Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

ДЕБАЛЬЦЕВО
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
23 червня
4:25
16:06
20:31
Поточна погода
°
Вітер
м/c
Волог.
%
Тиск
0 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
23.06 Ср 24.06 Чт 25.06 Пт 26.06 Сб 27.06 Нд
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 20..22 32..34 20..22 32..34 20..22 32..34 19..21 30..32 19..21 30..32
Вітер, м/c 3-8 5-10 7-12 7-12 7-12 7-12 3-8 3-8 3-8 3-8
Напрям вітру

 

Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом травня 2021 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 74 нЗв/год (М Тетерів) до 144 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Тетерів (61нЗв/год)  та   М Коростень (166 нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 52-134 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -139 нЗв/год ще й на М Коростень - 142 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у травні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 105    
Дніпро 111    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 108    
Запоріжжя 102    
Івано-Франківськ 89    
Київ 96    
Кропивницький 118    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 92    
Львів 97    
Миколаїв 116    
Одеса 90    
Полтава 104    
Рівне 106    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 109    
Тернопіль 118    
Ужгород 99    
Харків 107    
Херсон 118    
Хмельницький 107    
Черкаси 112    
Чернівці 120    
Чернігів 100    
Чорнобиль 153    

 


 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

Інформація про радіаційний стан довкілля в Україні

(за травень 2021 року)

Узагальнення про радіаційний стан довкілля складено за даними, отриманими учасниками мережі обміну радіологічною інформацією РОДОС-Україна, за результатами вимірювань автоматизованих систем радіаційного контролю довкілля у зонах впливу атомних станцій та на радіометричній мережі спостережень гідрометеорологічних організацій.

І. Про спостереження радіаційного стану довкілля України організаціями НГМС

1.1.Результати щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, регулярно надходили до УкрГМЦ, а після їх переформатування передавались до систем обміну радіологічною інформацією: загальноєвропейської - EURDEP та міжнародної – ІRMIS (МАГАТЕ).

У травні з 13 пунктів радіометричної мережі не надійшла інформація по одному разу, а з М Новодністровськ та М Хорли - двічі (див. таблицю). Варто зазначити, що з М Новодністровськ 12 травня надійшла телеграма з помилкою, яка була відкоригована відправниками після привернення їх уваги до неї.

 

 

 

 

Решта телеграм у квітні надійшли вчасно, сформовані коректно і, відповідно, були висвітлені на EURODEP, ВЕБ-сторінці УкрГМЦ, представлені у форматі IRIX на sftp-сервері ЦПНРА для обміну радіологічними даними в міжнародній системі IRMIS (МАГАТЕ), а також завантажені у ПТК СППР РОДОС.

Інформація з окупованих територій Криму та Донбасу не надходить.

У травні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД коливався у межах похибки визначення своїх середньомісячних та сезонних показників.

1.2.Контроль радіаційного стану довкілля у зонах впливу АЕС України

У травні щоденно здійснювався аналіз та обробка інформації, що надходила від АСКРС 4 діючих українських АЕС. Інформація щодо потужності експозиційної дози (далі ПЕД) на території зон спостереження навколо АЕС дає змогу оцінити радіаційний стан довкілля, проте об’єктивна оцінка дійсного впливу АЕС на нього з цілої низки технічних причин обмежується неповнотою надходження з деяких АЕС до УкрГМЦ інформації з автоматизованих систем радіаційного контролю (далі – АСРК) викидів з вентиляційних труб АЕС.

ХАЕС. Результати вимірювань АСРК концентрацій аерозолів, ІРГ та ізотопів йоду від 1-го та 2-го енергоблоку надходять в повному обсязі, їх рівні весь травень були в своїх звичних межах. Тільки 4 травня з 16:00 до 23:00 (UTC) відбулось короткочасне перевищення даних показників ІРГ на 1-му енергоблоці – 120 кБк/м3. Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ХАЕС на протязі всього травня надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

ЗАЕС. Результати вимірювань з енергоблоків надходять у повному обсязі та вчасно. 18 травня о 07:00 (UTC) з п’ятого енергоблоку ЗАЕС за показниками ІРГ на 1-му енергоблоці відбулось короткочасне підвищення до 165 кБк/м3, за даними офіційного сайту АЕС в цей день відбувались планово-попереджувальні роботи.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЗАЕС на протязі всього травня надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

ЮУАЕС. Результати вимірювань викидів надходили повною мірою з 1-го , 2-го та 3-го енергоблоків На 3 блоці дані радіоактивних викидів коливалась у звичайних рівнях, окрім показників ІРГ - 4 травня відбулося їх короткочасне підвищення о 15:00-15:20 (UTC).

Результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЮУАЕС на протязі всього травня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

РАЕС. Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків. Результати вимірювань АСРК 1-го, 2-го, 3-го та 4-го енергоблоків загалом свідчать про те, що ці енергоблоки працюють у штатному режимі. Всі показники на протязі всього травня відповідали своїм звичним величинам, за винятком 19 травня, коли о 08:30-09:00 (UTC) відбулось підвищення показників ІРГ на 1-му енергоблоці до170 кБк/м3.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження РАЕС на протязі всього травня надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД у звичних не перевищували контрольних рівнів.

1.3. Контроль радіаційного стану довкілля у Зоні відчуження Чорнобильської АЕС

Ніяк не налагоджується регулярне і повноцінне надходження даних з АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС (далі – ЗВ). І хоч було розроблено і запроваджено додаткову програму, яка трансформує дані вимірювань ПЕД з ЗВ, що надходять до БД СППР JRODOS, періодично регулярність надходження переривається за різних причин. Наявність даних про радіаційний стан у травні на сайті ДАЗВ усе-таки дає змогу оцінити радіаційний ситуацію в Зоні Відчуження як стабільну з деякими сезонними коливаннями.


 

 

Начальник ЦПНРА     Л.Табачний 

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Пожежна небезпека
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT


20 травня - День вишиванки.

Інформаційний День для країн Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії.

Аварія на Чорнобильській АЕС- трагедія без строку давності. 35 років потому.

Навіщо світу потрібні метеорологи?

Участь УкрГМЦ у віртуальному семінарі “Впровадження міжнародної інформаційної системи з радіаційного моніторингу”