Про гідрологічний режим водних об’єктів України, що склався у листопаді 2024 р.

Загалом середня температура за листопад в Україні була близькою до кліматичної норми: на Правобережжі з тенденцією нижче норми, а на Лівобережжі з тенденцією вище норми: нижчою за норму на 1,0-2,8 оС, температура  спостерігалася на водозборах гірських приток Дністра (Львівська обл.)  та річок суббасейну Тиси; вищою за норму на 1,0-1,8 оС температура була   а на верхніх ділянках річок рр. Сула. Псел (суббасейн Середнього Дніпра. Сумська обл.) та у суббасейні Сіверського Дінця (Харківська обл.).

Проте у місячному розрізі до 20 листопада спостерігався стабільний осінній температурний режим переважно з дефіцитом дощів. Надалі, з 21 листопада   починаючи з заходу країни відбулося відчутне зниження температур до встановлення морозів. Циклони принесли два періоди від помірних до значних опадів, які випадали у вигляді дощів, мокрого снігу.

З 21 листопада встановився сніг на водозборах річок суббасейну Середнього Дніпра (Київська обл.), Десни (Київська, Чернігівська обл.), верхній частині басейну Південного Бугу (Вінницька, Черкаська обл.) поширюючись на ділянки Верхнього Дніпра (Чернігівська обл.), правобережжя Прип’яті, водозбір Західного Бугу та весь водозбір Десни – 23 листопада висота снігу була найбільшою та становила 1-14 см, у горах Карпат 8-30 см, на Сл Пожежевська 68 см. Надалі, внаслідок потепління (підвищення денних температур) до кінця місяця), сніговий покрив майже розтанув. За даними снігозйомки 30 листопада,  він спостерігався місцями на верхніх ділянках басейну Південного Бугу, водозборах  р.Тетерів та р.Десна висотою 1-7 см.

Упродовж листопада на окремих ділянках річок рівні води утримувалися близькими до найнижчих меженних за багаторіччя, а на притоках Прип'яті рр. Турія, Вижівка, до 24 листопада на  верхніх ділянках рр. Ворскла та Оріль (суббасейни Середнього та Нижнього Дніпра) – спостерігалися нижчими за них.

Складна гідрологічна ситуація зберігалася у нижніх ділянках річок Сула, Ворскла (Полтавська область), по бічному припливу до Кременчуцького водосховища, у пониззі р. Оріль (Дніпропетровська  область),  нижній ділянці р. Рось (Черкаська область), р. Тетерів (Житомирська область), р.Уди (Харківська область) та на р.Сухий Торець (Донецька область),  де водність не перевищувала 7-17 % норми листопада.

Найбільш складна гідрологічна ситуація (середні витрати води нижчі та близькі до значення екологічної витрати, що критично для функціонування екосистем річок) протягом  листопада утримувалася: на нижній ділянці р. Рось (притока Середнього Дніпра у Черкаській області) та р. Тетерів - пост Житомир (суббасейн Середнього Дніпра у Житомирській області).

Дніпро до Києва.  Аналіз верхньої частини водозбору Дніпра за межами країни проведено за метеорологічною інформацією, яка надходить в рамках ВМО та за гідрологічною в межах країни, за даними УкрГМЦ.

Загалом у басейнах річок, що формують приплив води до Київського і Канівського водосховищ погода у листопаді була помірно теплою і дощовою у другій половині місяця.

Загалом середня за листопад температура повітря на водозборі Дніпра до Києва становила 2,1оС, що на 0,6 оС вище кліматичної норми листопада. З 21 листопада відбулося похолодання, яке супроводжувалося снігом  і 22   листопада середня за добу температура на усьому водозборі була  нижчою за 0 оС і такою утримувалася до 27 листопада, а на водозборі Десни до 29 листопада від -1 до -3,0-4,80оС морозу. З 23 листопада на водозборі Верхнього Дніпра, Сожу, Десни, зоні формування бічного припливу до Київського водосховища, встановився сніговий покрив висотою 1-14 см, на  верхніх ділянках водозборів Сожу і Десни до 15-25 см, на правобережжі Прип’яті висота снігу не перевищувала 0,5-1 см, який до кінця місяця залишився лише у зоні формування бічного припливу до Київського водосховища висотою 1- 6 см та суббасейні Десни до 10 см.

