Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

БАХМУТ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
5 грудня
7:03
08:30
15:33
Поточна погода
0.4 °
Вітер
2 м/c
Волог.
96 %
Тиск
748 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
6.12 Пн 7.12 Вт 8.12 Ср 9.12 Чт 10.12 Пт
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C -1..1 2..4 2..4 7..9 3..5 6..8 2..4 5..7 2..4 5..7
Вітер, м/c 5-10 5-10 5-10 7-12 5-10 7-12 5-10 5-10 5-10 5-10
Напрям вітру

 

Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом листопада 2021 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 75 нЗв/год (М Тетерів) до 157 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Куп'янськ (53нЗв/год)  та   М Коростень (183 нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 74-132 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -168 нЗв/год ще й на М Коростень - 157 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у листопаді через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 109    
Дніпро 105    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 100    
Запоріжжя 108    
Івано-Франківськ 93    
Київ 101    
Кропивницький 119    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 94    
Львів 95    
Миколаїв 103    
Одеса 89    
Полтава 110    
Рівне 109    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 108    
Тернопіль 112    
Ужгород 96    
Харків 105    
Херсон 129    
Хмельницький 110    
Черкаси 108    
Чернівці 118    
Чернігів 103    
Чорнобиль 168    

 


 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

Інформація про радіаційний стан довкілля в Україні

(за листопад 2021року)

Узагальнення про радіаційний стан довкілля складено за даними, які доступні учасникам мережі обміну радіологічною інформацією РОДОС-Україна: за результатами вимірювань автоматизованих систем радіаційного контролю довкілля у зонах спостережень атомних станцій, зоні відчуження ЧАЕС та на радіометричній мережі спостережень гідрометеорологічних організацій.

І. Про спостереження радіаційного стану довкілля України організаціями НГМС

1.1.Результати щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, регулярно надходили до УкрГМЦ, а після їх переформатування передавались до систем обміну радіологічною інформацією: загальноєвропейської - EURDEP та міжнародної – ІRMIS (МАГАТЕ).

У листопаді з 17 пунктів радіометричної мережі не надійшла інформація по одному разу, з трех метеостанцій — двічі (Світязь, Бобринець, Остер), а з М Прилуки 6 разіві (див.таблицю).

 

Слід зазначити, що листопад характеризували часті, у порівнянні з іншими місяцями, помилки та технічні збої.

6 листопада до бази даних для публічного висвітлення результати вимірювань від усіх станцій радіометричної мережі ГМО у цей день не ввійшли. До УкрГМЦ інформація про ПЕД від мережі надійшла і збереглася, але оскільки програма автоматичної обробки для розміщення на сайті УкрГМЦ налаштована для спрацьовування тільки один раз на добу у певний час, то найбільш імовірною причиною, вочевидь саме в цей час комп’ютер, де міститься згадана вище програма, був знеструмлений внаслідок вад в енергомережі.

При перевірці невисвітлених даних перевищень ПЕД у цей день не було зафіксовано.

16 листопада через технічний збій 41 станція не завантажила дані до БД СППР JRODOS.

18 листопада під час навчальних тренувань з реагування на «Комунальну аварію (умовну) на ВП ЗАЕС» метеостанції Кіровоградської області Помічна, Світловодськ, Гайворон, Бобринець, Новомиргород за власною ініціативою надсилали умовні результати вимірювань які на їх думку мали б фіксуватися під час аварії і відрізнялися від природного гамма-фону бо були у межах 25-33 мкР/год. На жаль, до початку автоматизованої обробки щодених даних вимірювань за строк 09 інформація з мережі не була перевірена, а оскільки представники вказаних М у рутинних телеграмах також зазначили умовні результати вимірювань, то ці показники у штатному режимі були завантажені у СППР JRODOS, висвітлені на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ та надіслані до міжнародних систем обміну радіологічними даними. У зв’язку з цим 18 листопада на сторінці “Радіологія. Поточна ситуація.” на сайті УкрГМЦ інформація не висвітлювалася, про що зафіксовано в журналі «Помилки ПЕД». Щодо міжнародних систем обміну, то не зважаючи на те що до них потрапили дані вимірювань, які не відповідають реальним даним, це не було сприйнято як НС, бо за умовами IRMIS та EURDEP для визначення НС встановлено межу 1 мкЗв/год що значно перевищує помилкові показники.

