Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

СИНЕЛЬНИКОВО
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЩорсЯворівЯготинЯмпільЯремча
14 жовтня
6:56
10:56
17:52
Поточна погода
13.7 °
Вітер
3 м/c
Волог.
96 %
Тиск
755 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
15.10 Вт 16.10 Ср 17.10 Чт 18.10 Пт 19.10 Сб
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 7..9 20..22 7..9 19..21 7..9 19..21 6..8 17..19 6..8 17..19
Вітер, м/c 3-8 3-8 3-8 3-8 3-8 3-8 3-8 3-8 1-3 1-3
Напрям вітру

Про низьку водність та формування маловоддя на притоках Середнього Дніпра

 і ймовірну водність на третю декаду вересня-жовтень 2019 р.

Літня межень 2019 р. на притоках Середнього Дніпра виявилася низькою внаслідок значного дефіциту дощів, що випадали нерівномірно по території і в часі та становили  (сумарна  кількість за червень - серпень) по басейнах ( в мм і відсотках норми): Росі 126 (54%), Сули 84 (40%), Псла 90 (45%), Ворскли 92 (53%), Орілі 108 (60%), Самари 140 (84%). Особливо значний недобір опадів при високих температурах повітря виявився у серпні – випало 20-30% місячної норми; майже повністю були відсутні дощі у першій половині вересня (при високих температурах повітря - перевищення  середньобагаторічних декадних  значень у  вересні становило 4,0- 4,5°С).  

Внаслідок таких погодних умов протягом всієї літньої та на початку осінньої межені  відбувалось систематичне інтенсивне зниження водності приток Середнього Дніпра; за період від початку літньої межені до середини вересня  водність цих річок  (порівняно із витратами в червні) зменшилася в 4-6 разів. Середні за першу половину вересня   витрати води становили (у м3/с та відсотках норми): Рось 2,2 (16), Сула 2,2 (57), Псел 3,4 (50), Ворскла 2,1 (38), Оріль 0,4 ( 17  ), Самара  1,7  (34  ). Також спостерігається значне виснаження запасів вологи у ґрунті  – за даними спостережень  агрометеорологічних станцій  гідрометеорологічної  служби  ґрунт в Полтавській  області  є практично сухим.

Відповідно, об’єми  бічного  припливу води до водосховищ Середнього Дніпра за першу половину вересня, порівняно з червнем, зменшились на 68-82% і становили (у млн.м3 та відсотках норми): до Кременчуцького 9,4 (18), Кам’янського 7,8 (16), Дніпровського 3,9 (36). Сумарний бічний приплив до цих водосховищ  дорівнював  21,1 млн.м3 – 21 % норми.

Станом на 15 вересня на річках Рось у створі поста Корсунь-Шевченківський, Ворскла у створі  поста Кобеляки та  Оріль у створі поста Царичанка та  по бічному припливу води до Кременчуцького та Кам”янського водосховищ сформувалося маловоддя  - середні  за першу половину вересня витрати води дорівнюють 14 – 19 % вересневої норми.

Для довідки: Маловоддя – це формування водності річки з середньої місячною витратою води 20% та менше норми відповідного місяця, це небезпечне гідрологічне  явище, що може мати негативний вплив на різні сектори економіки і довкілля.  

До кінця вересня суттєвих дощів в басейнах притокв Середнього Дніпра  не очікується, утримається низька водність на Сулі та Пслі, маловоддя - на  Росі,  Ворсклі і Орілі.  Відповідно до багаторічного  ходу   метеорологічних процесів, в жовтні і особливо у листопаді відбувається активізація циклонічної  діяльності із суттєвими  опадами та поступове збільшення водності на річках.

 У жовтні 2019 р. приплив води до водосховищ Середнього Дніпра очікується близьким до величин у вересні та становитиме (у млн.м3 та відсотках норми жовтня): до Кременчуцького 15-22 (19), Кам’янського 15-22 (20), Дніпровського  8-12  (50 ), сумарний  бічний приплив складатиме 38-56  (23).

 

Про низьку водність і маловоддя на р.Рось

та ймовірну водність на третю декаду вересня – жовтень 2019 р.

Протягом першої та другої декад вересня у басейні річки Рось кількість опадів була дуже малою – випало до 10% місячної норми, у центральній частині басейну опади взагалі були відсутніми.

Зважаючи на відсутність достатньої кількості опадів для підтримання оптимальної водності, на річці Рось склалася складна гідрологічна ситуація, що може в подальшому спричинити значні екологічні проблеми для населення та промисловості у басейні даної річки. Станом на 19 вересня у верхів’ї Росі водність становила 13%, що значно нижче критерію маловоддя; дещо краща ситуація у середній течії, де за рахунок скидів води з водосховищ у створі гідрологічного поста Фесюри водність підтримувалась в межах 30-38% місячної норми.

У створі гідрологічного поста Корсунь-Шевченківський (нижня течія річки Рось) середня водність за першу та другу декаду вересня дорівнювала 1,94 м3/с або 14% норми, досягнувши екстримально низьких значень. Витрати води протягом даного періоду були найменшими за весь період гідрологічних спостережень (середня за багаторіччя витрата р. Рось – пост Корсунь-Шевченківський у вересні дорівнює 14,2 м3/с, найменша з середніх за багаторіччя 2,42 м3/с).

До кінця вересня та ймовірно й у жовтні на р. Рось утримуватиметься режим дуже низької межені з утриманням витрат води меншими за критерії маловоддя.

Для довідки: маловоддя – це формування водності річки з середньої місячною витратою води 20% та менше норми відповідного місяця це небезпечне гідрологічне  явище, що може мати негативний вплив на різні сектори економіки і довкілля.   

 

  Інформація

про поточну водність основних річок країни  за вересень 2019

 Оцінка фактичної водності за вересень 2019 р. виконана за оперативними даними у створах постів на основних річках, гідрологічний режим яких впливає на роботу водогосподарських систем і водозабезпечення населення України. Результати оцінки подаються у Додатку.

Внаслідок недобору та дефіциту опадів у вересні ситуація на річках не покращилася.

Маловоддя (середня витрата води менше 20 % норми) спостерігається  по бічному припливу води до Кременчуцького та Кам’янського водосховищ, на річках Рось у створі поста Корсунь-Шевченківський, Ворскла у створі  поста Кобеляки та  Оріль у створі поста Царичанка, на Південному Бузі у створі поста Олександрівка, де середня  витрата води  становить 16 – 19 %  норми.

Низька  водність (23-58 % норми) спостерігається на притоках Прип’яті (рр. Стир, Горинь, Случ), на Десні, Сеймі, по припливу води до Київського водосховища, по бічному припливу води до Дніпровського водосховища, на притоках Середнього Дніпра - Сула, Псел, Самара, Південному Бузі та його притоці річці Синюха, на верхній частині  Сіверського Дінця, Пруті, Дністрі, по припливу води до Дністровського  водосховища.  

Нижчою  та близькою до норми (60-98% норми) водність спостерігається на Верхньому Дніпрі в межах України, на пригирловій ділянці Прип’яті, в середній течії Сіверського Дінця, його притоці  Оскіл, на  українській ділянці  Дунаю.

На р. Інгулець в районі поста Кривий Ріг, внаслідок скидів води з вище розташованого водосховища, водність становила 168 % місячної норми.

 

Наступна оцінка водності річок буде виконана  15  жовтня 2019 р.

Додаток 1 . Оцінка водності основних річок за вересень  2019 р.

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Пожежна небезпека
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Важливі Події:

XVIII Конгрес Всесвітньої метеорологічної організації