Опади впродовж місяця розподілялися нерівномірно як по території, так і в часі: найбільш дощові дні відмічались з 19 по 23 листопада з інтенсивністю 4-29 мм за добу. На водозборі Дніпра до Києва в середньому випало 35 мм (80 % норми), окремо на часткових водозборах річок: В. Дніпро 36 мм (78 %), Сож 52 мм (113 %), Прип’ять 19 мм (163 %), Десна 66 мм (143 %), Сейм 66 мм (157 %), у зоні формування бічного припливу до Київського водосховища – рр. Уж, Тетерів 18 і 31 мм (45 і 74 % норми) відповідно.

8-9 листопада на Дніпрі біля Неданчичів сформувався максимальний рівень дощового паводку, який розпочався на початку жовтня, висотою 0,88 м, відповідно, 8 листопада максимальний приплив до Київського водосховища становив 649 м3/с. Впродовж першої половини місяця на річках басейну Прип'яті відмічався малозмінний рівневий режим.

Дощі в кінці другої - на початку третьої декади листопада зумовили повільний ріст рівнів води на більшості річок, що формують приплив води до Київського водосховища, який почав збільшуватись з 18 листопада (548 м3/с) і на 30 листопада збільшився на 8% і становив 591 м3/с.

З 8-20 листопада на Десні та її притоці р. Снов, внаслідок добігання води по руслу з верхніх ділянок річок (за межами країни) розпочалося формування 2 хвилі паводку, а випадіння значних дощів з 21 листопада активізували ріст рівнів/ водності, який триває. На основній притоці Десни р. Сейм від жовтня продовжується  поступовий ріст рівнів однієї хвилі паводку. Станом на 30 листопада загальна амплітуда підвищення на Десні, її притоках рр. Снов та Сейм становила 0,8-1,3 м, без негативних наслідків.

На малих притоках Десни у третій декаді листопада внаслідок значних дощів сформувалася невисока хвиля підйому висотою на 0,2-0,4 м.

Отже, впродовж листопада на Десні та її притоках відбулося збільшення водності і  у порівнянні з жовтнем вона збільшилася на 21-40 % . На Десні (окрім пригирлової її ділянки), її притоках рр. Снов і Сейм водність була близькою до норми і становила  93-106% норми листопада,

На Десні біля Літок максимум першої хвилі паводку сформувався 31 жовтня і до 4 листопада рівень утримувався без змін на максимальній позначці загальною висотою 0,62 м над передпаводковим рівнем ( 7 жовтня), витрата води за паводок збільшилася на 35%: від 93 м3/с до 126 м3/с. Надалі до 20 листопада відбувався дуже повільний спад паводку, де рівень за цей період знизився лише на 6 см. З 21 листопада на Десні біля Літок розпочалося формування другої хвилі підвищення, обумовлене дощами. Рівень води до кінця місяця підвищився від 112 см до 134 см зі збільшенням витрати за цей період на 10%: від 123 до 134 м3/с. Загалом водність за листопад, у порівнянні з жовтнем збільшилася на 21%, проте залишалася меншою за норму.

Середній листопад приплив води до водосховищ становив: до Київського водосховища 597 м3/с (81 % норми, 58 % забезпеченості); бічний до Канівського (Десна - Літки) 126 м3/с (58 % норми, 83 % забезпеченості).

Праві притоки Прип’яті. У листопаді середньомісячна температура повітря спостерігалась в межах норми. Дощі випадали нерівномірно, найбільш дощовим був період з 13 по 23 листопада. Сумарна кількість опадів становила 45-82% місячної норми. Особливого впливу на збільшення водності річок не відмічалось. На річках суббасейну Прип’яті  утримувалась низька осіння межень. Впродовж місяця спостерігались незначні коливання рівнів води 1-2 см за добу, в окремі дощові дні до 5 см за добу. На  р. Турія – пост  Ковель, р. Прип’ять - пост Річиця, р.Вижівка - пост Руда рівні води були нижчим мінімального значення за багаторічний період спостережень. На р. Вижівка – пост Руда, р. Турія – пости Ягідне і Ковель, р.Стохід – пост Малинівка, р. Вирка – пост Сварині утримується стояча вода у руслі.  На р. Вижівка – пост Руда вище і нижче гідрологічного поста зафіксовані ділянки з пересиханням річки.

