Про гідрологічний режим водних об’єктів України, що склався у квітні 2024 р. 

Квітень характеризувався доволі теплою погодою, проте в окремі дні упродовж місяця спостерігалось різке зниження температури. Середня місячна температура квітня в Україні була вищою на 1,5-3,1оС за кліматичну норму, в південних, центральних та східних областях України на 3,2-5,3оС.

Опади в квітні розподілились вкрай нерівномірно як в часі так і в просторі: в першій половині місяця опадів майже не спостерігалось, проте в другій випала значна їх кількість: найбільше – в межах водозборів річок суббасейну Прип’яті в Житомирській та Київській областях (рр. Уборть, Уж), правобережних приток Середнього Дніпра, загалом в басейні Дніпра до Києва та в басейні Південного Бугу – 1,8-2,8 норми квітня; найменше – в суббасейнах Сіверського Дінця та Нижнього Дніпра (рр. Оріль, Самара, Інгулець) – 40-80 % норми квітня. На решті території країни випало 90-170 %.

На високогір’ї Івано-Франківської та східної частини Закарпатської областей протягом місяця відбувалося інтенсивне танення снігу. 24 квітня, у зв’язку з інтенсивним таненням снігу, у західній та в центральній частині Закарпатської області сніголавинний сезон закрито. У квітні в зоні діяльності сніголавинної станції Пожежевська було зафіксовано 2 випадки сходження снігових лавин, збитків не завдано.

На Верхньому Дніпрі та Десні (в межах країни) упродовж квітня спостерігалось формування та проходження другої хвилі весняного водопілля. Станом на кінець місяця триває ріст рівнів води триває на Верхньому Дніпрі та ділянці Десни Чернігів-Літки. Впродовж місяця на Верхньому Дніпрі, Десні у створах постів Новгород-Сіверський, Морівськ, Макошине, її притоці р.Снов утримувалося затоплення заплав, оточення окремих сіл водою, порушення транспортного сполучення з рядом прирічкових сіл водами річок Сож (за даними ДСНС), Дніпро, Десна та Снов у Новгород-Сіверському, Корюківському, Ніжинському, Чернігівському районах Чернігівської області.

Внаслідок пропуску води, на пунктах спостереження дніпровських водосховищ спостерігались коливання рівнів води в межах 0,1-0,3 м за добу. В другій половині місяця, спостерігались більш різкіші коливання рівнів води, а на р. Дніпро біля Києва та у верхніх частині Кременчуцького водосховища коливання рівнів води досягали 0,5-0,9 м за добу, з виходом води на заплаву та частковим затопленням прирічкових територій в Київській, Черкаській області, Полтавській та Кіровоградській областях. Станом на кінець місяця рівні води на всіх пунктах спостережень дніпровських водосховищ знизились до безпечних відміток.

На решті рівнинних річках країни в першій половині місяця переважав малозмінний режим рівнів води з переважання спаду, в другій половині в басейнах річок, де спостерігались значні опади – відбулось формування дощового паводку висотою 0,3-0,8 м, на рр. Случ, Уборть та річках, що формують бічний приплив до Київського водосховища (рр. Уж, Тетерів) на 0,5-1,8 м, з виходом води на заплаву р. Уж, її притоки р. Норин та в нижній ділянці р.Тетерів (Житомирська, Київська обл.). Внаслідок добігання дощових вод, з 25 квітня відмічається збільшення рівнів/водності на пригирловій ділянці Прип’яті в зоні ЧАЕС.

На річках Карпатського регіону в першій половині місяця спостерігалось поступове зменшення водності річок, а в другій половині квітня дощі зумовили формування паводку з підвищеннями рівнів води не більше ніж на 1,0 без негативних наслідків. На річках суббасейну р.Тиса (Закарпатська обл.) упродовж місяця спостерігалось формування трьох паводкових хвиль висотою 0,1-0,6 м, на рр. Ріка та Боржава – до 0,8-1,5 м, без негативних наслідків.

