Словник метеорологічних термінів - Х

 

А Б В Г Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я 

 

Хамсин - назва сухих і жарких вітрів південних напрямів на північному сході Африки, особливо частих у весняні місяці. Хамсин спостерігається в передніх частинах областей зниженого тиску, що проходять на схід над Середземним морем або північною Сахарою. Хамсин переносить велику кількість пилу і піску, що сильно знижують видимість.

Хіоносфера – шар атмосфери, в середині якого можливий постійний додатній баланс атмосферних опадів. Нижня межа хіоносфери при змиканні з гірськими хребтами утворює снігову лінію.

Хмари – накопичення на певній висоті в тропосфері продуктів конденсації водяної пари (водяні хмари)  чи кристалів льоду (льодяні хмари), чи тих і других (змішані хмари).

Хмарна система – сукупність хмар, що має  певну структуру і займає великий простір (маються на увазі фронтальні та циклонічні системи).

Хмарність – ступінь вкриття неба хмарами в балах від 0 (ясно) до 10 (похмуро).

Холодний фронт – атмосферний фронт між масами теплого і холодного повітря, що переміщається у бік теплого повітря. При витісненні теплого повітря валом холодного повітря, що просувається вперед (з крутим в нижніх шарах нахилом фронтальної поверхні), розвивається хмарність, близька по характеру до купчасто-дощових хмар і що має вигляд стіни хмар, що тягнеться уздовж фронту, з шквалами, зливами, грозами. Далі від лінії фронту, де нахил фронтальної поверхні стає пологішим, над нею може розвиватися система високо-шаруватих і шарувато-дощових хмар з облоговими опадами, але може також настати прояснення в залежності від пори року і географічної місцевості. 

Версія для друку Опубліковано: 16 Травня 2023