Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

ТРОЇЦЬКЕ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвитязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЩорсЯворівЯготинЯмпільЯремча
24 травня
4:31
15:46
20:17
Поточна погода
15.2 °
Вітер
2 м/c
Волог.
87 %
Тиск
743 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
24.05 Пт 25.05 Сб 26.05 Нд 27.05 Пн 28.05 Вт
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 12..14 24..26 13..15 22..24 13..15 20..22 12..14 24..26 12..14 24..26
Вітер, м/c 5-10 5-10 5-10 5-10 5-10 7-12 3-8 3-8 3-8 3-8
Напрям вітру

   Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом квітня 2019 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 72 нЗв/год (М Світязь) до 159 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Білгород-Дністровський (44нЗв/год)  та М Коростень (172нЗв/год).

  Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.

  Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 70-130 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -171 нЗв/год ще й на М Коростень - 159 нЗв/год. В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.

  Результати вимірювань свідчать про те, що у квітні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.

                          
 
Вінниця 125    
Дніпро 107    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 108    
Запоріжжя 111    
Івано-Франківськ 96    
Київ 109    
Кропивницький 117    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 93    
Львів 89    
Миколаїв 104    
Одеса 79    
Полтава 108    
Рівне 113    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 107    
Тернопіль 111    
Ужгород 105    
Харків 92    
Херсон 120    
Хмельницький 105    
Черкаси 104    
Чернівці 109    
Чернігів 100    
Чорнобиль

171

 

   

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

 

Звіт про роботи виконані ЦПНРА.

(за квітень 2019 року)

У квітні 2019 року було виконано роботи, що належать до регламенту діяльності ЦПНРА як складової частини державної системи аварійної готовності та реагування, а також роботи, що націлені на подальший розвиток функціональних можливостей Центру при використанні програмно - технічного комплексу JRODOS та іншого спеціалізованого програмного забезпечення.

З регламентних робіт :

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1 Забезпечувалося передавання результатів щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, до загальноєвропейської системи (платформи) обміну радіологічними даними.

 

У квітні з 10-и М інформація не надійшла більш ніж 1 раз. На жаль,серед них МЧорнобиль, від якої інформація не надійшла тричі. Прикро, тому що ця частина території України перебуває і далі у зоні підвищеної уваги.

2 квітня з причин, які залишились невизначеними (інформація про них від ГЦТІ не надійшла), дані з 25 постів радіаційного контролю Тернопільської, Закарпатської, Волинської та Івано-Франківської областей не з’явилися на сайтах УкрГМЦ та EURDEP.

Існує необхідність додатково перевірити коректність виконання процедури вимірювання та роботи дозиметрів на М Миронівка та М Лозова, оскільки результати вимірювань ПЕД, які надходять до УкрГМЦ, мають значні коливання: від 10 до 19-20 мкР/год.

Решта телеграм у березні надійшла вчасно, сформована коректно і, відповідно, висвітлена на EURODEP та завантажена у ПТК СППР РОДОС.

Щодо висвітлення даних вимірювання на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ у розділі “Радіологія”: вони з’являються в мережі тільки у разі якщо вони надійшли до 9 ранку. При виведенні даних, які надходять із Запоріжжя, виникли (сподіваємося – тимчасові) труднощі. Тут необхідно додати, що дані із Запоріжжя регулярно отримуються і завантажуються до БД радіологічних вимірювань, яка накопичується в ПТК СППР JRODOS.

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить.

Загалом кількість недоотриманих чи некоректних телеграм становить не більш ніж 1% і суттєво не впливає на загальну оцінку радіаційного стану довкілля України.

У березні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД знаходився в межах своїх середньомісячних показників.

1.2 Щодня перевірялося надходження інформації від АСКРС усіх 4 українських АЕС та здійснювався її аналіз. На жаль, дані від АСКРС АЕС надходять не у повному обсязі, що не дозволяє зробити висновок за весь місяць у цілому.