Дніпро до Києва. Аналіз верхньої частини водозбору Дніпра за межами країни проведено за метеорологічною інформацією, яка надходить в рамках ВМО та гідрологічною в межах країни, за даними УкрГМЦ.

Загалом квітень у басейні Дніпра до Києва, був тепліший за кліматичну норму (середня температура по басейну була на 2,7оС вище норми і становила 11оС) з більшою за норму кількістю опадів (71 мм, 179 % норми).

Перша половина квітня була аномально теплою з літніми температурами, на 5-7оС вищими за норму і дефіцитом дощів на водозборах Десни, Сейму (31 і 11%) та р.Тетерів - 37% (зона формування бічного припливу до Київського водосховища) на решті території водозбору Верхнього Дніпра дощів випало переважно близько норми (86-120%), а на водозборі Прип’яті - більше за неї (127%)

Надалі відбулися кардинальні зміни у погоді: температура значно знизилася та встановився дощовий період. За цей період у басейні Дніпра до Києва дощів випало 53 мм (265%).

Розвиток водопілля до середини квітня у басейні Дніпра до Києва відбувався при стійкому недоборі та дефіциті опадів, що і обумовило повільне його формування. Поточне водопілля на Верхньому Дніпрі, розпочалося на фоні високої водності та стояння води на заплаві, оточення окремих сіл водою, порушення транспортного сполучення з рядом прирічкових сіл водами річок Сож (за даними ДСНС), Дніпро у Чернігівському районі Чернігівської області.

У другій половині квітня, на правобережних притоках Прип’яті, внаслідок дощів, відповідно до їх розподілу, відбувалися незначні підвищення рівнів води на 0,1-0,3 м, більш активні на р.Случ, Уборть та річках, що формують бічний приплив до Київського водосховища (Уж, Тетерів) на 0,5-1,1 м, де і до тепер триває формування піків дощового паводку на нижніх ділянках. Внаслідок добігання дощових вод, з 25 квітня відмічається збільшення рівнів/водності на пригирловій ділянці Прип’яті в зоні ЧАЕС.

З 17 квітня розпочалося формування другої хвилі водопілля на В.Дніпрі в межах країни) та у ході припливу до Київського водосховища, на фоні повільного спаду Прип’яті. Загалом приплив води до Київського водосховища від 17 квітня збільшився на 19%: від 2540 (16 квітня) до 3030 (30 квітня).

 На ділянці Десни Новгород-Сіверський – Макошине, впродовж 15-30 квітня пройшли піки другої невисокої, але вищої за попередню, хвилі водопілля висотою 0,8-1,6 м. Поточне водопілля розпочалося на фоні високої водності та стояння води на заплаві. За висотою максимальні рівні 2 хвилі були на 11-26 см вищими за норму.

Станом на 30 квітня продовжується формування максимумів водопілля на ділянці Десни Чернігів-Літки. Витрата води Десни біля Літок, що визначає бічний приплив води до Канівського водосховища, з 24 квітня почала повільно збільшуватися і до кінця місяця збільшилася лише на 14 м3/с: від 520 м3/с (20 квітня) до 534 м3/с (30 квітня).

Середній приплив води до водосховищ за квітень становив: 2710 м3/с (98 % норми, 46 % забезпеченості); бічний до Канівського (Десна - Літки) 524 м3/с (46 % норми, 93 % забезпеченості).

Об’єм припливу, що надійшов до Київського водосховища за період з початку весняного водопілля 5 лютого до 30 квітня, включно, становить 20,5 км3; бічний до Канівського водосховища за період від 14 лютого до 30 квітня – 3,42 км3.

Праві притоки Прип’яті. В першій половині квітня утримувалась аномально тепла погода, температура повітря перевищувала норму на 1-5°С. З 15 квітня відбулось зниження температури повітря, середньодобові температури коливались в межах 6-16°С тепла і були нижче норми. В останні три дні місяця температура повітря суттєво зросла і стала вище норми на 1-5°С. Опади випадали різної інтенсивності, більша частина їх випала в першій та третій декадах квітня.

