Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

БІЛОВОДСЬК
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
2 липня
4:21
16:09
20:30
Поточна погода
°
Вітер
м/c
Волог.
%
Тиск
0 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
3.07 Нд 4.07 Пн 5.07 Вт 6.07 Ср 7.07 Чт
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 12..14 28..30 16..18 30..32 16..18 32..34 13..15 32..34 13..15 32..34
Вітер, м/c 5-10 5-10 3-8 3-8 3-8 3-8 3-8 3-8 3-8 3-8
Напрям вітру

 

Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом червня 2022 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 76 нЗв/год (М Тетерів) до 147 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Затишшя (44нЗв/год)  та   М Вінниця (166 нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 76-132 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -166 нЗв/год ще й на М Коростень - 147 нЗв/год.

В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у червні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 115    
Дніпро 101    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 98    
Запоріжжя 107    
Івано-Франківськ 93    
Київ 123    
Кропивницький 119    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 94    
Львів 95    
Миколаїв 103    
Одеса 88    
Полтава 107    
Рівне 107    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 109    
Тернопіль 118    
Ужгород 98    
Харків 114    
Херсон 118    
Хмельницький 109    
Черкаси 108    
Чернівці 118    
Чернігів 101    
Чорнобиль 166    

 


 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

 

Інформація про радіаційний стан довкілля в Україні

(за травень 2022року)

Узагальнення про радіаційний стан довкілля складено за даними, які доступні учасникам мережі обміну радіологічною інформацією РОДОС-Україна: за результатами вимірювань автоматизованих систем радіаційного контролю довкілля у зонах спостережень атомних станцій, зоні відчуження ЧАЕС та на радіометричній мережі спостережень гідрометеорологічних організацій.

І. Про спостереження радіаційного стану довкілля України організаціями НГМС

1.1. Результати щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримувалися у звітний період на мережі пунктів радіометричних спостережень (ПС) Національної гідрометеорологічної служби (не з усіх ПС внаслідок ведення бойових дій з російськими окупантами на територіях областей, що межують з РФ та окупованою АР Крим), надходили до УкрГМЦ та після їх переформатування передавались до систем обміну радіологічною інформацією: загальноєвропейської - EURDEP та міжнародної – ІRMIS (МАГАТЕ).

За пропозицією ЦПНРА метеостанції, враховуючи особливий період в Україні і відсутність часом можливості звичним порядком надсилати до УкрГМЦ результати своїх спостережень, стали надсилати результати своїх спостережень за ПЕД до ЦПНРА на ceprac@meteo.gov.ua., у свою чергу фахівцями ГЦТОІ була надана можливість в ручному режимі формувати (редагувати) масив даних Radiation.txt, оскільки він є базовим для формування БД, що дозволило більш якісно формувати БД ПЕД.

Треба відзначити і те, що навіть під час тимчасової окупації та активних бойових дій співробітники метеостанцій Миколаївської, Харківської, Херсонської областей знаходили можливість надавати дані до УкрГМЦ згідно регламенту або надсилали дані на пошту ceprac@meteo.gov.ua. Прикро, що з 31 травня російські окупанти заблокували зв’язок з Херсонською областю і дані перестали надходити.

Впродовж звітного періоду взагалі не надавалась інформація з 15 ПС в зв’язку з окупкацією або активними бойовими діями, а саме:

Маріуполь, Покровськ, Волноваха, Лисичанськ, Новопсков, Троїцьке, Біловодськ, Баштанка, Сватове, Ізюм, Золочів, Великий Бурлук, Нова Каховка, Куп’янськ, Велика Олександрівка.

Протягом травня дані не надходили до БД Родос по 1 разу з 27 ПС. В таблиці 1 наведено перелік ПС, дані з яких не надходили жодним із каналів зв’язку більше, ніж 2 дні.

 

 З М Чорнобиль у травні дані надходили регулярно, але тільки 1 раз на добу з часом вимірювання о 09:00(Київ).

Загалом у звітний період 102 ПС (із 161) надавали інформацію вчасно, телеграми були сформовані коректно їх результати були висвітлені на EURODEP, завантажені у ПТК СППР JRODOS та представлені у форматі IRIX на sftp-сервері ЦПНРА для обміну радіологічними даними в рамках міжнародної системи IRMIS (МАГАТЕ).

