Про гідрологічний режим водних об’єктів України,  що склався у жовтні 2024 р.

Температура повітря у жовтні на більшості річок Карпат та у суббасейні р.Прип’ять виявилася близькою та дещо вищою (на 0,3-1,1 оС) за норму місяця, а на решті річок країни –  була вищою за норму на 2,5-3,2 оС. Дефіцит опадів спостерігався у басейні Дністра, водозборах Прута, Сірету, у басейнах приток Середнього Дніпра у Житомирській області та приток Середнього та Нижнього Дніпра у Дніпропетровській області та річках суббасейну Сіверського Дінця, де середньомісячна кількість опадів не перевищувала 21-36 мм, що дорівнює 30-80% норми. На решті території країни загальна кількість опадів дорівнювала 45-108 мм, що становило 1,0-2,5 норми місяця.

На більшості річок рівнинної території країни упродовж жовтня переважав ріст рівнів води з поступовим збільшенням водності річок. У першій декаді місяця на річках Карпат спостерігалось формування незначного паводку, без негативних наслідків.

На окремих ділянках річок рівні води упродовж жовтня утримувались близькими до найнижчих меженних за багаторіччя, а на притоці Прип'яті р. Турія та у верхів'ї р. Ворскла (суббасейн Середнього Дніпра) – спостерігалися нижчими за них.

Складна гідрологічна ситуація зберігалась у нижній ділянці р. Сула (Полтавська область), по бічному припливу до Кременчуцького водосховища, нижніх ділянках рр. Ворскла та Оріль (суббасейн Середнього Дніпра), в середній та нижній течіях Південного Бугу (пости Підгір’я, Олександрівка), на нижній ділянці р. Рось (Черкаська область) – водність жовтня не перевищувала 7-15 % норми та 9-20 % норми наймаловоднішого місяця, що нижче критеріїв маловоддя.

Дніпро до Києва.  Аналіз верхньої частини водозбору Дніпра за межами країни проведено за метеорологічною інформацією, яка надходить в рамках ВМО та за гідрологічною в межах країни, за даними УкрГМЦ.

Загалом у басейнах річок, що формують приплив води до Київського і Канівського водосховищ погода у жовтні була теплою і дощовою у першій половині місяця.

Середня за жовтень температура повітря на водозборі Дніпра до Києва  становила 8,4оС, що на 1,0 оС вище кліматичної норми жовтня.

Дощовий період на водозборі Дніпра до Києва розпочався у другій декаді вересня з водозбору Прип’яті і переважно її правобережної частини з поширенням до 5-6 жовтня на весь водозбір (нижня частина водозбору Десни та Сейм) і тривав до 18 жовтня. Дощі випадали переважно помірні, з незначними переривами, проте,  у окремі дні  були значними – 17-67 мм за добу  (за кількістю від декадної до місячної і більше норми).

За дощовий період (25 вересня - 20 жовтня) на водозборі Дніпра до Києва в середньому випало 71 мм (178% норми), окремо на часткових водозборах річок за період від 26 вересня - 20 жовтня: В. Дніпро 83 мм (190 %), Сож 82 мм (174 %), Прип’ять (з середини вересня) 96 мм (163 %); та з 5-6 жовтня Десна 97 мм (198 %), Сейм 60 мм (300 %), за жовтень у зоні формування бічного припливу до Київського водосховища – рр. Тетерів, Уж 36 і 53 мм (90 і 115% норми) відповідно.

За таких умов на річках басейну Дніпра до Києва переважав ріст рівнів води з поступовим збільшенням водності основних річок і припливу води до водосховищ.

Від 2-5 жовтня триває ріст рівнів води паводку на основних річках Прип’ять і Дніпро, у створах вхідних постів, що визначають приплив води до Київського водосховища підвищення рівнів станом на 31 жовтня становить 0,2 і 0,7 м, відповідно, зі збільшенням водності в 1,7 та 1,8 рази.

Приплив води до Київського водосховища збільшився в 1,8 рази: від 332 м3/с (3 жовтня) до 587 м3/с (31 жовтня).

На Десні та її притоках відбулося формування дощового паводку піки якого на малих притоках пройшли 16-18 жовтня висотою 0,2-0,4 м. на ділянці Десни Новгород-Сіверський Макошине 25-29 жовтня висотою 0,99-1,02 м зі збільшенням водності на цій ділянці річки в 2,4 рази. На ранок 31 жовтня триває формування паводку на притоках Десни рр. Снов, Сейм та ділянці Десни Чернігів-Літки висотою, відповідно 0,9 і 0,7 та 0,6-1,1 м, зі збільшенням водності в 1,3-1,9 рази.

