Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

МЕЛІТОПОЛЬ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
27 вересня
6:31
11:56
18:27
Поточна погода
11.3 °
Вітер
2 м/c
Волог.
81 %
Тиск
761 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
27.09 Пн 28.09 Вт 29.09 Ср 30.09 Чт 1.10 Пт
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C 8..10 16..18 5..7 13..15 5..7 13..15 6..8 14..16 5..7 12..14
Вітер, м/c 5-10 5-10 3-5 3-5 3-5 3-5 5-10 7-12 7-12 7-12
Напрям вітру

 

Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом серпня 2021 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 74 нЗв/год (М Тетерів) до 159 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Глухів (52нЗв/год)  та   М Коростень (183 нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 74-132 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -158 нЗв/год ще й на М Коростень - 159 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у серпні через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 109    
Дніпро 105    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 100    
Запоріжжя 108    
Івано-Франківськ 93    
Київ 101    
Кропивницький 119    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 94    
Львів 95    
Миколаїв 103    
Одеса 89    
Полтава 110    
Рівне 109    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 108    
Тернопіль 112    
Ужгород 96    
Харків 105    
Херсон 129    
Хмельницький 110    
Черкаси 108    
Чернівці 118    
Чернігів 103    
Чорнобиль 158    

 


 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

Інформація про радіаційний стан довкілля в Україні

(за серпень 2021року)

Узагальнення про радіаційний стан довкілля складено за даними, отриманими учасниками мережі обміну радіологічною інформацією РОДОС-Україна, за результатами вимірювань автоматизованих систем радіаційного контролю довкілля у 30-км зонах спостереження за впливом атомних станцій та на радіометричній мережі спостережень гідрометеорологічних організацій.

І. Про спостереження радіаційного стану довкілля України організаціями НГМС

1.1.Результати щоденних вимірювань радіаційного фону (потужності експозиційної дози гамма-випромінення – ПЕД), що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, регулярно надходили до УкрГМЦ, а після їх переформатування передавались до систем обміну радіологічною інформацією: загальноєвропейської - EURDEP та міжнародної – ІRMIS (МАГАТЕ).

У серпні з 15 пунктів радіометричної мережі не надходила інформація в один із днів, а з МТетерів - три дні (див. таблицю).

 

28 серпня технічна служба проводила налаштування серверу БД УкрГМЦ «Дата», через це дані встигли надати тільки 58 станцій. Залишається відкритим питання: чи було доведено до всіх гідрометеорологічних організацій попередження про те, що провадитимуться технічні роботи у певний проміжок часу і мережа має це враховувати при формуванні та надсиланні інформації до УкрГМЦ? Бо, виходячи з відсутності майже 60% телеграм про радіаційний стан, поширення цього попередження не було належним чином організовано, тому цей негативний досвід варто врахувати на майбутнє.

Решта телеграм у серпні надійшла вчасно, була сформована коректно і результати спостережень, відповідно, були висвітлені на EURODEP, ВЕБ-сторінці УкрГМЦ, представлені у форматі IRIX на sftp-сервері ЦПНРА для обміну радіологічними даними в міжнародній системі IRMIS (МАГАТЕ), а також завантажені у ПТК СППР РОДОС.

Інформація з окупованих територій Криму та Донецької і Луганської областей не надходить.

У серпні на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД не виходив за межі похибки визначення своїх середньомісяч-них та сезонних показників.

1.2. Контроль радіаційного стану довкілля у 30-км зонах навколо АЕС України

У серпні щоденно здійснювався аналіз та обробка інформації, що надходила від АСКРС 4 діючих українських АЕС. Інформація щодо ПЕД на території зон спостереження навколо АЕС дає змогу оцінити радіаційний стан довкілля як  - стабільний без перевищень природного радіаційного фону.

ХАЕС. Результати вимірювань АСРК концентрацій аерозолів, ІРГ та ізотопів йоду від 1-го та 2-го енергоблоку надходять в повному обсязі, їх рівні весь серпень були в своїх звичних межах. На 2 енергоблоці, починаючи з 25 серпня з 01:00 (UTC) до 08:00 (UTC) 30 серпня показники ізотопів йоду досягли рівня 20 Бк/м3, зазвичай, дані коливаються в межах 5 - 7 Бк/м3, (для блоків ХАЕС верхня межа контрольного рівня дорівнює – 29 Бк/м3, тому можна вважати, що перевищення обмежувальних рівнів викиду фракцій йоду в атмосферу не відбувається. Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ХАЕС на протязі всього місяця надходили вчасно та у повному обсязі, але з 28 серпня перестали надходити данні, через технічні неполадки з мережею СПД НАЕК Енергоатом. Величини ПЕД на постах спостережень перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

ЗАЕС. Результати вимірювань з енергоблоків надходять у повному обсязі та вчасно. Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЗАЕС на протязі всього серпня надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД у зоні спостереження перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

ЮУАЕС. Результати вимірювань концентрації радіонуклідів у викидах в атмосферу з 1-го та 3-го енергоблоків надходили регулярно - відповідно до регламенту спостережень. З 2-го блоку інформація не надходить. Показники концентрацій ІРГ, ізотопів йоду та загальної радіоактивності аерозолів, перебували в звичних межах.

Результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЮУАЕС на протязі всього серпня надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД перебували у допустимих межах і не перевищували контрольних рівнів.

РАЕС. Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків. Результати вимірювань АСРК 1-го, 2-го, 3-го та 4-го енергоблоків загалом свідчать про те, що ці енергоблоки працюють у штатному режимі. Всі показники на протязі всього місяця відповідали величинам характерним для нормальної роботи РАЕС.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження РАЕС на протязі всього серпня надходили вчасно і у повному обсязі. ПЕД коливалась у звичних межах і була значно нижче контрольних рівнів.

1.3. Контроль радіаційного стану довкілля у Зоні відчуження Чорнобильської АЕС

На протязі серпня результати вимірювання ПЕД з АСКРС Зоні Відчуження Чорнобильської АЕС (далі – ЗВ) надходили щоденно, однак регулярність їх надходження не була сталою для деяких постів спостереження, надходження переривалося за різних технічних причин. Наявність даних про радіаційний стан у серпні на сайті ДАЗВ дає змогу оцінити радіаційний ситуацію в ЗВ як стабільну з деякими сезонними коливаннями.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижче допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України (НРБ-97).


 

Начальник ЦПНРА     Л.Табачний 

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT


ПРИВІТАННЯ З ДНЕМ НЕЗАЛЕЖНОСТІ!

Інформаційний День для країн Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії.

Аварія на Чорнобильській АЕС- трагедія без строку давності. 35 років потому.

Навіщо світу потрібні метеорологи?

Участь УкрГМЦ у віртуальному семінарі “Впровадження міжнародної інформаційної системи з радіаційного моніторингу”