Середні показники ПЕД, які визначались на ПС РМ НГМСУ на території України, окрім ЗВ та ЗБОВ (Чорнобиля – 171 нЗв/год), коливались в межах від 77 нЗв/год (Тетерів) до 155 нЗв/год (Коростень). Максимальні показники спостерігались у Коростені - 166 нЗв/год, а мінімальні – у Тетерів - 52 нЗв/год.

Інформація з окупованих з 2014р. територій Криму та Донбасу не надходила.

В цілому у звітний період на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС, дані вимірювань яких надійшли до ЦПНРА, рівень виміряних величин ПЕД не виходив за межі похибки визначення своїх середньомісячних та сезонних показників.

1.2. Контроль радіаційного стану довкілля у 30-км зонах навколо АЕС України

У звітний період щоденно здійснювався аналіз та обробка інформації, що надходила від АСКРС 4 діючих українських АЕС. Впродовж звітного періоду тільки від РАЕС надходили дані АСКРС у повному обсязі та вчасно. Щодо ПУАЕС та ЗАЕС, дані надавались у повному обсязі однак не завжди вчасно, з 06.05 по 10.05, а також з 15.05 по 20.05 не надавались дані в зв’язку з технічними проблемами серверного обладнання ВП ПУАЕС, за повідомленням ДП «НАЕК «Енергоатом». Також 29.05 ВП ЗАЕС не надавала дані АСКРС зовсім. Впродовж 5-6 травня дані АСКРС ХАЕС також неодноразово припиняли надходження. Дані систем радіаційного контролю завантажувались з великим запізнення, що призводили до необхідності неодноразово надсилати повторні запити до ІКЦ ДП «НАЕК «Енергоатом». Нерегулярність і несвоєчасність надання даних АСКРС ЗАЕС, зважаючи на те, що не тільки АЕС але і уся зона її відповідальності та м. Енергодар знаходяться під окупацією військ російської федерації, ставлять під сумнів їх достовірність.

Згідно даних щодо ПЕД на території зон спостереження навколо АЕС, що надійшли до ЦПНРА (загалом з 52 ПС), радіаційний стан довкілля був стабільним, перевищення природного радіаційного фону не спостерігалися. При цьому необхідно додати, що впродовж усього періоду офіційні ВЕБ-ресурси РАЕС, ХАЕС, ПУАЕС, ЗАЕС були недоступні.

ХАЕС Результати вимірювань АСРК концентрацій аерозолів, ІРГ та ізотопів йоду від 1-го та 2-го енергоблоку надходять в повному обсязі, їх рівні весь травень були в своїх звичних межах. Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ХАЕС на протязі всього місяця, надходили вчасно та у повному обсязі.

ЗАЕС На даний час на ЗАЕС працює тільки один енергоблок АЕС, всі інші переведено у режим холодної зупинки. Дані АСКРС по викидам із труб надходять регулярно, за виключенням періодів вказаних вище, і свідчать про те що ЗАЕС функціонує згідно встановлених персоналом режимів. Однак дані викидів з енергоблоків не можна вважати достовірними.

Після захоплення ЗАЕС російськими окупантами дані, що надходять потребують уточнення, оскільки відрізняються від показників довоєнного періоду. Так ПС Марганець та В.Знам'янка впродовж усього травня транслювали показники на рівні нульових значень.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЗАЕС на протязі всього травня, за виключенням вищевказаних періодів та ПС, надходили вчасно і у повному обсязі.

ПУАЕС Результати вимірювань концентрації радіонуклідів у викидах в атмосферу з 1-го, 2-го та 3-го енергоблоків надходили регулярно відповідно до регламенту спостережень, за виключенням періодів вказаних вище. Показники концентрацій ІРГ, ізотопів йоду та загальної радіоактивності аерозолів, перебували в звичних межах. Окрім показників ізотопів йоду на 1-му блоці АЕС 23.05 (04:20 – 06:00 за UTC), досягли 180 Бкгод. Однак для ПУАЕС контрольний (адміністративно-технологічний) рівень потужності викиду не перевищував встановлений норматив – 30 МБк/добу.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ПУАЕС на протязі всього травня надходили вчасно і у повному обсязі за виключенням періодів зазначених вище.

