Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

БАХМУТ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЩорсЯворівЯготинЯмпільЯремча
17 листопада
6:39
09:08
15:47
Поточна погода
5.8 °
Вітер
0 м/c
Волог.
80 %
Тиск
761 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
18.11 Пн 19.11 Вт 20.11 Ср 21.11 Чт 22.11 Пт
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C -1..1 6..8 0..-2 4..6 -1..-3 3..5 -5..-7 -1..1 -5..-7 -1..1
Вітер, м/c 5-10 5-10 1-3 3-8 3-5 7-12 3-8 3-8 3-8 3-8
Напрям вітру

   Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом жовтня 2019 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 77 нЗв/год (М Тетерів) до 161 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на (М Дружба) (44нЗв/год)  та    М Коростень (183 3нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 77-134 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -181 нЗв/год ще й на М Коростень - 161 нЗв/год.

В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у жовтні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 118    
Дніпро 110    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 106    
Запоріжжя 125    
Івано-Франківськ 93    
Київ 115    
Кропивницький 122    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 95    
Львів 91    
Миколаїв 118    
Одеса 90    
Полтава 99    
Рівне 133    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 107    
Тернопіль 113    
Ужгород 97    
Харків 89    
Херсон 114    
Хмельницький 110    
Черкаси 103    
Чернівці 117    
Чернігів 103    
Чорнобиль 181    

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

Звіт про роботи виконані ЦПНРА.

(за жовтень 2019 року)

Роботи, які виконувалися колективом ЦПНРА у жовтні повністю відповідали плану робіт на цей місяць, що був затверджений директором УкрГМЦ М.Кульбідою. Було виконано роботи, що належать до регламенту діяльності ЦПНРА як складової частини державної системи аварійної готовності та реагування, а також роботи, що націлені на подальший розвиток функціональних можливостей Центру при використанні програмно - технічного комплексу JRODOS та іншого спеціалізованого програмного забезпечення.

З регламентних робіт :

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1 Забезпечувалося передавання результатів щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, до загальноєвропейської системи (платформи) обміну радіологічними даними.

У жовтні 4 М не надали інформацію більш ніж 1 раз. 9 жовтня М Звенигородка надіслала некоректно сформовано телеграму, як наслідок дані не були завантажені в СППР Родос, висвітлені на ВЕБ-сторінці УГМЦ та надіслані до EURODEP.

Решта телеграм у вересні надійшли вчасно, сформовані коректно і, відповідно, висвітлені на EURODEP, ВЕБ-сторінці УкрГМЦ, завантажені у ПТК СППР РОДОС та представлені у форматі IRIX на ftp-сервері ЦПНРА для обміну радіологічними даними міжнародної системи IRMIS.

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить.

Загалом кількість недоотриманих чи некоректних телеграм становить не більш ніж 1% і суттєво не впливає на загальну оцінку радіаційного стану довкілля України.

Решта телеграм у жовтні надійшли вчасно, сформовані коректно і, відповідно, висвітлені на EURODEP, ВЕБ-сторінці УкрГМЦ, завантажені у ПТК СППР РОДОС та представлені у форматі IRIX на ftp-сервері ЦПНРА для обміну радіологічними даними міжнародної системи IRMIS (МАГАТЕ).

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить.

Загалом кількість недоотриманих чи некоректних телеграм за останні півроку коливається в межах 1.3% – 3.2% від загальної надісланої їх кількості, що хоч і не впливає суттєво на загальну оцінку радіаційного стану довкілля України, проте свідчить про тенденцію щодо зростання кількості помилок, пов’язаних із ненадходженням телеграм або їх некоректним складанням.

У зв’язку з цим особам, відповідальним за виконання радіометричних спостережень, необхідно налагодити дієвий контроль за якістю телеграм та їх надсиланням згідно регламенту, а керівникам метеостанцій Роздільна, Липовець, Тетерів, Умань, Хуст, Світязь провести позачергове технічне навчання зі співробітниками станцій щодо відпрацювання процедур складання телеграм з результатами вимірювання ПЕД та їх відправлення до УкрГМЦ.

У жовтні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД перебував у межах похибки визначення своїх середньомісячних показників.

Контроль радіаційного стану довкілля у зонах впливу АЕС України

1.2. Щодня перевірялося надходження інформації від АСКРС усіх 4 українських АЕС та здійснювався її аналіз. Якщо із зон спостереження навколо АЕС інформація про ПЕД від АСКРС надходить регулярно і в достатньому для оцінки обсязі, то обсяги інформації від АСРК викидів з блоків АЕС вельми обмежені, що не дозволяє коректно оцінити їх дійсні рівні та відповідність рівням допустимих викидів з блоку за добу, що регламентовані Державною інспекцією ядерного регулювання України.

