Про гідрологічний режим водних об’єктів України, що склався у грудні 2024 р.

 

Загалом у грудні в Україні переважала тепла погода з короткочасними затоками холоду. Середня місячна температура за грудень була вищою за кліматичну норму в середньому на 2-3 ℃.

Загальна сума опадів за місяць була близькою та дещо більшою за норму – 100-180 % в межах басейну Південного Бугу, на верхніх ділянках річок суббасейну Прип’яті, правобережних притоках Середнього Дніпра, суббасейнів Прута, Сірету, Нижнього Дунаю та в межах водозборів річок, що формують боковий приплив до Дністровського водосховища. Дещо менше опадів спостерігалось на решті ділянок суббасейну Прип’яті та Лівобережжі – 60-90 % кліматичної норми. Дефіцит опадів переважно спостерігався у верхній частині басейну Дністра та в межах суббасейну Тиси – 20-50 %.  

У залежності від температурного режиму опади випадали у вигляді дощу, мокрого снігу та снігу. Упродовж першої та третьої декади грудня стійкий сніговий покрив не спостерігався, періодично утворювався незначний короткочасний сніговий покрив в межах 1-5 см. Стійкий сніговий покрив на більшій частині території країни (крім півдня та сходу) утворився на початку другої декади і утримувався в межах 1-15 см, проте станом на кінець декади практично станув на більшій частині території.

На високогір’ї Карпат упродовж грудня утримувався стійкий сніговий покрив в межах: за даними Сл Пожежевська та Сп Драгобрат 20-80 см, Сл Плай – 15-25 см,  М Селятин – 5-30 см. На решті території Карпатського регіону сніговий покрив мав змінний характер та не перевищував 10 см.  

За даними снігозйомки 31 грудня,  сніговий покрив спостерігався тільки на високогір’ї Карпат висотою 20-60 см, на середньогiр’ї Чернівецької області – локально від 3 до 10 см. 

Глибина промерзання ґрунту упродовж першої та другої декади спостерігалась на Лівобережжі країни, а у третій декаді переважно на більшій частині території країни в межах 1-13 см.

Чергове зниження температури повітря до від’ємних значень у середині другої декади грудня, зумовило короткотривалу появу та відновлення льодоутворюючих процесів на річках басейну Дніпра та каскаді дніпровських водосховищ (крім Дніпровського водосховища). Встановлення льодоставу спостерігалось на мілководдях окремих річок Середнього Дніпра та Київського водосховища.

На Верхньому Дніпрі, Прип’яті та Десні (в межах країни) активні процеси льодоутворення спричинили зажорні явища з різкими коливаннями рівнів води на 0,1-0,7 м за добу, без негативних наслідків.

 Внаслідок підвищення температури повітря (до додатніх значень), в кінці другої декади грудня відбувалось поступове послаблення, руйнування та очищення від льодоутворень більшості річок та водосховищ басейну Дніпра.

Складна гідрологічна ситуація (маловоддя) утримувалося по бічному припливу до Кременчуцького водосховища, нижній ділянці р. Оріль (суббасейн Нижнього Дніпра), на притоці Сіверського Дінця р. Сухий Торець (Донецька обл.), на притоці Прип’яті р. Уборть (Житомирська обл.) на нижній ділянці р. Рось (Черкаська область), водність яких у грудні становила 7-19 % норми грудня.

Дніпро до Києва.  Аналіз верхньої частини водозбору Дніпра за межами країни проведено за метеорологічною інформацією, яка надходить в рамках ВМО та за гідрологічною в межах країни, за даними УкрГМЦ.

Загалом, грудень у басейні Дніпра до Києва був тепліший за норму. Середня за грудень температура повітря становила -0,3оС, що на 2,5оС вище кліматичної норми грудня. На верхній частині водозбору Дніпра (за межами країни) та на водозборі притоки Десни р. Сейм погода була аномально теплою: середні по часткових басейнах  температури на 3,7-4,5  оС  перевищували  місячну норму.