РАЕС Результати вимірювань надходили з усіх енергоблоків. Результати вимірювань АСРК 1-го, 2-го, 3-го та 4-го енергоблоків загалом свідчать про те, що ці енергоблоки працюють у штатному режимі. Всі показники на протязі всього травня відповідали величинам характерним для нормальної роботи РАЕС, окрім показників загальної кількості аерозолів на 2-му енергоблоці 5-го травня (04:00 – 09:00 за UTC), досягли 140 Бк/м3. А також показників ІРГ на 4-му енергоблоці 8 травня (03:00 – 09:00 за UTC), досягли 130 кБк/м3. Однак для Рівненської АЕС потужність викиду не перевищувала встановлений контрольний (адміністративно-технологічний) норматив – 1,5 МБк/добу викиду в атмосферу, для ІРГ - 400 ГБк/добу відповідно.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження РАЕС на протязі всього травня надходили вчасно і у повному обсязі за виключенням періодів вказаних вище. ПЕД коливалась у звичних межах і була значно нижче контрольних рівнів.

1.3. Контроль радіаційного стану довкілля у Зоні відчуження Чорнобильської АЕС

Результати вимірювання ПЕД з АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС (далі – ЗВ) припинили надходити до ЦПНРА 24.02.2022 о 04 ранку за місцевим часом. Станом на 2 квітня 2022р ЗСУ взяли під повний контроль ЗВ та ЗБОВ. Впродовж усього звітного періоду на території ЗВ та ЗБОВ проводились роботи по розмінуванню території. Фахівцями ДСП “Екоцентру” вдалось встановити , що 38 датчиків із 39 АСК ПЕД залишились неушкодженими і придатними для передавання виконаних вимірювань до серверів. Але комунікаційні канали та сервери БД, які розташовані у офісному приміщенні ДСП “Екоцентру” не підлягають відновленню і потребують повної заміни. Тому трансляція даних АСК ПЕД ДСП “Екоцентру” до ЦПНРА і далі призупинено на невизначений період. Впродовж усього травня офіційна ВЕБ-сторінка ДАЗВ http://www.srp.ecocentre.kiev.ua/MEDO-PS/index.php і далі була недоступна. В той же час за посиланням https://www.saveecobot.com/radiation-maps#16/51.3893/30.1062/gamma/ впродовж останньої декади травня були доступні у режимі on-line дані вимірювань гамма-фону з 10 датчиків, розташованих на території Чорнобильської АЕС. Передачу даних з цих датчиків було відновлено після деокупації ЧАЕС у травні 2022р. У довоєнний період ЦПНРА не отримував дані АСК ПЕД ЧАЕС, але загалом рівні гамма-фону, які представлено на SaveEcobot на території ЧАЕС, знаходяться у своїх звичних межах для проммайданчика ЧАЕС та 10км зони навколо ЧАЕС.Дані вимірювань гамма-фону, які виконуються на М Чорнобиль надходили регулярно впродовж усього травня.

У звітний період ЦПНРА не отримував повідомлень, які дають підстави вважати, що відбулись зміни загального радіаційного стану в Україні. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС, які отримав ЦПНРА, були значно нижче допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України (НРБ-97). В той же час необхідно зазначити, що у цей період ЦПНРА змушений був оперувати недостатньою кількістю інформації, про поточний радіаційний стан в Україні, з огляду на нестабільне функціонування та/чи припинення функціонування ПС РМ НГМСУ. За умов численних ракетних обстрілів та бомбардувань території України, зокрема і об’єктів, руйнування яких може спричинити виникнення загроз радіаційної/ядерної небезпеки, відсутність широко розвиненої мережі автоматизованого радіаційного контролю стану довкілля не дозволяє отримувати оперативну, актуальну інформацію про зміни радіаційного стану довкілля та рівень радіологічних загроз населенню України.

 

Начальник ЦПНРА     Л.Табачний 

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Пожежна небезпека
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Карта пожежна небезпека

ПАМ’ЯТКА керівникам та працівникам гідрометеорологічних організацій щодо дій в умовах воєнного стану

Модернізація Української гідрометеорологічної служби у співпраці з Фінським метеорологічним інститутом

Навіщо світу потрібні метеорологи?