ХАЕС. На АЕС працює в режимі генерації електроенергії 2-й енергоблок, але результати АСКРС надходять тільки від АСКРС 1-го енергоблоку, який майже до осені перебуватиме в стані ремонту. Причини відсутності з 4 вересня 2018р. даних з 2 блоку Хмельницької АЕС невідомі. Результати вимірювань метеохарактеристик та ПЕД із зони спостереження ХАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах. За даними АСКРС 1-го блоку ХАЕС у березні рівні викидів з труби не перевищували контрольні рівні для цієї АЕС, проте перевищували показники інших АЕС України.

ЗАЕС. Результати вимірювань по викидам з труб усіх блоків ЗАЕС, що фіксуються АСКРС, свідчать про те що АЕС працювала у штатному режимі. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження ЗАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

ЮУАЕС. Регулярно надходить інформація тільки від АСКРС 1-го блоку, 10 квітня на ньому були зафіксовані короткочасні викиди ІРГ на рівні 1.3 кБк/м3. Від 2-го не надходить взагалі. 3-го - тільки по викидам аерозольних часток, але 9 квітня на ньому були зафіксовані короткочасні викиди ІРГ на рівні 27 кБк/м3. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження ЮУАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

РАЕС. Дані вимірювань викидів з труб та дані величини ПЕД з пунктів спостережень в зоні спостереження АЕС, надходили вчасно, в повному обсязі і не перевищували своїх звичних меж.

Дані АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС надходили регулярно. Показники ПЕД свідчили про відсутність негативних змін радіаційного стану довкілля зони відчуження.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України (НРБУ-97).

ІІ. Складання метеорологічних прогнозів

2.1 Щоденно 4 рази на добу виконуються розрахунки метеопрогнозів для зон “Північ” та “Південь” з розрізненням 5км (320х500км), а також для зони “вся Україна” з розрізненням 15км (2000х2000км). Зона “Північ” охоплює м. Київ. Розрахунок прогнозів за старою моделлю зупинено. Архівні дані цих прогнозів зберігаються на ftp-server RODOS. Всі розраховані прогнози перевіряються на дієпридатність.

В ніч з 29 на 30 квітня, внаслідок програмного збою на сервері бази банних, зупинились розрахунки WRF. 1 травня спеціалісти ІППМС поновили розрахунок та завантаження WRF у БД. Решту часу, у квітні, розрахунок та завантаження всіх WRF до системи Родос в ЦПНРА та всіх користувачів спільноти Родос-Україна виконувались у повному обсязі, але із певною затримкою. Це пов'язано з тим, що базові NWP з'являються на серверах NOMADS (США) із запізненням, проте виправлення такої ситуації перебуває за межами наших можливостей.

ІІІ. Моделювання імовірних наслідків

3.1 Щоденно двічі на добу в автоматичному режимі розраховується проект імовірного поширення радіоактивних викидів з кожної української АЕС (на рівні максимально допустимих викидів, що встановлені Держатомрегулюванням України) та зони відчуження Чорнобильської АЕС (за умови пожежі лісових масивів) та їх радіологічних наслідків. Проекти розраховуються в режимі навчання (тренування) за прогнозних поточних метеоумов для регіонів впливу АЕС України. Проекти розраховувались з метою постійного тестування працездатності системи Родос. Результати розрахунків зберігаються 24 години а потім видаляються, оскільки розрахунок WRF за новою моделлю вимагає більшого об'єму дискового простору. Проблема оцінки якості WRF залишається актуальною.

3.2 За повідомленням ДП “Екоцентр” 2 квітня біля смт Поліське та на території 11 лісництва (зона відчуження Чорнобильської АЕС) виникла пожежа. За домовленістю з ДСП “Екоцентр” було змодельовано напрямок розповсюдження пожежі та її можливі наслідки. Дані результатів моделювання та реальних вимірювань від пунктів спостереження КПП Поліське до і під час пожежі надавались керівництву УкрГМЦ, оперативній службі ДСНС та Держатомрегулюванню. ЦПНРА та ДП “Екоцентр” обмінялись результатами моделювання.