Витрата Десни у створі поста Літки, що визначає бічний приплив до Канівського водосховища збільшилася в 1,3 рази: від 93 м3/с (7 жовтня) до 122 м3/с (31 жовтня). 

Середній за жовтень приплив води до водосховищ становив: до Київського водосховища 436 м3/с (70 % норми, 72 % забезпеченості); бічний до Канівського (Десна - Літки) 104 м3/с (57 % норми, 84 % забезпеченості).

Праві притоки Прип’яті. В жовтні переважала тепла погода, середньодобові температури повітря були вище норми на 0,5-1,5°С. Дощі випадали нерівномірно, як по території, так і у часі, сумарна кількість їх за місяць була близькою та вище норми, лише на півночі Волині та на сході суббасейну Прип’яті їх випало 78-89% норми опадів. Найбільше їх випало у першій декаді, що зумовило короткотривалий ріст рівнів води на річках суббасейну Прип’яті в межах 1-4 см, на окремих річках 6-12 см за добу. Загалом гідрологічна ситуація в жовтні була несприятливою – утримувалась низька і дуже низька осіння межень. До кінця жовтня рівні води на  р. Турія - пост Ковель залишалися нижчими мінімальних значень за багаторічний період спостережень. На р.Вижівка – пост Руда, р.Турія - пост Ягідне і пост Ковель, р.Стохід - пост Малинівка  продовжує утримуватися стояча вода.

Середньомісячні витрати води річок у жовтні, порівняно з вереснем, на окремих річках дещо підвищились і становили (у відсотках по відношенню до норми): Прип’ять 24, Стохід 26, Стир 87, Горинь 68, Случ 51, Уборть 39.

 

Річки Київської області. В межах водозборів річок Київської області у жовтні спостерігалась тепла погода. Середня місячна температура повітря була вищою на 1,1-2,3 оС за кліматичну норму. Опади випали переважно в перших двох декад жовтня в межах декадних норм (найбільше опадів в першій декаді випало в межах водозборів рр. Уж, Ірпінь та Рось – 1,8-3,0 декадної норми). Загальна кількість опадів в середньому по басейнах річок становила 30-45 мм (60-110% норми жовтня), в басейні р. Рось – 67 мм (168 % норми жовтня).

Дощі зумовили на річках області (крім зарегульованих ділянок) незначне підвищення рівнів води в першій половині жовтня загально на 0,1-0,3 м, у верхів’ї р.Рось на 0,4 м, без негативних наслідків. Надалі на річках відновився режим  осінньої межені з коливаннями рівнів води в межах 1-6 см за добу. На р. Стугна відновився стік води з 14 жовтня.

На багатьох річках області водність утримувалась нижчою за критерій маловоддя і становила 7-17 % норми жовтня. На ділянці р. Тетерів нижче Житомира, у верхів’ї його притоки р. Ірша, на р.Стугна, р. Рось біля поста Фесюри та її притоці р.Росава – 28-44%, у верхів’ях Ужа та Росі – 49 та 68 % норми жовтня відповідно.

На р. Тетерів в створі поста Житомир середня місячна витрата води за жовтень утримується нижчою за екологічну витрату.

На річках області спостерігається заростання русел водною рослинністю різної інтенсивності. На рр. Ірпінь та Недра утримуються ділянки стоячої води.

Водність р. Рось в створі поста Фесюри дорівнювала 30 % норми жовтня. У створі гідрологічного поста Корсунь-Шевченківський (нижня течія річки) – середня місячна витрата води дорівнювала 1,76 м3/с, що відповідає 11 % місячної норми, 15 % норми наймаловоднішого місяця літньо-осінньої межені та є близькою до екологічної витрати.

 

Бічний приплив до дніпровських водосховищ. У першій половині жовтня  в басейнах бічних приток Середнього та Нижнього Дніпра утримувались температури повітря, близькі до 20-22 градусів тепла та випали значні дощі  - 15-57 мм за декаду, що відповідає 100-330 % декадної норми. В середині жовтня відбулась зміна  погодних умов із суттєвим зниженням температур повітря до 8-15 градусів тепла, а третя декада була бездощовою.

