Україна є членом
Всесвітньої
Метеорологічної
Організації

МЕЛІТОПОЛЬ
інше містоБахмутАсканія НоваБ.Дністр.Б.ЦеркваБаришівкаБаштанкаБердянськБереговоБережаниБехтериБіловодськБілогорськБілопілляБобринецьБогодухівБолградБориспільБотієвоБродиВ.БерезнийВ.БурлукВ.ВолинськийВ.Олександр.Вес.ПоділВилковоВінницяВознесенськВолновахаГадячГайворонГайсинГенічеськГлухівГубинихаГуляй ПолеДебальцевоДніпроДолинаДолинськаДонецькДрогобичДружбаДубноЖашківЖитомирЖмеринкаЗапоріжжяЗатишшяЗвенигородкаЗнаменкаЗолотоношаЗолочівІвано-ФранківськЧорноморськІзмаїлІзюмК.ПодільскийКам'янкаКанівКерчКиївКирилівкаКропивницькийКобелякиКовельКоломакКоломияКомісарівкаСлобожанськеКонотопКоростеньПокровськКрасноградКременецьКривий РігКуп'янськЛебединЛозоваЛубниЛуганськЛуцькЛюбашівкаЛюбешівЛьвівМаневичіМаріупольМелітопольМиколаївМиронівкаМіжгір'яМог.-ПодільсМостискаН.ВолинськийН.ВоротаН.КаховкаН.СірогозиН.СтуденийН.УшицяНіжинНікопольНоводністровськНовомиргородНовопсково.ЗмiїнийОвручОдесаОлевськОстерОчаківПавлоградПервомайскПлайПожежевськаПокошичиПолтаваПомошнаПрилукиПришибРава-РуськаРахівРівнеРоздільнаРомниСаратаСарниСватовоСвітязьСвітловодськСелятинСеменівкаСербкаСинельниковоСімферопольСлавськеСмілаСновськСтрийСтрілковеСумиТернопільТетерівТроїцькеТуркаУжгородУманьФастівХарківХерсонХмiльникХмельницькийХорлиХустЧаплиноЧеркасиЧернівціЧернігівЧигиринЧорнобильЧорноморськеЧортківШепетівкаЯворівЯготинЯмпільЯремча
3 березня
6:16
11:10
17:26
Поточна погода
8.4 °
Вітер
5 м/c
Волог.
45 %
Тиск
765 мм рт. ст.
Прогноз
Погоди
4.03 Чт 5.03 Пт 6.03 Сб 7.03 Нд 8.03 Пн
Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День Ніч День
Хмарність та опади
Температура, °C -1..-3 7..9 2..4 7..9 -1..1 2..4 -3..-5 2..4 -1..1 4..6
Вітер, м/c 5-10 7-12 3-8 7-12 3-5 5-10 7-12 7-12 7-12 7-12
Напрям вітру

 

Місячний огляд

          Усереднена величина ПЕД                        

МІСТА  [нЗв/год]  

  Протягом лютого 2021 року середньомісячні результати визначення потужності експозиційної дози (ПЕД) на пунктах спостереження радіометричної мережі Національної гідрометеорологічної служби у різних регіонах України (поза межами зони відчуження Чорнобильської АЕС) коливалися від 73 нЗв/год (М Куп'янськ) до 140 нЗв/год (М Коростень), мінімальні та максимальні показники ПЕД, варіація яких для кожного із пунктів спостереження обумовлена переважно похибками вимірювання, було зафіксовано відповідно на М Куп'янськ (52нЗв/год)  та   М Коростень (166 нЗв/год).  

Вцілому загальний радіаційний стан на території України був сталим і залежав від розподілу природних радіонуклідів у верхніх шарах землі. Вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Дози додаткового опромінення населення України внаслідок роботи АЕС були значно нижчими допустимих рівнів, визначених Нормами радіаційної безпеки України.  

Загальне розподілення усереднених за місяць показників ПЕД на радіометричній мережі НГМС України представлено на рис.1. Більш ніж на 90% території України ці показники коливались в межах 52-134 нЗв/год. Вищі величини ПЕД спостерігалися лише на території, що зазнала значного радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а з пунктів радіометричної мережі НГМС окрім М Чорнобиль -157 нЗв/год ще й на М Коростень - 140 нЗв/год.