У другій половині квітня сформувалась хвиля дощового паводку на річках Случ та Уборть висотою 0,5-0,8 м, на р. Тня (притока Случі у Житомирській обл.) до 1,9 м, з короткочасним виходом води на заплаву. На інших річках суббасейну Прип’яті рівні води коливались з переважання спаду на 1-5 см за добу.

Продовжує утримуватись вода на заплаві у верхів'ї р. Прип'ять (с. Люб’язь), р. Стохід (смт Любешів), в нижній течії р. Стир (с. Млинок). Зберігається відмітка часткового затоплення сільськогосподарських угідь прирічкових населених пунктів водами річки Стохiд.

Середньомісячні витрати води річок у квітні продовжували знижуватись і порівняно з березнем становили (у відсотках по відношенню до норми): Прип’ять 83, Стохід 90, Стир 83, Горинь 47, Случ 41, Уборть 45.

Річки Київської області. У басейні річок Київської області у квітні спостерігалась тепла погода з достатньою кількістю опадів, що випала в основному в другій половині місяця. Середньомісячні температури повітря були вищими за норму на 2,3-3,6 оС. В першій половині місяця опадів майже не спостерігалось, проте в другій половині в середньому по басейнах річок області випало 84-96 % від загальної суми опадів, яка становила 83-115 мм, що відповідає 2,0-2,8 норми квітня.

Враховуючи майже повну відсутність опадів в першій половині квітня, на річках області в цей період тривали зниження рівнів води після проходження максимальних рівнів води дощового паводку у березні.

Внаслідок випадіння значних, місцями сильних, дощів в другій половині квітня спостерігалось формування на річках області дощового паводку за висотою більшою ніж попередній паводок та весняне водопілля в лютому. Максимальні рівні паводку сформувались наприкінці квітня з загальною амплітудою підвищення на 0,4-0,8 м, на      р. Уж та на р. Тетерів біля м. Житомир на 1,0-1,5 м над передпаводковими рівнями, з виходом води на заплаву р. Уж, її притоки р. Норин та в нижній ділянці р. Тетерів (Житомирська, Київська обл.).

На р. Ірша біля с. Українка (притока Тетерева, Житомирська обл.), внаслідок роботи водопідйомної греблі, 29 квітня рівень підвищився на 1,6 м за добу з початковим виходом води на заплаву річки в створі поста.

На пригирловій ділянці р. Тетерів, внаслідок добігання води з верхів’я річки та суттєвим антропогенним збільшенням водності його притоки р. Ірша, з 22 квітня триває формування паводкової хвилі з добовим підвищенням рівнів води на 0,1-0,3 м за добу з початковим виходом води на заплаву (загальна висота підвищення станом на 2 травня становить 1,7 м над передпаводковим рівнем).

На рр. Супій, у верхів’ї р. Рось та на її притоці р. Росава спостерігались незначні підвищення рівнів води загальною висотою не більше 0,1-0,2 м.

Середні місячні витрати води річок області в квітні переважно збільшились у 0,5-1,5 рази у порівняні з витратами в березні і становили у % від норми квітня: р. Уж, його притоки р. Норин та р. Ірша (притока р. Тетерів) – 93-140; р. Тетерів та р. Росава (притока р. Рось) – 62-74; рр. Супій, Трубіж – 23-40; р. Стугна – 20.

На р.Рось, внаслідок опадів, у другій половині місяця сформувався дощовий паводок, максимальні рівні якого відмічались наприкінці квітня з загальною амплітудою підвищення: у верхів’ї р.Рось – на 0,1 м, у середній течії р.Рось – 0,5 м, без негативних наслідків. У нижній течії р.Рось, внаслідок зарегульованості стоку, протягом квітня спостерігались коливання рівнів води добовою інтенсивністю 0,1-0,3 м. У порівняні з водністю у березні, в квітні водність верхів’я р.Рось зберігалась на малозмінних значеннях і становила 9 % місячної норми, а в середній течії (в районі поста Фесюри) збільшилась на 15 % і становила 39 % місячної норми. На р.Рось біля м.Корсунь-Шевченківський середня місячна витрата води в квітні збільшилась на 13 % у порівняні з середньою місячною витратою в березні і дорівнювала 8,44 м3/с, що відповідає 17 % норми квітня та 72 % норми наймаловоднішого місяця (серпня). Варто відмітити, що норми квітня відповідають періоду водопілля.

