Антициклон

Антициклон — замкнена область високого атмосферного тиску діаметром від кількох сотень до кількох тисяч кілометрів, для якої характерні специфічні умови погоди та система течій повітря.
  • Антициклон, як і циклон, є важливим складником планетарної циркуляції атмосфери. Схематично та на картах антициклон позначають за допомогою ізоліній — ізобар зі стрілками, що вказують напрямки циркуляції повітря. У Північній півкулі повітряні маси навколо центру рухаються за годинниковою стрілкою, у Південній — проти. За рік в атмосфері Землі зазвичай виникає кілька сотень антициклонів, що можуть існувати від кількох діб до кількох тижнів. Напрямок руху ― переважно із заходу на схід, середня швидкість руху — 30–40 км/год.
  • Антициклони зумовлюють безхмарну погоду, оскільки в межах антициклону переважає низхідний рух повітря. Узимку антициклональна погода — морозна та ясна, улітку — жарка й суха.
  • На наших синоптичних картах позначаємо буквою - В, на деяких закордонних - Н.
  • Над територією України протягом року проходить близько 40 антициклонів: частина з них (близько 30 %) формується на місці, частина (близько 70%) надходить із заходу, північного та південного заходу залежно від пори року. Найбільшу антициклональну активність спостерігають на початку літа та восени над східними та південними районами України.

 

Версія для друку Опубліковано: 01 Серпня 2022