Середньомісячні витрати води річок у листопаді становили (у відсотках по відношенню до норми): Прип’ять 20, Стохід 23, Стир 79, Горинь 59, Случ 53, Уборть 32.

Річки Київської області. В басейнах річок Київської області температура повітря у перші дві декади  листопада була близькою до норми із значним дефіцитом дощів (в першій декаді – до 20% норми, в другій до 50-80% норми); в третій декаді місяця відбулося суттєве зниження температур повітря (середньодекадні значення були нижчими за декадну норму на 0,8-1,4 градуси), що супроводжувалося значною кількістю опадів - 100-250% декадної норми (тільки в басейні Ужа 76% норми).

Дощі зумовили на річках області (крім зарегульованих ділянок) незначне підвищення рівнів води у листопаді загалом на 0,1-0,2 м, без негативних наслідків, але на  річках тривав малозмінний  режим  осінньої межені.

На багатьох річках області водність утримувалась нижчою за критерій маловоддя і становила 7-17 % норми листопада. На ділянці р. Тетерів біля водпоста Іванків водність становила 39%  норми листопада.

Водність р. Рось в створі поста Фесюри дорівнювала 35 % норми листопада У створі гідрологічного поста Корсунь-Шевченківський (нижня течія річки) – середня місячна витрата води дорівнювала 1,74 м3/с, що відповідає 11 % місячної норми, 15 % норми наймаловоднішого місяця літньо-осінньої межені та є близькою до екологічної витрати.

Бічний приплив до дніпровських водосховищ. В першій  та другій  декадах листопада  в басейнах бічних приток Середнього та Нижнього Дніпра  температури повітря перевищували середньобагаторічні значення на 0,4-1,2 градуси, спостерігалась мінімальна кількість опадів – в басейнах Росі, Сули та Самари 14-24% норми, в басейнах Псла, Ворскли, Орелі 35-50% норми. З 22-23  листопада відбулось суттєве зниження температур повітря до значень, близьких до середньобагаторічних величин  для цього періоду. Зниження температур повітря супроводжувалось випадінням значної кількості опадів – декадна сума опадів у третій декаді листопада в басейнах бічних приток Середнього та Нижнього Дніпра  перевищувала норму в 2-4 рази.

Внаслідок таких погодних умов, середньомісячна водність осінньої межені у листопаді на притоках Середнього та Нижнього Дніпра  збільшилась  на 40-100%, але середньомісячні витрати води залишалися нижчими за критерії маловоддя на річках Рось, Сула, Ворскла, Оріль та становили (у відсотках по відношенню до норми): Рось 11, Сула 7, Ворскла 17,  Оріль 9.   Середньомісячні витрати води по річках Псел і  Самара  становили відповідно 50 % та 40 % норми.

Об’єми бічного припливу до водосховищ у листопаді  порівняно з жовтнем    збільшились: до Кременчуцького  на 26 %, до Кам’янського на 67 %, до Дніпровського  на 100 %; об’єми бічного припливу становили (у млн.м3 та відсотках норми): до Кременчуцького 11,6 (8), Кам’янського 57,5 (42), Дніпровського 11,8 (34). Сумарний бічний приплив збільшився  на 60% і дорівнював 80,8 млн.м3, що відповідає 26 % норми.

Температура води. Починаючи з 23 листопада, внаслідок зниження температури повітря до від’ємних значень, на малих річках суббасейнів Середнього Дніпра, Прип’яті та мілководдях Київського водосховища відмічалися первинні льодові явища у вигляді заберегів та  тонкого льодоставу.

27-30 листопада підвищення температури повітря обумовило на окремих ділянках послаблення льодоутворень.