Бічний приплив до дніпровських водосховищ. У квітні на притоках Середнього та Нижнього Дніпра відбувався спад паводкової хвилі; в першій половині місяця спад характеризувався помірною інтенсивністю, в другій половині місяця значні дощі визначили проходження невисоких - до 0,3м – паводкових хвиль.

Середньомісячні витрати води по притоках Середнього та Нижнього Дніпра становили у квітні (у відсотках по відношенню до квітневої норми): Сула 35, Псел 30, Ворскла 35, Оріль 40, Самара 46.

У квітні, порівняно з березнем, об’єми бічного припливу до водосховищ зменшились на 12-38% та становили: (у млн.м3 та відсотках норми): до Кременчуцького 224 (30), Кам’янського 252 (30), Дніпровського 108 (38). Сумарний бічний приплив у квітні порівняно з березнем зменшився на 24% і дорівнював 583 млн.м3, що відповідає 31% норми.

 Температура води. Середня за 30 днів квітня 2024 р. температура води на річках і водосховищах басейну Дніпра була переважно вищою за місячну норму та минулорічне її значення на 1,0-3,0оС.

Станом на 8 год 30 квітня температура води на річках басейну Дніпра та водосховищах Дніпровського каскаду становила 11,0-17,0 оС, на гірських ділянках річок Карпат 5,6-9,8 оС.

Річки суббасейну Сіверського Дінця. Через воєнні дії дані з більшості пунктів спостережень відсутні, тому оцінка гідрометеорологічної ситуації проведена за наявними даними.

Упродовж першої половини квітня на території суббасейну Сіверського Дінця спостерігалася аномально тепла погода без опадів. У другій половині місяця, внаслідок проходження територією України південних циклонів, відбулося зниження температури повітря, погода мала нестійкий характер, спостерігалися дощі різної інтенсивності, які нерівномірно розподілилися по території суббасейну. Упродовж квітня відмічався дефіцит опадів, їх кількість коливалася у межах 10–20 мм, або 25-50% місячної норми. Винятком була північна частина суббасейну Сіверського Дінця, де сума опадів становила 21-30 мм, що відповідало 55-85 % місячної норми.

Протягом квітня на Сіверському Дінці відмічався повільний спад рівнів води з добовою інтенсивністю 1-4 см. На притоках Сіверського Дінця, внаслідок випадіння дощів різної інтенсивності у другій половині квітня, відмічався короткочасний незначний ріст рівнів води.

У квітні на окремих річках суббасейну Сіверського Дінця розпочалося поступове заростання русел річок і на кінець квітня воно становило 10-30% ширини русла, на окремих ділянках до 50%.

Водність річок суббасейну у квітні була досить низькою і становила 25-45% норми.

Південний Буг. Середньомісячна температура повітря у квітні була вищою за норму на 3,0-4,8 °С. Сума опадів за місяць становила: у верхів’ї басейну випало 1,5-2,2 норми квітня, на середній частині басейну випало 35-59 мм (106-148 % місячної норми), на решті території – 12-32 мм (39-96 % місячної норми).

Упродовж квітня на Південному Бузі та його притоках спостерігались добові коливання рівнів води в межах 0,1-0,3 м за добу, а на окремих зарегульованих ділянках – 0,4-0,7 м за добу, без негативних наслідків.

Водність р. Південний Буг та його приток склала 19-47 % місячної норми.

Середні місячні витрати води у березні дорівнювали (у м3/с та відсотках норми): біля Підгір’я (приплив до Первомайської ГЕС) 22 (19), біля Первомайська (приплив до Олександрівської ГЕС) 48 (42).