Також за повідомленням ДП “Екоцентр” 8 квітня біля с. Бобер виникла пожежа, тривалість та площа горіння якої була значно менша ніж пожежа 2 квітня. Для цієї події також здійснювалось моделювання можливих наслідків.

Для об’єктивного аналізу результатів моделювання наслідків цих двох подій та верифікації розрахунків необхідно накопичити базу даних прямих вимірів об’ємної активності радіонуклідів у приповерхневому шарі атмосфери на шляху і під час переміщення забрудненого атмосферного повітря. Наявні результати цьогорічних та минулорічних порівнянь свідчать про відсутність серйозних радіологічних загроз для населення за межами зони відчуження ЧАЕС. В той же час питання, що пов’язані із оцінкою масштабів мобілізації радіонуклідів під час пожеж у зоні відчуження ЧАЕС, залишаються на порядку денному і потребують деталізації сучасного розподілу радіонуклідів на цій території, особливо – пожежонебезпечній. Дані моделювання передавались до пожежної частини, яка ліквідує пожежі у Зоні відчуження, тому маємо підстави вважати що це сприяло як пришвидшенню ліквідації пожежі, так і зменшенню ризику додаткового опромінення пожежників.

3.3 24 квітня надійшло повідомлення від Держатомрегулювання та від спеціалізованих підрозділів РАЕС про те що в період з 13 по 21 квітня в пробах повітря на території зони відчуження ЧАЕС було зафіксовано 131І на рівні 1-8 мкБк/м3. Було зроблено запит щодо термінового передавання проб з М Чорнобиль до ВРЕК ЦГО для ідентифікації радіонуклідів. За даними ЦГО в пробі з Чорнобиля за період з 19 по 22 квітня 131І був зафіксований також. 25 квітня від УкрГМІ надійшла інформація, про те, що на пункті радіаційного контролю у м.Київ 131І зафіксовано на рівні 15 мкБк/м3. З метою визначення місця розташування джерела викиду цього радіонукліда, в ЦПНРА було проведено ряд розрахунків траєкторій зворотнього руху повітряних мас та ряд розрахунків розповсюдження забруднених повітряних мас від декількох потенційно можливих джерел походження забруднювача в прямому напрямку. Результати розрахунків аналізувались у співставленні до реальних вимірювань, отриманих на території України станом на 26 квітня 2019 р. За матеріалами аналізу найбільш імовірним місцем розташування джерела викиду131І є м.Обнінськ (Російська Федерація). Результати моделювання виключають можливість розташування джерела походження 131І у цей період на території України. Результати моделювання дають підстави очікувати з великою імовірністю 131І у пробах із Сновська та Шепетівки. Детальний звіт про цю нештатну ситуацію буде підготовлено після опрацювання всіх проб, де може бути зафіксований цей радіонуклід.

ІV. Опанування функціональних можливостей ПТК СППР JRODOS

До робіт, що націлені на подальше опанування широкого спектру функціональних можливостей ПТК СППР JRODOS та розширення взаємодії з підрозділами УкрГМЦ належать:

4.1 Інформаційна підтримка розділу “Радіологія” на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ.

Підготовлено та розміщено матеріали у “Місячному огляді” про роботи з оцінки радіаційного стану довкілля в Україні у березні. Повноцінно функціонує закладка “Поточна ситуація” розділу “Радіологія”, інформація поновлюється щоденно в автоматичному режимі.

4.2 Підготовлено документи: у відповідності до доручення ДСНС про проведення внутрішнього аудиту в підрозділах УкрГМЦ, в ЦПНРА розробили зразок типового проекту адміністративного регламенту “Прогнозування наслідків радіаційних, ядерних загроз” для обласних центрів ГМС. Зразок Проекту регламенту був розісланий у всі обласні центри ГМС України.

 Начальник ЦПНРА              Л. Табачний

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Важливі Події:

Всесвітній день води 2019
Всесвітній метеорологічний день