 В таблиці наведено усереднені за місяць величини ПЕД у всіх обласних центрах України, м.Київ та м.Чорнобиль.  Результати вимірювань свідчать про те, що у лютому через територію України не відбувалося переміщення повітряних мас, що були б забруднені радіоактивними речовинами техногенного походження і спроможні підвищити рівень природного радіаційного фону.                          

 
Вінниця 105    
Дніпро 111    
Донецьк дані не надійшли    
Житомир 108    
Запоріжжя 102    
Івано-Франківськ 89    
Київ 96    
Кропивницький 118    
Луганськ дані не надійшли    
Луцьк 92    
Львів 97    
Миколаїв 116    
Одеса 90    
Полтава 104    
Рівне 106    
Сімферополь дані не надійшли    
Суми 109    
Тернопіль 118    
Ужгород 99    
Харків 107    
Херсон 118    
Хмельницький 107    
Черкаси 112    
Чернівці 120    
Чернігів 100    
Чорнобиль 157    

 


 

 

Рис.1 Радіометрична мережа НГМС України. Усереднені за місяць величини показників ПЕД.

 

 

Інформація про радіаційний стан довкілля в Україні

(за лютий 2021 року)

Узагальнення про радіаційний стан довкілля складено за даними, отриманими учасниками мережі обміну радіологічною інформацією РОДОС-Україна, за результатами вимірювань автоматизованих систем радіаційного контролю довкілля у зонах впливу атомних станцій та на радіометричній мережі спостережень гідрометеорологічних організацій.

І. Оцінка радіаційного стану довкілля в Україні

1.1. Результати щоденних вимірювань радіаційного фону, що отримуються на мережі пунктів радіометричних спостережень гідрометеорологічної служби, регулярно надходили до УкрГМЦ, а після їх переформатування передавались до систем обміну радіологічною інформацією: загальноєвропейської - EURDEP та міжнародної – ІRMIS (МАГАТЕ).

У лютому не надійшла інформація: по одному разу з 13 пунктів радіометричної мережі; з МЛуцьк - двічі, а з М Пожежевська -тричі (див. Таблицю).

З М Сербка 9 лютого було передано телеграму з помилковим показником ПЕД - 112 мкР/год (!), що перевищувало фонові показники на порядок. Це свідчить про неуважність під час складання телеграми та відсутність процедури перевірки її коректності перед відправкою до ГІОЦ.

Після телефонного спілкування з метеостанцією телеграма була надіслана повторно і, відповідно, в базі була виправлена, але сторінку на сайті цього дня довелось закрити, щоб не вводити в оману відвідувачів цієї сторінки.

 

Решта телеграм у лютому надійшли вчасно, сформовані коректно і отримані на мережі показники ПЕД брали участь у міжнародному обміні радіологічною інформацією і, відповідно, висвітлювались на EURODEP (ЄК), в IRMIS (МАГАТЕ), на ВЕБ-сторінці УкрГМЦ, завантажувались у ПТК СППР РОДОС.

Інформація з Криму та окупованих територій Донбасу не надходить.

У лютому на всіх пунктах спостереження радіометричної мережі НГМС України рівень виміряних величин ПЕД коливався у межах похибки визначення своїх середньомісячних та сезонних показників.

1.2 Контроль радіаційного стану довкілля у зонах впливу АЕС України

Щоденно моніторилось надходження інформації з АСКРС від усіх 4 українських АЕС і здійснювалися її аналіз та обробка. Інформація про ПЕД в зонах спостереження надходить регулярно і у повному обсязі, що дає змогу оцінити радіаційний стан довкілля, але інформація від автоматизованих систем радіаційного контролю (далі – АСРК) викидів з труб АЕС не містить даних щодо потужності викидів забрудненого повітря через вентиляційні труби на ХАЕС, ЗАЕС, ЮУАЕС, що не дозволяє коректно оцінити дійсне забруднення повітря в зонах впливу АЕС та його відповідність регламентованим Держатомрегулюванням України допустимим рівням.

ХАЕС. Результати вимірювань АСРК концентрацій аерозолів, ІРГ та ізотопів йоду від 1-го та 2-го енергоблоку надходять в повному обсязі, їх рівні коливаються в своїх звичних межах, проте о 6:00 (UTC) 6 лютого на першому енергоблоці було зафіксовано короткочасне підвищення показника ІРГ до 113 кБк/куб.м.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ХАЕС на протязі всього лютого надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

ЗАЕС. Результати вимірювань з енергоблоків надходять у повному обсязі та вчасно. Однак 24.02 надійшли некоректні дані з 5 та 6 блоків по аерозольним частинкам та ІРГ, в зв'язку зі змінами форматів даних у системі підготовки даних (далі СПД).