Дунай у межах України. На українській ділянці Дунаю в середині квітня на спаді попередньої високої паводкової хвилі відбулось незначне підвищення рівнів води (на 0,2-0,3 м), без негативних наслідків.

Максимальні, середні та мінімальні рівні води на українській ділянці Дунаю у квітні становили відповідно (у см над нулем поста): Рені 253, 233, 216, Ізмаїл 183, 169, 155, Кілія 123, 110, 101, що нижче за середньобагаторічні на 22-145 см, Вилкове 141, 118, 109, що вище за середньобагаторічні значення на 4-10см.

Середньомісячні витрати води у квітні порівняно з березнем зменшились на 12% і дорівнювали (у м3/с): Рені 6320, Ізмаїл 3150, Вилкове 3020, що відповідає 63-68% норми.

У травні максимальні, середні та мінімальні рівні води очікуються (у см над нулем поста): Рені 320-340, 255-275, 190-210; Ізмаїл 220-240, 180-200, 140-160, Вилкове 130-150, 110-130, 90-110, що на 50-75см нижче за середньобагаторічні значення.

Річки західних областей. Середня за квітень водність річок становила (у відсотках норми): Західний Буг 119, Дністер 66-71, Прут 72, Сірет 47, Тиса, Латориця, Уж 78-100.

 Суббасейн р.Тиса. Квітень поточного року у суббасейні Тиси був теплим із перевищенням норми місяця на 1,6-2,9 ºС. Загальна кількість опадів становила 41-104 мм, що відповідає 100-133% норми квітня. На високогір’ї східної частини Закарпатської області упродовж місяця відбувалося інтенсивне танення снігу.

На річках суббасейну упродовж квітня сформувалося три хвилі невисоких дощових паводків, підвищення рівнів води яких не перевищувало 0,1-0,6 м, на рр. Ріка та Боржава - 0,8-1,5 м, у межах русел річок та без негативних наслідків.

Станом на 30 квітня поточна водність річок суббасейну Тиси, по відношенню до місячної норми, становила 37-62%.

Протягом квітня у зоні діяльності сніголавинної станції Пожежевська зафіксовано 2 випадки сходження снігових лавин, збитків не завдано.

 Дністер, Прут, Сірет. Квітень у басейнах Дністра, Прута та Сірета відмічався теплим – середньомісячна температура повітря на 2,2-3,5оС перевищувала місячну норму. Опади випадали нерівномірно, в середньому по басейну їх кількість становила 109-182 % місячної норми, лише в зоні формування стоку р. Стрий у Львівській області спостерігався їх незначний недобір – 75-86 % норми.

У першій половині місяця водність річок поступово зменшувалась; наприкінці другої декади квітня на річках басейнів сформувався незначний паводок з загальною амплітудою підвищення рівнів води, що не перевищувала 1,0 м над передпаводковими рівнями, без негативних наслідків. Суттєвого збільшення водності не відбулось, максимальний середньодобовий приплив води до Дністровського водосховища спостерігався 21 квітня величиною 386 м3/с (97% забезпеченості).

Середній за квітень приплив води до Дністровського водосховища становив 295 м3/с (59 % місячної норми та 74 % забезпеченості). Об’єм води, що надійшов до водосховища за квітень становив 0,76 км3 (за період 1 березня-30 квітня – 1,58 км3 (64 % норми).

В першій половині місяця, за рахунок акумуляції води, Дністровське водосховище наповнилось до відмітки 120,88 м БС (14 квітня), надалі, внаслідок утримання середньодобових скидів в межах 604-1120 м3/с, його відмітка рівня води у верхньому б'єфі знизилась і станом на 8 год 30 квітня становила 117,74 м БС, вільна ємкість – 0,421 км3.

При використанні інформації та даних Українського гідрометцентру посилання обов'язкове. 

 

Версія для друку Опубліковано: 06 Травня 2024