Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

ХАРКІВ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
30 вересня
6:34
11:40
18:14
Поточна погода
16.6 °
Вітер
8 м/c
Волог.
45 %
Тиск
747 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
30.09 Ср 1.10 Чт 2.10 Пт 3.10 Сб 4.10 Нд
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 11..13 19..21 10..12 15..17 10..12 15..17 8..10 16..18 8..10 16..18
Вітер, м/c 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12
Напрям вітру
20 березня 2018
Всесвітній метеорологічний день 23 березня 2018

  

Зростаюче населення Земної кулі постійно стикається з різноманітними  небезпеками, такими як штормові хвилі тропічних циклонів, сильні опади, хвилі спеки, засухи та багато іншого. Довгострокова зміна клімату сприяє підвищенню інтенсивності та частоти погодних та кліматичних явищ, спричиняє підвищення рівня та окислення вод Світового океану. Урбанізація та поширення мегаполісів означають, що більшість із нас стають вразливішими та менш захищеними. Тепер більше, ніж будь коли, ми повинні бути готовими до мінливості погоди, бути кліматично обізнаними.

Ось чому одним з найважливіших пріоритетів ВМО та національних метеорологічних та гідрологічних служб (НМГС) є захист людських життів, засобів існування, власності від ризиків, пов’язаних з водними, погодними та кліматичними явищами. Тим самим ВМО та її члени підтримують глобальний порядок денний, який має на меті сприяння сталому розвитку, адаптації до зміни клімату та зменшення ризику стихійних лих.

ВМО та Національні метеорологічні служби розробляють оперативні послуги, починаючи від щоденних метеорологічних прогнозів до довгострокових кліматичних прогнозів, які допомагають суспільству готуватись до примх погоди, враховуючи клімат. Крім того, національні гідрологічні служби є дуже важливими в раціональному використанні ресурсів прісної води у сільському господарстві, промисловості, енергетиці та споживані людьми, тож  ми можемо бути раціональними по відношенню до використання водних ресурсів. Ці служби дозволяють нам керувати ризиками та використовувати можливості, пов'язані з погодою, кліматом та водою.

Системи завчасного попередження та інші заходи зменшення ризику стихійних лих є життєво важливими для підвищення стійкості нашого суспільства.

Готовність до мінливості погоди

Завчасне попередження є основним елементом зменшення ризику стихійних лих. Завчасні попередження щодо численних стихійних лих одночасно стосуються повеней, гроз та інших серйозних небезпек. Задовго до виникнення таких небезпек, проекти завчасного попередження готують до змін погоди тих, хто знаходиться під загрозою, а також тих, хто може бути залучений до надання допомоги. Завчасні попередження, розраховані на конкретні результати, надають більш зрозумілу інформацію тим, хто повинен діяти відповідно до попереджень.

Щоб бути ефективними, системи завчасного попередження повинні активно залучати людей та громади в умовах ризику. Системи завчасного попередження щодо численних стихійних лих об’єднують населення, політичне керівництво, синоптиків, розповсюджувачів попереджень, засоби масової інформації, органи реагування на надзвичайні ситуації, медичні установи та плани дій щодо ліквідації наслідків. Забезпечуючи потужну координацію між усіма відповідними зацікавленими сторонами, вони є більш ефективними та економічно вигідними, ніж окремі, автономні системи, які надають попередження щодо конкретного стихійного лиха.

Ініціатива створення системи завчасного попередження щодо кліматичних ризиків (СЗПКР)

Населення, яке проживає в низинних областях є дуже вразливим до погодних екстремумів та зміни клімату. Наприклад, малі острівні країни, що розвиваються, і острівні території знаходяться в небезпеці через зростаючу інтенсивність і частоту тропічних циклонів та підвищення рівня Світового океану. Ряд країн вже посилив свої системи завчасного попередження щодо численних стихійних лих, однак ці системи та структури в багатьох країнах відсутні або не відповідають вимогам. СЗПКР має намір змінити це. Ініціатива підтримує такі країни, щоб значно збільшити спроможність генерувати та передавати ефективні та дієві завчасні попередження щодо численних стихійних лих для захисту життя, засобів до існування та власності.

Врахування клімату

Розвиток кліматичних послуг та збільшення кількості спеціалістів та студентів, які навчаються в області метеорології та кліматології, є одним з кроків у створенні кліматично раціонального суспільства. У країнах, що розвиваються, кліматичні дані часто мають погану якість і не відповідають необхідним умовам надання кліматичних послуг для осіб, які приймають рішення.

Проекти ВМО - це реструктуризація навчальних програм для науки, спрямованих на відповідність поточним та майбутнім потребам у цих регіонах, а також розробка більш ефективних комунікаційних каналів, щоб особи, які приймають рішення - фермери, спеціалісти у сфері охорони здоров'я, політики - отримували потрібні їм кліматичні послуги.

