Словник метеорологічних термінів - П

 

А Б В Г Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я 

 

Паводок — фаза водного режиму річки, яка може багаторазово повторюватися в різні сезони року, характеризується інтенсивним зазвичай короткочасним збільшенням витрат і рівнів води та викликається дощами або сніготаненням під час відлиг. Періодично паводки не повторюються, і в цьому їхня відмінність від водопілля. Тривалість паводку від декількох часток години до декількох діб.

Палеокліматологія – вчення про клімати минулого, геологічного та історичного. Завдання палеокліматології — відновити та пояснити картину послідовного розвитку клімату протягом історії Землі та дослідити розподіл кліматичних умов по земній кулі у різні періоди минулого.

Паморозь – відкладення кристалів льоду на гілках дерев, дротах і т. п. при тумані чи серпанку в результаті сублімації водяної пари - кристалічна паморозь, - або намерзання крапель переохолодженого туману - зерниста паморозь. Кристалічна паморозь складається з кристалів льоду, наростаючих головним чином на навітряній стороні при слабкому вітрі і температурі нижче -15°. Вона легко обсипається при струшуванні. Довжина кристалів зазвичай не перевищує 1 см, але інколи може досягати і декількох сантиметрів. Зерниста паморозь - снігоподібний, рихлий лід, наростаючий з навітряного боку вертикальних предметів в туманну, переважно вітряну погоду при температурі зазвичай -2…-7°. Часто спостерігається в горах.

Парниковий ефект - це підвищення температури земної поверхні в результаті нагрівання нижньої атмосфери внаслідок накопичення парникових газів. Як результат, температура повітря вища, ніж повинна бути, і це призводить до незворотних наслідків, таких як зміна клімату та глобальне потепління.

Пасат – постійні вітри в тропічних широтах, що дмуть по звернених до екватора периферіях тропічних антициклонів. У поверхні Землі внаслідок тертя і дії сили Коріоліса з переважаючим напрямком в північній півкулі – північно-східним, в південній – південно-східним.

Перисті хмари – окремі тонкі білі нитки, зібрані в пучки, гряди тощо. Складені з льодяних кристалів, спостерігаються вище 6000 м. Міжнародна назва – Cirrus. Поява перистих хмар в західній частині горизонту в наших регіонах пов'язана з наближенням фронтів і циклонів. Рівномірно розташовані на небосхилі перисті хмари говорять про стійкість даної погоди.

Перисто-купчасті хмари – гряди чи купи тонких білих хмар без тіні, побудовані з дрібних елементів. Складені з льодяних кристалів. Спостерігаються вище 6000 м над земною поверхнею. Їх з'явлення пов¢язане з наближенням холодного фронту. Міжнародна назва – Cirrocumulus.

Перисто-шаруваті хмари – “білясте прозоре покривало”, складене з льодяних кристалів. З'являється при наявності навколо Сонця чи Місяця оптичних явищ – гало тощо. Спостерігається вище 6000 м над поверхнею Землі і пов'язані з наближенням теплого фронту. Міжнародна назва – Cirrostratus.

Перламутрові хмари - хмари, що утворюються в небі на значних висотах (близько 20-30 км, тобто у стратосфері) і складаються з кристаликів льоду або переохолоджених крапель води. Ці хмари мають відносно невелику товщину. Спостерігаються вони порівняно рідко, зазвичай взимку на широтах 55 - 60°, безпосередньо після заходу або перед сходом Сонця. Вдень на тлі яскравого розсіяного світла вони стають невидимими.

Пилова буря – переніс сильним вітром в великих кількостях частинок пилу і піску. Поширені в пустелях, напівпустелях, в орних степах, де дмуть сильні вітри. Супроводжується зниженням дальності видимості до кількох сотен метрів. Окремо виділяють пилові бурі – Хабуб, які виникають у посушливих регіонах внаслідок переміщення холодного фронту чи лінії шквалу. Такі бурі мають вигляд темного валу, завдовжки від кількох км до сотень км і висотою в кілька км.

Південне коливання - стійкі, протилежні по фазі зміни атмосферного тиску з циклічністю в 2-3 роки в Тихому океані, особливо в тропічній його частині, і в басейні Індійського океану. Південне коливання вказує на перерозподіл маси повітря між двома вказаними регіонами в процесі загальної циркуляції атмосфери.

Південний циклон - циклон, що приходить на територію Європи з південніших широт: з районів Середземного моря, Балкан, Чорного і Каспійського морів. Південний циклон має яскраво виражену температурну асиметрію; взимку з ним пов'язані снігопади і завірюхи, влітку - рясні дощі, зливи, грози, інколи смерчі. У Центральній Європі південні циклони можуть створювати повені.