Станом на 8 годину 30 листопада утримувались льодові явища у вигляді заберегів та тонкого льодоставу у верхів’ї притоки Прип'яті р. Уборть (Житомирська обл.), окремих річках суббасейну Середнього Дніпра (Київська, Черкаська, Полтавська обл.) та мілководдях північної частини Київського водосховища. На решті річок та водосховищ  басейну Дніпра температура води була в межах 1,4-5,3оС, на Дніпровському  водосховищі – до 6,0 оС. 

Суббасейн Сіверського Дінця. Через воєнні дії дані з більшості пунктів спостережень відсутні, тому оцінка гідрометеорологічної ситуації проведена за наявними даними.

У листопаді у суббасейні Сіверського Дінця спостерігалася нестійка погода. Середньомісячна температура повітря була близькою до норми та перевищувала її на 0,7-1,4°С. Опади відмічалися у вигляді дощу, мокрого снігу та мряки і нерівномірно розподілилися по території. Їх загальна кількість у суббасейні становила 52-67 мм (115-165% місячної норми), на півдні та південно-східній частині суббасейну сума опадів не перевищувала 30-42 мм, що відповідає 75-105% норми місяця.

Внаслідок виходу серії циклонів на територію Харківської області, у період з 8 по 24 листопада на малих річках області спостерігався незначний швидкоплинний паводок із загальним підвищенням рівнів води над передпаводковими позначками на 0,1-0,6 м, без негативних наслідків. На решті річок суббасейну Сіверського Дінця упродовж листопада спостерігались незначні коливання рівнів води з тенденцією до повільного їх росту. Винятком була ділянка Сіверського Дінця м.Чугуїв - м.Зміїв, де на рівневий режим впливало зменшення скидів води з Печенізького водосховища і загальний спад рівня води за місяць становив 6-19 см.  

Станом на 30 листопада температура води на Сіверському Дінці та водосховищах Харківської області становила 2,6-4,0°С, малих річок Харківської та частини Донецької областей 0,6-2,5°С. 

Водні об’єкти суббасейну на кінець листопада звільнилися від річкової рослинності. На р.Лопань біля смт Козача Лопань з 25 листопада спостерігалась поява первинних льодових явищ у вигляді заберегів з утриманням їх до кінця місяця.

Середньомісячна водність у листопаді становила (у відсотках норми):

- ділянки Сіверського Дінця м.Чугуїв- м.Ізюм 50-75;

- р.Уди біля смт Безлюдівка та р.Харків біля с.Циркуни 35-40;

Маловоддя з дуже низькою водністю продовжує утримуватися на р.Уди біля смт Пересічне (16% місячної норми) та на р.Сухий Торець- смт Черкаське Донецької області (13% місячної норми).

Південний Буг. Середньомісячна температура повітря у листопаді була близькою до норми. Сумарна кількість опадів за місяць становила 15-33 мм, (44-96 % норми листопада), на окремих ділянках – 44-57 мм (103-144 % місячної норми).

Упродовж листопада на Південному Бузі та його притоках добові коливання рівнів води становили 2-22 см, а на окремих зарегульованих ділянках – 0,4-0,9 м за добу, без негативних наслідків. На окремих ділянках Південного Бугу та його приток спостерігається заростання русел водною рослинністю різної інтенсивності. На р.Південний Буг біля  с.Селище та його притоки р.Згар з 22 листопада спостерігалися льодові явища у вигляді заберегів та неповного льодоставу.

У листопаді водність була близькою до критеріїв маловоддя на ділянці Підгір’я-Олександрівка (21-29 % норми), а на решті ділянок р.Південний Буг та його притоки р.Синюха водність була меншою за норму і становила 45-50 % а на  р.Інгул - 143 % норми листопада.

Середні місячні витрати води у листопаді дорівнювали: р. Південний Буг біля Підгір’я (приплив до Первомайської ГЕС) – 13,7 м3/с (29 % норми), біля Первомайська (приплив до Олександрівської ГЕС) – 18,1 м3/с (30 % норми).

