Атмосферні опади
Атмосферними опадами - називають воду в рідкому (дощ, мряка) і твердому (сніг, град) станах, що випадає з хмар або виділяється з повітря на земну поверхню (туман, роса, іній, паморозь).
- Хмарна погода буває досить часто, але не завжди при цьому випадають опади. Що потрібно для їх утворення? Якщо хмару складають дуже дрібні краплинки води або кристалики льоду (менші за 0,05 мм), то опадів не буде. Поки вони малі і легкі, то утримуються високо над землею висхідними потоками повітря. При певних умовах краплинки стикаються і зливаються в більші краплини. Хмари темніють, стають синьо-чорними. Великі краплі (0,1–7 мм) вже не можуть утриматися в повітрі і падають, утворюючи дощ. Випадіння дощу часто супроводжується грозою.
- Залежно від вологості повітря, видів хмар, швидкості вітру опади бувають облогові (рівномірні і тривалі), зливові (сильні і короткочасні), мрячні (дуже дрібні, як манна крупа).
Класифікують опади за синоптичними умовами утворення. При такому підході класифікації виділяють внутрішньомасові та фронтальні опади.
• Внутрішньомасові опади утворюються в однорідній повітряній масі. Для стійкої теплої повітряної маси характерні опади у вигляді мряки, що випадає з шаруватих хмар, або у вигляді слабкого облогового дощу зі щільних шарувато-купчастих хмар. У нестійкій повітряній масі випадають опади зливового характеру із купчасто-дощових хмар.
• Фронтальні опади пов’язані із системами хмар, що утворюються на атмосферних фронтах. Для теплого фронту типовими будуть облогові опади, для холодного – зливові.