Температурний режим був дуже мінливий, як у часі, так і по території водозбору. З 4 грудня у басейні Дніпра до Києва розпочався зимовий режим, який з 24 листопада вже утримувався на водозборі Десни, а на водозборі Прип’яті чіткий перехід через 0оС в сторону від’ємних значень так і не встановився.

У грудні опади випадали майже щодня, проте були несуттєвими до 1-2 мм та розподілялися не рівномірно, як по території, так і в часі: в окремі дні їх інтенсивність становила 5-26 мм за добу. На водозборі Дніпра до Києва в середньому випало 33 мм (77 % норми), окремо на часткових водозборах річок: В. Дніпро 29 мм (67 %), Сож 33 мм (79 %), Прип’ять 34 мм (79 %), Десна 28 мм (62 %), Сейм 27 мм (57 %), у зоні формування бічного припливу до Київського водосховища – рр. Уж, Тетерів 33 і 43 мм (83 і 108 % норми) відповідно.

Відповідно до температурного режиму опади випадали у вигляді снігу, мокрого снігу та дощу. Основна частка опадів припадала на період відлиг.

За таких умов, під час похолодань незначний сніговий покрив встановлювався, а під час потеплінь танув. Станом на ранок 31 грудня (за даними постійних рейок на метеомайданчиках) на верхній частині басейну Дніпра (за межами країни) сніг залягав висотою 1-7 см на верхніх ділянках водозбору В.Дніпра (вище Орші), Сожі, і Десни. На решті території водозбору сніг розтанув, що підтверджується  даними снігозйомки за 31 грудня на нижній частині водозбору Дніпра до Києва.

10 грудня за вимірами (в межах країни) грунт промерз місцями лише на водозборі Десни до 1-3 см. Надалі за даними вимірів 20, 31 грудня на нижній частині водозбору Дніпра до Києва промерзання не спостерігалося, грунт талий.

5-10 грудня пройшли піки 2 хвилі паводку на Десні вище Чернігова та притоці Десни р.Сейм висотою 1,2 -1,5, без негативних наслідків зі збільшенням водності в 2,7-2,9 рази. Нижче по течії річки, внаслідок  морозів, формування піків призупинилося до чергового потепління з 16 грудня.

На основних річках у замикальних створах, що формують приплив до Київського і бічний до Канівського водосховищ, у грудні продовжувалося поступове збільшення водності, яке внаслідок різкого зниження температур з 13-14 грудня (нічні морози становили 8 - 14оС) сповільнилося та призупинилося. На річках  водозбору розпочалося активне льодоутворення у вигляді шуги та формування численних зажорів з різкими добовими коливаннями рівнів на 0,1-0,7 м. Черговий затік тепла з 16 грудня обумовив танення снігу і льоду річках до повного очищення русел від льоду до кінеця місяця. До 19-23 грудня зажори промилися (зруйнувалися) і відновилося повільне збільшення водності, яке поступово тривало з жовтня на основних річках та у ході припливу до Київського водосховища.

Загалом  приплив води до Київського та бічний до Канівського водосховища (витрата Десни у створі поста Літки,) збільшився: до Київського  на 13 % від 591 м3/с (1 грудня) до 670 м3/с (31 грудня); до Канівського на 16 % від 138 м3/с (1 грудня) до 160 м3/с (31 грудня)

Середній за грудень приплив води до водосховищ становив: до Київського водосховища 641 м3/с (91 % норми, 52 % забезпеченості); бічний до Канівського (Десна - Літки) 152 м3/с (76 % норми, 64 % забезпеченості).

Праві притоки Прип’яті.   Впродовж грудня на річках суббасейну Прип’яті переважала тепла погода. Середньодобові температури повітря були в межах норми, в окремі дні вище норми на 2-6 ℃. Опади випадали різної інтенсивності, в більшості днів у вигляді дощу. Сніговий покрив встановився 10-11 грудня висотою 1-2 см, зійшов 16 грудня. 12-13 грудня, у зв’язку з короткочасним зниженням температури повітря, на окремих річках області повторно утворились короткотривалі льодові явища. В першій декаді місяця на Прип’яті  та її притоках утримувався малозмінний рівневий режим зимової межені. Стабільний ріст рівнів води розпочався з другої декади місяця з добовою інтенсивністю 1-2 см, в період дощів 4-16 см.  На річках Прип’ять (пост Люб’язь) та Турія ( пост Ковель) рівні води впродовж місяця були нижче мінімальних багаторічних значень за грудень.  На р. Вижівка ( пост Руда), р.Стохід (пост Малинівка), р.Вирка (пост Сварині) продовжує утримуватися стояча вода.

