Словник метеорологічних термінів - Ц
А Б В Г Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я
Центри дії атмосфери – області високого та низького тиску в атмосфері на картах розподілу тиску на земній кулі.
Цикли Міланковича - циклічні коливання інсоляції земної поверхні, спричинені коливаннями параметрів обертання Землі навколо Сонця та навколо власної осі. Відповідно, відбуваються циклічні зміни клімату. Тривалість таких циклів - десятки і сотні тисяч років.
Циклогенез – утворення циклона, в помірних широтах виникає на фронтах.
Циклон – узагальнена назва атмосферного вихору з низьким тиском в центрі. Вітри в циклоні в північній півкулі дмуть проти годинникової стрілки, і в нижньому шарі відхиляються до центру, в південній півкулі – за годинниковою стрілкою. Проходження циклону пов'язане з утворенням потужної хмарності, випадінням опадів, посиленням вітру та коливаннями температури повітря. Циклони бувають: позатропічними (фронтальніми), тропічними (нефронтальними), термічними, висотними (що простежуються на висотних картах погоди).
Циклонічна діяльність – утворення, розвиток, переміщення та еволюція циклонів, або серій циклонів, які визначають погодні умови в деякому регіоні Землі.
Циркумполярний вихор (ЦПВ) - циклонічна циркуляція, яка формується в холодній повітряній масі над полярною областю та охоплює верхню тропосферу і стратосферу. ЦПВ відіграє важливу роль у низці атмосферних процесів, його положення та характеристики впливають на розвиток великомасштабних динамічних процесів в атмосфері.
Ціанометр - прилад, призначений для вимірювання кольору ясного денного неба / ступеня блакиті неба (пізніше цей прилад використовувався для визначення глибини моря).