річок Закарпаття відбувались незначні підвищення рівнів води на 10-40 см, в нижніх течіях р.Боржава на 1,2 м без негативних наслідків.

23-25 лютого на річках області сформувалося дві хвилі сніго-дощового паводку з загальними амплітудами підвищення рівнів води: на притоках та Верхній Тисі на 0,4-1,6 м, на ділянці Тиси Тячів-Чоп та в нижніх течіях річок Латориця і Боржави на 2,0-3,0 м. Початковий вихід води на заплаву міждамбового простору відмічався тільки на одамбованих ділянках нижніх течій річок Боржава та Латориця. На решті річок підвищення рівнів води відбувалися в межах русел.

На кінець лютого сніговий покриву по території Закарпатської області нерівномірний: на низовині снігу немає; в гірських районах східної частини області, в долинах річок 2-19 см; на високогір’ї західної частини області 10-140 см; на високогір’ї східної частини -  20-260 см.

У лютому в зоні діяльності Сл Плай та Пожежевська сходження снігових лавин не зафіксовано.

Дністер, Прут, Сірет. Лютий в басейнах Дністра, Прута та Сірета був аномально теплим (середньомісячна температура повітря на 5,8-6,1оС перевищувала місячну норму) та з достатньою кількістю опадів. В середньому по басейнах їх випало 118-193 % (локально 209-246 %) місячної норми.

В першій та третій декадах місяця на річках басейнів сформувалось декілька тало-дощових паводків з загальною амплітудою підйомів рівнів води 0,3-1,3 м, без негативних наслідків. Максимальний середньодобовий приплив води до Дністровського водосховища спостерігався 5 та 29 лютого величинами 445 м3/с та 436 м3/с; скиди в лютому становили 101-112 м3/с.

Льодові явища у вигляді шуги та заберегів спостерігались на річках басейну Прута та Сіреті; на початку третьої декади річки повністю очистились від льоду. За даними снігозйомки 29 лютого сніговий покрив залишався лише у високогір’ї Карпат.

Середній за лютий приплив води до Дністровського водосховища дорівнював 243 м3/с (108 % місячної норми та 32 % забезпеченості).

Внаслідок акумуляції паводкових вод, відмітка верхнього б’єфу Дністровського водосховища за лютий підвищилась на 1,9 м і на 8 год 29 лютого становила 117,14 м БС (1 лютого – 115,24 м БС), вільна ємкість 0,527 км3.

За довгостроковим прогнозом середній за березень приплив води до Дністровського водосховища, за нормального розвитку гідрометеорологічних процесів, передбачається у межах 180-240 м3/с (за серединою інтервалу 51% норми, 84% забезпеченості); за березень-квітень – 190-250 м3/с (1,0-1,3 км3, 50% норми, 84% забезпеченості).

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Сніголавинна ситуація
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Важливі Події:

Всесвітній Метеорологічний
День 2020