Внаслідок таких погодних умов, середньомісячна водність осінньої межені у жовтні на притоках Середнього та Нижнього Дніпра  несуттєво збільшилась, але середньомісячні витрати води залишались нижчими за критерії маловоддя  та становили (у відсотках по відношенню до норми): Рось 9, Сула 8, Псел 36, Ворскла 12, Оріль 16, Самара 23.

Об’єми бічного припливу до водосховищ у жовтні порівняно з вереснем   змінились: до Кременчуцького об’єм зменшився на 17 %, до Кам’янського збільшився на 200 %, до Дніпровського збільшився на 11 %; об’єми бічного припливу становили (у млн.м3 та відсотках норми): до Кременчуцького 8,9 (8), Кам’янського 34,5 (29), Дніпровського 6,2 (25). Сумарний бічний приплив збільшився  на 80% і дорівнював 49,6 млн.м3, що відповідає 19% норми.

Об'єм води у каскаді дніпровських водосховищ протягом місяця зменшився загалом на 0,735 км3, в другій половинні місяця спрацювання відбувалось більш інтенсивніше.

Станом на 31 жовтня об’єм каскаду дніпровських водосховищ без врахування Каховського водосховища дорівнює 20,864 км3, що на 4,794 кмменше об’єму води водосховищ при НПР.

Температура води Середня за жовтень температура води на річках і водосховищах басейну Дніпра була вище на 1,0-4,2оС за місячну норму і близькою  до минулорічного її значення.

Станом на ранок 31 жовтня температура води на річках басейну Дніпра та Київському водосховищі становила 6,2-9,8оС, на Канівському, Кременчуцькому, Кам’янському – 10-11о С,  Дніпровському – 12-15оС.

 

Суббасейн Сіверського Дінця. Через воєнні дії дані з більшості пунктів спостережень відсутні, тому оцінка гідрометеорологічної ситуації проведена за наявними даними.

Протягом жовтня у суббасейні Сіверського Дінця спостерігалась тепла погода, як для цього періоду. Середньомісячна температура повітря перевищувала місячну норму на 1,9-3,1°С. Переважна кількість опадів випала у другій декаді жовтня, їх сума за місяць становила 16-38 мм (30-80% місячної норми).

8 жовтня у суббасейні Сіверського Дінця розпочалася метеорологічна осінь, що за середніми багаторічними даними пізніше на 20-30 діб.

Опади, які пройшли упродовж жовтня, не сприяли покращенню гідрологічної ситуації на річках та суттєвому збільшенню водності. На річках суббасейну відмічались незначні добові коливання рівнів води, переважно з повільним ростом на кінець місяця. На Сіверському Дінці біля с. Яремівка наприкінці місяця спостерігався ріст рівня води із загальною амплітудою підйому з 26 жовтня на 0,4 м, що обумовлено скидом води з Оскільського водосховища.

На р. Казений Торець біля смт Райське протягом двох декад жовтня утримувалась стояча вода; рівень води на кінець місяця був на 3 см нижчим за багаторічний мінімальний рівень води за жовтень.

Станом на 31 жовтня температура води на р. Сіверський Донець та більшості його приток коливалась у межах 7,0-10,0°С.

Водні об’єкти суббасейну продовжують звільнятися від річкової рослинності. На кінець місяця заростання русел річок становило 10-20% їх ширини, на окремих ділянках - рослинність лягла на дно, деякі ділянки звільнились від неї.

Середньомісячна водність річок у жовтні становила (у відсотках норми):

- р. Сіверський Донець на ділянці м. Чугуїв – м. Ізюм 50-70;

- р. Уди (пост Безлюдівка) та р. Харків (пост Циркуни) 35-36.

Маловоддя продовжує утримуватися на р. Уди (пост Пересічне) та р.Сухий Торець (пост Черкаське), де середньомісячна водність не перевищувала 13-15 % норми.

 

Південний Буг. Середньомісячна температура повітря у жовтні була вищою за норму на 1,5-2,8 ℃. Сумарна кількість опадів за місяць становила 44-100 мм, що у 1,3-2,6 перевищило місячну норму, на окремих ділянках – 18-38 мм (46-90% місячної норми).

Упродовж жовтня на Південному Бузі та його притоках спостерігались добові коливання рівнів води в межах 2-18 см, а на окремих зарегульованих ділянках – 0,2-0,6 м за добу, без негативних наслідків. На окремих ділянках Південного Бугу та його приток спостерігається заростання русел водною рослинністю різної інтенсивності.