Суббасейн Нижнього Дунаю (р. Дунай в межах України). Протягом всього листопада на українській ділянці Дунаю відбувався спад паводкової хвилі, що сформувалась в період з 19-20 вересня до 20 жовтня внаслідок просування екстремально-високого паводку із закордонної частини річки. Максимуми паводку пройшли 10-11 жовтня висотою по постах: Рені 2,45 м, Ізмаїл -  1,40 м, Кілія 0,65 м, Вилкове 0,35 м, без негативних наслідків. Спад паводку тривав з  початку  третьої  декади жовтня і до кінця листопада, коли рівні води досягли передпаводкових відміток. 

Максимальні, середні та мінімальні рівні води на українській ділянці Дунаю у листопаді   становили відповідно (у см над нулем поста): Рені 196, 99, 54, Ізмаїл 137, 80, 52, Кілія 84, 54, 30, що нижче за норму на 18-69 см,  Вилкове 104, 81, 60, що близько до середньобагаторічних значень.

Середньомісячні витрати води у листопаді порівняно з жовтнем    зменшились  на 42- 43 % і дорівнювали (у м3/с): Рені 3910, Ізмаїл 1950, Вилкове 1900, що становить  та 67 - 76% норми.

Річки західних областей. Середня за листопад водність річок порівняно з попереднім місяцем істотно знизилась і становила (у відсотках норми): Західний Буг 84, Дністер 41-51, Прут, Сірет 43-49, Тиса, Латориця, Уж 35-59.

Суббасейн р.Тиса. Листопад у суббасейні Тиси виявився прохолодним, середньомісячна температура повітря не перевищувала 1,2-3,1 оС тепла, що на 1,5-2,8 оС нижче за норму місяця. Опади випадали, переважно у вигляді дощів та зливових дощів. Загальна кількість опадів у листопаді становила 45-86 мм, що відповідає 76-93 % норми.

Упродовж двох декад листопада на річках суббасейну Тиси рівні води утримувались на малозмінних відмітках із незначними коливаннями у межах 1-5 см за добу.

20-21 листопада, внаслідок помірних і значних, а в гірській частині Закарпаття місцями сильних дощів, спостерігалося формування швидкоплинного дощового паводку у межах 0,3-1,9 м, в нижніх течіях річок Латориця та Боржава – 2,3-2,7 м. Паводок проходив у межах русел річок та без негативних наслідків.

Льодові явища у вигляді сніжури, заберегів та шугоходу у окремі дні спостерігалися на Тисі, Ужі та окремих їх притоках. Станом на кінець листопада на річках суббасейну чисто.

Дністер, Прут, Сірет. Листопад у басейнах Дністра, Прута та Сірета відмічався прохолодним (середньомісячна температура повітря спостерігалась на 0,4-2,10 С нижчою за норму листопада та з дефіцитом опадів – в середньому по басейнах їх кількість становила 37-94 % місячної норми.

На річках відмічався режим осінньої межені; на окремих ділянках рівні води наближалися та утримувались близькими до мінімальних значень за період спостережень. Лише в третій декаді місяця на річках сформувався незначний паводок із загальною амплітудою підвищення рівнів води, що не перевищувала 0,6 м, а на нижніх ділянках р.Стрий до 1,2 м,  над передпаводковими рівнями, без негативних наслідків.

 Паводок суттєво не вплинув на водність, приплив води до Дністровського водосховища утримувався в межах 91-145 м3/с. Скиди протягом місяця відмічалися в межах 77-129 м3/с (в окремі дні - 186-299 м3/с). Середній за листопад приплив до Дністровського водосховища становив 106 м3/с (52 % місячної норми та 76 % забезпеченості).

В листопаді відбувалося спрацювання Дністровського водосховища і станом на 8 годину 30 листопада відмітка рівня води у його верхньому б’єфі дорівнювала 115,42 м БС (1 листопада – 116,12 м БС), вільна  ємкість – 0,685 км3.

 

При використанні інформації та даних Українського гідрометцентру посилання обов'язкове. 

 

Версія для друку Опубліковано: 06 Грудня 2024