Середньомісячні витрати води річок у грудні становили (у відсотках по відношенню до норми): Прип’ять 21, Стохід 27, Стир 86, Горинь 75, Случ 41, Уборть 19.

Річки Київської області. В басейнах річок Київської області середня місячна температура повітря у грудні була вищою на 1,7-2,0 ℃ за кліматичну норму. У грудні в залежності від температурного режиму опади спостерігались у вигляді дощу, мокрого снігу та снігу, загальна кількість опадів становила 80-150 % кліматичної норми.

Упродовж грудня сніговий покрив встановлювався і танув, а у другій декаді грудня сніговий покрив в межах басейну річок Київської області встановився висотою 2-13 см, станом на 31 грудня сніговий покрив не спостерігався.

На річках області (крім зарегульованих ділянок) у грудні спостерігались незначні підвищення рівнів води загально на 0,1-0,2 м, без негативних наслідків.

На багатьох річках області водність була в межах 27-36 %, рр. Трубіж (пригирлова ділянка), Рось (пост Фесюри), Росава – 57-85 %, маловоддя утримувалось на р.Тетерів, його притоці р. Ірша та р. Рось в створі поста Корсунь-Шевченківський – водність становила 8-16 % норми грудня.

Внаслідок затоку холоду в другій декаді грудня на річках утворились і утримувались льодові явища у вигляді заберегів, шуги та неповного льодоставу. Станом на 31 грудня річки очистились від льоду.

У створі гідрологічного поста Корсунь-Шевченківський (нижня течія річки) – середня місячна витрата води дорівнювала 2,56 м3/с, що відповідає 17 % місячної норми, 22 % норми наймаловоднішого місяця року. Водність р. Рось в створі поста Фесюри дорівнювала 57 % місячної норми.

Бічний приплив до дніпровських водосховищ. У грудні в басейнах бічних приток Середнього та Нижнього Дніпра стійкого переходу до зимового режиму погоди не відбулось: середня за місяць температура повітря перевищувала середньобагаторічні значення на 1,6-2,2 ℃, сумарна кількість опадів (що випадали дощем) становила 120-170 % норми. Внаслідок значних опадів у третій декаді листопада, що перевищували декадну норму в 2-4 рази, в басейнах бічних приток Середнього та Нижнього Дніпра в грудні продовжувалось проходження малоінтенсивної паводкової хвилі на річках Сула, Псел, Ворскла і Самара.

Внаслідок таких умов, середньомісячна водність зимової межені у грудні на притоках Середнього та Нижнього Дніпра продовжувала збільшуватись загалом за місяць у 2 рази, але середньомісячні витрати води залишались нижчими за критерії маловоддя на річках Рось, Сула,  Оріль та становили (у відсотках по відношенню до норми): Рось 17, Сула  20, Оріль 7. Середньомісячні витрати води по річках Псел, Ворскла і Самара становили відповідно 54%, 50% та 68 % норми.

Об’єми бічного припливу до водосховищ у грудні порівняно з листопадом    збільшились у 2 рази і  становили (у млн.м3 та відсотках норми): до Кременчуцького 23 (16), Кам’янського 109 (73), Дніпровського 24 (49). Сумарний бічний приплив збільшився  у 2 рази і дорівнював 156 млн.м3, що відповідає 45 % норми.

Об'єм води у каскаді дніпровських водосховищ протягом місяця зменшився загалом на 0,490 км3.

Станом на 31 грудня об’єм каскаду дніпровських водосховищ без врахування Каховського водосховища дорівнює 19,415 км3, що на 6,243 км3  менше об’єму води водосховищ при НПР.