ХАЕС. Результати АСРК надходять тільки від 1-го енергоблоку. На 1-му енергоблоці викиди ізотопів йоду на протязі всього місяця фіксувались дискретно на двох рівнях 0 та 0,12кБк/м3, що потребує від технічних служб АЕС оцінки коректності визначення цього показника та й взагалі дієспроможності системи контролю, оскільки свідчить про те, що для цього енергоблоку на протязі тривалого часу фіксується перевищення у десятки разів адміністративно-технологічного рівня викидів радіойодів, хоч межі допустимого рівня викидів не перевищуються.

Причини відсутності з 4 вересня 2018р. даних з 2 блоку Хмельницької АЕС невідомі.

Результати вимірювань метеоспостережень та ПЕД із 30-км зони спостереження ХАЕС з 15 по18 жовтня не надходили. Решту часу на всіх пунктах спостереження величини ПЕД перебували у своїх звичних межах і надходили вчасно.

ЗАЕС. Результати вимірювань по викидам з труб усіх блоків ЗАЕС, що фіксуються АСРК, свідчать про те що АЕС працювала у штатному режимі. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження ЗАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

ЮУАЕС. Регулярно надходить інформація тільки від АСРК 1-го блоку. На протязі місяця результати вимірювань по викидам з труби свідчать про те, що цей блок працював у штатному режимі, за виключенням 5 жовтня, коли система АСРК зафіксувала короткочасні викиди фракцій йоду на рівні 0,15 кБк/м3 . 25 -27 жовтня не надходили дані АСРК по ІРГ та аерозолям. Від 2-го не надходить взагалі. 3-го - тільки по викидам аерозольних часток, але 15 жовтня був зафіксований короткочасний викид по ІРГ на рівні 70МБк/м3(?!), що явно свідчить про негаразди самої АСРК цього блока і має розглядатися технічними службами, які опікуються системами радіаційного моніторингу на ЮУАЕС.

Метеодані та результати контролю ПЕД із зони спостереження ЮУАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

РАЕС. Результати вимірювань по викидам з труб усіх блоків РАЕС, що фіксуються АСКРС, свідчать про те що АЕС працювала у штатному режимі. Дані метеоспостережень та ПЕД із зони спостереження РАЕС надходили регулярно. Величини ПЕД перебували у своїх звичних межах.

Дані АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС припинили надходити з 29 квітня 2019р. Представники ДСП “Екоцентр” і далі пояснюють це технічними проблемами.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України (НРБУ-97).

ІІ. Складання метеорологічних прогнозів

2.1. Щоденно 4 рази на добу виконуються розрахунки метеопрогнозів для зон “Північ” та “Південь” з розрізненням 3км (320х500км), а також для зони “вся Україна” з розрізненням 10км (2000х2000км). Зона “Північ” охоплює м.Київ. Всі розраховані прогнози перевіряються на дієпридатність.

З 1 жовтня всі WRF можуть розраховуватись тільки на базі глобальних NWP за новою моделлю, оскільки NOAA зупинило функціонування моделі GFS 14.0, результати розрахунків за якою були доступні на серверах NOMADS до 30 вересня 2019р., на модель GFS 15.0, що потребує впровадження нового алгоритму розрахунку WRF.

Нові глобальні NWP можуть суттєво відрізнятися від попередніх, оскільки нові глобальні NWP майже вдвічі більші за обсягом. Це може призвести до переповнення дискового простору на серверах ЦПНРА, а отже і всіх розрахунків.

Співробітники ІППМС підтримують роботи по впровадженню розрахунків WRF за новим алгоритмом, але здійснюється це за тимчасовою схемою і на волонтерських засадах.

ІІІ. Моделювання імовірних наслідків

3.1. Щоденно двічі на добу в автоматичному режимі виконується розрахунок проектів імовірного поширення радіоактивних викидів з кожної української АЕС (на рівні максимально допустимих викидів, що встановлені Держатомрегулюванням України) та зони відчуження Чорнобильської АЕС (за умови виникнення технічних проблем на об’єкті зберігання відпрацьованого ядерного палива СВЯП-2) та їх радіологічних наслідків Проекти розраховуються в режимі навчання (тренування) за прогнозних поточних метеоумов для регіонів впливу АЕС України. Проекти розраховувались з метою постійного тестування працездатності системи Родос. Результати розрахунків опубліковуються та зберігаються на ftp-сервері 24 години а потім видаляються.

