Про гідрологічний режим водних об’єктів України, що склався у березні 2025 р.

Березень в Україні відмічався  аномально теплим – середньомісячна температура повітря спостерігалась вищою за кліматичну норму на 2,4-5,8 оС. Опади випадали нерівномірно по території і в часі, переважно у вигляді дощу. Найбільша їх кількість спостерігалась у верхів’ї Прип’яті, Карпатському регіоні,   локально у верхів’ї Південного Бугу та суббасейні Десни – 104-186 % місячної норми. На решті території країни кількість опадів становила 10-99 % норми.

Станом на 20 березня, за результатами снігозйомок, сніговий покрив залишався лише на високогір'ї Карпат висотою до 50 см. 22 березня у високогір’ї західної та центральної частин Закарпатської області та 26 березня у високогір’ї Iвано-Франкiвської та схiдної частини Закарпатської областей снiголавинний сезон  оголошено закритим.

У другій декаді березня всі річки та водосховища країни очистились від льоду.

Дніпро до Києва.  Аналіз верхньої частини водозбору Дніпра за межами країни проведено за метеорологічною інформацією, яка надходить в рамках ВМО та за гідрологічною в межах країни, за даними УкрГМЦ.

Загалом березень у басейні Дніпра до Києва був аномально теплим (середня по басейну температура за 30 днів була на 4,2 оС вище норми і становила 5,2 оС) та з близькою до норми кількістю опадів.

У середньому за місяць у басейнах річок, що визначають приплив до Київського і бічний до Канівського водосховищ випало 35 мм (93 % норми), окремо на часткових водозборах річок: В. Дніпро 35 мм (92 %), Сож 39 мм (108 %), Прип’ять 36 мм (97 %), Десна 38 мм (103 %), Сейм 28 мм (78%), у зоні формування бічного припливу до Київського водосховища – рр. Уж, Тетерів 24 і 29 мм (57 і 78% норми відповідно).

Активний затік тепла, що поширювався з заходу, обумовив стійкий перехід через «0» в сторону додатних значень з 28 лютого на водозборі Прип’яті та 3 березня встановився на усьому водозборі Дніпра до Києва, що раніше норми.

28 лютого (за даними снігозйомки та вимірами метеостанцій) на водозборі Прип’яті та у зоні формування бічного припливу до Київського водосховища сніг повністю розтанув, а 5 березня і на усьому водозборі Дніпра до Києва.

Танення незначного снігового покриву відбувалося майже при повній відсутності опадів (до 2 мм на водозборі Сейму, Десни та 4-5 мм на решті часткових водозборів і загалом по водозбору Дніпра до Києва). Основна частка опадів випала у другій половині березня, в період зниження нічних температур до морозів, у вигляді снігу особливо на верхній частині водозбору, який встановлювався 15-17 березня місцями і танув, поповнюючи вологозапаси ґрунту та 24-25 березня, коли за дощ випадало від 5 до 12-25 мм за добу.

До 13 березня усі річки водозбору очистилися від льоду.

Відповідно до температурного режиму з  28 лютого - 4 березня розпочалося водопілля на річках водозбору Дніпра до Києва в межах країни. На притоках Прип’яті, зоні формування бічного припливу до Київського водосховища, притоках Десни (окрім р. Снов) воно було маловиражене і загальні підвищення становили 0,1- 0,4 м. На пригирловій ділянці Прип’яті, Верхньому Дніпрі, Десні в межах країни розвиток водопілля відбувався на фоні руйнування численних зажорів льоду з різкими коливаннями (переважно зниженнями) рівнів води на 0,1-0,6 м за добу, та зі збільшенням водності. Підвищення рівнів води на основних річках водозбору розпочалося з 18-21 березня і станом на 31 березня становить 0,1 - 0,3 м, можливо це 2 хвиля водопілля, що характерне для основних річок водозбору Дніпра до Києва.

 За березень припливи води до водосховищ збільшилися: до Київського водосховища на 31%: від 725 м3/с (1 березня) до 951 м3/с (31 березня), бічний до Канівського (витрата Десна-Літки ) на 35 %: від 160 м3/с (1 березня) до 216 м3/с (31 березня).

Об’єми води, що надійшли за весняний період (28 лютого - 31 березня) до Київського та до Канівського водосховищ становлять 2,41 і 0,56 км3, відповідно.

Середній за березень приплив води до водосховищ становить: до Київського водосховища 878 м3/с (78 % норми, 57 % забезпеченості); бічний до Канівського (Десна - Літки) 205 м3/с (63 % норми, 62 % забезпеченості).

