Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

ГУЛЯЙ ПОЛЕ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
25 лютого
6:24
10:49
17:13
Поточна погода
-6.9 °
Вітер
2 м/c
Волог.
68 %
Тиск
764 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
25.02 Чт 26.02 Пт 27.02 Сб 28.02 Нд 1.03 Пн
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C -5..-7 -1..1 -1..1 8..10 2..4 4..6 0..2 2..4 0..2 2..4
Вітер, м/c 5-10 5-10 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 7-12 5-10
Напрям вітру

 

Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом січня 2021 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 76 нЗв/год (М Куп'янськ) до 151 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Куп'янськ (44нЗв/год)  та   М Коростень (166 нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 75-135 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -163 нЗв/год ще й на М Коростень - 151 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у січні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 118    
Дніпро 108    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 108    
Запоріжжя 102    
Івано-Франківськ 91    
Київ 104    
Кропивницький 123    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 92    
Львів 97    
Миколаїв 116    
Одеса 90    
Полтава 104    
Рівне 106    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 109    
Тернопіль 118    
Ужгород 99    
Харків 117    
Херсон 126    
Хмельницький 107    
Черкаси 112    
Чернівці 120    
Чернігів 100    
Чорнобиль 164    

 


 

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

 

Інформація про радіаційний стан довкілля в Україні

(за січень 2021 року)

 Узагальнення про радіаційний стан довкілля складено за даними, отриманими учасниками мережі обміну радіологічною інформацією РОДОС-Україна, за результатами вимірювань автоматизованих систем радіаційного контролю довкілля у зонах впливу атомних станцій та на радіометричній мережі спостережень гідрометеорологічних організацій.

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1. Показники радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, регулярно надходили до УкрГМЦ, і після їх автоматизованої обробки передавались до систем обміну радіологічною інформацією: загальноєвропейської - EURDEP та міжнародної – ІRMIS (МАГАТЕ).

У січні по одному разу не надійшла інформація з 14 пунктів радіометричної мережі, а з М Генічеськ та М Дрогобич телеграми про результати вимірювання не надійшли двічі (див. таблицю).

 

 

 

Решта телеграм у січні надійшли вчасно, сформовані коректно і, відповідно, висвітлювалися на EURODEP, ВЕБ-сторінці УкрГМЦ, завантажувались до ПТК СППР РОДОС, а також у форматі IRIX на sftp-сервері ЦПНРА для обміну з радіологічними даними міжнародної системи IRMIS (МАГАТЕ).

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить.

У січні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД перебував у межах похибки визначення своїх середньомісячних показників та їх сезонних коливань.

1.2 Контроль радіаційного стану довкілля у зонах впливу АЕС України

Щодня перевірялося надходження інформації з АСКРС від усіх 4 українських АЕС і здійснювався її аналіз та обробка. Інформація із зон спостереження про ПЕД надходить регулярно і в повному обсязі, що дає змогу оцінити радіаційний стан довкілля, але інформація від автоматизованих систем радіаційного контролю (далі – АСРК) викидів з труб АЕС обмежена відсутністю інформації про потужність викидів через вентиляційні труби на ХАЕС, ЗАЕС, ЮУАЕС, що не дозволяє коректно оцінити дійсний вплив АЕС на довкілля та його відповідність регламентованим Держатомрегулюванням України допустимим рівням.

ХАЕС. Результати вимірювань АСРК концентрацій аерозолів, ІРГ та ізотопів йоду від 1-го та 2-го енергоблоку надходять в повному обсязі, їх рівні коливаються в своїх звичних межах. Однак з 4 січня почалось незначне перевищення концентрації іонів йоду — 3 Бк/ куб. м. в продовж місяця.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ХАЕС на протязі всього січня надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували природних рівнів.

ЗАЕС. Результати вимірювань з енергоблоків надходять не повністю у зв’язку з ремонтними роботами та налаштуванням систем передачі даних.

З 22.01 по 27.01 з усіх постів спостережень у зоні відповідальності ЗАЕС дані вимірювань не надходили, через змiни процедур їх обробки та нестабільності у роботi серверiв НАЕК ЕНЕРГОАТОМ.

У зв’язку зі змінами форматів даних СПД та переналаштуванням ідентифікаторів для параметрів активності: аерозолей, фракцій йоду, ІРГ, дані з 5 та 6 енергоблоків поки що не вважаються коректними.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЗАЕС на протязі всього січня надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

ЮУАЕС. Результати вимірювань викидів надходили повною мірою з 1-го та 3-го енергоблоків. По 1-му енергоблоку 25-го січня з 08:00 до 12:00 (UTC) зафіксовано незначне підвищення ІРГ до 0,55 МБк/ куб.м. Інформація з 2-го не надходить. На 3 блоці дані радіоактивність викидів коливалась у звичайних рівнях, окрім підвищення о 18:00 (UTC) 5 січня показників ІРГ до 90 MБк/куб.м

Результати вимірювань ПЕД від 1 січня до 1 лютого з низки пунктів спостережень: «Агрономія», «АП Агрономія», «АП Бузьке», «Арбузинка», «Доманівка» з технічних причин не надходили. Решта часу метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЮУАЕС на протязі всього січня надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

РАЕС. Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків. Результати вимірювань АСРК 1го та 2-го енергоблоків загалом свідчать про те, що ці енергоблоки працювали у штатному режимі. Щодо 3-го енергоблоку, дані про концентрації аерозолів та ІРГ загалом надходили коректні і знаходились в звичних межах. Це стосується і даних вимірювань концентрації активності ізотопів йоду. Інформація з 4-го енергоблоку щодо викидів аерозольних частинок, ізотопів йоду загалом коректна, показники в межах звичних коливань. Викиди ІРГ протягом доби 10 січня тривали в межах від 20 до 135 кБк/м3 за звичайної у січні верхньої межі 10-20 кБк/м3.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження РАЕС на протязі всього листопада надходили вчасно і в повному обсязі. Величини ПЕД звично не перевищували контрольних рівнів.

1.3 Контроль радіаційного стану довкілля у Зоні відчуження Чорнобильської АЕС

Дані АСКРС Зони відчуження Чорнобильської АЕС (далі – ЗВ) припинили надходити з 29 квітня 2019р. Подолати цю проблему досі не вдалося. В той же час необхідно зазначити, що за даними, отриманими на М Чорнобиль, змін радіаційного стану тривалістю більше 12 годин не зафіксовано (вимірювання ПЕД на М Чорнобиль здійснюються щодоби двічі на добу о 09:00 та 21:00).

Висновки про відсутність негативного впливу діяльності АЕС на довкілля базуються на даних, які отримуються з АСКРС, розташованих у 30-км зонах АЕС, та результатах радіометричних спостережень на мережі НГМС України.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Надзвичайні ситуації, як в Україні, так і за її межами, за яких могли б виникнути радіаційні/ядерні загрози з помітними радіологічними наслідками, у тому числі - пов’язані із транскордонним перенесенням радіоактивно забрудненого атмосферного повітря, у січні не спостерігались.

 

Начальник ЦПНРА     Л.Табачний 

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Сніголавинна ситуація
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Навіщо світу потрібні метеорологи?

Участь УкрГМЦ у віртуальному семінарі “Впровадження міжнародної інформаційної системи з радіаційного моніторингу”