Сільське господарство є однією з найбільш кліматично чутливих областей. Посухи, наступ інших кліматичних явищ забрали мільйони життів. Кліматичні послуги та здобутки кліматології є важливими компонентами систем завчасного попередження щодо голоду. Агрокліматологи пропонують фермерам прогнози на шість-вісім місяців наперед з більш коротким терміном приготування до початку сезону. Враховуючі клімат фермери використовують таку інформацію, щоб вирішити, яке насіння висаджувати, коли краще починати висадження, чи потрібне буде зрошування, коли найкраще збирати врожай та приймати інші важливі рішення.

Розумне ставлення до водних ресурсів

Зі збільшенням кількості населення планети зростає попит на воду. Як ми можемо ефективно і раціонально управляти обмеженими водними ресурсами? З кожним роком підвищується рівень моря, берегова лінія підтоплюється, міська інфраструктура стає вразливішою, відбувається засолення прісних вод. Чи повинні бути побудовані прибережні захисні споруди чи більші дамби? Чи нам слід переселити населення чи навіть міста?

Зміна клімату та урбанізація призводять до водного дефіциту та підвищення рівня незахищеності суспільства та власності від екстремальних гідрологічних явищ, таких як повені та посухи. Важливо, щоб інформація та продукти завчасного попередження були доступними, це може сприяти мінімізації людських жертв та впливів на економіку. Для цього нам потрібна інформація про всі водні ресурси, їх кількість та якість, на скільки вони є змінними, і як вони будуть розвиватись в найближчому майбутньому. ВМО сприяє зміцненню технічних, людських та інституційних можливостей своїх країн-членів, для того щоб вони могли самостійно оцінювати свої водні ресурси і реагувати на загрозу повеней та посух.

Підтоплення узбереж стає все більшою загрозою життю та засобам існування людей, що мешкають в низько розташованих перенаселених прибережних районах. Управління таким ризиком є складним завданням для вчених: метеорологів, гідрологів, океанографів, так само як і для – політиків, управління надзвичайними ситуаціями, планування прибережної смуги.

Оперативні системи комплексного прогнозування та попередження щодо затоплення прибережних територій забезпечують об’єктивну основу контролю стихійних лих в прибережному регіоні, що допомагає зменшити людські втрати, втрати засобів до існування, власності та підвищують стійкість та сталий розвиток готового до примх погоди населення прибережних територій.

Повені – найбільш поширене стихійне лихо, що спричиняє велику кількість людських жертв та втрату власності. Аналіз наслідків повеней показує, що число втрат, спричинених повенями скорочується, частково завдяки покращенню завчасного попередження. Проте, економічні втрати продовжують збільшуватись, що зумовлено недостатньою увагою до їх запобігання, економічним розвитком та відсутністю чутливого до повеней планування землекористування. Абсолютна безпека від повеней – міф, але за умови належної підготовки можна жити з повенями. Інтеграція землекористування, водних ресурсів та управління ризиками в басейнах річок може допомогти нам звести до мінімуму втрати, спричинені повенями та максимізувати вигоди.

Посуха – тривалий сухий період в природному кліматичному циклі, що може спостерігатися в будь-якій точці світу. Це поступово виникаюче явище, викликане відсутністю опадів. Поєднання факторів, таких як бідність та недоцільне землекористування, підвищують вразливість до посухи. Коли посуха викликає дефіцит води та їжі, що впливає на здоров’я населення, це може збільшувати захворюваність та смертність. Останнім часом, більша частина  пов’язаної з посухою смертності спостерігалась у країнах, які зазнали політичних та громадянських заворушень. У період з   1970 по 2012 рік, посуха спричинила майже 680 000 смертей внаслідок сильних африканських засух 1975, 1983 та 1984 років.

Природа для води -  тема Всесвітнього дня води, 22 березня 2018 р.

 Тема цього року - Природа для води - досліджує, як ми можемо використовувати природу для подолання проблем з водою у 21 столітті. Пошкоджене навколишнє середовище разом зі зміною клімату призводять до водної кризи, яку ми спостерігаємо у всьому світі. Повені, посухи та забруднення води все більше посилюються через  деградацію рослинності, ґрунтів, річок та озер. Коли ми неї людини водою, яка нам потрібна для виживання та процвітання. Природні рішення мають потенційні можливості для вирішення багатьох наших водних проблем. Нам потрібно робити більше для  "зеленої" інфраструктури та узгоджувати її з "сірою" інфраструктурою там, де це можливо. Висадження нових лісів, повернення річок до заплав, відновлення заболочених територій дозволить збалансувати водний цикл та покращити стан здоров’я людини та засоби її існування.

<Повернутись до списку новин
Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Навіщо світу потрібні метеорологи?

Участь Українського Гідрометцентру у міжнародних навчаннях МАГАТЕ та ВМО