Температура води, льодові явища. Чергове зниження температури повітря до від’ємних значень у середині другої декади грудня, зумовило короткотривалу появу та відновлення льодоутворюючих процесів на річках басейну Дніпра та каскаді дніпровських водосховищ (крім Дніпровського  водосховища). Встановлення льодоставу спостерігалось на мілководдях окремих річок Середнього Дніпра та Київського водосховища.

На Верхньому Дніпрі, Прип’яті та Десні (в межах країни) активні процеси льодоутворення спричинили зажорні явища з різкими коливаннями рівнів води на 0,1-0,7 м за добу, без негативних наслідків.

 Внаслідок підвищення температури повітря (до додатніх значень), в кінці другої декади грудня відбувалось поступове послаблення, руйнування та очищення від льодоутворень більшості річок та водосховищ басейну Дніпра.

Станом на ранок 31 грудня льодові явища у вигляді заберегів, шуги та неповного льодоставу зберігаються на Десні (пости Новгород-Сіверський, Чернігів), його притоці р. Сейм та окремих річках суббасейнів Прип'яті (рр. Вижівка, Уборть, Случ), Середнього Дніпра (рр. Удай, Сула, Псел) та Київському водосховищі.

Суббасейн Сіверського Дінця. Через воєнні дії дані з більшості пунктів спостережень відсутні, тому оцінка гідрометеорологічної ситуації проведена за наявними даними.

Грудень 2024 року в суббасейні Сіверського Дінця виявився теплішим звичайного. Середньомісячні температури повітря перевищували норму на 2,9–3,4 °С. У більшості днів місяця відмічалися опади різних фазових станів та різної інтенсивності, які нерівномірно розподілилися по території суббасейну. Їх кількість за місяць коливалась у межах 23-57 мм (50-125 % місячної норми). За даними гідрологічного поста у верхньому б’єфі Оскільського водосховища сума опадів за місяць становила 77 мм, що відповідало 170 % місячної норми.

Сніговий покрив протягом грудня декілька разів утворювався незначною висотою, але через підвищений температурний режим повітря він мав нестійкий характер залягання та швидко танув. Станом на 31 грудня сніговий покрив у суббасейні Сіверського Дінця був відсутнім, грунт у більшості водозбору талий, за винятком південної та північно-східної його частин.

Впродовж грудня на Сіверському Дінці відмічалися незначні добові коливання рівнів води з тенденцією поступового росту. 29 грудня на                            р. Сіверський Донець біля с. Яремівка спостерігався спад рівня води на 42 см за добу, обумовлений зменшенням скиду води з Оскільського водосховища (загальний спад рівня води за період 28–31 грудня становив 53 см).

На малих річках суббасейну Сіверського Дінця у межах Харківської та частині Донецької областей відмічались незначні добові коливання рівнів води.

12-15 грудня зниження денних та нічних температур до від’ємних значень призвели до появи на деяких притоках Харківської та частині Донецької областей льодових явищ у вигляді заберегів та неповного льодоставу різної інтенсивності. У період 14-20 грудня на Печенізькому водосховищі відмічався льодостав незначної товщини.

Станом на 31 грудня на річках та водосховищах чисто, за винятком                     р. Лопань біля смт Козача Лопань, де зберігались забереги ступенем покриття річки 20%.

Температура води на річках суббасейну на кінець місяця становила 0,6–2,5ºС, на Печенізькому водосховищі не перевищувала 0,4ºС.

Середня водність річок у грудні становила на р. Сіверський Донець 50–70%, малих річок Харківської області 25–45% місячної норми.

Маловоддя продовжує утримуватися на р. Сухий Торець смт Черкаське Донецької області (14% місячної норми).

Південний Буг. Середньомісячна температура повітря у грудні була вищою за норму на 2,0-2,5 ℃. Опади випадали у вигляді дощу, мокрого снігу та снігу. Сумарна кількість опадів за місяць становила 39-63 мм, (120-180 % норми грудня). Найбільший сніговий покрив у басейні Південного Бугу встановився з 10 по 16 грудня висотою 2-15 см. Станом на 31 грудня сніг повністю розтанув.