Решта телеграм у листопаді надійшли вчасно, сформовані коректно і показники ПЕД, відповідно, висвітлені на EURODEP, web-сторінці УкрГМЦ, завантажені у ПТК СППР РОДОС та представлені у форматі IRIX на sftp-сервері ЦПНРА для обміну радіологічними даними з міжнародною системою IRMIS (МАГАТЕ).

Інформація з окупованих територій Криму та Донбасу не надходить.

У листопаді на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД коливався у межах похибки визначення своїх середньомісячних та сезонних показників.

 

1.2. Контроль радіаційного стану довкілля у 30-км зонах навколо АЕС України

 У листопаді щоденно здійснювався аналіз та обробка інформації, що надходила від АСКРС 4 діючих українських АЕС. За даними щодо ПЕД на території зон спостереження навколо АЕС радіаційний стан довкілля був стабільним, перевищення природного радіаційного фону не спостерігалися.

ХАЕС.Результати вимірювань АСРК концентрацій аерозолів, ІРГ та ізотопів йоду від 1-го та 2-го енергоблоку надходять в повному обсязі, їх рівні весь листопад були в своїх звичних межах.Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ХАЕС на протязі всього місяця надходили вчасно та у повному обсязі. Величини ПЕД на постах спостережень перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

ЗАЕС.Результати вимірювань з енергоблоків надходять у повному обсязі та вчасно. Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЗАЕС на протязі всього листопада надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД у зоні спостереження перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

ЮУАЕС.Результати вимірювань концентрації радіонуклідів у викидах в атмосферу з 1-го та 3-го енергоблоків надходили регулярно - відповідно до регламента обміну даними. З 2-го блоку інформація не надходить. Показники концентрацій ІРГ, ізотопів йоду та загальної радіоактивності аерозолів, перебували у звичних межах.

Результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЮУАЕС на протязі всього місяця надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД перебували у допустимих межах і не перевищували контрольних рівнів.

РАЕС.Результати вимірювань надходили з АСРК усіх енергоблокі: з 1-го, 2-го, 3-го та 4-го енергоблоків загалом свідчать про те, що ці енергоблоки працюють у штатному режимі. Всі показники на протязі всього місяця відповідали величинам характерним для нормальної роботи РАЕС, окрім:

на 4-му енергоблоці від 00:00(UTC) 22.11 до 11:10 (UTC) 23.11 показники об’ємної активності ІРГ у викидах коливались у широкому діапазоні, у максимумі досягали 700 кБк/м3;

на 3-му блоці АЕС 21.11 показники об’ємної активності загальної кількості аерозолів від 14:00 до16:00 (UTC) досягали 320 Бк/м3.

Однак зафіксовані показники не перевищили адміністративно-технологічний рівень викиду, що регламентований для РАЕС, і не створювали небезпеки для населення на оточуючій АЕС території.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження РАЕС на протязі всього листопада надходили вчасно і у повному обсязі. ПЕД коливалась у звичних межах і була значно нижче контрольних рівнів.

1.3. Контроль радіаційного стану довкілля у Зоні відчуження Чорнобильської АЕС

У листопаді результати вимірювання ПЕД з АСКРС Зоні Відчуження Чорнобильської АЕС (далі – ЗВ) надходили щоденно, однак регулярність їх надходження не була сталою для деяких постів спостереження, надходження припинялося за різних технічних причин. Наявність даних про радіаційний стан у листопаді на сайті ДАЗВ дає змогу оцінити радіаційний ситуацію в ЗВ як стабільну з деякими сезонними коливаннями, характерними для цієї території.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижче допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України (НРБ-97).

 

 

Начальник ЦПНРА     Л.Табачний 

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Сніголавинна ситуація
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Привітання працівників гідрометеорологічної служби України

Навіщо світу потрібні метеорологи?