Піранометр – метеорологічний прилад, що використовується для вимірювання сонячної радіації, яка потрапляє на поверхню.

Планетарна висотна фронтальна зона - висотна фронтальна зона, тобто зона збільшених горизонтальних градієнтів температури і тиску в середній і верхній тропосфері, що має велику протяжність в помірних або субтропічних широтах.

Пласка блискавка - електричний розряд на поверхні купчасто-дощових хмар, що не має лінійного характеру, не супроводжується громом і складається, ймовірно, з тихих розрядів, які світяться. Спостерігається частіше навесні та восени. Не слід плутати її з блискавицею.

Плювіограф – самописний метеорологічний прилад для реєстрації кількості та інтенсивності рідких атмосферних опадів.

Повітряні маси – великі об'єми повітря в нижній частині земної атмосфери —  тропосфері, що мають горизонтальні розміри в багато сотень або кілька тисяч кілометрів і вертикальні розміри у кілька кілометрів, які характеризуються приблизною однорідністю температури і вмісту вологи по горизонталі. Переміщуються зазвичай як одне ціле.

Поглинання радіації – трансформація сонячної радіації в теплову підстильною поверхнею чи атмосферою.

Погода – безперервно змінний стан нижнього шару атмосфери в даному місці в даний час. Характеризується рядом метеорологічних елементів. Погода за деякий проміжок часу характеризується послідовною зміною цих елементів або їх середніми значеннями за узятий проміжок.

Полюс холоду – область з найбільш низькими температурами повітря у земної поверхні. В північній півкулі – це Оймякон (Сибір) з абсолютним мінімумом -67,8°С, в південній – станція «Восток» (Антарктида): -89,2°С.

Полярна ніч – період, коли Сонце більше 24 годин не з'являється з-за горизонту. Найкоротша полярна ніч спостерігається на широті 66033' (1 добу), найдовша на полюсі – 6 місяців.

Полярне повітря (Арктичне, антарктичне) – повітряна маса, що формується над полярними широтами. Характеризується низькими температурами, сухістю і прозорістю.

Полярне сяйво - спорадичне явище в іоносфері, що виражається в люмінесценції (світінні) розрідженого повітря на висотах від декількох десятків (інколи від 60) до декількох сотень (інколи понад 1000) кілометрів. Полярні сяйва спостерігаються переважно у високих та помірних широтах обох півкуль, притому в обох півкулях і на всіх довготах одночасно, але з різною інтенсивністю. Ширина областей, що світяться, може досягати 100 км. Тривалість полярного сяйва від десятків хвилин до декількох діб. Інколи говорять: північне сяйво, рідше - південне сяйво. Найчастіше можна спостерігати сяйва червоного, зеленого та фіолетового кольорів.

Полярний день – період, коли Сонце не заходить за горизонт більше 1 доби. Найкоротша полярна ніч спостерігається на широті 66033' (1 добу), найдовша на полюсі – 6 місяців.

Полярний (Арктичний, Антарктичний) клімат – клімат постійного морозу з температурами майже завжди нижче 0°С, кількістю опадів 200-300 мм на рік.

Полярний фронт – межа між помірним повітрям і тропічним. Іноді його називають помірним фронтом.

Приземний шар повітря – шар повітря над земною поверхнею висотою приблизно 200 - 250 м, який інтенсивно взаємодіє з підстильною поверхнею.

Прогноз погоди – це науково і технічно обґрунтоване припущення про майбутній стан атмосфери в певному місці. Для складання прогнозу погоди збираються кількісні дані про поточний стан атмосфери, і за допомогою наукового розуміння атмосферних процесів проектується, як зміниться стан атмосфери.

Прозорість атмосфери – здатність атмосфери пропускати сонячну радіацію. Найбільш прозора атмосфера над Антарктидою та у гірській місцевості.

Пружність водяної пари – тиск водяної пари, що утримується в повітрі, в мілібарах (мб).

Пружність насичення – максимально можливий вміст водяної пари при даній температурі.

Пряма сонячна радіація – короткохвильова сонячна радіація, що доходить до земної поверхні у вигляді пучку паралельних променів від Сонця. Змінюється в залежності від висоти знаходження Сонця над горизонтом, прозорості атмосфери та хмарності.

Психрометр – прилад для виміру температури і вологи повітря. Складається з двох термометрів, у одного з яких резервуар обгорнутий змоченим батистом.

Психрометрична будка – жалюзійна будка особливої конструкції, розташована на метеорологічному майданчику. В ній встановлюють психрометр, волосяний гігрометр, максимальний і мінімальний термометри чи самописні прилади.

Пустелі – території з надмірно посушливим кліматом, де випаровуваність в багато разів перевищує річну кількість опадів.

Версія для друку Опубліковано: 16 Травня 2023