25.02 - 26.02 з усіх постів спостережень у зоні відповідальності ЗАЕС дані вимірювань не надходили, через переналаштування даних датчиків для вимірювання. У зв’язку зі змінами форматів даних СПД та переналаштуванням ідентифікаторів для параметрів активності: аерозолей, фракцій йоду, ІРГ, дані з 5 та 6 енергоблоків у період з 25.02 не можна вважати коректними.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЗАЕС на протязі всього лютого (за виключенням 25.02 - 26.02) надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

ЮУАЕС. Результати вимірювань викидів надходили повною мірою з 1-го , 2-го та 3-го енергоблоків. По 1-му та 2-му енергоблоку з 13 лютого по 17 лютого дані по всім показникам надходили некоректні в зв'язку з змінами форматів даних у СПД. На 3 блоці радіоактивність викидів коливалась в межах звичайних рівнів, окрім короткочасного підвищення показників фракцій йоду до – 300 кБк/куб.м о 12:00 (UTC) 14 лютого. На 3 блоці впродовж лютого виконувались планово-попереджувальні ремонтні роботи.

За повідомленнями ВП Южно-Українська АЕС за технічних причин результати вимірювань ПЕД з 1 лютого до 26 лютого не надходили з пункту спостережень - «Доманівка», з пункту «Агрономія» з 1 лютого по 9 лютого також дані не надходили, однак з 10.02 надходження даних поновилося. Решта часу метеодані та результати вимірювань ПЕД у зоні спостереження ЮУАЕС на протязі всього місяця надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД перебували у звичних межах і не перевищували контрольних рівнів.

РАЕС. Результати вимірювань надходять з усіх енергоблоків. Результати вимірювань АСРК 1го, 2-го, 3-го та 4-го енергоблоків загалом свідчать про те, що ці енергоблоки працюють у штатному режимі. Всі показники на протязі всього лютого відповідали своїм звичним величинам.

Метеодані та результати вимірювань ПЕД із зони спостереження РАЕС весь місяць надходили вчасно і у повному обсязі. Величини ПЕД коливались в межах звичних показників і не перевищували контрольних рівнів.

1.3 Контроль радіаційного стану довкілля у Зоні відчуження Чорнобильської АЕС

Дані АСКРС із Зони відчуження Чорнобильської АЕС (далі – ЗВ) припинили надходити з 29 квітня 2019р. На даний час у співпраці технічних служб ДП “Екоцентр” та фахівців ЦПНРА виконуються роботи щодо відновлення надходження даних АСКРС до СППР “Родос”. В той же час необхідно зазначити, що за даними, отриманими на М Чорнобиль, змін радіаційного стану тривалістю більше 12 годин не зафіксовано (вимірювання ПЕД на М Чорнобиль здійснюються щодоби двічі на добу о 09:00 та 21:00).

Висновки про відсутність негативного впливу діяльності АЕС на довкілля базуються на даних, які отримуються з АСКРС, розташованих у 30-км зонах АЕС, та результатах радіометричних спостережень на мережі НГМС України.

В цілому загальний радіаційний стан в Україні характеризувався сталістю, вплив газоаерозольних викидів АЕС на рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря був зникаюче малим. Надзвичайні ситуації, як в Україні, так і за її межами, за яких могли б виникнути радіаційні/ядерні загрози з помітними радіологічними наслідками, у тому числі - пов’язані із транскордонним перенесенням радіоактивно забрудненого атмосферного повітря, у лютому не спостерігались.

 

Начальник ЦПНРА     Л.Табачний 

 

 

Гідрометеоцентр
Інформація для ЗМІ
Послуги
Погода і здоров’я
Метеорологічні попередження
Гідрологічні попередження
Сніголавинна ситуація
Супутникова інформація
Радарна інформація
Транскордонне співробітництво в басейні р. Дністер
Дунайська транснаціональна програма DAREFFORT

Навіщо світу потрібні метеорологи?

Участь УкрГМЦ у віртуальному семінарі “Впровадження міжнародної інформаційної системи з радіаційного моніторингу”