Праві притоки Прип’яті. Березень характеризувався нестійкою, переважно теплою погодою. Середньомісячна температура повітря на 3,8°С перевищувала багаторічні показники. Аномально теплою спостерігалась перша половина місяця, середня добова температура на 2-11°С  була вище за норму. 15-18 березня відбувся  затік холоду, температура повітря знизилась і була близькою до норми та на 2-5°С нижчою за неї. Опади випадали різної інтенсивності у вигляді дощу, мокрого снігу та снігу. 15 березня у північних районах Волинської області утворився сніговий покрив висотою 4-11 см, який до 18 березня повністю розтанув.

На річках суббасейну Прип’яті тривав маловиражений розвиток весняного водопілля з загальним підвищенням рівнів води на  Прип’яті та її притоках на  0,1-0,4 м, без негативних наслідків. На річці Вижівка (пост Руда) – утримується стояча вода. Рівні води на річках області станом на 31 березня були нижчими середніх багаторічних значень березня.

Середньомісячні витрати води річок у березні становили (у відсотках по відношенню до норми): Прип’ять 12, Стохід 20, Стир 44, Горинь 31, Случ 17, Уборть 4.

Річки Київської області. Упродовж місяця спостерігалась аномально тепла погода з дефіцитом опадів. Середньомісячні температури повітря виявилися вищими за кліматичну норму на 4-5оС. У середньому по басейнах річок опадів випало 60-90 % кліматичної норми (значна частина яких випала в другій половині місяця). У першій декаді березня відбувалось відтавання ґрунту та очищення річок від льодових явищ.

На більшості річок Київської області, внаслідок опадів та танення незначних снігозапасів, упродовж березня відбувались незначні підвищення рівнів води з загальною амплітудою на 0,1-0,2 м, на притоці Ужа р. Норин на 0,4 м над передпаводковими рівнями, без негативних наслідків.

На зарегульованих ділянках рр. Гуйва, Гнилоп’ять, Стугна, Рось в окремі дні відмічались різкі коливання рівнів води на 0,3-0,5 м за добу, без негативних наслідків.

На більшості річок області середні витрати води хоч і збільшились у порівнянні з витратами води в лютому в середньому на 30-80 %, проте їх водність була дуже низька (спостерігалось маловоддя) в межах 2-18 % норми березня. Проте, варто відмітити, що норми березня відповідають періоду водопілля, але у 2025 році весняне водопілля на річках було невираженим, оскільки умови для його формування були несприятливими та визначались в першу чергу відсутністю стійкого снігового покриву та незначних снігозапасів.

У створі гідрологічного поста Корсунь-Шевченківський (нижня течія річки) – середня місячна витрата води дорівнювала 2,63 м3/с, що відповідає 5 % норми березня та 22 % норми наймаловоднішого місяця року. Водність р. Рось в створах постів  Круподеринці та Фесюри (верхня та середня ділянки річки) становила 10 та 18 % норми березня відповідно.

Бічний приплив до дніпровських водосховищ.  2-3 березня в басейнах бічних приток Середнього та Нижнього Дніпра відбувся остаточний перехід до весняного режиму погоди і весь місяць утримувались стійкі позитивні температури повітря, що в середньому за місяць становили 5,2-6,1оС тепла, що на 4,7-5,1оС вище за місячну норму. Березень відрізнявся значним дефіцитом опадів – місячна сума відповідала 50-86% норми.

Внаслідок відсутності снігового покриву та дефіциту опадів у басейнах  приток  Середнього та Нижнього Дніпра, на всіх річках встановилась дуже низька водність – 10-21% березневої  норми.

Об’єми бічного припливу до водосховищ у березні порівняно з лютим  збільшились на 5-6% і становили  (у млн.м3 та відсотках норми): до Кременчуцького 39 (8),  до Кам’янського 88,5 млн.м3 (18 ), до Дніпровського 24,3 (9).  Сумарний бічний приплив збільшився  на 4% і дорівнював 152 млн.м3, що відповідає 12 % норми.

Температура води, льодові явища.  Підвищення температури повітря (до позитивних значень), яке розпочалось в  кінці лютого, призвело до послаблення та  активного руйнування льодового покриву на річках та водосховищах басейну Дніпра.  Повне очищення від льоду спостерігалось у другій декаді березня. 

Станом на 8 годину 31 березня температура води на річках басейну Дніпра та  водосховищах Дніпровського каскаду становила 5,4-9,8оС.

