Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

БАХМУТ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
2 липня
4:31
16:02
20:33
Поточна погода
24 °
Вітер
2 м/c
Волог.
59 %
Тиск
750 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
2.07 Чт 3.07 Пт 4.07 Сб 5.07 Нд 6.07 Пн
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 18..20 30..32 20..22 34..36 20..22 34..36 18..20 35..37 18..20 35..37
Вітер, м/c 3-8 3-8 5-10 5-10 5-10 5-10 3-8 3-8 3-8 3-8
Напрям вітру

   Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом травня 2020 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 62 нЗв/год (М Куп'янськ) до 159 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Куп'янськ (44нЗв/год)  та   М Коростень (175 нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 62-127 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -174 нЗв/год ще й на М Коростень - 159 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у травні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 119    
Дніпро 106    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 111    
Запоріжжя 100    
Івано-Франківськ 91    
Київ 112    
Кропивницький 121    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 92    
Львів 93    
Миколаїв 106    
Одеса 85    
Полтава 97    
Рівне 106    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 107    
Тернопіль 110    
Ужгород 99    
Харків 87    
Херсон 123    
Хмельницький 106    
Черкаси 115    
Чернівці 107    
Чернігів 103    
Чорнобиль 174    

 

 

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

 

Інформація про радіаційний стан довкілля в Україні

(за травень 2020 року)

 

Узагальнення про радіаційний стан довкілля складено за даними, отриманими учасниками мережі обміну радіологічною інформацією РОДОС-Україна, за результатами вимірювань автоматизованих систем радіаційного контролю довкілля у зонах впливу атомних станцій та на радіометричній мережі спостережень гідрометеорологічних організацій.

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1. Результати щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, регулярно надходили до УкрГМЦ, а після їх переформатування передавались до систем обміну радіологічною інформацією: загальноєвропейської - EURDEP та міжнародної – ІRMIS (МАГАТЕ).

У травні з 13 пунктів радіометричної мережі не надійшла інформація по одному разу (див. таблицю). М Сватове — 2 рази та М Київ — 3.

 

2 травня дані з М Тетерів були передані помилкою.

Решта телеграм у травеі надійшли вчасно, сформовані коректно і, відповідно, висвітлені на EURODEP, ВЕБ-сторінці УкрГМЦ, завантажені у ПТК СППР РОДОС та представлені у форматі IRIX на sftp-сервері ЦПНРА для обміну радіологічними даними міжнародної системи IRMIS (МАГАТЕ).

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить.

У квітні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД перебував у межах похибки визначення своїх середньомісячних показників.

1.2 Контроль радіаційного стану довкілля у зонах впливу АЕС України

Щодня перевірялося надходження інформації АСКРС від усіх 4 українських АЕС та здійснювався її аналіз та обробка. Інформація із зон спостереження про ПЕД надходить регулярно і в повному обсязі, що дає змогу оцінити радіаційний стан довкілля, але інформація від автоматизованих систем радіаційного контролю (далі – АСРК) викидів з труб АЕС доволі обмежені і не точні, що не дозволяє коректно оцінити їх дійсні рівні та відповідність рівням допустимих викидів з блоку за добу, що регламентовані інспекцією ядерного регулювання України.

ХАЕС. Результати вимірювань АСРК від 1-го енергоблоку надходять в повному обсязі. На 1-му енергоблоці викиди ізотопів йоду на протязі всього місяця фіксувались дискретно на двох рівнях 0 та 0,12кБк/м3. 7 та 13 травня короткостроково зафіксовано викид ізотопів йоду на рівні - 0.24 кБк/м3. Дані по концентрації ізотопів йоду з 2-го енергоблоку не надходять. Інформація про концентрацію аерозолів та ІРГ надходить в повному обсязі з обох енергоблоків, рівні викидів яких знаходяться в своїх звичних межах. Дані вимірювань не надходили 9 та 10 травня. Рівні зафіксованипх величин представлені у додатках.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ХАЕС на протязі всього травня надходили вчасно і в повному обсязі, за винятком 16 травня о 18:30 по 17 травня 16:10 коли данні не надійшли. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, зазначених у НРБУ-97. Така ситуація підтверджує, що система АСКР ХАЕС працює безперебійно і транслює результати вимірювань до ЦПНРА в режимі on-line.

ЗАЕС. Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків. З 1-го енергоблоку дані вимірювань надходять регулярно і знаходяться в своїх звичних межах. 2-ий енергоблок також надає дані регулярно, виміряні величини викидів із труби знаходяться в звичних межах. Результати АСКРС 3-го та 4-го блоків свідчили про те що ці блоки працювали у штатному режимі. Дані АСКРС 5-го блоку регулярно надходять по активності аерозольних частинок та ІРГ і результати вимірювань знаходяться в своїх звичних межах. Від 5-го енергоблоку відсутні дані про викиди ізотопів йоду, що не дає можливості оцінити об’єктивно безпечність його роботи. АСКРС 6-ого енергоблоку надає дані про викиди аерозольних частинок, що загалом впродовж місяця перевищує норму в 3 рази, та ізотопів йоду, рівень величин яких свідчить про роботу блоку в штатному режимі, але дані про викиди ІРГ не надходять взагалі, що також не дає можливості оцінити об’єктивно безпечність роботи 6-го блоку.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЗАЕС на протязі всього травня надходили вчасно і в повному обсязі, за винятком 27 травня з 12:00 по 28 травня 4:40 годин, коли данні не надійшли. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, зазначених у НРБУ-97.

ЮУАЕС. Результати вимірювань викидів надходять повною мірою з 1-го енергоблоку. Дані з 2-го енергоблоку не надходять взагалі. Дані вимірювань з 3-енергоблоку надходять на рівні нульових значень. Інформація з 1-го енергоблоку коректна . Добові викиди по 1-му енергоблоку не перевищують допустимі норми. Але відсутність інформації по 2 та 3 енергоблоках не дозволяє оцініти вплив ЮУАЕС на довкілля в цілому.

Інформація ПЕД з пунктів спостережень: «Агрономія», «Арбузинка», «Доманівка» надходить на рівні нульових значень впродовж місяця, також з такими даними надходила інформація з 23 по 31 травня з «Акмечетські ставки», «АП Агрономія», «АП Бузьке». Решта часу метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЮУАЕС на протязі всього травня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів, зазначених у НРБУ-97.

РАЕС. Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків. Результати вимірювань АСКРС 1-го та 2-го енергоблоків загалом свідчать про те, що ці енергоблоки працювали у штатному режимі. Щодо 3-го енергоблоку, дані про концентрації аерозолів та ІРГ загалом надходили коректні і знаходились в звичних межах. Це стосується і даних вимірювань концентрації активності ізотопів йоду. Інформація з 4 енергоблоку надходить повною мірою і результати вимірювань знаходяться в своїх звичних межах.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження РАЕС на протязі всього травня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим.

Начальник ЦПНРА       Л. Табачний

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Пожежна небезпека
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Важливе:

ПОТРЕБУЄ ДОПОМОГИ

Навіщо світу потрібні метеорологи?