Відділ метеорологічних прогнозів

Відділ метеорологічних прогнозів - поєднання досвіду та молодості - є основним оперативно-виробничим підрозділом центру аналізу, прогнозування гідрометеорологічних умов та гідрометзабезпечення Українського гідрометцентру.Серед нас, і так було завжди, три покоління синоптиків: з досвідом роботи від 35 до 5 років  і зовсім молоді, що навчаються в магістратурі Київського університету імені Тараса Шевченка (alma mater більшості наших синоптиків) або тільки закінчили Одеський екологічний університет.

Нам поталанило обрати цікаву і захоплюючу, але водночас складну і відповідальну професію. Як частина великої сім’ї  метеорологів, яку об’єднує Всесвітня метеорологічна організація, ми з метою забезпечення  готовності населення,  державних структур та галузей економіки до погодних змін, небезпечних та стихійних явищ погоди: 

  • здійснюємо цілодобовий моніторинг погоди на території України,
  • регулярно складаємо прогнози погоди на 1-10 діб та сезон, прогнози і попередження  про рівні забруднення довкілля,
  • оперативно складаємо попередження про загрозу небезпечних  і стихійних явищ погоди  на території країни та  акваторії Чорного та Азовського морів в межах нашої  відповідальності,   
  • проводимо контроль якості прогнозів і попереджень,
  • складаємо щомісячні та річні огляди погодних умов.

Цей об’єм роботи здійснюється за допомогою національної мережі спостережень (метеорологічних та аерологічних станцій),  супутникових та радіолокаційних даних, взаємного обміну інформацією з національними та світовими метеорологічними центрами країн-членів ВМО та шляхом впровадження сучасних технологій.

Згадаймо історію

Погодьтеся,  життя людей істотно залежить від погоди.  Деякі процеси, що відбуваються в нашій атмосфері настільки екстремальні, що впливають як фізично,  так і емоційно.  Погода споконвіку викликала з одного боку страх і захоплення, з іншого - природну цікавість людей, саме через яку і народилася одна з найдавніших наук "метеорологія". Їі батько – Аристотель у IV ст. до н. е. в книзі під назвою "Метеорологіка" перший зібрав інформацію про багато явищ в атмосфері і зробив спробу пояснити  їх. Але лише  винаходи, зроблені в епоху Відродження - термометра в 1597 та барометра  у 1644 році  -  відкрили можливість для кількісного опису атмосферних явищ. У 1780 році було створено Мангеймське метеорологічне товариство - перше, яке організувало спостереження за погодою на 40 станціях по всьому світу, на підставі  яких Брандес в 1820 році створив перші синоптичні карти Європи. У 1836 році в Луганську розпочалися перші регулярні метеорологічні спостереження, а 21 червня 1921 року складено першу синоптичну карту України.

Сьогодення

Нині глобальна система моніторингу, що підпорядкована ВМО, складається з  близько 10 000 наземних станцій (з них 189 в Україні), 1000 аерологічних станцій на суші (8) і на кораблях, 100 дрейфуючих станцій  і 600 буйків. Дані цих спостережень представлені сьогодні на наших синоптичних картах.  Термін ΣΥΝΟΠΤΙΚΟΣ означає з грецької  "здатний оглянути усе", звідси і назва нашої професії - синоптик. До речі,  в метеорології найбільше термінів з грецької та латині, що теж свідчить про стародавню історію науки, якою не можна не пишатись. На підтримку головному синоптичному методу: аналізу і прогнозу атмосферних процесів і умов погоди за допомогою синоптичних карт - постійно приходять нові технології. З 30-х років XX ст. – аерологічні спостереження і почалося складання висотних карт погоди до 20-25 км. 4 жовтня 1957 року вперше у світі на навколоземну орбіту виведено штучний супутник Землі, а вже з 1958 року на ШСЗ встановлюється метеорологічна апаратура. З 1968 року в УкрГМЦ почали отримувати дані ШСЗ, що дозволило більш об'єктивно проводити синоптичний аналіз, своєчасно виявляти виникнення небезпечних і стихійних явищ погоди.  З 60-х років радіолокаційні спостереження дали змогу якісніше передбачати підступні конвективні  явища: грози, град, шквали, зливи; в цей час розпочалася і перша обробка метеорологічної інформації за допомогою ЕОМ. За останнє десятиріччя засоби виробництва синоптиків надзвичайно оновилися: автоматизоване робоче місце синоптика, дані європейського геостаціонарного супутника, доступ до моделей світових прогностичних центрів. Все це разом з досвідом  старшого покоління синоптиків  і наснагою молодих дозволяє складати якісні прогнози погоди з високим рівнем справджуваності - 90-95% на 1-5 добу.  

Жителі країни мають можливість почути прогнози погоди в ефірі Національної радіокомпанії та побачити на багатьох каналах телебачення України і отримати якісні прогнози погоди від тих, хто безпосередньо ці прогнози складає. Нашу достовірну інформацію ми розміщуємо на сторінках у соціальних мережах, посилання на які Ви можете знайти на сайті, вміщують на своїх шпальтах чимало друкованих видань, серед яких: «Урядовий кур’єр», «Україна молода», «Газета по-українськи» та інформаційне агенство «Інтерфакс».

 

Версія для друку Опубліковано: 03 Листопада 2021