3.2. 23-24 жовтня ЦПНРА за розпорядженням керівництва УкрГМЦ брав участь у міжнародних тренуваннях з реагування на радіаційну аварію (РА), які проводились під керівництвом МАГАТЕ ConvEx-2d. За сценарієм навчань УРА (умовна радіаційна аварія) спричинена аварією на АЕС Форсмарк (Швеція). Навчання проводились за визначеними заздалегідь метеоумовами (15-19 вересня 2019р.). Проводились навчання через мережу ІНТЕРНЕТ. Головне призначення цих навчань було отримання повідомлень, опублікованих на ВЕБ-сторінці Міжнародної системи обміну інформацією (далі USIE), підтвердження розуміння цих повідомлень, публікація повідомлень про надання чи отримання допомоги необхідної при ліквідації наслідків РА. В межах своїх повноважень ЦПНРА отримував повідомлення про хід УРА на ВЕБ-сторінці USIE, виконував моделювання можливих наслідків УРА для території України та повідомляв про результати моделювання керівництво УГМЦ, ІКЦ Держатомрегулювання, оперативного чергового відділу міжнародного моніторингу ДСНС, оперативного чергового ДСНС. Також на протязі всього часу навчань ЦПНРА забезпечував ІКЦ Держатомрегулювання наступними матеріалами:

-результати розрахунків траєкторій руху повітряних мас від джерела УРА, які виконувались з використанням WEB-ресурсу ARL NOAA;

- дані глобального NWP, підготовлені в форматах придатних для розрахунків в СППР JRODOS.

У відповідності до сценарію навчань та метеоумов, прийнятих як метеоумови для навчань, територія України не попадала в зону впливу хмари-носія радіоактивного забруднення, яка виникла внаслідок УРА.

ІV. Опанування функціональних можливостей ПТК СППР JRODOS

До робіт, що націлені на подальше опанування широкого спектру функціональних можливостей ПТК СППР JRODOS та розширення взаємодії з підрозділами УкрГМЦ належать:

4.1. Інформаційна підтримка розділу “Радіологія” на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ.

Підготовлено та розміщено матеріали у “Місячному огляді” про роботи з оцінки радіаційного стану довкілля в Україні у жовтні. Повноцінно функціонує закладка “Поточна ситуація” розділу “Радіологія”, інформація поновлюється щоденно в автоматичному режимі.

4.2. Під час повторної планової комплексної перевірки гідрометеорологічної діяльності гідрометеорологічних організацій ДСНС України було підготовлено:

- інтерв’ю щодо процесів, що охоплюються внутрішнім аудитом. Інтерв’ю висвітлювало у яких тренуваннях брали участь і які обов’язки виконували у 2017-2019 роках УкрГМЦ як оперативний підрозділ національної гідрометеорологічної служби в рамках угод між ВМО та МАГАТЕ з моделювання процесів переносу забруднюючих речовин у разі ядерних та інших екологічних аварій та яка підтримка надавалася УкрГМЦ у 2017-2019 роках органам державного управління у випадках радіаційних аварій;

- підготовлено звіт про діяльність ЦПНРА до документу “МОНІТОРИНГ виконання плану гідрометеорологічної діяльності Українського гідрометеорологічного центру Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 2019 у ІІІ кварталі 2019 року“.

4.3. Підготовлено розширений звіт “Про участь гідрометеорологічних організацій у міжнародних навчаннях ConvEx-2d 23-24 жовтня 2019р.”

4.4. Розроблено шаблон для створення карт-схем розповсюдження радіоактивного забруднення від джерела РА в формі представлення згідно вимогами ВМО, а саме з нанесенням на карту схеми сітки з географічними координатами. Шаблон розроблено в безкоштовній геоінформаційній системі QGIS. В СППР Родос не передбачено створення карт-схем в такому форматі.

4.5. Доопрацьована програма по створенню XML-файлів в IRIX-форматі з урахуванням зауважень, які надійшли від представника ЦІАС МАГАТЕ. Створено доступ до XML-файлів для користувача ЦІАС МАГАТЕ безпосередньо до ftp-сервера.

4.6. Регулярно проводять планові роботи по забезпеченню працездатності серверів та робочих станцій ЦПНРА, збереженню та архівуванню даних.

4.7. Регулярно здійснюється впорядкування документів ЦПНРА згідно чинного порядку документообігу.

 

Начальник ЦПНРА    Л. Табачний

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Важливі Події:

XVIII Конгрес Всесвітньої метеорологічної організації