Упродовж листопада на Південному Бузі та його притоках добові коливання рівнів води становили 2-25 см, а на окремих зарегульованих ділянках – 0,3-0,6 м за добу, без негативних наслідків. На р. Південний Буг та його притоках 14-18 грудня спостерігалися льодові явища у вигляді заберегів, неповного льодоставу та льодоставу.

У грудні водність р. Південний Буг та його приток була меншою за норму і становила 36-50 % а на  р. Інгул - 111 % норми листопада.

Середні місячні витрати води у грудні дорівнювали: р. Південний Буг біля Підгір’я (приплив до Первомайської ГЕС) – 21,3 м3/с (44 % норми), біля Первомайська (приплив до Олександрівської ГЕС) – 26,3 м3/с (47 % норми).

Суббасейн Нижнього Дунаю (р. Дунай в межах України). В першій декаді  грудня на українській ділянці Дунаю сформувалась невисока паводкова хвиля амплітудою до 0,93м, з 10 -12 грудня  протягом другої декади відбувався   повільний спад паводку (загалом на 0,2-0,4 м), що припинився на початку третьої декади і надалі до кінця місяця рівні води утримувались на малозмінних відмітках.

Максимальні, середні та мінімальні рівні води на українській ділянці Дунаю у  грудні  становили відповідно (у см над нулем поста): Рені 153, 126, 71, Ізмаїл 116, 95, 68,  Кілія 81, 61, 41,   Вилкове 112, 86, 64,   що   нижче за норму на 16-125 см.

Середньомісячні витрати води у грудні  порівняно з листопадом     збільшились  на 12 % і дорівнювали (у м3/с): Рені 4370, Ізмаїл 2190, Вилкове 2120, що становить  та 67-74% норми.

 

Річки західних областей. Середня за грудень водність річок становила (у відсотках норми): Західний Буг 110, Дністер 49-69, Прут, Сірет 82-107, Тиса, Латориця, Уж 38-45.

Суббасейн р.Тиса. Протягом грудня у суббасейні Тиси опади випадали переважно у вигляді дощів на рівнині, на високогір’ї - мокрого снігу та снігу. Місячна сума опадів не перевищувала 25-35 мм, що відповідає 25-38 % норми грудня. На високогір'ї області у грудні утримувався сніговий покрив висотою: в східних районах 20-120 см; в центральній та західній частині до 10-40 см.

Упродовж 17-19 грудня, внаслідок танення снігу та опадів, спостерігалися підвищення рівнів води на більшості річок суббасейну Тиси із загальною амплітудою підйомів 0,2-0,6 м, у межах русел річок та без негативних наслідків.

Під час затоку холодних повітряних мас у окремі дні грудня на річках відмічалися льодові явища у вигляді заберегів та шугоходу. Станом на 31 грудня на річках суббасейну Тиси чисто.

Середньомісячна водність річок Закарпатської області у грудні становила 38-45%.

Дністер, Прут, Сірет. Грудень у басейнах Дністра, Прута та Сірета відмічався теплим (середньомісячна температура повітря спостерігалась на 1,3-3,6 оС вищою за норму місяця) та з дефіцитом опадів – в середньому по басейну Дністра їх кількість становила 24-92 % місячної норми, лише в зоні формування бічного припливу до Дністровського водосховища, суббасейнах Прута та Сірета - 116-184 % норми.

На річках відмічався режим зимової межені; на окремих ділянках рівні води наближались та утримувались близькими до мінімальних значень за період спостережень.

  Приплив води до Дністровського водосховища утримувався в межах 107-158 м3/с. Скиди протягом місяця становили 89-118 м3/с. Середній за грудень приплив до Дністер ГЕС становив 131 м3/с (71 % місячної норми та 94 % забезпеченості).

В грудні відбувалось поступове наповнення Дністровського водосховища і станом на 8 годину 31 грудня відмітка рівня води у його верхньому б’єфі дорівнювала 115,66 м БС (1 грудня – 115,37 м БС), вільна  ємкість – 0,659 км3.

 

При використанні інформації та даних Українського гідрометцентру посилання обов'язкове. 

 

Версія для друку Опубліковано: 06 Грудня 2024