Оцінка водності основних річок України за серпень 2024 р.

 Український гідрометеорологічний центр виконав оперативну оцінку водності основних річок України за серпень 2024 р. у створах гідрологічних постів з метою оцінювання настання (ймовірності настання) маловоддя (гідрологічної посухи) на річках, гідрологічний режим яких впливає на роботу водозалежних секторів економіки та водозабезпечення населення України.
Середні за серпень витрати води оцінені у відповідності до Положення про порядок оцінки та інформування про маловоддя (гідрологічну посуху) на водних об’єктах суші України, що визначає основні та допоміжні критерії для оцінки настання (загрози настання) маловоддя.

Більша за норму (105 % норми) водність спостерігалася притоці Дністра р.Стрий (Львівська обл.); на р. Інгулець - пост Кривий Ріг (суббасейн Нижнього Дніпра) водність за  серпень складала 296 % норми.

Близькою до норми (81-102 %) водність спостерігалася на ділянці Десни Розльоти-Чернігів у Чернігівській області та на її притоці р. Сейм, на Верхньому Дніпрі (вхідний створ до  Київського водосховища - пост Неданчичі), на притоках  Прип’яті рр. Стир, Горинь, на Західному Бузі.   

Меншою за норму (52-80 %) водність відмічалась  по припливу до Київського водосховища, на пригирловій ділянці Прип’яті, пригирловій ділянці Десни (пост Літки),  р. Случ (притока Прип’яті), на Сіверському Дінці у Харківській області, у середній течії Південного Бугу біля поста Тростянчик (Вінницька  область), на українській ділянці Дунаю біля міст Рені та  Ізмаїл, по припливу до Дністровського водосховища та на річках Закарпаття (суббасейн Тиси - рр. Тиса, Латориця, Уж).

Значно меншою за норму (34-51 %) водність спостерігалася на нижній ділянці р.  Псел (суббасейн Середнього Дніпра (Полтавська область), р. Самара (суббасейн  Нижнього  Дніпра (Дніпропетровська область), на Інгулі біля м.Кропивницький,  р. Прут біля м. Чернівці.

Близькою до критеріїв маловоддя (21-33 %) водність спостерігалася на верхній ділянці Прип’яті у створі поста Люб’язь (Волинська область), на притоці Прип’яті р. Стохід (пост Любешів), на р.Тетерів біля м. Житомир, на нижніх  ділянках  річок Сула (Полтавська область) та Оріль (Дніпропетровська область), по бічному припливу до Кременчуцького, Кам’янського та Дніпровського водосховищ.

Маловоддя (витрати води дорівнюють та нижчі за 20% норми) встановилось:
- в середній та нижній течії Південного Бугу у створах постів Підгір’я та Олександрівка (Миколаївська область), де водність за серпень  становила   11-15 % норми серпня та норми наймаловоднішого місяця;
- на нижній ділянці р. Ворскла біля поста Кобеляки (Полтавська область), де водність за серпень становила 19% норми серпня та норми наймаловоднішого місяця.    

Маловоддя утримувалося (водність  становила  11-18 % норми серпня та 11-27 % наймаловоднішого місяця):
- на нижній ділянці р. Синюха у Миколаївській області (притока Південного Бугу);
- на верхній ділянці р. Уборть (притока Прип’яті у Житомирській обл.);
- на нижній ділянці р. Рось (притока Середнього Дніпра у Київській області).

Складна гідрологічна ситуація встановилась та тривала протягом серпня, середні витрати води за місяць виявилися нижчими за значення екологічних  витрат води (що є критичним для функціонування екосистем річок), на ділянках річок:
- у середній течії Південного Бугу - пост Підгір’я та на нижній ділянці його притоки  р. Синюха (пост Синюхін Брід) у Миколаївській області;
- на р. Тетерів - пост Житомир (суббасейн Середнього Дніпра у Житомирській області);
- на верхніх ділянках р. Уборть (притока Прип’яті у Житомирській області).

При використанні інформації та даних Українського гідрометцентру посилання обов'язкове. 

Версія для друку Опубліковано: 04 Серпня 2024