Словник метеорологічних термінів - К

 

А Б В Г Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я 

 

Карти синоптичні – карти, на яких цифрами та символами нанесені результати метеорологічних спостережень на мережі станції в певний момент, а також атмосферні фронти і баричні утворення. Карти складаються для прогнозування погоди, бувають висотними і приземними.

Клімат – багаторічний режим погоди в даному місці.

Клімат міста – місцевий клімат великого міста, особливості якого визначаються самим існуванням міста, тобто забудовою, покриттям вулиць, промисловими підприємствами, транспортом та ін. До таких особливостей відносяться: підвищені середні температури в центральних районах міста (міський острів тепла), зменшене випаровування, порушення в атмосферній циркуляції, у тому числі так званий міський бриз, велике забруднення повітря і зменшення припливу прямої радіації, посилення конвекції і збільшення хмарності, а також повторюваності і кількості опадів в теплий період, збільшення повторюваності і інтенсивності туманів в холодний період тощо.

Кліматична норма – кількісна характеристика клімату, отримана з багаторічного ряду спостережень.

Кліматична область – область Землі, що має певний тип клімату і є частиною кліматичної зони.

Кліматичні пояси – великі підрозділи земної поверхні, які за кліматичними умовами мають характер широтних поясів (виділяють за особливостями режиму температури і опадів).

Кліматотворні процеси – атмосферні процеси, що визначають характер клімату в межах тієї чи іншої області чи всієї Землі (теплообіг, вологообіг, загальна циркуляція атмосфери).

Кліматотворні чинники – чинники, що визначають характер клімату: широта місця, висота над рівнем моря, розподіл суходолу та океану, орографія, льодовий, сніговий та рослинний покриви, океанічні течії.

Ковадло - верхня частина купчасто-дощової хмари, розплющена у формі ковадла, що віялоподібно розширюється догори, суцільної або волокнистої будови, під сонцем - яскраво-білого кольору. Побудована з крижаних кристалів. Розвиток ковадла є ознакою перетворення купчастої хмари в купчасто-дощову.

Коефіцієнт арідності – функція від опадів і температури, що показує відносний нестаток опадів в даній місцевості.

Коефіцієнт континентальності – характеристика ступені континентальності клімату.

Конвективні опади – опади, які випадають з купчасто-дощових хмар: злива, град, снігова крупа, зливний сніг.

Конвективні хмари – хмари, що виникають в результаті конвекції, коли висхідні потоки повітря досягають рівня конденсації і поширюються вище нього (родина купчастих хмар).

Конвекція в атмосфері – вертикальні переміщення окремих кількостей повітря в атмосфері, що залежать від різниці температури в горизонтальному напрямку.

Конденсація – процес переходу речовини з газоподібного стану в рідкий. В атмосфері конденсація відбувається при наявності ядер конденсації при зниженні температури до точки роси.

Континентальне повітря – повітряні маси, що формуються над континентом.

Континентальний клімат – клімат, характерний для внутрішніх районів материків та узберіжжя океанів, в яких володіють континентальні повітряні маси. Характеризується високою амплітудою температури повітря, малою сумою опадів і слабими вітрами.

Континентальність клімату – сукупність характерних особливостей клімату, визначених впливом материка на процеси кліматотворення. Головна характеристика континентальності клімату – річна амплітуда температури повітря: чим вона більша, тим більш континентальний клімат.

Крижаний (льодяний) дощ — тверді опади, що випадають при від’ємній температурі повітря (найчастіше 0 ... -10 °С , іноді до -15 °С) у вигляді твердих прозорих кульок льоду діаметром 1 - 4 мм (замерзлі при випадінні краплі дощу). Всередині кульок часто знаходиться рідка вода — падаючи на предмети, кульки розбиваються на шкарлупки, вода витікає, і утворюється ожеледь.

Крупа – тверді опади, що випадають частіше за все восени чи ранньою весною з купчасто-дощових хмар у вигляді снігоподібних ядер неправильної форми.

Куляста блискавка – рідкісне природне явище, що спостерігається інколи під час грозі у вигляді плазменої кулі різного забарвлення і величини, що яскраво світиться і рухається під впливом повітряних течій. Час існування становить від кількох секунд до кількох хвилин. Явище мало вивчене і суперечить деяким фізичним законам. Офіційного документального підтвердження кулястої блискавки поки що немає. 

Купчасті хмари – хмари конвекції, у вигляді куполів, бугрів, башен, що розвиваються в вертикальному напрямку. Виникають переважно у тепле півріччя на висоті 500 – 1000 м і розвиваються до висоти в середньому 2 – 10 км.

Купчасто-дощові хмари – хмари конвекції, темні основи яких знаходяться на висоті 100 - 200 м і складені з водних крапель, а білі вершини простягаються до висоти 8 - 14 км, у тропічних та екваторіальних широтах – до 18 - 21 км і складені з льодових кристалів. З ними пов’язані зливові опади і грозові явища.

Версія для друку Опубліковано: 16 Травня 2023