Суббасейн Сіверського Дінця. Через воєнні дії дані з більшості пунктів спостережень відсутні, тому оцінка гідрометеорологічної ситуації проведена за наявними даними.

Упродовж першої половини березня спостерігалася переважно суха тепла погода, проте у другій половині місяця відбулося незначне похолодання, в окремі дні пройшли дощі різної інтенсивності з нерівномірним розподілом. Сума опадів за місяць становила 13-25 мм, що відповідає 30-60 % місячної норми, за виключенням півночі та півдня суббасейну Сіверського Дінця (Харківська обл.) та водозбору р.Казений Торець (Донецька обл.), де загальна кількість опадів дорівнювала 29-44мм (70-115% норми). Середньомісячна температура повітря перевищувала кліматичну норму березня на 5,0-5,5 °С.

У період з 3 по 5 березня у суббасейні Сіверського Дінця повністю зійшов сніговий покрив, почалося поступове відтавання ґрунту, що сприяло початку весняного водопілля на малих річках Харківської області упродовж 5-9 березня та на р.Сіверський Донець у період з 10 по 18 березня. Розвиток водопілля був повільним та з незначними підвищеннями рівнів води на 1-5 см за добу, що обумовлено дефіцитом опадів у першій декаді березня. У період з 8 по 13 березня Печенізьке водосховище та річки суббасейну Сіверського Дінця повністю звільнилися від льоду.

На малих річках Харківської області 17-21 березня сформувалися максимуми водопілля, загальні підйоми рівнів води над передпаводковими становили 0,3-0,5м, без негативних наслідків. З 15 березня відмічався вихід води незначним шаром на заплаву понижених прируслових ділянок р.Лопань біля смт Козача Лопань. Протягом третьої декади березня на малих річках суббасейну Сіверського Дінця почався поступовий спад рівнів води.

На ділянці Сіверського Дінця м. Чугуїв – м. Ізюм протягом третьої декади березня сформувалися максимуми весняного водопілля. Загальні підйоми рівнів води над передпаводковими становили 0,1-0,3 м. На кінець березня на р.Сіверський Донець біля с.Яремівка триває повільне формування піку водопілля.

Станом на 31 березня температура води річок регіону коливалася переважно у межах 6,8-10 ℃, Печенізького та Оскільського водосховищ становила 4,8-6,2℃.

Середньомісячна водність річок суббасейну Сіверського Дінця у березні становила 22-41 % норми. Складна гідрологічна ситуація (маловоддя) утримується на р.Уди біля смт Пересічне (Харківська обл.) та р.Сухий Торець біля смт Черкаське (Донецька обл.), де водність не перевищувала 10-15 % місячної норми.

Південний Буг. Середньомісячна температура повітря у березні була вищою за кліматичну норму на 3,5-4,7 ℃. Сумарна кількість опадів за місяць склала 6-22 мм (17-50 % місячної норми), у верхів’ї басейну − 31-38 мм (85-107 % місячної норми).

Льодові явища на річках басейну Південного Бугу спостерігалися до 8 березня, на окремих ділянках річок до 13 березня, у вигляді заберегів, неповного льодоставу та льодоставу.

Упродовж березня на Південному Бузі та його притоках добові коливання рівнів води становили 2-22 см, а на окремих зарегульованих ділянках – 0,3-0,6 м за добу, без негативних наслідків.

Умов для розвитку вираженої весняної повені в березні в басейні Південного Бугу не сформувалося.

У березні в порівнянні з лютим водність р. Південний Буг та його приток зменшилася та становила 25-40 % норми березня. На р.Південний Буг (пости Тростянчик, Олександрівка) та його притоці р.Синюха утримувалося, а на р.Південний Буг (пости Підгір’я, Первомайськ) встановилося маловоддя – 8-19 % норми.

Середні місячні витрати води у березні дорівнювали: р. Південний Буг біля Підгір’я (приплив до Первомайської ГЕС) – 12,0 м3/с (11 % норми), біля Первомайська (приплив до Олександрівської ГЕС) – 21,9 м3/с (19 % норми).

Суббасейн Нижнього Дунаю (р. Дунай в межах України). У березні на українській ділянці Дунаю переважав нестійкий гідрологічний режим: у другій декаді місяця пройшла невисока паводкова хвиля амплітудою до 0,3 м, в третій декаді відбувалось формування наступної паводкової хвилі висотою: Рені 1,3м, Ізмаїл 0,8м, Кілія 0,6м, Вилково 0,4м. Паводки пройшли  без негативних наслідків.   