У жовтні водність Південного Бугу була близькою до критеріїв маловоддя тільки у верхній частині середньої течії річки на посту Тростянчик та на його притоці р.Синюха (21 % норми), а на решті ділянок річки утримувалося маловоддя – 12-15 % норми жовтня. На р.Інгул водність становила 74 % місячної норми.

Середні місячні витрати води у жовтні дорівнювали: р. Південний Буг біля Підгір’я (приплив до Первомайської ГЕС) – 5,92 м3/с (12 % норми), біля Первомайська (приплив до Олександрівської ГЕС) – 11,1 м3/с (17 % норми).

 

Суббасейн Нижнього Дунаю (р. Дунай в межах України). 22-23 вересня на українській ділянці Дунаю розпочалось формування паводкової хвилі  внаслідок просування екстремально – високого паводку із закордонної  ділянки. Максимуми паводку пройшли 10-11 жовтня висотою по постах: Рені 2,45 м, Ізмаїл -  1,40 м, Кілія 0,65 м, Вилкове 0,35 м, без негативних наслідків. До початку третьої декади  жовтня на українській ділянці Дунаю відбувалось утримання  рівнів води на відмітках, близьких до максимальних; в третій декаді розпочався інтенсивний спад паводкової хвилі, загалом на кінець місяця спад становив по постах: Рені  0,7м, Ізмаїл 0,4 м, Кілія та Вилкове 0,3-0,1 м. 

Максимальні, середні та мінімальні рівні води на українській ділянці Дунаю у жовтні  становили відповідно (у см над нулем поста): Рені 285, 261, 200, Ізмаїл 198, 181, 142, Кілія 120, 109, 86, Вилкове 119, 110, 95. Внаслідок проходження високого паводку  рівні води були вищими за середньобагаторічні для цього місяця на 24-110 см.

Середньомісячні витрати води у жовтні  порівняно з вереснем   збільшились   на 88-90 % і дорівнювали (у м3/с): Рені 6900, Ізмаїл 3430, Вилкове 3300, що відповідає 130 - 147 % норми.

 

Річки західних областей. Середня за жовтень водність річок становила (у відсотках норми): Західний Буг 104, Дністер 117-156, Стрий 218; Прут, Сірет 100-109, Тиса 54-70, Латориця, Уж 83-111.

Суббасейн р.Тиса. У жовтні на річках Закарпатської області опади випадали, переважно у вигляді дощів та зливових дощів. Загальна кількість опадів за жовтень становила 38-90 мм (44-138% норми), місцями в гірських районах 94-137 мм (83-152 % норми).

Внаслідок дощів, упродовж 5-6 та 12-13 жовтня на річках суббасейну Тиси спостерігалося формування невисоких дощових паводків із загальною амплітудою підйомів у межах 0,4-1,5 м, в нижніх течіях річок Латориця та Боржава на 2,0-3,1 м, у межах русел річок та без негативних наслідків.

Дністер, Прут, Сірет. Жовтень у басейні Дністра, Прута та Сірета відмічався теплим (середньомісячна температура повітря спостерігалась близькою до норми жовтня) та з дефіцитом опадів – в середньому по басейну їх кількість становила 51-98% місячної норми, лише у верхів’ї Дністра випало 102-139 % норми місяця.

В першій декаді жовтня на річках басейнів сформувався незначний паводок із загальною амплітудою підвищення рівнів води на 0,2-1,2 м над передпаводковими рівнями, без негативних наслідків. Максимальний середньодобовий приплив до Дністровського водосховища спостерігався 8 жовтня величиною 419 м3/с (97 % забезпеченості). Впродовж наступних двох декад на річках відмічався режим осінньої межені; на окремих ділянках рівні води наближались та утримувались близькими до мінімальних значень за період спостережень.

 Приплив води до Дністровського водосховища утримувався в межах 119-212м3/с, в період паводку він збільшувався до 241-419 м3/с. Скиди протягом місяця відмічались в межах 72-129 м3/с. Середній за жовтень приплив до Дністровського водосховища становив 203 м3/с (108 % місячної норми та 30 % забезпеченості).

Внаслідок акумуляції паводкових вод, в жовтні відбувалось наповнення Дністровського водосховища і станом на 8 годину 31 жовтня відмітка рівня води у його верхньому б’єфі дорівнювала 116,12 м БС (1 жовтня – 114,47 м БС), вільна  ємкість – 0,609 км3.

 

 

При використанні інформації та даних Українського гідрометцентру посилання обов'язкове. 

 

Версія для друку Опубліковано: 05 Листопада 2024