Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

КРАСНОГРАД
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
27 липня
5:02
15:24
20:26
Поточна погода
28.9 °
Вітер
3 м/c
Волог.
33 %
Тиск
751 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
28.07 Ср 29.07 Чт 30.07 Пт 31.07 Сб 1.08 Нд
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 16..18 31..33 18..20 30..32 18..20 30..32 17..19 32..34 17..19 32..34
Вітер, м/c 5-10 7-12 3-8 3-8 3-8 3-8 5-10 5-10 5-10 5-10
Напрям вітру

 

Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом червня 2021 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 72 нЗв/год (М Тетерів) до 142 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Тетерів (52нЗв/год)  та   М Нікополь (166 нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 52-134 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -176 нЗв/год ще й на М Коростень - 142 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у червні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 110    
Дніпро 107    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 111    
Запоріжжя 110    
Івано-Франківськ 93    
Київ 108    
Кропивницький 111    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 95    
Львів 96    
Миколаїв 109    
Одеса 91    
Полтава 108    
Рівне 138    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 108    
Тернопіль 119    
Ужгород 99    
Харків 108    
Херсон 119    
Хмельницький 107    
Черкаси 109    
Чернівці 115    
Чернігів 102    
Чорнобиль 176    

 


 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

Інформація про радіаційний стан довкілля в Україні

(за червень 2021року)

Узагальнення про радіаційний стан довкілля складено за даними, отриманими учасниками мережі обміну радіологічною інформацією РОДОС-Україна, за результатами вимірювань автоматизованих систем радіаційного контролю довкілля у зонах впливу атомних станцій та на радіометричній мережі спостережень гідрометеорологічних організацій.

І. Про спостереження радіаційного стану довкілля України організаціями НГМС

1.1.Результати щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, регулярно надходили до УкрГМЦ, а після їх переформатування передавались до систем обміну радіологічною інформацією: загальноєвропейської - EURDEP та міжнародної – ІRMIS (МАГАТЕ).

У червні з 15 пунктів радіометричної мережі не надійшла інформація по одному разу, з М Київ — двічі, а М Луцьк три рази (див. таблицю). Варто зазначити, що з М Сарата та М Ямпіль 22 червня надійшли телеграми з помилками, які були відкориговані відправниками після звернення до них телефоном. З М Бориспіль 27 червня також надійшла телеграма з помилкою. Причина помилок — передача телеграм не особисто виконавцем електронною поштою, а телефоном через ЦГО - не працювала мережа інтернет.

 

Решта телеграм у червні надійшли вчасно, сформовані коректно і, відповідно, були висвітлені на EURODEP, ВЕБ-сторінці УкрГМЦ, представлені у форматі IRIX на sftp-сервері ЦПНРА для обміну радіологічними даними в міжнародній системі IRMIS (МАГАТЕ), а також завантажені у ПТК СППР РОДОС.

Інформація з окупованих територій Криму та Донбасу не надходить.

У червні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД коливався у межах похибки визначення своїх середньомісячних та сезонних показників.

1.2.Контроль радіаційного стану довкілля у зонах впливу АЕС України

У червні щоденно здійснювався аналіз та обробка інформації, що надходила від АСКРС 4 діючих українських АЕС. Інформація щодо потужності експозиційної дози (далі ПЕД) на території зон спостереження навколо АЕС дає змогу оцінити радіаційний стан довкілля як стабільний без перевищень природного радіаційного фону.

ХАЕС. Результати вимірювань АСРК концентрацій аерозолів, ІРГ та ізотопів йоду від 1-го та 2-го енергоблоку надходять в повному обсязі, їх рівні весь червень були в своїх звичних межах. Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ХАЕС на протязі всього червня надходили вчасно та у повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

ЗАЕС. Результати вимірювань з енергоблоків надходять у повному обсязі та вчасно. Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЗАЕС на протязі всього червня надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

ЮУАЕС. Результати вимірювань викидів надходили повною мірою з 1-го , 2-го та 3-го енергоблоків. Показники концентрацій аерозолів, ІРГ та ізотопів йоду перебували в допустимих межах.

Результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЮУАЕС на протязі всього червня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

РАЕС. Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків. Результати вимірювань АСРК 1-го, 2-го, 3-го та 4-го енергоблоків загалом свідчать про те, що ці енергоблоки працюють у штатному режимі. Всі показники на протязі всього червня відповідали своїм звичним величинам, однак 26 червня, о 10:00-12:00 (UTC) відбулось підвищення показників ІРГ на 4-му енергоблоці до 300 кБк/м3, не дивлячись на це, добовий викид ІРГ був значно нижче допустимого рівня такого викиду, унормованого Держатомрегулювання, який становить 67 ПетаБк/добу (67 х 1012).

За інформацією на офіційному сайті Рівненської АЕС 25 червня 4 енергоблок був відключений від енергомережі через погіршення погодних умов (гроза з блискавками), на наступний день 4 енергоблок почав працювати в штатному режимі.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження РАЕС на протязі всього червня надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

1.3. Контроль радіаційного стану довкілля у Зоні відчуження Чорнобильської АЕС

На протязі червня дані з АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС (далі – ЗВ) надходили щоденно, однак не з усіх постів спостереження, надходження переривається за різних причин. Починаючи з 25 червня дані не надходили, через негоду, яка спричинила відключення інтернет-мережі. Вже 30 червня всі дані були поновлені.

Наявність даних про радіаційний стан у червні на сайті ДАЗВ дає змогу оцінити радіаційний ситуацію в Зоні Відчуження як стабільну з деякими сезонними коливаннями.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижче допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України (НРБ-97).

 

Начальник ЦПНРА     Л.Табачний 

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Пожежна небезпека
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT


20 травня - День вишиванки.

Інформаційний День для країн Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії.

Аварія на Чорнобильській АЕС- трагедія без строку давності. 35 років потому.

Навіщо світу потрібні метеорологи?

Участь УкрГМЦ у віртуальному семінарі “Впровадження міжнародної інформаційної системи з радіаційного моніторингу”