Максимальні, середні та мінімальні рівні води на українській ділянці Дунаю у  березні виявилися близькими до найнижчих  за багаторіччя для березня і становили відповідно (у см над нулем поста): Рені  206, 108, 66, Ізмаїл 144, 84, 57,  Кілія  92, 54, 35,  що   нижче за норму на 57-175 см,  Вилкове 106, 80, 67, що нижче за норму на 25-26см.  

Середньомісячні витрати води у  березні  порівняно з лютим   зменшились   на 1-2 % і дорівнювали (у м3/с): Рені 4100, Ізмаїл 2050, Вилкове 2030, що становить   48-52 % норми.

Річки західних областей. Середня за березень водність річок становила (у відсотках норми): Західний Буг 50-56, Дністер 42-47, Прут, Сірет 23-62, Тиса, Латориця, Уж 71-106.

Суббасейн р. Тиса. Погода першої декади березня обумовлювалась переважно впливом антициклону, в більшості днів спостерігалась малохмарна суха погода. На річках відбувались зниження рівнів води, у верхів’ях річок утримувались льодові явища у вигляді заберегів та шуги.

Друга декада березня відмічалась нестійкою, з перервами дощовою погодою, випадали значні дощі з грозами, 13-16 березня випали дощі кількістю 35-115 мм, що відповідає 60-135% місячної норми.

На притоках західної та центральної частини Закарпатської області сформувалися три хвилі, а на р.Тиса – 4 хвилі тало-дощового паводку. Загальна амплітуда підйомів становила: на верхній ділянці Тиси (Рахів-Ділове), її притоках 0,8-1,8 м; на ділянці Тиси Великий Бичків-Вилок та Ужа Зарічево-Ужгород, на р. Стара 2,1-3,6 м; на р.Боржава біля Верхніх Ремет 4,3 м; рр.Латориця та Тиса в районі м.Чоп – 3,6 та 4,9 м, відповідно.

Проходження піків паводку супроводжувалося виходом води на заплаву р.Латориця біля м. Мукачеве та м. Чоп, р. Стара біля с. Зняцьово, р. а на р.Боржава біля с. Верхні Ремети спостерігалося короткочасне перевищення відмітки часткового затоплення сільськогосподарських угiдь ряду сіл та автодороги у Берегівському та Хустському районах Закарпатської області.

24-26 березня, внаслідок дощів, на річках сформувалася невисока хвиля дощового паводку, з підвищеннями рівнів води на 0,3-1,4 м, в нижній течії р.Боржава на 2,4 м над передпаводковими рівнями, без негативних наслідків.

Загальна сума опадів у березні перевищувала норму у 1,5-2 рази і становила 30-50 мм на рівнині, у передгірській та гірській місцевості 137-160 мм.

На початку місяця сталий, суцільний, нерівномірний сніговий покрив утримувався тільки на високогір'ї сходу Закарпатської області, на високогір’ї західної та центральної частини області вкритість снігового покриву складала переважно 60-70 відсотків поверхні.

Значні дощі та плюсові температури першої половини другої декади призвели до інтенсивного танення снігу на високогір’ї. 22 березня був закритий сніголавинний сезон на високогір’ї західної та центральної частини, 26 березня на високогір’ї східної частини Закарпатської області.

Протягом березня на високогір’ї сходження снігових лавин не зафіксовано.

Дністер, Прут, Сірет. Березень у басейнах Дністра, Прута та Сірета спостерігався аномально теплим (середньомісячна температура повітря відмічалась на 3,0-5,1 оС вищою за норму місяця) та з дефіцитом опадів – у середньому по басейнах їх кількість становила 42-99 % місячної норми, лише в басейнах Стрия та окремих приток, що формують бічний приплив до Дністровського водосховища, спостерігалась їх достатня кількість – 101-127 % норми.

14-17 березня, внаслідок опадів, на річках басейнів сформувався невисокий паводок із загальною амплітудою підвищення рівнів води на 0,2-0,9 м над передпаводковими рівнями, без негативних наслідків.

 Максимальний середньодобовий приплив води до Дністровського водосховища спостерігався 18 березня величиною 362 м3/с (96 % забезпеченості). Скиди протягом місяця становили 73-120 м3/с.

Середній за березень приплив води до Дністровського водосховища дорівнював 148 м3/с (38 % місячної норми та 95 % забезпеченості). Об’єм води, що надійшов до водосховища за період 1-31 березня – 0,40 км3.

При використанні інформації та даних Українського гідрометцентру посилання обов'язкове. 

 

Версія для друку Опубліковано: 04 Квітня 2025